3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

zniesienie sluzebnosci mieszkania - skup nieruchomosci online za gotowke
Zniesienie służebności mieszkania – kiedy będzie możliwe?

Zniesienie służebności mieszkania – kiedy będzie możliwe?

Zniesienie służebności to bardzo częste pojęcie używane jeśli chodzi o sprzedaż problematycznego mieszkania. Służebność osobista mieszkania w przeciwieństwie do dożywocia nie obliguje właściciela nieruchomości do utrzymywania seniora oraz zapewnienia mu bezterminowej opieki. Celem służebności mieszkania jest tylko zagwarantowanie dożywotniego lokum dla danej osoby (np. darczyńcy nieruchomości). Mimo tej różnicy wiele osób jest zainteresowanych ważnym tematem, jakim wydaje się zniesienie służebności mieszkania. 

Wspomniana służebność odstrasza bowiem kupujących i znacząco obniża wartość rynkową nieruchomości mieszkaniowej (lokalu mieszkalnego lub domu). Trudno się temu dziwić, bo żaden nabywca nie chce dzielić mieszkania z seniorem i potem martwić się ewentualną odsprzedażą nieruchomości obciążonej służebnością mieszkania. W odpowiedzi na liczne pytania wyjaśniamy, czy służebność może zostać zniesiona oraz, czy skup nieruchomości bierze pod uwagę odkup takiego mieszkania.

Zrzeczenie się służebności mieszkania – czy jest możliwe?

 

Z punktu widzenia właściciela obciążonej nieruchomości mieszkaniowej, najlepszym wariantem prawdopodobnie byłoby zrzeczenie się służebności mieszkania przez osobę uprawnioną (służebnika). Taki wariant zaoszczędza bowiem kłopotów i kosztów związanych z postępowaniem sądowym. Przepisy kodeksu cywilnego potwierdzają, że służebności mieszkania można się zrzec. Zgodnie z artykułem 246 kodeksu cywilnego (KC), uprawniony może zrzec się ograniczonego prawa rzeczowego. Służebność mieszkania to właśnie jeden z przykładów takiego prawa. Warto dodać, że zrzeczenie się służebności gruntowej również jest możliwe.

Artykuł 246 KC zwraca jednak uwagę, że w przypadku zrzeczenia się praw ujawnionych w księdze wieczystej konieczne jest ich późniejsze wykreślenie. Służebność mieszkania nie musi być ujawniona w księdze wieczystej, ale mimo tego odpowiedni wpis często jest dokonywany. Wynika to z zamiaru ochrony interesów uprawnionej osoby. Jeżeli bowiem służebność osobista mieszkania nie została ujawniona w księdze wieczystej, to nabywca nieruchomości nie będzie musiał jej respektować. 

Zrzeczenie się służebności mieszkania przez osobę uprawnioną powinno zostać potwierdzone przez notariusza. Odpowiednie oświadczenie o zrzeczeniu się służebności przygotowywane jest w formie aktu notarialnego lub dokumentu z podpisem poświadczonym przez notariusza. Dokument przygotowany z pomocą kancelarii notarialnej, później będzie stanowił podstawę do wykreślenia służebności w księgach wieczystych (za opłatą wynoszącą aktualnie 100 zł). Wzór odpowiedniego oświadczenia, które zawiera zrzeczenie się służebności mieszkania, posiada każdy notariusz. Strony muszą jedynie uzgodnić, która z nich zapłaci wynagrodzenie dla notariusza (tzw. taksę notarialną). 

Czy stan prawny mieszkania ma znaczenie podczas jego sprzedaży? Zdecydowanie tak, dlatego warto zadbać o to, aby ten był jak najmniej skomplikowany. We wpisie blogowym: Stan prawny mieszkania – co warto wiedzieć? Poruszyliśmy kwestie związane z tym, czym w rzeczywistości jest stan prawny oraz kto go weryfikuje.

Zniesienie służebności mieszkania może generować koszty

 

Jeśli zrzeczenie się służebności mieszkania przez osobę uprawnioną nie jest możliwe, to właściciel obciążonej nieruchomości musi próbować innych wariantów. Pierwszy z nich będzie najbardziej kosztowny, ponieważ zakłada, że służebność zostanie zamieniona na rentę. Takie zniesienie służebności mieszkania jest jednak możliwe tylko w przypadku, gdy uprawniona osoba zachowywała się nagannie przez dłuższy czas (np. po spożyciu alkoholu). Sąd określając rentę, bierze pod uwagę między innymi wartość mieszkania oraz powierzchnię pomieszczeń, z których mógł korzystać uprawniony. 

Inny wariant zakłada zniesienie służebności mieszkania, która straciła z punktu widzenia uprawnionego jakiekolwiek znaczenie. Takie uwolnienie nieruchomości z obciążenia jest możliwe na podstawie art. 295 KC w związku z artykułem 297 kodeksu cywilnego. Co ważne, utrata znaczenia służebności dla uprawnionego (np. w związku z jego pobytem w domu spokojnej starości) nie zakłada konieczności wypłaty żadnego wynagrodzenia przez właściciela nieruchomości. 

