3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

dożywotnia służebność
Dożywotnia służebność mieszkania. Czy można sprzedać mieszkanie ze służebnością?

Dożywotnia służebność mieszkania. Czy można sprzedać mieszkanie ze służebnością?

Dożywotnia służebność zawarta jest w przepisach Kodeksu cywilnego, a konkretnie w art. 285, gdzie ustawodawca określa jej istotę i cel. Służebność osobista w przypadku mieszkania, inaczej niż gruntowa, dotyczy imiennie oznaczonej osoby uprawnionej do dożywotniego korzystania z poszczególnych części lokalu i swobodnym przemieszczaniem się po nim.

W razie potrzeby możesz zawsze skorzystać z usług naszego przedsiębiorstwa, czyli skupu nieruchomości działającego w wielu miastach na terenie Polski. Z nami szybko wycenisz mieszkanie oraz otrzymasz gotówkę bezpośrednio do ręki po załatwieniu niezbędnych formalności.

Dożywotnia służebność mieszkania a sprzedaż

 

Dożywotnia służebność mieszkania, a sprzedaż mieszkania to kwestie często poruszane przez właścicieli nieruchomości obarczonych tym problemem. Odpowiedź nie jest trudna. W żadnym momencie nie jest niemożliwe sprzedanie mieszkania ze służebnością. Niemniej jest to trudne i dość skomplikowane, gdyż nabywca nie może wyeksmitować osoby przebywającej w mieszkaniu z prawem służebności.

Z tego powodu warto przemyśleć kwestię zniesienia służebności i dopiero wówczas wystawić nieruchomość na sprzedaż. Jeśli ten warunek zostanie spełniony w szybkim czasie mieszkanie, może zostać odkupione przez naszą firmę. Jest to nabywca pewny i wypłacalny, a cała procedura sprzedaży może odbyć się w kilka dni i zakończyć udanym finałem i błyskawiczną wypłatą gotówki.

Samo zniesienie służebności mieszkania nie jest trudnym procesem, a załatwienie tej sprawy zdecydowanie ułatwi znalezienie potencjalnego nabywcy na daną nieruchomość. Nie oznacza to jednak, że mieszkanie, na którym ciąży służebność jest całkowicie wykluczone ze sprzedaży. Sprawdź jeden z naszych artykułów: Zobacz, kiedy można znieść służebność mieszkania i na czym to polega? Dowiesz się z niego niezbędnych informacji na temat tego, czym jest służebność mieszkania i jak się jej pozbyć.

Czy można sprzedać dom lub mieszkanie z dożywotnią służebnością?

 

Sprzedaż domu lub mieszkania z dożywotnią służebnością polega na przeniesieniu praw własności do nieruchomości na nabywcę. Jednakże w przypadku służebności, również ten aspekt przechodzi na nowego właściciela. Oznacza to, że sprzedaż domu z dożywotnią służebnością uprawnia służebnika do użytkowania przestrzeni domu na określonych w umowie warunkach.

Przykładem jest sytuacja, w której rodzice przekazują prawo własności domu lub mieszkania dziecku przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że dożywotnio mają zagwarantowany dach nad głową. Umowa służebności, która zostaje usankcjonowana u notariusza, powoduje zmianę w księdze wieczystej. Do końca ich życia obowiązuje dożywotnia służebność, a sprzedaż domu jej nie niweluje.

Pamiętaj! Jeśli chcesz sprzedać dom lub mieszkanie ze służebnością, konieczna będzie jego wcześniejsza wycena. Możesz zrealizować taką operację całkowicie za darmo i bez wiążącej umowy w naszym skupie mieszkań, wybierając opcję – wycena nieruchomości.

Mieszkanie ze służebnością dożywotnio gwarantuje uprawnionemu dach nad głową. W sytuacji, gdy zachodzi potrzeba sprzedaży nieruchomości, a służebność osobista nie jest zniesiona, do dokonania transakcji będzie wymagane pozwolenie służebnika. W tym względzie również kupujący przy sprzedaży musi wyrazić zgodę na przejęcie ograniczonych praw własności. Ze względu na szereg komplikacji sprzedaż domu z dożywotnią służebnością lub mieszkania jest niebywale trudna. Taka nieruchomość zazwyczaj nie jest atrakcyjna dla nabywcy, a sprzedający musi liczyć się ze sporym obniżeniem ceny w stosunku do wartości rynkowej.

Przydatny w tym przypadku może okazać się także wpis blogowy na naszej stronie: Sprawdź, co to jest współwłasność nieruchomości? Zostały w nim opisane podstawowe kwestie dotyczące współwłasności nieruchomości oraz tego, czy same udziały mieszkania można sprzedać bez wiedzy współwłaściciela.

Jak dokonać zniesienia służebności nieruchomości

 

Ze względu na problemy ze sprzedażą nieruchomości obciążonej służebnością należy dokonać jej zniesienia. Podstawą może być oświadczenie służebnika o rozwiązaniu służebności lub sądowe zniesienie tego prawa. Mieszkanie ze służebnością posiada odpowiedni wpis w księdze wieczystej. Oznacza to, że w przypadku dobrowolnego oświadczenia następuje podpisanie aktu notarialnego i aktualizacja rejestru nieruchomości. Jedyną sytuacją, kiedy może nastąpić automatyczne zniesienie służebności, jest brak korzystania z mieszkania przez służebnika w okresie, co najmniej 10 lat od uzyskania prawa służebności.

