3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

stan prawny nieruchomości
Stan prawny nieruchomości – co to jest i jak to sprawdzić?

Stan prawny nieruchomości – co to jest i jak to sprawdzić?

Decydując się na kupno nieruchomości, warto wcześniej sprawdzić jej stan prawny. Unikniesz w ten sposób przykrych niespodzianek podczas załatwiania formalności. Jak sprawdzić stan prawny działki? Co w sytuacji kiedy nieruchomość ma nieuregulowany stan prawny? Podpowiadamy, czym jest to zagadnienie oraz w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo transakcji kupna/sprzedaży lokalu.

Stan prawny – co to takiego? 

 

Stan prawny nieruchomości to szereg okoliczności, które świadczą o krzyżujących się prawach i obowiązkach w związku z kupnem nieruchomości. Warto zauważyć, że ustalenie wszelkich zależności odnoszących się do stanu prawnego lokalu jest trudnym zadaniem, dlatego lepiej korzystać z usług ekspertów w tej dziedzinie. Z punktu widzenia przepisów stan prawny nieruchomości określany jest przez wszystkie dostępne dokumenty odnoszące się do budynku. W rzeczywistości występują dwa rodzaje stanów prawnych. Jeden z nich jest uregulowany, natomiast drugi to nieuregulowany stan prawny. Dokumentacja tego typu zawiera wszelkie zapiski wynikające z ksiąg wieczystych oraz umów kupna-sprzedaży i hipotek. 

 

Księga wieczysta, a stan prawny nieruchomości 

 

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości? Podstawowym dokumentem, który zawiera szereg informacji na temat własności, obciążeń hipotecznych i innych czynników wpływających na atrakcyjność lokalu jest księga wieczysta. Sytuacja prawna nieruchomości określana jest w pierwszej kolejności poprzez dokładną analizę ksiąg wieczystych i wszelkiej dokumentacji od początku jej istnienia. Gwarantuje to bezproblemowe przeprowadzenie transakcji kupna-sprzedaży mieszkania oraz brak ryzyka wystąpienia roszczeń osób trzecich wobec lokalu. Sama księga wieczysta zawiera cztery działy dotyczące: 

  • Oznaczenia nieruchomości oraz prawa własności 
  • Wpisy dotyczące możliwości użytkowania wieczystego 
  • Wszelkie prawa, roszczenia i ograniczenia z wyjątkiem obciążeń hipotecznych ● Wpisy dotyczące hipotek 

Dokładna analiza sytuacji prawnej nieruchomości poprzez sprawdzenie ksiąg wieczystych daje niemalże 99% pewność, że lokal nie będzie problematyczny po dokonaniu zakupu. Ciekawostką jest fakt, że do zapoznania się z księgami wieczystymi wystarczy posiadać ich numer. Osoba, która sprzedaje lokal, nie powinna robić żadnych kłopotów z jego udostępnieniem, pod warunkiem, że niczego nie ukrywa.

UWAGA! Księgi wieczyste można przejrzeć na stronie ministerstwa całkowicie online. Osoby, które nie wiedzą, jak sprawdzić stan prawny działki lub nieruchomości powinny zaczerpnąć informacji na ten temat na stronach rządowych.

 

Pozostałe dokumenty poświadczające status nieruchomości 

 

Warto wiedzieć, że dla osób zainteresowanych kupnem nieruchomości istnieją także inne spisy i dokumenty pozwalające na dogłębną analizę historii nieruchomości. Do dokumentacji dodatkowej pozwalającej na porównanie czy stan faktyczny, a stan prawny się pokrywają, zaliczamy: 

  • Wypisy z rejestru gruntów i mapy ewidencyjne 
  • Miejscowy plan zagospodarowania terenu 
  • Zaświadczenia ze spółdzielni mieszkaniowych 

Jeśli powyższe dokumenty nie wskazują na żadne problemy prawne lub obciążenia wobec banków i osób trzecich można bez obaw zdecydować się na kupno takiej nieruchomości.

Jeśli chcesz  szybko sprzedać mieszkanie bez zbędnych formalności, możesz skorzystać z funkcjonalności naszego biura online. Kupujemy nieruchomości za gotówkę w całej Polsce. Wypełnij formularz, a zupełnie za darmo otrzymasz ofertę.

 

Stan prawny nieruchomości – dlaczego warto go sprawdzać? 

 

Stan prawny nieruchomości warto sprawdzać z kilku prostych względów. Przede wszystkim jest to gwarancja prawidłowego przebiegu transakcji kupna-sprzedaży. Trzeba także pamiętać, że stan faktyczny, a stan prawny powinien być taki sam, aby w przyszłości nikt nie wystąpił o roszczenia względem lokalu. 

Dobrze jest wiedzieć, jak sprawdzić stan prawny działki lub nieruchomości przed zakupem. Pozwoli to uniknąć wielu komplikacji oraz późniejszych problemów z finalizacją transakcji lub spokojnym użytkowaniem lokalu. Osoby, które nie orientują się, na co zwrócić uwagę mogą skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się tego typu działaniami.

Zobacz więcej

Dobrowolna splata zadluzenia u komornika jak to zrobic - skup mieszkan i nieruchomosci online cala polska bnonline

Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika – jak to zrobić?

Jak sprzedac zadluzone mieszkanie - skup nieruchomosci online warszawa bnonline

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie?

Jak szybko sprzedac mieszkanie ze spadku - biuro nieruchomosci online skup za gotowke

Jak szybko sprzedać mieszkanie ze spadku?

Jak sprzedac mieszkanie w internecie - skup mieszkan online za gotowke

Jak sprzedać mieszkanie w Internecie?

stan prawny nieruchomości

Stan prawny nieruchomości – co to jest i jak to sprawdzić?