3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

stan prawny nieruchomości
Stan prawny nieruchomości – co to jest i jak to sprawdzić?

Stan prawny nieruchomości – co to jest i jak to sprawdzić?

Stan prawny nieruchomości jest pierwszym czynnikiem, który predysponuje dany lokal do zakupu. Decydując się na kupno nieruchomości, warto wcześniej sprawdzić jej stan prawny. Unikniesz w ten sposób przykrych niespodzianek podczas załatwiania formalności. Jak sprawdzić stan prawny mieszkania lub domu? Co w sytuacji kiedy nieruchomość ma nieuregulowany stan prawny? Podpowiadamy, czym jest to zagadnienie oraz w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo transakcji kupna/sprzedaży mieszkania lub domu.

Stan prawny – co to takiego? 

 

Stan prawny nieruchomości to szereg okoliczności, które świadczą o krzyżujących się prawach i obowiązkach w związku z kupnem nieruchomości. Warto zauważyć, że ustalenie wszelkich zależności odnoszących się do stanu prawnego lokalu jest trudnym zadaniem, dlatego lepiej korzystać z usług ekspertów w tej dziedzinie. Z punktu widzenia przepisów stan prawny nieruchomości określany jest przez wszystkie dostępne dokumenty odnoszące się do budynku. W rzeczywistości występują dwa rodzaje stanów prawnych. Jeden z nich jest uregulowany, natomiast drugi to nieuregulowany stan prawny. Dokumentacja tego typu zawiera wszelkie zapiski wynikające z ksiąg wieczystych oraz umów kupna-sprzedaży i hipotek. 

Nasi klienci korzystający z oddziału skup nieruchomości Warszawa mają problemy ze stanem prawnym nieruchomości na Pradze. Wynika to z faktu, że sytuacja tamtejszych nieruchomości jest dość niejasna i zawiła, a sprawy ciągną się od czasów lat 80. Oczywiście jako skup nieruchomości działamy kompleksowo, zajmując się wyceną, analizą prawną oraz ostatecznym etapem, jakim jest podpisanie umowy wraz z wypłatą gotówki do ręki klienta.

Jeśli zastanawiasz się nad stanem prawnym nieruchomości, to być może ten artykuł okaże się pomocny: Dział III księgi wieczystej – co możesz tam sprawdzić.

Księga wieczysta, a stan prawny nieruchomości 

 

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości? Podstawowym dokumentem, który zawiera szereg informacji na temat własności, obciążeń hipotecznych i innych czynników wpływających na atrakcyjność lokalu jest księga wieczysta. Sytuacja prawna nieruchomości określana jest w pierwszej kolejności poprzez dokładną analizę ksiąg wieczystych i wszelkiej dokumentacji od początku jej istnienia. Gwarantuje to bezproblemowe przeprowadzenie transakcji kupna-sprzedaży mieszkania oraz brak ryzyka wystąpienia roszczeń osób trzecich wobec lokalu. Sama księga wieczysta zawiera cztery działy dotyczące: 

  • Oznaczenia nieruchomości oraz prawa własności 
  • Wpisy dotyczące możliwości użytkowania wieczystego 
  • Wszelkie prawa, roszczenia i ograniczenia z wyjątkiem obciążeń hipotecznych 
  • Wpisy dotyczące hipotek 

Dokładna analiza sytuacji prawnej nieruchomości poprzez sprawdzenie ksiąg wieczystych daje niemalże 99% pewność, że lokal nie będzie problematyczny po dokonaniu zakupu. Ciekawostką jest fakt, że do zapoznania się z księgami wieczystymi wystarczy posiadać ich numer. Osoba, która sprzedaje lokal, nie powinna robić żadnych kłopotów z jego udostępnieniem, pod warunkiem, że niczego nie ukrywa.

UWAGA! Księgi wieczyste można przejrzeć na stronie ministerstwa całkowicie online. Osoby, które nie wiedzą, jak sprawdzić stan prawny działki lub nieruchomości powinny zaczerpnąć informacji na ten temat na stronach rządowych.

Pozostałe dokumenty poświadczające status nieruchomości 

 

Warto wiedzieć, że dla osób zainteresowanych kupnem nieruchomości istnieją także inne spisy i dokumenty pozwalające na dogłębną analizę historii nieruchomości. Do dokumentacji dodatkowej pozwalającej na porównanie czy stan faktyczny, a stan prawny się pokrywają, zaliczamy: 

  • Wypisy z rejestru gruntów i mapy ewidencyjne 
  • Miejscowy plan zagospodarowania terenu 
  • Zaświadczenia ze spółdzielni mieszkaniowych 

Jeśli powyższe dokumenty nie wskazują na żadne problemy prawne lub obciążenia wobec banków i osób trzecich można bez obaw zdecydować się na kupno takiej nieruchomości.

