Co to jest umowa dożywocia? Dożywocie to termin powszechnie znany i istniejący w świadomości społecznej, jednak często można spotkać się z mylnym pojmowaniem tej instytucji prawa cywilnego. Wokół dożywocia powstało dużo mitów, mimo iż jest ono dosyć popularnym sposobem przekazania nieruchomości drugiej osobie. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu i sprostować kilka faktów na jego temat. Czy możliwa jest jednak sprzedaż mieszkania, które objęte jest umową dożywocia? Tak, ale będzie to dość utrudnione. Z pomocą jednak przychodzi nasz skup nieruchomości działający na terenie wielu miast w Polsce. Jeśli mieszkasz w Warszawie, wybierz nasz skup nieruchomości Warszawa i zapoznaj się z ofertą.
Dożywocie – podstawowe pojęcia
Należy zacząć od tego, że dożywocie jest umową cywilnoprawną, co do której regulacje można znaleźć w Kodeksie cywilnym. Art. 908 k.c. definiuje dożywocie jako umowę, na mocy której właściciel nieruchomości zobowiązuje się przenieść własność nieruchomości na drugą osobę, w zamian za zapewnienie jej przez tę osobę opieki przez resztę życia.
Osoba oddająca swoją nieruchomość staje się wówczas dożywotnikiem, którego obowiązek utrzymania spoczywa od tej pory na nabywcy. Nie musi to być przy tym osoba bliska lub pochodząca z kręgu rodzinnego. Umowę dożywocia można zawrzeć również z kimś, z kim nie wiążą nas żadne więzy krwi czy bliskie relacje. Z reguły jednak jest ona zawierana między członkami rodziny, gdyż jej charakter jest czysto osobisty i opiera się w głównej mierze na silnych relacjach emocjonalnych między stronami. Prawo dożywocia można również zastrzec na rzecz osoby bliskiej zbywcy nieruchomości, np. brat zbywa nieruchomość, ustanawiając prawo dożywocia dla swojej siostry.
Kiedy chcesz pozbyć się w krótkim czasie nieruchomości, która jest dla Ciebie problematyczna, koniecznie zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat tego, jak szybko sprzedać mieszkanie. Dzięki temu dopełnisz wszelkich formalności związanych z jego sprzedażą w stosunkowo krótkim czasie, nie zapominając o ważnych aspektach takich działań.
Jak szybko sprzedać mieszkanie?
Umowa dożywocia – prawa i obowiązki stron
W umowie dożywotnik zobowiązuje się do oddania swojej nieruchomości drugiej osobie. Może być to dowolny rodzaj nieruchomości przewidziany przepisami prawa, np. działka zabudowana domem wolnostojącym czy lokal mieszkalny w bloku. W zamian za to nabywca nieruchomości zobowiązuje się do zapewnienia utrzymania dożywotnikowi, co przypomina w swej konstrukcji obowiązek alimentacyjny między członkami rodziny. Z tego też powodu umowa o dożywocie jest najczęściej zawierana między starszymi już rodzicami a ich dziećmi.
Nabywca, jeżeli sama umowa nie stanowi inaczej, zobowiązuje się przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnację w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
Zapewnienie mieszkania może polegać w szczególności na ustanowieniu odpowiedniej służebności mieszkania. Kwestia ta pojawia się również przy okazji umowy darowizny, kiedy np. rodzice darują dzieciom mieszkanie i jednocześnie dzieci ustanawiają w nim odpowiednią służebność dla rodziców. W tym przypadku nie mamy jednak do czynienia z umową dożywocia, lecz ze zwykłą służebnością mieszkania. Samo dożywocie jest pojęciem szerszym i oprócz obowiązku zapewnienia mieszkania obejmuje również inne kwestie takie jak: utrzymanie, wyżywienie, zapewnienie opieki czy pielęgnacja w wypadku choroby.
Czy jednak da się sprzedać mieszkanie z lokatorem? Sprawdź artykuł: Sprzedaż mieszkania z lokatorem i przekonaj się, że to prostsze niż może się wydawać. Napisz do jednej z naszych filii np. skup nieruchomości Kraków i przekonaj się, jak w krótkim czasie pozbyć się mieszkania i zyskać dodatkową gotówkę do ręki.
