3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

Stan prawny
Stan prawny nieruchomości

Stan prawny nieruchomości

Niezależnie od tego, jakie dobro chcemy zakupić, jedną z ważniejszych kwestii jest to, czy faktycznie mamy do czynienia z faktycznym prawnym jej właścicielem. W szczególności jest to istotne przy planowaniu transakcji kupna i sprzedaży nieruchomości. W takiej sytuacji musimy sprawdzić stan prawny nieruchomości, co pozwoli nam na upewnienie się, że zakup działki, mieszkania lub domu  przebiegnie bez zbędnych problemów i nieprzewidzianych trudności. Jak mamy rozumieć to pojęcie? I jak sprawdzić stan prawny działki?

Stan prawny nieruchomości – czym jest?

 

Wyjaśnienie sposobu sprawdzenia stanu prawnego działki lub domu należy zacząć od wyjaśnienia, czym w ogóle jest stan prawny nieruchomości. Terminem tym określa się stan, który wynika bezpośrednio z treści wpisów zamieszczonych w księdze wieczystej prowadzonej właśnie dla tej nieruchomości. Moment wpisania danego prawa własności do księgi wieczystej jest uznawany za chwilę, w której ten stan prawny staje się zgodnym z rzeczywistością. Co, jeśli jest nieścisłość pomiędzy stanem faktycznym a treścią księgi wieczystej? W takiej sytuacji rozstrzygnięcie nieścisłości na linii: stan faktyczny a stan prawny jest uwzględniany na rzecz tego drugiego. Wynika to z faktury, że to księga wieczysta jest uznawana za zawierającą aktualne wiadomości ze swej natury. Dlatego też kładzie się szczególny nacisk na aktualizowanie zawartych w niej informacji, ponieważ nieuregulowany stan prawny nieruchomości rodzi wiele trudności związanych np. ze sprzedażą działki. W takiej sytuacji pomocny może być skup mieszkań, który jest zainteresowany nawet mieszkaniami o niejasnej sytuacji prawnej.

Księga wieczysta – jak z niej korzystać?

 

Weryfikacja księgi wieczystej jest podstawą, od której powinniśmy zacząć, jeśli nie wiemy, czy stan faktyczny a stan prawny są takie same, czy nie. Interesujący nas dokument składa się z czterech działów:

  1. Obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw własności,
  2. Zawiera wpisy o własności i użytkowaniu wieczystym,
  3. Obejmuje prawa, ograniczenia i roszczenia poświęcone prawom rzeczonym, a także wpisy ograniczeń w rozporządzeniu daną nieruchomością. Nie obejmuje kwestii hipotek,
  4. Ostatni dział jest poświęconym wpisom hipotek ciążących na działce.

A jak sprawdzić stan prawny działki lub mieszkania? Jeśli znamy numer księgi wieczystej, nie stanowi to problemu, a uczciwy sprzedawca nie powinien go ukrywać.

Gdzie jeszcze znajdziemy informacje o stanie prawnym działki?

 

Księgi wieczyste nie są jedynym rodzajem dokumentów, które są dla nas istotne. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których chcemy sprzedać lub zakupić działkę i przeznaczyć ją na szczególny cel i nie wiemy, czy będzie to dopuszczalne. W tym celu należy sięgnąć po:

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jest to dokument szczególnie istotny dla osób, którym zależy na poznaniu możliwości inwestycyjnych działki. Dzięki niemu będzie wiadomo, na co można przeznaczyć daną działkę. Co więcej, dokument ten zawiera cenne informacje określające atrakcyjność okolicy działki. Dlaczego jest to ważne? Jeśli marzymy o własnym mieszkaniu w zaciszu, powinniśmy wiedzieć, czy nie istnieje ryzyko postawienia obok naszego domu np. fabryki.
  • Wypis z rejestru gruntów i wyrys mapy ewidencyjnej – dokumenty te są prowadzone przez starostę. Zapoznanie się z nimi pozwala na poznanie dokładnej lokalizacji działki.
  • Zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej – jeśli nieruchomość stanowi część spółdzielni mieszkaniowej, konieczne jest przekazanie zaświadczenia potwierdzającego, że nie jest się zadłużonym wobec spółdzielni. Jest to kluczowe podczas sprzedaży lub zakupu nieruchomości na rynku wtórnym. Przy zakupie nowego mieszkania nie stanowi to problemu.

Jeśli chcemy pozbyć się mieszkania i nie chcemy kompletować dla potencjalnego nabywcy sterty dokumentów, można skontaktować się ze skupem mieszkań, który zrobi to za nas. W tym celu wystarczy wypełnić formularz kontaktowy.

Czym się różni stan faktyczny od stanu prawnego?

 

Sprawdzając stan faktyczny a stan prawny, możemy się przekonać, że są one ze sobą bardzo ściśle powiązane. Stan prawny jest weryfikowany w księdze wieczystej i co do zasady powinien on odzwierciedlać stan faktyczny. Jest to kluczowe, aby mieć pewność, że z powodzeniem przeprowadzimy transakcję kupna/sprzedaży konkretnej nieruchomości. Problemem staje się jednak nieuregulowany stan prawny nieruchomości, który oznacza pojawienie się problemów z tym, aby dokończyć transakcję. Co należy wiedzieć o tym procesie i jak naprawić zaistniałą sytuację?

 

Jak sprzedać mieszkanie?

Co oznacza nieuregulowany stan prawny nieruchomości?

 

Nieuregulowanie sytuacji prawnej działki lub mieszkania oznacza, że stan faktyczny a stan prawny nie są sobie tożsame. Zazwyczaj ma to miejsce podczas sytuacji spadkowej, gdy nie ujawnia się jakiegoś fakty w księdze wieczystej. Oznacza to, że nieuregulowany stan prawny nieruchomości wymaga dokonania korekty i jak najszybszego usunięcia zaistniałej niezgodności, co zazwyczaj przebiega w postępowaniu sądowym. Jeśli się tego nie zrobi, może dojść do zablokowania procesu kupna/sprzedaży nieruchomości.

Sprawdź nasz skup nieruchomości w Warszawie!

Zobacz więcej

Uzbrojenie działki – co to jest i dlaczego jest takie ważne?

Co to jest zachowek?

Biuro nieruchomości Kłodzko

Mieszkanie za odstępne – co to, co warto wiedzieć?

podatek pcc

Podatek PCC – co to jest, kto go płaci, kiedy złożyć?

Mężczyzna z pieniędzmi, skup nieruchomości.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu – co to jest?