Czym jest hipoteka w ujęciu prawnym? Jest to ograniczone prawo rzeczowe, poprzez które wierzyciel zabezpiecza spłatę zobowiązania z majątku, jaki posiada dłużnik. Oznacza to, że osoby decydujące się na kredyty hipoteczne muszą zgodzić się na taki stan prawny swojej nieruchomości aż do czasu całkowitej spłaty zobowiązania wobec banku.
Nie oznacza to, że instytucja finansowa udzielająca kredytu staje się właścicielem lokalu. Dotyczy to tylko sytuacji, w której dłużnik nie będzie w stanie spłacać zobowiązania. Wtedy bank może zająć nieruchomość i sprzedać ją w drodze licytacji, aby pokryć spłatę długu.
Jak ustanowić hipotekę?
Samo ustanowienie zobowiązania to wbrew pozorom bardzo prosty proces sprowadzający się do wykonania kilku czynności. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy osoba zainteresowana posiada tytuł właściciela nieruchomości. Jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie, konieczne będzie złożenie oświadczenia woli o ustanowienie hipoteki.
Warto pamiętać, że hipoteka ustanawiana jest w formie aktu notarialnego! Po finalizacji całego procesu dokumenty wraz ze stosownym wnioskiem wpisuje się do ksiąg wieczystych oraz kieruje tę informację do właściwych organów sądowych. Wiele osób zastanawia się, czy wpis dotyczący hipoteki jest w ogóle potrzebny?
Oprócz tego, iż jest to ograniczone prawo rzeczowe, dodatkowo jest pomocne w wielu przypadkach. Hipoteka bankowa pozwala na uzyskanie oczekiwanego kredytu hipotecznego pod zastaw danego lokalu. Istnieje jednak wiele różnych rodzajów tego typu praw rzeczowych, dlatego warto dowiedzieć się, co to hipoteka i jakie są jej odłamy. W przypadku chęci sprzedaży mieszkania warto zadbać o skompletowanie wszelkiej dokumentacji oraz potwierdzenie wpisów hipoteki do ksiąg wieczystych.
Pamiętaj, że nasz skup nieruchomości chętnie zajmuje się odkupem mieszkań i domów, które objęte są hipoteką. W takich sytuacjach kwota, którą otrzymasz do ręki, zawsze będzie pomniejszona o wysokość tej, która jest potrzebna do spłaty wierzyciela i usunięcia wpisu o hipotece.
Prawo rzeczowe i jego rodzaje
Kiedy wiemy już, co to hipoteka, warto także zaczerpnąć informacji na temat tego, jakie są jej rodzaje. W tym przypadku wyróżniamy przede wszystkim hipotekę:
- bankową,
- umowną,
- przymusową,
- łączną,
- kaucyjną.
Powyższe rodzaje różnią się między sobą głównie sposobem ustanawiania oraz załatwiania formalności. Zarówno hipoteka bankowa, jak i hipoteka łączna są priorytetowe w różnych sprawach, dlatego warto przyjrzeć się nieco bliżej każdej z nich.
Zobacz, jak sprzedać mieszkanie z nałożoną hipoteką przymusową? Ten artykuł nieco przybliży Ci tematykę sprzedaży mieszkania, na którym ciąży hipoteka. Co ciekawe, w wielu sytuacjach taki wpis to jedyna opcja pozwalająca na uzyskanie np. kredytu hipotecznego.
Hipoteka bankowa
Ciekawostką jest fakt, że zobowiązanie powstaje wtedy, kiedy spłata udzielonego przez bank kredytu pozostaje zabezpieczona przez ustanowienie hipoteki na konkretnej nieruchomości. Kredytobiorca w ten sposób zabezpiecza interes banku w razie, gdyby nie był w stanie spłacić pożyczki na czas. Warto wiedzieć, że wpis odnośnie hipoteki bankowej umieszczany jest w księgach wieczystych na rzecz banku.
Hipoteka umowna
Ten rodzaj powstaje wtedy, kiedy właściciel składa samodzielne oświadczenie o ustanowieniu prawa rzeczowego. Tego typu dokument jest składany w formie aktu notarialnego. Ciekawostką jest fakt, że hipoteka umowna to rodzaj hipoteki bankowej.
Hipoteka kaucyjna
Od 2011 nie jest ustanawiana, natomiast wcześniej powstałe hipoteki kaucyjne są wciąż ważne. Warto jednak pamiętać o tym, że oznaczają one jedynie maksymalną sumę, jaką wierzyciel jest w stanie egzekwować od kredytobiorcy z przedmiotu zabezpieczenia.
