Rozbiórka budynku oraz pozwolenie na budowę domu. W kontekście pozwoleń, zgłoszeń i innych formalności budowlanych, najczęściej mówi się o tematach związanych z budową domu. Warto jednak pamiętać, że proces rozbiórki starszych budynków również jest dość mocno sformalizowany. To kwestia, która często jest powiązana z budową.
Część inwestorów planujących budowę nowego domu dysponuje bowiem działką, na której stoi starszy budynek przeznaczony do rozbiórki (np. dom dziadków). Postanowiliśmy zatem wyjaśnić, jakie wymogi prawne oraz formalne dotyczą rozbiórki budynku. Trzeba wiedzieć, że w pewnych okolicznościach powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może nakazać przymusową rozbiórkę budynku, który na przykład grozi zawaleniem. Jak uchronić się przed tego typu działaniami? Można w tym przypadku odpowiednio wcześnie zareagować i zgłosić się do naszego skupu nieruchomości.
Rozbiórka budynku, a prawo budowlane
Wielokrotnie nowelizowana ustawa prawo budowlane stanowi bardzo ważne i podstawowe źródło informacji na temat ram prawnych związanych z realizacją inwestycji budowlanych. W tym akcie prawnym znajdziemy również wyjaśnienia na temat wymogów dotyczących wyburzenia budynków. Prawo budowlane informuje między innymi, że prace polegające na rozbiórce budynku są kwalifikowane jako roboty budowlane. Oznacza to konieczność ustanowienia kierownika prac budowlanych prowadzących do rozbiórki budynku i wymagających pozwolenia.
W tym temacie warto też zgłębić temat, analizując dokładnie artykuł – Czym jest samowola budowlana i kiedy można ją zalegalizować? Dowiesz się z niego dokładnych informacji na temat tego, kiedy występuje samowola budowlana, czy można ją zalegalizować oraz kiedy konieczna będzie rozbiórka budynku.
Kolejna ważna informacja mówi, że co do zasady rozbiórkę można rozpocząć tylko po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę wydawanej przez odpowiedni organ administracji architektoniczno-budowlanej. Mowa o tym samym wydziale administracji budowlanej w starostwie powiatowym lub mieście na prawach powiatu, który wydaje również decyzje o pozwoleniu na budowę.
Zgłoszenie rozbiórki stanowi tylko wyjątek od reguły
Prawo budowlane informuje również, że rozbiórka tylko w ramach wyjątku może być prowadzona na podstawie zgłoszenia budowlanego lub bez zgłoszenia i pozwolenia. Taki wyjątek dotyczy jedynie prac polegających na:
- rozbiórce obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę, których nie jest wymagane pozwolenie (w takiej sytuacji nie będzie potrzebne również zgłoszenie rozbiórki)
- rozbiórce budynków i budowli o wysokości poniżej 8 metrów, o ile ich odległość od granicy działki wynosi co najmniej połowę wysokości (w analizowanym przypadku, potrzebne będzie jednak zgłoszenie prac rozbiórkowych)
Warto podkreślić, że powyższe wyjątki od ogólnej zasady związanej z pozwoleniem na rozbiórkę nie dotyczą sytuacji, w której budynek jest wpisany do rejestru zabytków lub objęty opieką konserwatorską. W takim przypadku odpowiednia zgoda konserwatora zabytków (oprócz pozwolenia budowlanego) stanowi konieczność.
A może szukasz informacji o hipotece? Zobacz nasz artykuł: Co to jest hipoteka przymusowa? Przekonaj się, że posiadanie kredytu hipotecznego wcale nie musi być sporym obciążeniem dla portfela i psychiki. Warto jednak wiedzieć, czym jest hipoteka przymusowa i na jakich zasadach jest udzielana, gdyż na ten podstawie wierzyciel zyskuje wiele dodatkowych praw.
Jak przeprowadzić rozbiórkę budynku?
Zgodnie z punktem numer 2 umieszczonym powyżej, rozbiórkę części domów można przeprowadzić na podstawie samego zgłoszenia. Roboty rozbiórkowe po dostarczeniu odpowiednich dokumentów (wniosku zgłoszeniowego i zgody właściciela budynku) należy rozpoczynać jeśli urząd wyrazi milczącą zgodę, czyli w ciągu 21 dni nie zakwestionuje możliwości prowadzenia robót na podstawie zgłoszenia.
Możliwe jest też wcześniejsze wydanie odpowiedniego zaświadczenia potwierdzającego prawo inwestora do rozpoczęcia prac rozbiórkowych na podstawie samego zgłoszenia. Warto dodać, że od połowy 2021 r. możliwe jest złożenie wniosku online o pozwolenie na rozbiórkę (PB-3) oraz formularza zgłoszeniowego dotyczącego rozbiórki (PB-4) poprzez odpowiedni serwis przygotowany przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (e-Budownictwo).
