Służebność kojarzona jest z różną formą prawną i zastosowaniem. Zakup nieruchomości nie zawsze oznacza, że mamy bezpośredni dojazd do posesji. Nieraz jest tak, że działka jest otoczona innymi i w takiej sytuacji nie wiemy, czy przysługuje nam możliwość przemieszczania się przez inne działki, aby dostać się na teren swojej posesji. Tu w sukurs przychodzą ograniczone prawa rzeczowe, w tym tzw. służebność gruntowa. Warto również zauważyć, że istnieją różne rodzaje służebności, w tym służebność mieszkaniowa. Co zatem warto o nich wiedzieć?
Czym jest służebność mieszkania?
Przede wszystkim pamiętaj, że służebność mieszkania nie wyklucza możliwości sprzedaży mieszkania w naszym skupie nieruchomości. Bierzemy pod uwagę wszystkie mieszkania niezależnie od stanu technicznego oraz prawnego.
Zacznijmy od tego, czym jest służebność mieszkania. Jako służebność osobista, pozwala ona na przypisanie konkretnej osobie możliwość korzystania z określonego mieszkania lub domu. Zawierana jest ona poprzez wskazanie z imienia i nazwiska danej osoby. Kiedy ma to miejsce? Nieraz służebność mieszkaniowa jest stosowana przez rodziców, którzy pomimo przepisania domu na dzieci chcą mieć zapewnione dożywotnie korzystanie z określonej części nieruchomości. Oznacza to również, że nowy właściciel domu (np. dziecko, któremu przepiszemy nieruchomość) ma ograniczone prawa rzeczowe, a choć mieszkanie można sprzedać, służebność ma charakter niezbywalny.
W temacie służebności może Cię zainteresować nasz artykuł dotyczący służebności osobistej: Dożywotne prawo użytkowania mieszkania.
Prawa osoby, której przysługuje służebność mieszkaniowa
Osoba, której przysługuje służebność mieszkaniowa, ma prawo do:
- Zamieszkiwania pomieszczeń wskazanych w umowie – może to być np. parter, piętro lub konkretny pokój,
- Korzystania z pomieszczeń wspólnych – łazienki, kuchni, pralni, o ile nie są one przypisane do konkretnego mieszkania.
- Przyjęcia małżonka i małoletnich dzieci – prawo to pozostaje w mocy nawet po osiągnięciu pełnoletniości. Służebność mieszkania pod tym względem doskonale sprawdza się m.in. w przypadku zapewnienia wszystkim dzieciom możliwości mieszkania w domu rodzinnym pomimo przepisania go na jedno z nich.
Należy przy tym pamiętać, że na służebniku ciąży obowiązek dokładania się do opłat np. za wodę, gaz, prąd i inne media, z których aktywnie korzysta. Choć prawo do zamieszkiwania przysługuje dożywotnio, nic nie stoi na przeszkodzie, aby właściciel sprzedał mieszkanie. W takiej sytuacji trudno jest znaleźć kupca, dlatego też warto skierować się jednego z naszych oddziałów na terenie Wrocławia, Szczecina oraz Gdańska.
- Skup nieruchomości Wrocław;
- Skup nieruchomości Szczecin;
- Skup nieruchomości Gdańsk.
Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie, na którym ciąży służebność szybko i za gotówkę, to wypełnij formularz kontaktowy: Chcę sprzedać mieszkanie, a w ciągu 24h otrzymasz zupełnie darmową wycenę online oraz ofertę kupna.
Czym jest służebność gruntowa?
Nieco innym tematem jest tzw. służebność gruntowa. Jest to również ograniczone prawo rzeczowe, które nakłada obciążenie jednej nieruchomości na rzecz drugiej (władnącej). W treści służebności można znaleźć:
- Upoważnienie właściciela nieruchomości władnącej do korzystania z innej nieruchomości w ściśle określonym zakresie,
- Zabronienie właścicielowi nieruchomości, która podlega obciążeniu, dokonywania określonych czynności wobec nieruchomości władnącej,
- Ograniczenie działań właściciela nieruchomości obciążonej w stosunku do tego, czego może się podejmować.
Służebność gruntowa jest prawem, które ma na celu zwiększenie użyteczności jednej nieruchomości na rzecz drugiej.
Zobacz artykuł: Jak znieść służebność? Dowiesz się dzięki czemu, w jaki sposób pozbyć się służebności i co zrobić, aby sprzedać nieruchomość z tzw. służebnością.
Co może być służebnością gruntową?
Co faktycznie może sprawiać, że zostanie ustanowiona służebność gruntowa? Wśród motywacji uwzględnianych przy przyznawaniu tego prawa rzeczowego można wymienić:
- Umożliwienie dojazdu na posesję nieruchomości,
- Parkowanie samochodu,
- Opieranie muru o mur sąsiada,
- Otwieranie okna wychodzącego na nieruchomość obciążoną,
- Ograniczenie wysokości zabudowy,
- Korzystanie z sąsiedniej studni.
