3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

Jak szybko sprzedac mieszkanie ze spadku - biuro nieruchomosci online skup za gotowke
Jak szybko sprzedać mieszkanie ze spadku?

Jak szybko sprzedać mieszkanie ze spadku?

Sprzedaż mieszkania ze spadku może przyprawić o ból głowy. Prawo w tym zakresie zmieniło się znacząco na przestrzeni ostatnich paru lat, a w internecie możemy znaleźć wiele sprzecznych informacji na temat jego interpretacji. 

Nie jest zatem niczym dziwnym fakt, że stając w obliczu tak skomplikowanej operacji, czujemy się zagubieni, szczególnie jeśli sam spadek przypadł nam niedawno, dodatkowo obciążając nas emocjonalnym bagażem. Warto więc sprawdzić, jakie możliwości udostępniamy jako skup nieruchomości i czy warto skorzystać z naszych usług. W tym artykule podpowiemy, jak sprzedać mieszkanie po nabyciu spadku, oferując wyłącznie aktualne i sprawdzone informacje.

Kiedy możesz sprzedać mieszkanie nabyte drogą spadku?

 

Tak naprawdę nie istnieją żadne przepisy dotyczące sprzedaży mieszkania oraz żadne normy prawne decydujące, kiedy możesz sprzedać mieszkanie ze spadku. Odpowiadając zatem na to pytanie, powinniśmy je najpierw uściślić: Jak sprzedać mieszkanie po nabyciu spadku tak, aby uniknąć zapłacenia podatku od sprzedaży”? Bo właśnie o podatek tutaj chodzi.

W związku z nowelizacją prawa podatkowego, które weszło w życie 1 stycznia 2019 roku, sprzedaż mieszkania ze spadku przed upływem 5 lat od momentu nabycia jej przez spadkodawcę, zostanie obarczona 19% podatkiem dochodowym.

Jeśli więc spadkodawca nabył nieruchomość pięć lat temu, to jako spadkobierca nie masz się o co martwić. Jeżeli jednak było inaczej, a chcesz sprzedać mieszkanie, unikając zapłaty podatku, to masz dwa wyjścia. Pierwszym jest uzbrojenie się w cierpliwość i sprzedaż mieszkania po określonym ustawowo terminie. Drugim zaś, przeznaczenie uzyskanych ze sprzedaży środków na własne cele mieszkaniowe.

Jeśli już chcesz sprzedać mieszkanie, które posiadasz w wyniku spadku, koniecznie zastanów się nad tym, aby wykonać wycenę mieszkania w naszym skupie. Dzięki temu poznasz wartość nieruchomości i ewentualnie nawiążesz współpracę z naszym skupem po otrzymaniu propozycji jej odkupu za określoną kwotę.

Od czego zacząć sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku?

 

Aby sprzedać nieruchomość, w pierwszej kolejności powinieneś zająć się urzędowym ustaleniem prawa własności do nieruchomości. W tym celu powinieneś skierować się do notariusza, który sporządzi odpowiedni akt notarialny, potwierdzający fakt odziedziczenia mieszkania.

Gdy tę kwestię będziesz miał już za sobą, możesz przejść do kolejnych etapów sprzedaży mieszkania – kompletowania pozostałych dokumentów i poszukiwań przyszłego nabywcy. Musisz też zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat prawa podatkowego w przypadku otrzymania nieruchomości w spadku. W tym temacie pomocny będzie artykuł: Podatek od spadku mieszkania – kiedy go nie zapłacimy?

Sprzedaż mieszkania dziedziczonego w spadku – jakie dokumenty?

 

Koronnym dokumentem jest odpis z księgi wieczystej. Fakt ten nie dotyczy wyłącznie sprzedaży odziedziczonej nieruchomości, ale w zasadzie każdej tego typu transakcji, bez względu na sposób nabycia nieruchomości. Odpis z księgi wieczystej stanowi bowiem najlepszy dowód na to, że jesteśmy rzeczywistym dysponentem zbywanego mienia i potwierdza, że sprzedaż mieszkania wolna będzie od ukrytych wad prawnych.

Istnieje dość standardowa lista dokumentów, które w przypadku sprzedaży nieruchomości należy przedstawić kupującemu.

Oto ona:

 • Odpis z księgi wieczystej,
 • Stwierdzenie nabycia spadku,
 • Zaświadczenie o braku zadłużenia wobec właściwej spółdzielni bądź wspólnoty,
 • Zaświadczenie o braku zameldowania innych lokatorów,
 • Wycena (opis) nieruchomości.

Ostatni z wymienionych na liście dokumentów, wcale nie jest najmniej istotnym – o czym przeczytasz niżej.

Wycena nieruchomości – kto powinien ją wykonać?

 

Wycena nieruchomości to niezwykle ważny dokument, którego nie wolno pominąć. Kupujący może zażądać przedstawienia go do wglądu, ale wycena nieruchomości będzie niezbędna też dla innych celów. Stanowiła będzie podstawę do opodatkowania podatku od sprzedaży nieruchomości (PIT). Dokument jesteś zobowiązany wysłać do właściwego Urzędu Skarbowego. W przeciwnym wypadku możesz narazić się na nieprzyjemne reperkusje.

