3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

słuzebnosc osobista dozywotnie prawo do mieszkania
Służebność osobista, czyli dożywotnie prawo do użytkowania mieszkania

Służebność osobista, czyli dożywotnie prawo do użytkowania mieszkania

W pewnych okolicznościach właściciel decyduje się na przepisanie mieszkania najbliższym. Jednocześnie nadal pragnie pozostać w lokalu do końca swych dni. Służebność osobista, to prawne rozwiązanie, które gwarantuje właścicielowi dożywotni pobyt w znanych sobie czterech kątach. Lepiej jest skorzystać z tej opcji i prawnie zabezpieczyć swoje interesy, gdyż życie niesie czasem sporo przykrych niespodzianek.

W myśl tego rozwiązania właściciel zrzeka się praw własności i przekazuje je na wybraną przez siebie osobę. W zamian uzyskuje gwarancję, że będzie mógł korzystać z mieszkania do końca swych dni. W takiej sytuacji, jeśli nowy właściciel będzie chciał sprzedać mieszkanie, może zetknąć się z problemem znalezienia nabywcy. Spowodowane jest to tym, że służebność dożywotnia mieszkania przechodzi, jako obowiązek respektowania przez następnego właściciela.

Zastanawiasz się, czy można sprzedać mieszkanie obciążone służebnością dożywotnią? Jest to możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Zgłaszając się do naszego skupu nieruchomości, warto przedstawić dokładny opis oferowanej nieruchomości. Niewykluczone jest, że pomimo takiego obciążenia mieszkanie zostanie zbyte.

Czy służebność dożywotnia jest tym samym, co umowa dożywocia?

 

Nie. Warto nadmienić, że dożywotnia służebność osobista mieszkania a opieka i umowa dożywocia nie są tożsame. Zasadnicze różnice pojawiają się przy szczegółowej analizie warunków obu aktów prawnych.

  • Służebność osobista mieszkania gwarantuje użytkownikowi pobyt w określonych konkretnie miejscach, czyli np. pokoju i możliwość korzystania z części wspólnych (łazienka, kuchnia). W takim przypadku służebnik nie musi płacić czynszu oraz pokrywać kosztów rachunków.
  • Służebność dożywotnia tylko i wyłącznie zapewnia mieszkanie do końca życia, ale nie gwarantuje opieki.
  • Natomiast w myśl umowy dożywocia obdarowany właściciel ma obowiązek zapewnić opiekę oraz utrzymanie, jeśli jest taka potrzeba, nad osobą przekazującą prawa własności. W tym rodzaju umowy zamieszkujący lokal użytkownik jest traktowany jako domownik. Umowa dożywocia skonstruowana jest tak, by w podeszłym wieku zrzekający się praw do mieszkania człowiek nie musiał martwić się o opiekę nad sobą.

Masz mieszkanie, na którym ciąży umowa dożywocia? Jeśli jesteś z Lublina, Szczecina lub Poznania, możesz skontaktować się z jedną z naszych filii:

  • Skup nieruchomości Lublin;
  • Skup nieruchomości Szczecin;
  • Skup nieruchomości Poznań.

Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie szybko i za gotówkę, to wypełnij formularz kontaktowy: Chcę sprzedać mieszkanie, a w ciągu 24h otrzymasz zupełnie darmową wycenę online oraz ofertę kupna.

Jak ustanowić służebność osobistą mieszkania?

 

Służebność dożywotnia jest jednym z rodzajów ograniczonych praw osobistych. Jej dokładne właściwości określa kodeks cywilny. Z tego też powodu, by umowa miała umocowanie w prawie, należy ją sporządzić u notariusza.

Warto wiedzieć, co oznacza służebność w akcie notarialnym i jakie skutki prawne ma dla obu stron. Umowa taka zawiera wyszczególnione prawa i obowiązki posiadającego służebność osobistą mieszkania. Ustanowienie służebności poprzez akt notarialny skutkuje tym, że ciężko ją podważyć. W pewnych okolicznościach można spróbować drogi sądowej. Trzeba jednak mieć na poparcie wniosku o zerwanie umowy służebności osobistej mieszkania odpowiednie argumenty. Wykazanie uciążliwości wynikających z winy służebnika stanowi podstawę do podjęcia powyższych kroków.

Dokładne poznanie, co oznacza służebność w akcie notarialnym, pozwoli na uniknięcie nieporozumień oraz przykrych konsekwencji. W przypadku każdego rodzaju ograniczonych praw osobistych nad rygorem wykonania czuwa notariusz. W związku z tym niezwykle trudno jest bez udziału prawnych przedstawicieli podważyć taką umowę.

Kiedy wiesz już, na czym polega służebność osobista i w jaki sposób ją ustanowić, koniecznie sprawdź też informacje zawarte w artykule: Zniesienie służebności mieszkania. Dowiesz się z niego, czy zniesienie służebności jest w ogóle możliwe oraz w jaki sposób to zrobić.