Kiedy możliwe jest ustanowienie służebności gruntowej?
Co do zasady służebność gruntowa może być ustanowiona wyłącznie, jeśli nie wiąże się z utrudnieniem z korzystania z nieruchomości obciążonej. Do decyzji o ustanowieniu służebności może dojść m.in. drogą sądową, poprzez ugodę, ale i poprzez umowę zawartą pomiędzy właścicielami obu nieruchomości. Jeśli chcemy sprzedać działkę w niekorzystnej sytuacji, ponieważ np. nie podoba się nam ustanowiona służebność, znalezienie kupca może stanowić problem. W takiej sytuacji warto skierować się do skupu nieruchomości z problemami, co pozwoli nam na szybkie i sprawne sprzedanie nieruchomości. Uzyskane pieniądze możemy przeznaczyć np. na zakup działki, mieszkania lub domu znajdującego się w lepszej dla nas lokalizacji.
Zobacz wpis: „Dożywotnia służebność mieszkania.” – być może dzięki niemu rozwiążesz swój problem?
Służebność drogi koniecznej – co to?
Specyficzną formą służebności jest służebność drogi koniecznej. Jest ona wyszczególniona jako jeden z elementów związanych z gruntami. Czym jednak się charakteryzuje? Właściciel nieruchomości decyduje się na nią, jeśli nie ma dostępu do drogi publicznej innego aniżeli poprzez przejazd przez działki innych osób. W takiej sytuacji najczęściej dochodzi do zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Co więcej, służebność drogi koniecznej zwyczajowo jest przyznawana wraz ze stosownym wynagrodzeniem dla osoby, przez której działkę będziemy przejeżdżać. Uzyskanie tego typu służebności wymaga spełnienia określonych warunków:
- Nie ma prawnie zagwarantowanego dostępu do drogi publicznej – mowa tu przede wszystkim o dostępie trwałym,
- Wytyczona droga konieczna musi umożliwiać korzystanie z niej osobie bez dostępu do drogi publicznej, a jednocześnie konieczne jest ograniczenie szkód na działce obciążonej,
- Uwzględnia się interes społeczno-gospodarczy.
Jeśli szukasz rozwiązania, jak szybko sprzedać mieszkanie lub dom ze służebnością, to zapraszamy do kontaktu. Wypełnij formularz kontaktowy i przekonaj się, że współpraca z nami jest bardzo prosta. Wystarczy, że podasz swoje dane i poczekasz na kontakt z naszej strony.
Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?
1. Czy służebność to przeszkoda w przypadku sprzedaży nieruchomości?
Służebność nie stanowi żadnej przeszkody do sprzedaży nieruchomości. Możesz skontaktować się z naszą firmą poprzez stosowny formularz na stronie Internetowej i poczekać na odpowiedź z naszej strony. Gwarantujemy, że wszelkie sprawy związane ze sprzedażą mieszkania załatwisz z nami szybko i bez żadnych ukrytych kosztów.
2. Jak szybko sprzedać nieruchomość w skupie?
W naszym skupie możesz sprzedać mieszkanie nawet w ciągu kilku dni roboczych. Na cały proces odkupu mieszkania potrzebujemy maksymalnie od 3 do 7 dni roboczych. W tym czasie prześlemy do Ciebie wycenę (najczęściej w ciągu 24 godzin), pomożemy w kompletacji dokumentów, złożymy Ci ofertę odkupu oraz umówimy termin u notariusza. Jedyne koszty, jakie poniesiesz podczas współpracy z nami to te potrzebne na dojazd do biura notariusza oraz na oględziny mieszkania.
3. W jaki sposób wyceniane są mieszkania w skupie mieszkań?
Działamy jako skup mieszkań z wieloletnim doświadczeniem w branży, dzięki czemu wiemy, na co zwracać uwagę podczas wyceny mieszkania. Rzetelnie podchodzimy do każdej sprawy, dlatego uwzględniamy takie aspekty, jak: lokalizacja, metraż, stan prawny oraz stan techniczny. Dzięki temu możemy precyzyjnie ocenić wartość nieruchomości i zaproponować odpowiednią cenę za jej odkup.
4. Ile zapłacę za usługi skupu nieruchomości?
Za wycenę oraz ofertę sprzedaży nie zapłacisz ani złotówki. Co ciekawe, nasza propozycja odkupu mieszkania nie jest zobowiązująca, dlatego nie musisz ostatecznie podpisywać umowy z naszą firmą. Kontakt z naszej strony jest dobrowolny, lecz gwarantujemy, że tylko my dajemy tak dobre ceny odkupu na rynku.