3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

samowola budowlana
Samowola budowlana. Czym jest i kiedy można ją zalegalizować?

Samowola budowlana. Czym jest i kiedy można ją zalegalizować?

Chcesz się dowiedzieć, co to jest samowola budowlana? Żeby opowiedzieć, co to jest samowola budowlana, musimy cofnąć się do początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wówczas krajobraz podmiejskich działek ogrodniczych przeobrażał się raźnie, a zwykłe działkowe altanki zamieniały się w wille. Taki rozwój samodzielnego budownictwa został zahamowany w 1995 r., gdy wprowadzono restrykcyjne zapisy w ustawie Prawo budowlane. Inspektorzy budowlani mieli prawo wstrzymać lub zamknąć budowę bez zezwolenia i nakazać rozbiórkę.

Samowola budowlana po aktualizacji przepisów

 

Samowola budowlana, po aktualizacji rzeczonej ustawy we wrześniu 2020 roku może być zalegalizowana, a procedury są uproszczone. Właściciel, inwestor lub zarządca budowy powinien tylko wykazać odpowiednie dokumenty i dokonać opłaty legalizacyjnej. Lepiej, jednak jest budować z zezwoleniami niż słono płacić lub dokonywać rozbiórki.

W związku z tym mieszkanie z samowolnymi przeróbkami warto jeszcze przed sprzedażą zalegalizować. W pełni prawny obiekt można wówczas szybko sprzedać naszej firmie skup nieruchomości w ciągu kilku dni uzyskać pieniądze, które zwrócą koszty poniesione na legalizację i dadzą zysk. To najpewniejszy sposób sprzedaży lokalu, gdyż niezalegalizowana samowola budowlana powoduje odpływ kupców.

Przy sprzedaży mieszkania zapoznaj się też z tym, czym różni się zadatek i zaliczka. Posiadając wiedzę na ten temat, bez problemu podpiszesz odpowiednią umowę i zyskasz gwarancję pozytywnie zakończonej transakcji sprzedaży nieruchomości. Przeczytaj nasz artykuł blogowy: Sprawdź, jakie są różnice pomiędzy zadatkiem a zaliczką.

Sprzedaż mieszkania z wadą prawną

 

Sprzedaż nieruchomości z samowolą budowlaną jest możliwa, ale budynek lub mieszkanie obarczone jest wadą prawną. Nowy właściciel, decydując się na zakup, musi zdawać sobie sprawę, że nabywa prawa własności do nieruchomości oraz obowiązek dokonania legalizacji samowoli budowlanej.

Prawo budowlane znowelizowane w 2020 roku zakłada możliwość legalizacji, ale nie znaczy to, że każda dobudówka, altanka lub nowa kondygnacja w lokalu mieszkalnym będzie zalegalizowana. Odbiór obiektu przez inspektora budowlanego możliwy jest tylko wtedy, gdy spełnione są wszystkie parametry bezpieczeństwa i zachowana jest zgodność z przepisami. W innym przypadku właściciel otrzyma nakaz rozbiórki.

Wada prawna w postaci samowoli budowlanej to dla potencjalnego kupca szereg komplikacji i kosztów. Przed sprzedażą lepiej jest złożyć wniosek o legalizację samowoli budowlanej. Opłata legalizacyjna nie jest niska, jednakże w przypadku planowanej sprzedaży jej koszt się zwróci. Szukanie nabywcy na problematyczną nieruchomość może trwać dłużej i kosztować więcej, niż wyniesie legalizacja samowoli budowlanej. Warto w tym miejscu dowiedzieć się, jak szybko sprzedać mieszkanie, by koszty równie szybko się zwróciły.

Jeśli chcesz szybko sprzedać mieszkanie koniecznie wypełnij formularz – wycena mieszkania dostępny na naszej stronie Internetowej. W ten sposób dowiesz się w krótkim czasie i bez żadnych kosztów ile tak naprawdę jest warte Twoje mieszkanie. Jako skup mieszkań działamy na terenie całej Polski np. w takich miastach, jak Warszawa, Wrocław i Kraków. Jeśli posiadasz mieszkanie w jednym z tych miast, koniecznie skontaktuj się z jedną z naszych filii:

  • Skup nieruchomości Warszawa;
  • Skup nieruchomości Kraków;
  • Skup nieruchomości Wrocław.

Co to jest samowola budowlana?

 

Obiekt wzniesiony bez zachowania przepisów prawnych nie może odbiegać od norm budowlano-technicznych, ani odbiegać od pierwotnego projektu. Prawo określa ogólne, że obiekty budowlane niezgłoszone do inspektoratu budowlanego, niezgodne z projektem zagospodarowania przestrzennego oraz niespełniające norm bezpieczeństwa to samowola budowlana.

W przypadku każdej ingerencji w strukturę budynku lub okolicę budynku trzeba uzyskać odpowiednie zezwolenie albo dokonać zgłoszenia. Prawo budowlane nie wymaga zezwoleń w przypadku małych budynków do 35 m2, a także w przypadku wiat, altanek i obiektów niezwiązanych z gruntem. Tu wystarczy zgłoszenie zamiaru budowy.

