Jak szybko sprzedać działkę budowlaną? Najszybszym i bezpiecznym rozwiązaniem będzie skup nieruchomości!

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Sprzedaż działki budowlanej, może przyprawić o ból głowy. Powodem jest nie tylko duża ilość formalności, wynikająca ze skomplikowanego systemu prawnego, ale również szereg innych pytań, na które laik ma prawo nie znać odpowiedzi. Zastanawiasz się może, za ile sprzedać działkę budowlaną? Jak wycenić działkę budowlaną, by mieć pewność, że nie będziesz stratny ani o grosz? Kto płaci podatek od sprzedaży działki budowlanej? I wreszcie, jaki jest najszybszy sposób na sprzedaż działki budowlanej? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając ten artykuł.

Jak sprzedać działkę budowlaną – formalności

 

Kiedy słyszysz sformułowanie „działka budowlana na sprzedaż”, zapewne oczyma wyobraźni widzisz tę niezliczoną ilość formalności, z którymi przyjdzie Ci się borykać. Rzeczywiście, ogrom dokumentacji, niezbędnej do skompletowania, może wydać się przytłaczający. Pamiętaj jednak, że sprzedaż działki budowlanej nie polega wyłącznie na zdobywaniu dokumentów – czasem, stan prawny gruntu, musi zostać odpowiednio uregulowany.

Dlatego też, zanim jakiś portal ogłoszeniowy ujrzy kolejny anons o treści „sprzedam działkę budowlaną”, przeprowadź dokładny audyt stanu prawnego zbywanego gruntu. Na poczet przyszłej transakcji, będziesz musiał zgromadzić kilka dokumentów.

Najważniejszym, a zarazem najbardziej oczywistym, jest potwierdzony notarialnie akt własności, poświadczający Twoje prawo do dysponowania nieruchomością. W przypadku potwierdzeń niezbędny będzie także wypis z rejestru gruntów, który poświadczy, że rzeczywiście chodzi Ci o sprzedaż działki budowlanej, a nie na przykład leśnej, czy rolnej.

Niezbędnym dokumentem, będą również warunki zabudowy działki, określające rodzaj zabudowań, jakie mogą na danym gruncie się pojawić. Naturalnie, nie będą Ci one potrzebne, jeżeli Twoją działkę obejmuje MPZP (Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego). Warto też zawczasu postarać się o interwencję rzeczoznawcy majątkowego, który wyda Ci właściwy operat szacunkowy, dotyczący zbywanej działki – więcej o nim, przeczytasz w dalszej części artykułu.

A kto płaci podatek od sprzedaży działki budowlanej? Zgodnie z obowiązującą literą prawa, sprzedaż działki budowlanej będziesz musiał rozliczyć na zasadach ogólnych, czyli płacąc 19% podatku dochodowego. Pamiętaj jednak, że chodzi o dochód, nie o przychód – wartość odprowadzanego podatku możesz pomniejszyć o poniesione koszty. Przede wszystkim o koszt kupna samej działki, ale również dotyczące transakcji opłaty notarialne, czy urzędowe.

Jak wycenić działkę budowlaną?

 

Jeżeli nie wiesz, za ile sprzedać działkę budowlaną, to będziesz musiał skorzystać z pomocy fachowca. Jak we wszystkich innych, podobnych przypadkach, będzie nim rzeczoznawca majątkowy. Jego usługi w przypadku tego typu gruntów, to zwykle koszt między 400 zł, a 600 zł, ale zdecydowanie są warte swojej ceny.

Sprzedaż działki budowlanej, podobnie jak każdej innej nieruchomości, musi być oparta o jak najszerzej rozumianą transparentność. Jest to niezbędne nie tylko dla celów podatkowych, ale również na potrzeby pierwszego kontaktu z potencjalnym nabywcą gruntu. Każdy chce mieć pewność, że cena, jaką zamierza zapłacić za działkę budowlaną, jest uczciwa – a także, że dokumenty, z którymi się zapoznał (lub nie), są zgodne ze stanem faktycznym. Właśnie to może zaoferować Ci rzeczoznawca majątkowy.

Sporządzi on dla Ciebie operat szacunkowy. To właśnie w nim, zawarte zostaną wszelkie informacje, dotyczące stanu technicznego i prawnego zbywanej nieruchomości, a także jej faktycznej wartości rynkowej. To obszerny dokument, a jego przygotowanie wymaga odpowiedniej wiedzy – nie staraj się o samodzielne sporządzanie go. Zaufaj ekspertowi. Ponadto, miej na względzie, że instytucje bankowe, czy podatkowe, zaakceptują jedynie taki operat szacunkowy, którego autorstwo potwierdzone jest autorytetem zawodowym jego twórcy.

A jak już o takich instytucjach mowa, to warto wiedzieć, że operat szacunkowy, może znacznie przyspieszyć sprzedaż działki budowlanej. Twój potencjalny kontrahent, może nie dysponować gotówką, niezbędną do pokrycia należności – wówczas, będzie musiał postarać się o kredyt. Jego uzyskanie nie będzie jednak możliwe, jeżeli bank nie będzie w stanie określić bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości, a może to zrobić wyłącznie na podstawie operatu szacunkowego.

Sprzedaż działki budowlanej przez skup nieruchomości online

 

Masz prawo nie mieć ochoty na mozolne procedury. Masz prawo obawiać się tego, czy podołasz odpowiedniemu, bezpiecznemu przeprowadzeniu transakcji. Masz nawet prawo do tego, by nie korzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego. W takim wypadku sprzedaż działki budowlanej również jest możliwa – i to jeszcze szybciej, niż Ci się wydaje!

Nasz skup nieruchomości online, jest w stanie odkupić od Ciebie Twoją nieruchomość, już w ciągu kilku dni od nawiązania kontaktu. Pomagamy w zdobyciu kompletu dokumentów, a jeśli zajdzie taka potrzeba, to wszystkie formalności załatwimy za Ciebie! Wystarczy, że skontaktujesz się z nami poprzez Formularz Kontaktowy, a my, jeszcze dziś, prześlemy Ci bezpłatną wycenę online Twojej nieruchomości! Nie czekaj – sprzedaj szybko, bezpiecznie i zyskownie.

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok
Szczęśliwa rodzina po etapie w którym szukam mieszkania

Łatwy i bezpieczny sposób sprzedaży mieszkania

Sprzedaj swoje mieszkanie bez wychodzenia z domu i zbędnych spotkań. W ciągu 1 dnia.

  • Szybka wycena
  • Jedna wizyta w mieszkaniu
  • Bezpieczna sprzedaż