3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

warunki zabudowy
Warunki zabudowy działki, czyli co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Warunki zabudowy działki, czyli co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Chcesz zbudować dom, ale nie wiesz, jakie warunki zabudowy działki obowiązują w przepisach prawnych? Wydaje się, że sama budowa sprowadza się do projektu, odpowiedniego pozwolenia i wybraniu ekipy budowlanej. Jednakże, aby inwestycję zapoczątkować, należy najpierw postarać się o odpowiednią działkę.

Jeśli masz własną działkę, ale okazało się, że chcesz wznieść obiekt mieszkalny w innym miejscu, możesz skontaktować się z naszą firmą. Skup nieruchomości to doskonała opcja dla każdego, aby pozbyć się mieszkania, domu lub działki i otrzymać za jej sprzedaż gotówkę praktycznie od ręki. 

Warunki zabudowy w zasobach gminnych

 

W tym celu przyszły właściciel domu powinien rozejrzeć się w zasobach gminnych i sprawdzić, na których działkach będzie można go wybudować. Wiedzieć warto, że nie każda działka może być zabudowana według własnego pomysłu, bo ma inne warunki zabudowy. Zweryfikować tę zależność należy poprzez sprawdzenie, jakie warunki zabudowy działki na danym terenie obowiązują. Te niezbędne formalności pozwolą na dopasowanie projektu domu do właściwości działki budowlanej.

Warto w tym miejscu nadmienić, że poszukiwanie odpowiedniej działki, a także budowa domu wymaga czasu i ponoszenia wysokich nakładów finansowych. Dobrym rozwiązaniem, aby je pozyskać, jest szybka sprzedaż mieszkania. W tym celu warto skorzystać z oferty firmy skup nieruchomości. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży w błyskawiczny sposób pozwolą na zrealizowanie marzeń bez zaciągania drogich kredytów.

Wydanie warunków zabudowy przed zakupem działki

 

W urzędzie gminy odpowiadającym za działki może być dokładnie opracowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Aby rozpocząć budowę, wymagana będzie zgoda na postawienie nieruchomości o określonej strukturze budowlanej i spełniającej określone warunki. Nie wszystkie tereny objęte są takimi planami. W związku z tym przez organ administrujący działkami lokalnie musi zostać wydana decyzja o warunkach zabudowy.

Inwestor, który chce dokładnie zrealizować zaprojektowaną budowlę, może przed zakupem sprawdzić warunki zabudowy działki. W tym celu należy w odpowiednim miejscowo urzędzie złożyć wnioski i pokryć obowiązujące warunki zabudowy koszty. Wydanie ich pozwala określić możliwości działki dla konkretnego projektu budynku. Takie działanie nie musi kończyć się zakupem gruntu, jeżeli nie odpowiada to zamiarom budowlanym inwestora.

Oczywiście w kwestii zakupu działki możesz też zainteresować się tematem: Czy jest hipoteka i jakie są jej rodzaje? Ten artykuł pomoże zrozumieć Ci zasadę funkcjonowania hipoteki, jako wpisu do ksiąg wieczystych oraz ryzyka z tym związanego.

Wynika to stąd, że warunki zabudowy działki jasno określają parametry budowlane przyszłej inwestycji. Mówią wyraźnie, jak powinna wyglądać, jaką powierzchnię powinna mieć, a nawet, jakie nachylenie dachu musi być zachowane. Dlatego też nie każdy projekt domu będzie można zrealizować na konkretnym gruncie.

Brak zgodności projektu oraz warunków zabudowy działki będzie skutkowało odmową przy udzieleniu pozwoleń budowlanych. W tym miejscu można zaznaczyć, że od warunków zabudowy, poprzez projekt do finalnego postawienia domu wszystkie elementy budowlane muszą się zgadzać. W innym przypadku nastąpi samowola budowlana, a konsekwencje tego są poważne.

Pamiętaj! Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie szybko i za gotówkę, to wypełnij formularz kontaktowy: Chcę sprzedać mieszkanie, a w ciągu 24h otrzymasz zupełnie darmową wycenę online oraz ofertę kupna. Jako profesjonalna firma zajmująca się skupem mieszkań działamy na terenie wielu miast w Polsce. Jeśli jesteś mieszkańcem Szczecina, Łodzi lub Lublina – to nasze filie:

  • Skup nieruchomości Szczecin;
  • Skup nieruchomości Lublin;
  • Skup nieruchomości Łódź.

Kiedy potrzebna jest decyzja o warunkach zabudowy?