Większe przeróbki budowlane lub budowa budynku większego niż 35 m2 objęte są obowiązkiem przedstawienia odpowiednich dokumentów i złożenia wniosku o zezwolenie. Oczywiście możesz uniknąć wielu formalności i załatwiania pozwoleń w urzędach jeśli zdecydujesz się na całoroczny dom dostępny bez pozwolenia na budowę. W tym przypadku z pewnością pomoże Ci artykuł: Całoroczny dom bez pozwolenia na budowę. Co trzeba wiedzieć, by go zbudować legalnie? Dowiesz się z niego wszelkich podstawowych informacji na temat tego, w jaki sposób budowane są domy bez pozwoleń oraz ile to kosztuje.

Legalizacja samowoli budowlanej. Jak jej dokonać?

 

Znowelizowana ustawa Prawo budowlane mówi, że legalizacja samowoli budowlanej może przebiec w dwóch trybach. Pierwszy dotyczy uzyskania przedawnienia, jeśli obiekt ma więcej niż 20 lat. W tym przypadku należy przedstawić odpowiednie dokumenty i uzyskać zaświadczenie o spełnionych warunkach budowlanych.

Legalizacja samowoli budowlanej w przypadku nowo powstałych zabudowań przebiega w trybie uproszczonym. Oznacza to, że właściciel, przedstawiając wniosek o legalizację samowoli budowlanej, zobowiązany jest do przedstawienia wszystkich dokumentów budowanego obiektu. Dokumenty legalizacyjne w myśl art. 48b dotyczące pozwolenia na budowę to:

  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego;
  • decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
  • projekt budowlany w trzech egzemplarzach,
  • oświadczenie o posiadanym prawie własności do nieruchomości na cele budowlane oraz dwa egzemplarze projektu technicznego.

Po stwierdzeniu, że budynek nie zagraża życiu lub zdrowiu przebywających tam osób oraz spełnia wszystkie zasady techniczno-budowlane wydane zostaje potwierdzenie zezwolenia. Żeby je otrzymać do ręki, należy dokonać opłaty legalizacyjnej.

Nowe prawo pozwala w sposób uproszczony dokonać procedury legalizacji samowoli budowlanej i nie jest trudne, choć z pewnością kosztowne oraz czasochłonne. Zanim właściciel zacznie przerabiać swój lokal na wymarzony pałac, powinien dobrze zapoznać się z tym, co mu wolno zrobić bez zezwolenia. Sprzedaż mieszkania firmie BNOnline i zamiana na wygodniejsze, bez potrzeby ingerencji budowlanych, jest szybsza niż procedury legalizacyjne i szukanie kupca tradycyjnymi metodami.

Chcesz sprzedać nieruchomość, ale nie wiesz jak zrobić to szybko i bez zbędnych kosztów? Potrzebujesz zastrzyku gotówki, a kredyt w banku jest poza Twoim zasięgiem? Przychodzimy z pomocą jako skup mieszkań działający na terenie wielu miast w Polsce. Skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy, a wycenimy Twoją nieruchomość nawet w ciągu 24 godzin bez jakichkolwiek opłat. Nasza oferta nie jest wiążąca, dlatego nie musisz ponosić żadnych kosztów nawet wtedy, kiedy nie zdecydujesz się na skorzystanie z opcji odkupu nieruchomości.

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

1. Jak szybko sprzedać dom?

Najszybszym sposobem na pozbycie się niechcianej nieruchomości w postaci domu lub mieszkania jest skorzystanie z naszego skupu mieszkań i domów. Dlaczego? To znacznie szybsza opcja sprzedaży nieruchomości, aniżeli samodzielne poszukiwanie potencjalnego nabywcy. Dodatkowo w ramach skupu otrzymujesz środki ze sprzedaży bezpośrednio do ręki tuż po podpisaniu umowy notarialnej. Skup mieszkań to najszybsze rozwiązanie umożliwiające szybkie pozyskanie dodatkowych środków ze sprzedaży nieruchomości.

2. Czy sprzedaż nieruchomości z problemami prawnymi jest możliwa?

Kiedy występują pewne ograniczenia i problemy natury prawnej związane z nieruchomością, znalezienie potencjalnego nabywcy może okazać się nie lada wyzwaniem. Wyjściem z tej trudnej sytuacji jest wyeliminowanie ewentualnych problemów natury prawnej lub kontakt z naszym skupem mieszkań. Jako firma działająca w branży od wielu lat pomagamy w załatwianiu niezbędnych formalności oraz skupujemy nawet najbardziej problematyczne nieruchomości od klientów w całym kraju.

3. Jak szybko otrzymam pieniądze za skup nieruchomości?

Pieniądze za odkup mieszkania otrzymasz tuż po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży nieruchomości w obecności notariusza. Środki pieniężne wypłacamy zawsze w gotówce lub bezpośrednio na wskazany rachunek bankowy zawarty w umowie.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?