Mieszkanie ze służebnością lub inną nieruchomość można uwolnić od tego obciążenia poprzez wypłatę wynagrodzenia służebnikowi. Do tego potrzebna jest niekiedy interwencja sądu, który zasądzi wypłatę lub rentę służebnikowi. Takie rozwiązanie ma zazwyczaj miejsce, gdy osoba uprawniona w sposób rażący nie wypełnia warunków służebności.

Służebność i prawo własności

 

Dożywotnia służebność mieszkania lub domu jest jednym z tych obciążeń praw własności do nieruchomości, które powodują największe problemy. Związane jest to nie tyle z prawem, które dość jasno określa warunki zniesienia służebności, ile przede wszystkim z relacjami międzyludzkimi. Przeważnie mieszkanie ze służebnością staje się własnością dzieci, które nie chcą pozbawiać rodziców dachu nad głową. W takich sytuacjach warto się zastanowić, czy taką umowę podpisać, czy też znaleźć inne, mniej obciążające nieruchomość rozwiązanie.

Jeśli w grę wchodzi duże i atrakcyjne mieszkanie, można je sprzedać za dobrą cenę, zanim nastąpi podpisanie umowy o służebność. Uzyskane ze sprzedaży środki pozwolą na zapewnienie rodzicom odpowiedniego dachu nad głową i opieki.

Chcesz szybko pozbyć się mieszkania, na którym ciąży dożywotnia służebność? Potencjalni klienci nie są zainteresowani Twoją ofertą sprzedaży? Nie zwlekaj i skontaktuj się z naszym skupem mieszkań poprzez formularz kontaktowy. Jako profesjonaliści zrealizujemy wycenę nieruchomości nawet w ciągu 24 godzin, a przesłana przez nas oferta odkupu nie będzie dla Ciebie w żaden sposób zobowiązująca.

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

1. W jakich regionach działa skup mieszkań?

Nasz skup nieruchomości działa na terenie wielu miast w Polsce. Jeśli szukasz sposobu na szybką sprzedaż mieszkania i mieszkasz w Bydgoszczy, koniecznie skontaktuj się z naszą filią: skup nieruchomości Bydgoszcz. Z nami wszelkie formalności załatwisz bez zbędnych komplikacji, a środki za sprzedaż nieruchomości otrzymasz praktycznie od ręki po podpisaniu notarialnej umowy kupna-sprzedaży.

2. Czy sprzedaż mieszkania z dożywotnią służebnością jest możliwa?

Oczywiście, że sprzedaż mieszkania z dożywotnią służebnością jest możliwa. Posiadasz takie mieszkanie na terenie Krakowa? Doskonale się składa. Nasz skup nieruchomości Kraków z przyjemnością przyjmuje wszelkie oferty od klientów, dokonując kompleksowej wyceny nieruchomości. Po kontakcie z naszej strony otrzymujesz ofertę odkupu mieszkania, która w żaden sposób nie generuje dodatkowych kosztów związanych z naszymi usługami.

3. Jak zostanie wycenione moje mieszkanie?

Wszystkie nieruchomości wyceniamy z uwzględnieniem takich aspektów, jak: lokalizacja, metraż, status prawny, stan techniczny, a także obecność lokatorów lub ich brak. Do skutecznego zrealizowania procesu skupu mieszkania musisz dostarczyć nam też niezbędną dokumentację, czyli akty notarialne, umowy, wypisy z ksiąg wieczystych oraz informacje na temat zameldowania konkretnych osób pod wskazanym adresem. Na tej podstawie wykonamy rzetelną wycenę i zaproponujemy NAJLEPSZĄ rynkową cenę skupu.

4. Ile kosztują usługi skupu mieszkań?

Nasze usługi nie kosztują Cię ani złotówki. Zarówno kontakt z naszym skupem mieszkań, jak i późniejsze otrzymanie wyceny z ofertą odkupu jest całkowicie darmowe. Dla przykładu, jeśli jesteś z Gdańska to na stronie: skup nieruchomości Gdańsk możesz dokładnie przeanalizować naszą ofertę i podjąć decyzję o nawiązaniu współpracy. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem w branży gwarantujemy najlepsze ceny skupu nieruchomości oraz brak zbędnych formalności.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Jak sprzedać mieszkanie lub dom z kredytem hipotecznym?

Jak sprzedać mieszkanie lub dom z kredytem hipotecznym?

Leasing nieruchomości - czym jest i na ile lat wziąć?

Leasing nieruchomości – czym jest i na ile lat wziąć?

Uzbrojenie działki – ile kosztuje i jak uzbroić?

Uzbrojenie działki – ile kosztuje i jak uzbroić?

Skup nieruchomości - czy jest opłacalny?

Skup nieruchomości – czy jest opłacalny?

Jak napisać testament – wzór oraz napisanie odręcznie

Jak napisać testament – wzór oraz napisanie odręcznie