Prawa i obowiązki związane ze służebnością

 

Aby dostatecznie zapoznać się z tematyką służebności pomocny będzie wpis na naszym blogu: Służebność – co to jest i jakie ma zastosowanie? Kiedy zdobędziesz już kompletną wiedzę na ten temat żadne kruczki prawne ani sprzedaż problematycznej nieruchomości nie będą stanowić dla Ciebie żadnego problemu.

 

W zakresie praw służebnika jest możliwość zamieszkania z małżonkiem lub dziećmi. Istnieje również możliwość przyjęcia osoby trzeciej. Warunkiem jednak jest, że taka osoba stanowi niepodważalną pomoc służebnikowi. Można tu nadmienić, że dzieci zamieszkujące wraz ze służebnikiem mogą po jego śmierci na mocy takiej samej umowy korzystać z lokalu.

Posiadający służebność osobistą mieszkania ma prawo do użytkowania wytyczonych części mieszkania. Korzystanie z tego prawa nakłada na osobę ze służebnością obowiązek dbania o części wspólne przeznaczone do użytkowania. Dokonywanie napraw oraz ponoszenie kosztów eksploatacyjnych jest wspólnym obowiązkiem wszystkich mieszkańców lokalu.

Z innych obowiązków wymienić warto utrzymanie relacji z pozostałymi mieszkańcami na dobrym poziomie. W sytuacji pogorszenia takiego stanu rzeczy może zaistnieć możliwość zmiany, a nawet zerwania umowy o służebność osobistą mieszkania.

W przypadku nowego właściciela nieruchomości prawo stanowi, że dożywotnia służebność osobista mieszkania a opieka nad służebnikiem nie jest wówczas wymagana. Prawnie również możliwa jest sprzedaż lub przekazanie nieruchomości osobom trzecim w testamencie, lub darowiźnie. To jednak nie zmienia faktu, że służebność dożywotnia nadal będzie podtrzymana.

Szukając nabywcy na swoje mieszkanie, trzeba koniecznie określić, czy mieszkanie ma lokatora ze służebnością, czy też nie. Niekiedy kupujący decydują się na taką nieruchomość, choćby ze względu na cenę. W dalszym jednak postępowaniu mogą nastąpić okoliczności, w których człowiek z umową służebności nie dogada się z nowymi właścicielami. Takie sytuacje brane są pod uwagę przez potencjalnych nabywców. To powoduje, że aby związać się z rodzicem lub dziadkiem umową o służebność osobistą mieszkania, trzeba poznać wszystkie wady i zalety tego rozwiązania.

Chcesz pozbyć się mieszkania, do którego lokatorzy mają prawo wieczystego zamieszkania? Masz długi i chcesz pozyskać dodatkową gotówkę? Wypełnij formularz kontaktowy, a nasi specjaliści w ciągu 24 godzin prześlą do Ciebie wycenę nieruchomości wraz z propozycją jej odkupu.

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

 

1. Czy służebność osobista wyklucza możliwość sprzedaży mieszkania w skupie?

Obecnie służebność osobista nie wyklucza możliwości sprzedaży nieruchomości na rzecz skupu mieszkań. Trzeba jednak pamiętać, że kwota odkupu będzie znacznie niższa, gdyż do czasu np. śmierci osoby zamieszkującej lokal ten będzie wyłączony z użytku dla kupującego, czyli naszego skupu.

2. W jaki sposób otrzymam wycenę mieszkania ze skupu nieruchomości?

Pieniądze za sprzedaż mieszkania w naszym skupie otrzymasz tuż po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży w obecności wybranego notariusza. Wybierając nasz skup mieszkań, masz gwarancję bezpieczeństwa transakcji, szybkiej wypłaty gotówki oraz minimum formalności. Należne środki możemy przekazać w formie gotówki lub przelewem na wskazany przez sprzedającego rachunek bankowy.

3. Jakie aspekty są uwzględniane podczas wyceny mieszkania?

Podczas wyceny nieruchomości bierzemy pod uwagę nie tylko lokalizację oraz metraż. Liczy się także stan techniczny, poziom wykończenia, a co najważniejsze stan prawny danego mieszkania. Jeśli na tle natury prawnej występują jakiekolwiek komplikacje, do mieszkania mają prawa inni współwłaściciele lub na nieruchomości ciążą liczne długi czas wyceny oraz analizy przesłanych dokumentów będzie nieco dłuższy. Pamiętaj jednak, że wycena nie trwa najczęściej dłużej niż 72 godziny. Po tym czasie otrzymujesz nie tylko rzetelną wycenę, ale i propozycję odkupu mieszkania w atrakcyjnej cenie rynkowej.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?