Sporządzeniem wyceny nieruchomości, powinien zająć się wykwalifikowany rzeczoznawca. W przypadku działki weźmie on pod uwagę jej wielkość, kształt i usytuowanie, a także plan zagospodarowania przestrzennego. W przypadku nieruchomości będzie to także jej stan techniczny i wiek, rodzaje instalacji, oraz przeprowadzane remonty i modernizacje.

Sprawdź też istotne informacje podatkowe zawarte w artykule: Sprawdź, kiedy nie zapłacisz podatku od sprzedaży nieruchomości ze spadku? Dzięki temu zdobędziesz niezbędną wiedzę, która pozwoli Ci uniknąć zapłacenia podatku wtedy, kiedy nie trzeba.

Jak sprzedać udział w mieszkaniu po spadku?

 

Może się wydarzyć tak, że mieszkanie, które przypadnie w spadku, nie będzie należało wyłącznie do Ciebie. W takiej sytuacji możemy mówić o zaistnieniu współwłasności nieruchomości otrzymanej w spadku. Mówiąc konkretniej, współwłasności ułamkowej. Bywają sytuacje, w których skonfliktowani sukcesorzy zadają sobie pytanie: Czy można sprzedać udziały w mieszkaniu?” Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak!

Zatem jak sprzedać udział w mieszkaniu po spadku? Generalnie, zasada jest bardzo podobna do zwykłej sprzedaży nieruchomości, z tą różnicą, że w niektórych przypadkach (nieruchomości rolne i mieszkania spółdzielcze) pozostali współwłaściciele mogą mieć prawo pierwokupu – nie możemy tego pominąć. Dalszym krokiem będzie już tylko sporządzenie odpowiedniego aktu notarialnego.

Jak sprzedać mieszkanie zyskownie i szybko?

 

Rzetelność jest kluczem do wszelkiego powodzenia – również na rynku nieruchomości. Biorąc pod uwagę fakt, że środki ze sprzedaży nieruchomości dotyczą kwot rzędu 100 tys. złotych i więcej, powinieneś być pewny przyszłego kontrahenta, aby transakcja przebiegła sprawnie i bez dodatkowych komplikacji.

Potrzebujesz wytypować odpowiednie portale internetowe, w których opublikujesz ogłoszenie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że każdy z nich pobierze dodatkowe opłaty. Do tego czasu, powinieneś zebrać wspominane wcześniej dokumenty i uzbroić się w cierpliwość. Potencjalni nabywcy będą zadawali wiele pytań, a sprzedaż odziedziczonego mieszkania jeśli dotyczy innego miasta, oznacza dojazdy do innej miejscowości.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po kolejnych negocjacjach i niedorzecznych argumentach potencjalnych klientów, poczujesz, że ta sprawa Cię przerasta. I my dokładnie wiemy, jak to jest. Każdego dnia pomagamy zestresowanym i zagubionym w gąszczu przepisów klientom.

Chcesz sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku? Potrzebujesz dodatkowej gotówki w krótkim czasie? Wypełnij formularz kontaktowy na naszej stronie Internetowej i poczekaj na wycenę nieruchomości, którą przesyłamy w ciągu 24 godzin.

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

 

1. Jak wyceniane są mieszkania w skupie nieruchomości?

Dla każdego klienta mieszkania wyceniamy indywidualnie na podstawie przesłanej dokumentacji, statusu prawnego nieruchomości oraz lokalizacji. Jeśli chodzi o cenę odkupu, liczy się także metraż i fakt, czy do nieruchomości prawa posiada tylko jeden właściciel, czy kilku.

2. Czy mogę bez problemu sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku?

Mieszkanie otrzymane w spadku możesz bez żadnego problemu sprzedać w naszym skupie mieszkań, pod warunkiem, że masz pełne prawa do nieruchomości. Kiedy spadkobierców jest dwóch, możesz sprzedać tylko swoje udziały jeśli druga ze stron nie chce pozbyć się całego mieszkania za gotówkę.

3. Ile kosztują usługi skupu nieruchomości?

Nasze usługi nic nie kosztują, dlatego kontaktując się ze skupem nieruchomości, nie zapłacisz ani grosza za wycenę oraz ofertę odkupu. Jedyne koszty, jakie ponosisz to te potrzebne na dojazd do notariusza celem podpisania umowy i wypłaty gotówki ze sprzedaży.

4. Gdzie mogę skorzystać z pomocy skupu mieszkań?

Z usług naszej firmy możesz skorzystać na terenie wielu polskich miast. Jako profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem działamy w Krakowie, Warszawie, Szczecinie i nie tylko. Oto nasze placówki:

 • Skup nieruchomości Kraków;
 • Skup nieruchomości Warszawa;
 • Skup nieruchomości Szczecin.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

 • 1 krok
 • 2 krok
 • 3 krok

Zobacz więcej

Biuro nieruchomości Kłodzko

Mieszkanie za odstępne – co to, co warto wiedzieć?

podatek pcc

Podatek PCC – co to jest, kto go płaci, kiedy złożyć?

Mężczyzna z pieniędzmi, skup nieruchomości.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu – co to jest?

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?