Stan prawny nieruchomości – dlaczego warto go sprawdzać?

 

Stan prawny nieruchomości warto sprawdzać z kilku prostych względów. Przede wszystkim jest to gwarancja prawidłowego przebiegu transakcji kupna-sprzedaży. Trzeba także pamiętać, że stan faktyczny, a stan prawny powinien być taki sam, aby w przyszłości nikt nie wystąpił o roszczenia względem lokalu.

Czy jednak możesz zrobić cokolwiek, aby pozbyć się mieszkania z lokatorem na pokładzie? Oczywiście, że tak. Pomocny w tym przypadku może być artykuł: Sprzedaż mieszkania z lokatorem. Analizując go, dowiesz się, w jaki sposób najszybciej sprzedasz nieruchomość nawet wtedy, kiedy zamieszkuje ja niechciany lokator.

Stan prawny domu lub mieszkania to istotna kwestia, która w razie wykrycia nieprawidłowości może skutecznie zniechęcić potencjalnych nabywców do zakupu konkretnej nieruchomości od Ciebie. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Kiedy odpowiednio wcześnie przeanalizujesz stan prawny nieruchomości przed jej sprzedażą, prawdopodobnie zdążysz załatwić wszelkie sprawy, aby doprowadzić zagwozdki prawne do odpowiedniego stanu rzeczy.

Dobrze jest wiedzieć, jak sprawdzić stan prawny działki lub nieruchomości przed zakupem. Pozwoli to uniknąć wielu komplikacji oraz późniejszych problemów z finalizacją transakcji lub spokojnym użytkowaniem lokalu. Osoby, które nie orientują się, na co zwrócić uwagę mogą skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się tego typu działaniami.

Jeśli chcesz  szybko sprzedać mieszkanie bez zbędnych formalności, możesz skorzystać z funkcjonalności naszego skupu nieruchomości. Kupujemy nieruchomości za gotówkę w całej Polsce i płacimy od ręki – bez czekania! Wypełnij formularz: Chcę sprzedać mieszkanie, a zupełnie za darmo otrzymasz ofertę.

SEKCJA FAQ

1. Czy sytuacja prawna może mieć wpływ na zainteresowanie kupnem nieruchomości?

W dzisiejszych czasach sytuacja prawna dotycząca nieruchomości jest bardzo ważna jeśli chodzi o jej sprzedaż. Głównym powodem, dla którego warto zawsze dokładnie przeanalizować stan prawny nieruchomości, jest fakt, iż mogą na niej ciążyć liczne obciążenia np. kredyty hipoteczne i nie tylko. Trzeba mieć na uwadze, że problematyczna nieruchomość może nie cieszyć się zbyt dużym zainteresowaniem potencjalnych nabywców, a więc jej sprzedaż będzie nieco utrudniona.

2. Kto kupuje nieruchomości z problemami?

W całej Polsce mieszkania i domy z problemami są kupowane między innymi przez nasz skup nieruchomości. W praktyce możesz poprosić naszą firmę o ofertę skupu mieszkania wraz z jego wyceną, która odbywa się całkowicie online. Wystarczy, że wypełnisz stosowny formularz kontaktowy na naszej stronie, a ofertę skupu nieruchomości otrzymasz nawet w ciągu 24 godzin. Korzystanie z usług naszej firmy to przede wszystkim wygoda, ale i bezpieczeństwo transakcji. Dodatkowo po podpisaniu umowy otrzymujesz środki ze sprzedaży bezpośrednio do rąk własnych.

3. Jak najszybciej sprzedać mieszkanie ze skomplikowanym stanem prawnym?

Szybka sprzedaż nieruchomości oczywiście jest możliwa, pod warunkiem, że wybierzesz odpowiednie rozwiązanie. Pamiętaj, że samodzielne wystawianie ogłoszenia sprzedaży mieszkania nie zawsze będzie cieszyć się zainteresowaniem potencjalnych nabywców. Często jest to spowodowane stanem prawnym nieruchomości, brakiem ksiąg wieczystych lub lokatorami, którzy nie chcą się wyprowadzić. Aby szybko pozbyć się mieszkania, możesz skorzystać z oferty naszego skupu nieruchomości i z minimum formalności zdobyć dodatkową gotówkę do ręki.

4. Czy możliwa jest sprzedaż samych udziałów w nieruchomości?

Oczywiście, że sprzedaż samych udziałów w nieruchomości jest możliwa, ale w tym celu warto wiedzieć o kilku dość istotnych kwestiach. Przede wszystkim instytucje, które z chęcią kupią tego typu mieszkania lub domu to skupy nieruchomości takie, jak nasz. Jeśli posiadasz tylko część udziałów w nieruchomości np. w ramach spadku, możesz się ich pozbyć nawet bez konieczności uzyskania zgody pozostałych właścicieli lokalu.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?