 

Decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest, jeżeli danej nieruchomości nie obejmuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Należy się w nią zaopatrzyć w przypadku budowy, rozbudowy lub nadbudowy obiektu budowlanego. Niezbędna jest do uzyskania pozwolenia na zmianę użytkowania obiektu, a także, jeśli wymagane jest tylko zgłoszenie budowy bez konieczności uzyskania pozwolenia.

Prawo budowlane dokładnie określa, kiedy decyzja o warunkach zabudowy będzie wymagana. Dzieje się tak w przypadku robót budowlanych, które nie zmieniają istniejącej architektonicznej formy obiektu oraz nie oddziałują na środowisko. Zastanawiasz się nad opcją rozbiórki budynku? Koniecznie sprawdź artykuł: Jak powinna wyglądać legalna rozbiórka budynku? Pamiętaj, że rozbiórka jest konieczna tylko w określonych przypadkach, a najczęściej wtedy, kiedy nieruchomość jest już w bardzo złym stanie technicznym.

Kto powinien złożyć wniosek o ustalenie warunków zabudowy

 

Wniosek o wydanie warunków zabudowy może złożyć każdy zainteresowany daną działką. Nie koniecznie musi być to właściciel gruntu, może to być inwestor potencjalnie chcący nabyć działkę. Obejmujący warunki zabudowy koszt wynosi 107 zł, a w przypadku działań za pomocą pełnomocnictwa trzeba doliczyć 17 zł. Do wniosku należy dołączyć mapę zasadniczą, opisowe i graficzne przedstawienie planowanego sposobu zagospodarowania terenu, a także decyzję środowiskową, jeżeli inwestycja może mieć wpływ na środowisko lub zdrowie ludzi.

Wydanie warunków zabudowy nie ma określonego terminu ważności. Decyzja może wygasnąć w przypadku wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania, jeżeli ten wprowadza inne warunki zabudowy działki.

Decyzja o warunkach zabudowy nie jest konieczna w kilku przypadkach. Dotyczy to sytuacji, kiedy obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania, jak również w przypadku jednorazowej i tymczasowej inwestycji zmieniającej zagospodarowanie terenu. Tu kluczowe jest, by taka inwestycja trwała nie dłużej niż rok. Nie jest obowiązkowa również, kiedy prace budowlane związane są z projektem budowli przeznaczonej na cele publiczne.

Budowa domu to szereg skomplikowanych i długich procedur. Wiąże się z załatwieniem niezbędnych zezwoleń, zakupem odpowiedniego projektu budynku oraz z szeregiem formalności, które wymagają czasu i środków pieniężnych. W związku z tym często najbardziej racjonalna jest sprzedaż mieszkania i uzyskanie odpowiednio wysokiego zadatku wypłaconego przy umowie przedwstępnej, co pozwoli na pokrycie wstępnych kosztów.

Potrzebujesz w krótkim czasie zdobyć gotówkę ze sprzedaży swojego mieszkania? Poszukiwanie potencjalnego nabywcy spędza Ci sen z powiek? Przestań zamartwiać się tym, że nie sprzedaż swojego mieszkania. Skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy i otrzymaj wycenę nawet w ciągu 24 godzin wraz z propozycją odkupu.

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

 

1. Czy brak warunków zabudowy utrudnia wykonanie prac budowlanych?

Oczywiście, ze brak warunków zabudowy na danym terenie wymusza na posiadaczu działki lub osobie chętnej do wybudowania domu zdobycie dokumentów od urzędu miasta, które określają miejscowy plan zagospodarowania terenu. Tylko w ten sposób legalne wzniesienie obiektu budowlanego będzie możliwe.

2. Jak pozyskać dodatkowe środki potrzebne do pokrycia zadatku np. na zakup nieruchomości lub działki?

Jeśli chcesz zdobyć dodatkową gotówkę ze sprzedaży mieszkania i to od ręki, koniecznie sprawdź ofertę naszego skupu mieszkań. Z nami szybko pozbędziesz się niechcianej nieruchomości, otrzymasz wypłatę środków i rozpoczniesz nową inwestycję bez żadnego problemu.

3. Jak działa skup mieszkań?

Nasz skup mieszkań działa na bardzo prostych zasadach. Wystarczy skontaktować się z nami przez odpowiedni formularz kontaktowy, następnie poczekać na wycenę mieszkania wraz z propozycją odkupu, a ostatecznie  podpisać umowę kupna-sprzedaży w obecności notariusza. Aby dopełnić wszelkich formalności, musisz się z nami spotkać raz lub maksymalnie dwa razy. Nie generujemy żadnych dodatkowych kosztów za zrealizowaną wycenę, a więc nie musisz obawiać się, że jakiekolwiek przesłane informacje są zobowiązujące np. do opłaty usługi.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?