3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

wspolnota mieszkaniowa - skup nieruchomosci online
Wspólnota mieszkaniowa, czym jest i na jakich zasadach funkcjonuje?

Wspólnota mieszkaniowa, czym jest i na jakich zasadach funkcjonuje?

Wspólnota mieszkaniowa funkcjonuje na zasadach ustalonych w Ustawie o własności lokali z 1994r, znowelizowanej 1 stycznia 2020 roku. Tworzą ją właściciele 3 wyodrębnionych lokali na takich samych zasadach, co w większych obiektach, z niewielkimi różnicami w funkcjonowaniu.

Każdy członek wspólnoty ma wpływ na jej funkcjonowanie i może uczestniczyć we wspólnym podejmowaniu decyzji dotyczących nieruchomości. W momencie wykupu lokalu w danej nieruchomości właściciel staje się członkiem wspólnoty mieszkaniowej i nie może się tego zrzec. Powoływany jest zarząd wspólnoty mieszkaniowej, a celem działania jest dbałość o części wspólne nieruchomości, takie jak klatka schodowa, teren wokół budynku, windy, instalacje i szereg innych części wykorzystywanych przez ogół mieszkańców.

Wspólnota mieszkaniowa nie ma prawa do decydowania o wyodrębnionym lokalu, dlatego też jego samodzielna sprzedaż nie narusza zasad prawa. Każde mieszkanie, niezależnie od jego stanu prawnego i warunków technicznych szybko można sprzedać korzystając z oferty firmy – skup nieruchomości.

Prawa i obowiązki właścicieli mieszkań

 

Właścicielowi mieszkania przysługuje pełne prawo do korzystania i dysponowania swoim własnym lokalem. Na mocy tego prawa może sprzedać mieszkanie lub je wynająć. Jednakże kolejny nabywca, przejmując lokal, staje się automatycznie członkiem wspólnoty mieszkaniowej. W przypadku części wspólnych budynku i jego gruntowych przyległości jest tylko udziałowcem. Wielkość udziału zależy od wielkości mieszkania, do którego ma prawo własności. Dowiedz się więcej z artykułu: Jak sprzedać mieszkanie? Zdobądź niezbędne informacje na temat tego, jak pozbyć się nieruchomości lub samych udziałów, kiedy nie możesz dojść do porozumienia ze współwłaścicielami lub wspólnotą mieszkaniową.

Decydowanie o każdym aspekcie zarządzania wspólną nieruchomością i sposobem jej użytkowania jest podstawowym prawem współwłaściciela. Członek wspólnoty mieszkaniowej może na równych prawach użytkować wspólne części nieruchomości, a także decydować o takich kwestiach, jak wybór firmy remontowej lub usługodawcy działającego na rzecz poprawy technicznego stanu nieruchomości. Ma również prawo głosu przy powoływaniu jednostki stanowiącej zarząd wspólnoty mieszkaniowej oraz podejmowaniu uchwał dotyczących nieruchomości.

Podstawowym obowiązkiem współwłaściciela nieruchomości jest ponoszenie kosztów związanych z utrzymaniem dobrego stanu nieruchomości. Koszta te również uzależnione są od wielkości udziału. Obejmują wydatki na remonty, konserwację oraz opłaty eksploatacyjne części wspólnych. Do kosztów wspólnych należy również ubezpieczenie nieruchomości, a także regulowanie podatków i wynagrodzenie członków zarządu lub administratora zewnętrznego wspólnoty.

Wybór zarządu wspólnoty mieszkaniowej

 

Właściciele mieszkań określają sposób rozporządzania nieruchomością wspólną. Duża wspólnota mieszkaniowa, obejmująca ponad trzy wyodrębnione lokale, zobowiązana jest przez przepisy prawne do powołania jednostki administrującej nieruchomością, jaką jest zarząd wspólnoty mieszkaniowej. W jego skład wchodzą przedstawiciele wybrani przez ogół wspólnoty. Mogą być to poszczególni właściciele lokali, ale w przypadku dużych wspólnot częściej zarząd wspólnoty mieszkaniowej stanowi zewnętrzna firma dobrze obeznana z prawem i przepisami. To pozwala na bardziej efektywne zarządzanie nieruchomością.

Zarząd ustala regulamin wspólnoty mieszkaniowej, który musi zostać zaaprobowany przez wszystkich członków wspólnoty. W przypadku małych wspólnot zarząd stanowią wszyscy właściciele lokali, a tym samym wszyscy decydują o zarządzaniu nieruchomością. W przypadku dużych wspólnot zarząd wspólnoty mieszkaniowej szereg decyzji podejmuje samodzielnie. Jednakże czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu muszą być ustalone w formie uchwały.

Dotyczy to ustalenia wysokości opłat, przyjęcia planów gospodarczych, zmiany przeznaczenia wspólnych części, a także przebudowy i rozbudowy nieruchomości. Odchodząc nieco od tematu wspólnoty mieszkaniowej, być może zainteresuje Cię tematyka sprzedaży nieruchomości online? Zdobądź więcej informacji i sprawdź nasz artykuł blogowy: Jak sprzedać mieszkanie w internecie?