Prawo dożywocia jest niezbywalne
Prawo dożywocia jest niezbywalne, ponieważ jest prawem osobistym, ściśle związanym z konkretną osobą. Oznacza to, że dożywotnik nie może przenieść swojego prawa dożywocia na rzecz innej osoby. Ma jednak możliwość rozwiązania umowy, co spowoduje, że prawo dożywocia wygaśnie. Jeżeli zaś między zobowiązanym a dożywotnikiem wytworzą się takie stosunki, które będą uniemożliwiały im pozostawanie ze sobą w bliskiej styczności (np. w wyniku poważnej kłótni i konfliktu interesów), na żądanie jednej ze stron sąd może zamienić wszystkie lub niektóre z uprawnień wynikających z prawa dożywocia na dożywotnią rentę.
Osoba zobowiązana z umowy dożywocia może również zbyć nieruchomość i nie potrzebuje do tego zgody dożywotnika. Wówczas, prawa i obowiązki wynikające z umowy dożywocia przechodzą bezpośrednio na nowego nabywcę nieruchomości. W tym przypadku dożywotnik również może żądać zmiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę. W wyjątkowych sytuacjach, na wniosek jednej ze stron, sąd może rozwiązać umowę dożywocia.
Umowa dożywocia – koszty
Do skutecznego zawarcia umowy dożywocia wymagana jest forma aktu notarialnego. Wiąże się to oczywiście z kosztami, jakie poniesiemy u notariusza; ich wysokość zależy od wartości samej nieruchomości, przy czym musi to być wartość rynkowa. Koszty sporządzenia umowy wynoszą przeważnie od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Na koszty umowy składają się przede wszystkim koszt sporządzenia samej umowy stanowiący wynagrodzenie notariusza oraz opłata sądowa w wysokości 150 zł od wpisu prawa dożywocia do księgi wieczystej. Aby prawo dożywocia było skuteczne, musi zostać ujawnione w księdze wieczystej – analogicznie jak w przypadku ograniczonych praw rzeczowych.
Umowa o dożywocie a zachowek
Częstą kwestią w tej dziedzinie jest umowa o dożywocie a zachowek, czy nabytą nieruchomość wlicza się do masy majątkowej, z której później wylicza się należny zachowek. Z racji tego, że dożywocie, w przeciwieństwie np. do darowizny, jest umową, o której możemy mówić, że występuje w niej pewnego rodzaju ekwiwalentność świadczeń, nabytej nieruchomości nie wlicza się do zachowku.
Sprzedaż mieszkania z prawem Dożywocia
Niewątpliwie, sprzedaż mieszkania z umową dożywocia to bardzo trudny, a zarazem mało ciekawy temat. Zwykli kupujący szukający mieszkań na rynku, nie zdecydują się na tego typu transakcję. Chcesz sprzedać nieruchomość z prawem dożywocia? Możesz to zrobić, będąc mieszkańcem Poznania, wybierając skup nieruchomości Poznań lub którąkolwiek z naszych filii rozsianych po całej Polsce. Uzupełnij i prześlij do nasz formularz kontaktowy, a odpowiemy na Twoje zapytanie wraz z wyceną maksymalnie w ciągu 72 godzin. Wycena nieruchomości, którą przeprowadzamy, odbywa się z uwzględnieniem zarówno stanu prawnego, jak i technicznego mieszkania.
Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?
1. Jak sprzedać mieszkanie z umową dożywocia?
Sprzedaż mieszkania, które objęte jest umową dożywocia to trudna kwestia, gdyż niewielu nabywców chętnie kupuje nieruchomości z tak dużym ryzykiem. Lokatorzy, którzy prawnie mają zapewnione lokum aż do śmierci, są pewnym kłopotem dla kupujących, dlatego jeśli chcesz pozbyć się takowego lokalu w krótkim czasie, koniecznie skorzystaj z oferty naszego skupu nieruchomości.
2. Dlaczego nie mogę znaleźć nabywcy na nieruchomość z umową dożywocia?
Jeśli sprzedajesz mieszkanie na własną rękę, a dodatkowo ciąży na nim umowa dożywocia to z pewnością przez długi czas nie znajdziesz nabywcy zainteresowanego taką nieruchomością. Aby uzyskać dodatkową gotówkę ze sprzedaży praktycznie do ręki, możesz skorzystać z oferty naszego skupu mieszkań i cieszyć się minimum formalności oraz szybkim załatwieniem sprawy.
3. Kiedy otrzymam zapłatę ze skupu nieruchomości?
Wybierając nasz skup nieruchomości, zapłatę za odkup otrzymasz praktycznie do ręki tuż po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży u notariusza. Czas załatwienia sprawy to maksymalnie kilka dni roboczych w zależności od skomplikowania sprawy. Co ważne, wycenę mieszkania przesyłamy maksymalnie w ciągu 72 godzin, dzięki czemu w krótkim czasie możesz uzyskać odpowiedź na temat tego, ile warte jest Twoje mieszkanie.