Kupno mieszkania lub domu każdemu kojarzy się z nowym początkiem. Decydując się na zakup mieszkania lub domu dokładamy wszelkich starań, aby móc nie tylko dokonać finalizacji, ale również wyremontować lokal. Bez względu na to, czy decydujemy się na kupno mieszkania z rynku wtórnego, czy pierwotnego, zawsze wykonuje się jakieś prace remontowe, aby dopasować przestrzeń domu do swoich preferencji. Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim, ponieważ stwarza to ogrom możliwości. Czym jest i jak wygląda stan deweloperski? O tym podpowiemy w dalszej części artykułu.
Czym jest stan deweloperski?
Stan deweloperski domu dotyczy przekazania budynku o konkretnym standardzie. Nie ma jednej definicji, która wyjaśniłaby, czym dokładnie jest stan deweloperski. Sformułowanie to dotyczy nieruchomości, które wymagają wykonania prac remontowych, a dokładniej wykończeniowych. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda stan deweloperski, co to dokładnie jest, musisz wiedzieć, że kupno mieszkania w takim stanie będzie wymagało od Ciebie przeprowadzenia prac wykończeniowych. To nie jest mieszkanie, do którego będziesz mógł się wprowadzić od razu po podpisaniu umowy kupna.
Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość, sprawdź https://kupujemym.pl/
Czym charakteryzuje się stan deweloperski?
Biorąc pod uwagę zakup domu czy mieszkania w stanie deweloperskim trzeba nastawić się na konkretny standard, jaki zastaniemy w nieruchomości po przekazaniu kluczy. Jeśli kupiłeś dom, stan deweloperski będzie wyglądał najprawdopodobniej w ten sposób:
- wytynkowane ściany oraz sufity,
- posadzka (wylewka betonowa),
- okna wraz z parapetami, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi,
- drzwi wejściowe (różna klasa),
- instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne, oświetlenie, grzewcze, wentylacyjne oraz domofon,
- wykończenie balkonu (balustrada, czasami nawet i mrozoodporne płytki antypoślizgowe).
Nie trudno ustalić, że taki wygląd mieszkania niespecjalnie nadaje się do natychmiastowego zamieszkania. Trzeba przeprowadzić prace wykończeniowe, aby móc w pełni korzystać z uroków swojego nowego domu czy mieszkania.
Chcesz sprzedać działkę? Sprawdź także skup działek
Zalety i wady stanu deweloperskiego
Kiedy bierzemy pod uwagę dom w stanie deweloperskim, zazwyczaj mamy na myśli konkretny obraz tej nieruchomości. Gołe ściany i posadzki, które wymagają drobniejszych lub bardziej wymagających prac wykończeniowych, to standard stanu deweloperskiego. Właśnie to możemy zastać, kupując mieszkanie w stanie deweloperskim. Chcąc wprowadzić się do takiej nieruchomości, trzeba najpierw przejść przez etap wykończenia wnętrza. Tutaj można się zastanowić nad tym, ile kosztuje wykończenie mieszkania? W zależności od tego, na co się zdecydujemy, musimy zostawić część oszczędności na prace wykończeniowe. Zaoszczędzić można na pracy, jeśli sami wykonamy część zadań. W takim zakresie trzeba będzie jedynie zapłacić za materiały, które wykorzystamy we wnętrzu naszego nowego domu.
Sprawdź też opinie biura nieruchomości
Niewątpliwą zaletą stanu deweloperskiego jest to, że można kupić znacznie taniej takie mieszkanie. Z pewnością dla wielu osób możliwość przygotowania go według własnych preferencji jest bezwzględnym atutem. Mieszkanie w stanie deweloperskim umożliwia przykładowo zaaranżowanie wnętrza na swój własny sposób, np. poprzez ścianki działowe, które można zburzyć lub wstawić, aby zmienić nieco układ wnętrza. W zależności od tego, jakie mieszkanie kupujemy, ponieważ możliwy jest także zakup stanu deweloperskiego o podwyższonym standardzie (często dotyczy to kwestii np. białego montażu), możemy dopasować zakres prac wykończeniowych. Często przebiegają one błyskawicznie. Odbiór mieszkania od dewelopera oznacza, że zakupiliśmy nową nieruchomość, której jesteśmy tak naprawdę pierwszymi właścicielami. Można ją zaaranżować według własnych potrzeb i preferencji. Nieruchomości w stanie deweloperskim mają ogromny potencjał, gdzie jedynym ograniczeniem jest często wyobraźnia oraz co gorsze, kwestia finansowa.
Wadą kupna mieszkania w takim stanie jest przede wszystkim to, że nie ma możliwości wprowadzenia się do takiego lokalu od razu. Dom pod klucz to jednak coś zupełnie innego niż stan deweloperski mieszkania. Jeśli komuś nie odpowiada, że musi przejść przez proces prac wykończeniowych, które mogą się przedłużać, zaleca się rozważenie kupna nieruchomości z rynku wtórnego lub z opcją wykończenia.
Stan deweloperski co to znaczy? Oznacza to, że kupujemy mieszkanie, które należy odpowiednio wykończyć, tj. położyć materiał podłogowy, pomalować ściany, przeprowadzić biały montaż, zamontować lampy i często wiele innych rzeczy, które przypadają do gustu nowym właścicielom. Dla niektórych proces ten jest wadą, bo to dodatkowy czas, który trzeba spędzić na montażu materiału lub na nadzorowaniu pracy ekipy remontowej. Dla innych możliwość wykończenia mieszkania jest zaletą, bo mogą dopasować wnętrze według własnych wyobrażeń. Są klienci, którzy decydują się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim ze względu na niższy koszt zakupu, inni zaś biorą pod uwagę tylko to, że jest to nowe mieszkanie, które można zaaranżować według własnego pomysłu, w pełni wykorzystując potencjał danej nieruchomości.