Pamiętaj jednak, że kiedy chcesz sprzedać mieszkanie, konieczna może okazać się wcześniejsza wycena nieruchomości, która pozwoli ocenić realną wartość mieszkania wspólnotowego i nie tylko. Takich działań podejmuje się między innymi nasz skup mieszkań działający w wielu miastach w Polsce. Zamieszkujesz tereny Wrocławia? Nasz skup nieruchomości Wrocław czeka na kontakt z Twojej strony!

Uchwały wspólnoty mieszkaniowej

 

Każda uchwała wspólnoty mieszkaniowej jest podejmowana na zebraniu wszystkich współwłaścicieli. W kluczowych kwestiach obecność członków wspólnoty jest obowiązkowa. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej, co najmniej raz do roku ustala takie ogólne zebranie. Wówczas może zostać wprowadzony lub zmieniony regulamin wspólnoty mieszkaniowej, poza podjęciem nowych uchwał. Każdy członek wspólnoty ma prawo głosu, a także pełny dostęp do informacji na temat wspólnoty.

Sprawy wspólnoty szybciej i sprawniej są załatwiane wówczas, gdy każdy z jej członków aktywnie pomaga w jej zarządzaniu oraz regularnie uczestniczy w posiedzeniach zarządu. W przypadku, gdy cześć mieszkańców nie zgadza się z decyzją zarządu wspólnoty mieszkaniowej, mogą oni zwołać zebranie nadzwyczajne, dysponując co najmniej 1/10 udziałów. Każda uchwała wspólnoty mieszkaniowej może zostać zaskarżona, jeśli jest do tego podstawa prawna. W takich kwestiach rozstrzyga zazwyczaj sąd. Podstawą będzie tu naruszenie przez zarząd wspólnoty mieszkaniowej prawidłowości w dysponowaniu wspólną nieruchomością.

Sprzedaż mieszkania nie musi wiązać się z uzyskaniem zgody wspólnoty mieszkaniowej. Wyodrębniony lokal na własnościowym prawie do użytkowania jest w pełnej dyspozycji właściciela. W związku z tym można skorzystać z opcji szybkiej sprzedaży mieszkania naszej firmie, a uzyskane środki przeznaczyć na własne cele.

Uzupełnij formularz kontaktowy, poczekaj na odpowiedź z naszej strony i sprzedaj mieszkanie bez problemów i zbędnych formalności. Tylko u nas możesz otrzymać gotówkę bezpośrednio do ręki tuż po podpisaniu umowy w obecności notariusza. Co ciekawe, jako firma z wieloletnim doświadczeniem podpisujemy też umowy przedwstępne z wypłatą zaliczek.

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

1. Czy można sprzedać mieszkanie, będąc we wspólnocie mieszkaniowej?

Sprzedaż nieruchomości należącej do wspólnoty mieszkaniowej jest jak najbardziej możliwa. Jako skup mieszkań bierzemy pod uwagę niemalże wszystkie opcje. Przed wysłaniem propozycji odkupu za określoną kwotę dokładnie wyceniamy mieszkania, biorąc pod uwagę ich stan techniczny, prawny oraz lokalizację.

2. Jakie nieruchomości odkupuje skup mieszkań?

Skupujemy wszelkiego rodzaju nieruchomości, które są w dobrym, jak i złym stanie technicznym. Zależnie od statusu prawnego mieszkania kwota odkupu będzie oczywiście zmienna. Wybierając nasz skup mieszkań, masz jednak pewność, że oferta odkupu będzie jedną z najlepszych dostępnych na rynku w branży nieruchomości.

3. W jakich lokalizacjach działa skup nieruchomości?

Nasz skup mieszkań działa na terenie wielu miast w Polsce. Mieszkasz w Poznaniu lub Gdańsku? Nasze filie to między innymi:

  • Skup nieruchomości Poznań;
  • Skup nieruchomości Gdańsk.

 

Koniecznie zapoznaj się z warunkami współpracy z naszą firmą z wieloletnim doświadczeniem. Gwarantujemy ekspresową wypłatę gotówki po podpisaniu umowy oraz pomoc w kompletowaniu niezbędnej dokumentacji.

4. Ile trwa proces sprzedaży mieszkania w skupie nieruchomości?

Cały proces odkupu mieszkania przez nasz skup nieruchomości trwa najczęściej od około 3 dni do tygodnia w zależności od statusu prawnego mieszkania oraz skomplikowania sprawy. Jeśli jednak wcześniej skompletujesz wszelkie niezbędne dokumenty, możesz liczyć na rozpatrzenie sprawy nawet w ciągu 24 godzin.

5. Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży nieruchomości?

Podstawowe dokumenty potrzebne do sprzedaży nieruchomości, to: akty notarialne, wypisy z ksiąg wieczystych, umowy, zaświadczenia o zameldowaniu. Dzięki temu możemy dokładnie zweryfikować status prawny mieszkania oraz jego atrakcyjność pod względem odkupu od sprzedającego.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Dom samowystarczalny - czym są domy samowystarczalne?

Dom samowystarczalny – czym są domy samowystarczalne?