Jeszcze przed wydaniem konkretnego orzeczenia specjalistów i nadzoru budowlanego możesz zgłosić się do jednej z naszych filii:
- Skup nieruchomości Wrocław;
- Skup nieruchomości Warszawa;
- Skup nieruchomości Gdańsk.
W ten sposób masz jeszcze szansę na szybką sprzedaż mieszkania nawet jeśli wiesz, że ta jest w bardzo złym stanie technicznym i może zostać przeznaczona do rozbiórki.
Nakaz urzędowy: rozbiórka budynku
Trzeba też wspomnieć, że rozpoczęcie robót zabezpieczających i rozbiórkowych jest możliwe jeszcze przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę lub przed skutecznym zgłoszeniem rozbiórki. Taka sytuacja dotyczy jednak tylko przypadków, w których chodzi o bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa i życia ludzi lub mienia. Opisywany wyjątek od ogólnych zasad nie zwalnia jednak inwestora z konieczności późniejszego uzyskania pozwolenia rozbiórkowego lub dokonania zgłoszenia.
Ustawa prawo budowlane przewiduje jeszcze jedno szczególne rozwiązanie. Chodzi o możliwość nakazania przez urząd rozbiórki w szczególnych sytuacjach. Przesłanki takiego nakazu są następujące:
- rozbiórka budynku z powodu samowoli budowlanej dotyczącej obiektów, dla których wymagane jest pozwolenie na budowę lub zgłoszenie z projektem
- rozbiórka na skutek samowoli budowlanej dotyczącej obiektów, w przypadku których wymagane jest zgłoszenie
- z powodu budowy niezgodnej z warunkami pozwolenia budowlanego
- rozbiórka związana z niewłaściwym utrzymaniem obiektu
Dane Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wskazują, że w 2020 r. wydano w całej Polsce niemal 3500 nakazów rozbiórki z wymienionych powyżej przyczyn. Najliczniejsze były nakazy dotyczące samowoli budowlanej (2054) oraz złego stanu technicznego budynku (959).
Chcesz pozbyć się mieszkania lub domu, który jest dla Ciebie kłopotem? Nie wiesz, jak szybko pozyskać dodatkową gotówkę ze sprzedaży obiektu mieszkalnego? Sprawdź ofertę naszego skupu nieruchomości i przekonaj się, jakie to proste. Wystarczy, że wyślesz uzupełniony formularz kontaktowy do naszych specjalistów, a wycenę otrzymasz w ciągu 24 godzin. Zapewniamy też szybką wypłatę środków tuż po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży.
Sekcja FAQ
1. Kiedy konieczna jest rozbiórka budynku?
Rozbiórka budynku jest konieczna zawsze wtedy, kiedy ten nie jest w wystarczającym stanie technicznym, aby przeprowadzić jego remont lub przebudowę. Warto mieć na uwadze fakt, że skup nieruchomości może przyjąć mieszkanie lum dom w złym stanie, ale tylko pod warunkiem, iż Nadzór Budowlany nie wydał decyzji o konieczności jego rozbiórki. Dość istotne jest także to, że rozbiórka budynku będzie w niektórych sytuacjach przymusem jeżeli ten został wzniesiony bez stosowanego pozwolenia budowlanego.
2. Czy można sprzedać budynek nadający się do rozbiórki?
Budynek, który nadaje się do rozbiórki, oczywiście można sprzedać, ale wyłącznie z terenem, na którym ten został wzniesiony. Tylko w takich sytuacjach nasz skup nieruchomości będzie zainteresowany jej odkupem.
3. Czy w miejscu po zburzonym budynku można postawić nową nieruchomość?
Oczywiście, że w miejscu, gdzie została wyburzona poprzednia nieruchomość, można postawić nową, pod warunkiem uzyskania stosownego pozwolenia budowlanego, które będzie uwzględnione przez wybrany Urząd Miasta lub Gminy. Jako skup nieruchomości zajmujemy się odkupem działek oraz budynków jeszcze przed rozbiórką, dzięki czemu z naszych usług może skorzystać praktycznie każdy.
4.Jak sprzedać nieruchomość w złym stanie technicznym?
Proces sprzedaży obiektu mieszkalnego nawet w bardzo złym stanie technicznym z pomocą naszego skupu nieruchomości jest bardzo prosty. Wystarczy skontaktować się z nami poprzez formularz, a następnie poczekać na wycenę. Kompleksowo pomagamy naszym klientom w sprzedaży mieszkań i domów nawet w opłakanym stanie wypłacając środki praktycznie od ręki po podpisaniu umowy.