Oprócz tego warto dowiedzieć się ile może kosztować remont całego mieszkania. Jeśli skutecznie pozbędziesz się ciążącej służebności, przed sprzedażą możesz dokonać kosmetycznego remontu, który zwiększy wartość nieruchomości. Sprawdź artykuł: Remont mieszkania, ile może kosztować?

Kiedy jednak chcesz szybko i za gotówkę sprzedać mieszkanie, koniecznie uzupełnić formularz związany z wyceną nieruchomości, dzięki czemu nawet w ciągu 24 godzin otrzymasz wycenę wraz z ofertą odkupu od naszej firmy. Jako skup mieszkań działamy na terenie wielu miast w Polsce. Mieszkasz we Wrocławiu, Warszawie lub Łodzi? Nasze filie to:

  • Skup nieruchomości Wrocław;
  • Skup nieruchomości Warszawa;
  • Skup nieruchomości Łódź.

W celu jak najszybszej sprzedaży nieruchomości nie zwlekaj i skontaktuj się z wybranym oddziałem, przesyłając niezbędną dokumentację dotyczącą mieszkania lub domu wraz z niezbędnymi informacjami o statusie prawnym.

Niewykonywana służebność mieszkania także wygaśnie

 

Przepisy kodeksu cywilnego dodatkowo wskazują, że służebność osobista mieszkania wygasa w razie jej niewykonywania przez lat dziesięć. Jest to zasada obowiązująca również w przypadku służebności gruntowych. Warto jednak pamiętać, że zniesienie służebności mieszkania na skutek jej niewykonywania wymaga odpowiednich dowodów, na które może powołać się właściciel obciążonej nieruchomości w czasie postępowania sądowego. Innymi słowy, trzeba udowodnić, że uprawniona osoba (służebnik) co najmniej od dziesięciu lat nie mieszka już w danym lokalu lub domu. Nawet krótkie zamieszkanie służebnika sprawia, że ten termin jest naliczany od początku. 

Zniesienie służebności mieszkania może uzasadnić także sytuacja, w której na skutek zmiany stosunków gospodarczych lub warunków dotyczących samej nieruchomości, wykonywanie wspomnianego prawa stało się szczególnie uciążliwe dla właściciela domu lub lokalu. W takiej sytuacji, którą musi zbadać sąd, zniesienie dożywotniej służebności mieszkania będzie powiązane z wypłatą wynagrodzenia osobie uprawnionej.

Potrzebujesz gotówki w jak najkrótszym czasie? Pozbyłeś się służebności ciążącej na mieszkaniu i chcesz je sprzedać? A może nie stać Cię na utrzymanie domu? W takich sytuacjach uzupełnij formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie Internetowej i poczekaj na odpowiedź z naszej strony wraz z wyceną i ofertą odkupu. Gwarantujemy, że w naszym skupie mieszkań otrzymasz godziwą zapłatę za swój majątek.

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

1. Czy sprzedaż mieszkania ze służebnością dożywotnią jest możliwa?

Oczywiście, że sprzedaż nieruchomości wraz z ciążącą na niej służebnością jest możliwa. Poszukiwanie nabywcy na własną rękę może okazać się jednak kłopotliwe, dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest wybór naszego skupu mieszkań niezależnie od jego stanu technicznego, jak i prawnego.

2. Czy służebność ma wpływ na wartość nieruchomości?

Służebność ciążąca na nieruchomości znacznie wpływa na jej atrakcyjność ze względu na fakt, iż aż do śmierci dany lokator będzie mieć prawo do jej zamieszkiwania. Jako skup nieruchomości działający niemalże w większości Polskich miast skutecznie realizujemy odkup mieszkań wraz ze służebnością. Dzięki temu pozyskasz gotówkę ze sprzedaży w krótkim czasie bez konieczności poszukiwania nabywcy.

3. Jak działa skup nieruchomości?

Nasz skup mieszkań działa na bardzo prostych zasadach. Wystarczy, że zdecydujesz się na uzupełnienie formularza kontaktowego i poczekasz na naszą wycenę nieruchomości. Pamiętaj, że oferta nie jest zobowiązująca, a więc nie generuje żadnych kosztów. Po zaakceptowaniu propozycji odkupu spotkasz się z nami maksymalnie dwa razy, po czym podpiszemy umowę u notariusza i wypłacimy należne środki w gotówce lub przelewem natychmiastowym na wskazany w umowie rachunek bankowy. Wybierając naszą firmę, masz pewność, że środki ze sprzedaży otrzymasz tak szybko, jak tylko to możliwe.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Uzbrojenie działki – co to jest i dlaczego jest takie ważne?

Co to jest zachowek?

Biuro nieruchomości Kłodzko

Mieszkanie za odstępne – co to, co warto wiedzieć?

podatek pcc

Podatek PCC – co to jest, kto go płaci, kiedy złożyć?

Mężczyzna z pieniędzmi, skup nieruchomości.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu – co to jest?