Podsumowując, warto zauważyć, że najczęstszą formą wybieraną przez banki jest właśnie hipoteka bankowa. Wynika to ze względu na fakt, iż kredyty hipoteczne cieszą się coraz większą popularnością, a kredytobiorcy chcą pozyskać określoną kwotę na sfinalizowanie zakupu nieruchomości. Banki na chwilę obecną wymagają tej formy zabezpieczenia w postaci hipoteki bankowej.
Hipoteka łączna
Zabezpieczenie zobowiązania hipotecznego w tej postaci odbywa się najczęściej na kilku nieruchomościach. W razie braku spłaty zobowiązania hipoteka łączna pozwala danej instytucji wybierać, który lokal zabierze na poczet spłaty pozostałego kapitału. Oznacza to, że w przypadku problemów ze spłatą kredytu wierzyciel ma prawo wybrać nieruchomość, która stanowi zabezpieczenie w formie hipoteki łącznej o takiej wartości, która będzie mu bardziej odpowiadać i pozwoli na pokrycie kosztów spłaty zobowiązania.
Hipoteka przymusowa
Forma zabezpieczenia w postaci hipoteki przymusowej pojawia się wtedy, kiedy występuje odgórna decyzja o jej ustanowieniu. Oznacza to, że hipoteka przymusowa powstaje w wyniku orzeczenia sądu np. o udzieleniu ubezpieczenia w tej postaci.
Musisz wiedzieć, że wycena mieszkania przeprowadzana przez naszą firmę odbywa się kompleksowo z uwzględnieniem wszystkich najważniejszych aspektów takich, jak: stan prawny, lokalizacja, metraż, stan techniczny. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaproponować rzeczywiście najlepsze ceny rynkowe. Jeśli jesteś mieszkańcem Bydgoszczy, Krakowa albo Lublina to poniżej znajdziesz nasze oddziały:
- Skup nieruchomości Bydgoszcz;
- Skup nieruchomości Kraków;
- Skup nieruchomości Lublin.
Posiadasz obciążoną hipoteką nieruchomość i masz problemy z jej sprzedażą? W takim razie skorzystaj z usług naszej firmy BNOnline.pl. Kupujemy nieruchomości nawet te obciążone hipoteką bądź komornikiem. Wystarczy tylko wypełnić formularz kontaktowy na naszej stronie, a wycenę otrzymasz już w ciągu 24 godzin.
Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?
1. Mam mieszkanie, na którym ciąży hipoteka bankowa – czy mogę je sprzedać?
Sprzedaż nieruchomości, na której ciąży hipoteka jest możliwa, ale tylko pod warunkiem, że kwota odkupu pozwoli na całkowitą spłatę zobowiązania. Oczywiście możesz też samodzielnie spłacić dług wobec wierzyciela, a następnie zgłosić się do naszego skupu nieruchomości działającego w wielu miastach w Polsce. Nie działamy tak, jak inne firmy zajmujące się skupem mieszkań. My rzeczywiście proponujemy najlepsze ceny odkupu, jakie możesz uzyskać. Nie wierzysz? Poproś o wycenę i przekonaj się, że to prawda.
2. Gdzie znajdują się wpisy o hipotece ciążącej na mieszkaniu?
Wszystkie wpisy na temat ciążących na mieszkaniu hipotek znajdują się w księdze wieczystej dostępnej dla właściciela lokalu. Kiedy chcesz sprzedać nieruchomość z pomocą naszego skupu mieszkań, musisz koniecznie zdobyć księgi wieczyste i przekazać je nam do wglądu. Tylko w ten sposób będziemy w stanie ocenić stan prawny nieruchomości i zaproponować jej odkup po wykonaniu wyceny.
3. Gdzie mogę sprzedać nieruchomość z hipoteką?
Mieszkanie, na którym ciąży hipoteka dowolnego rodzaju możesz sprzedać w naszym skupie nieruchomości. To zdecydowanie najwygodniejsza opcja pozwalająca na szybkie załatwienie formalności i pozyskanie dodatkowej gotówki praktycznie do ręki. Wybierz nasze usługi, a na pewno nie pożałujesz, sprzedając zadłużoną nieruchomość z problemami.
4. Ile trwa proces sprzedaży mieszkania?
W naszym skupie nieruchomości całkowity czas odkupu mieszkania trwa maksymalnie kilka dni roboczych. W pierwszej kolejności po otrzymaniu dokumentacji i podstawowych informacji o nieruchomości dokonujemy jej wyceny, a następnie przesyłamy ją do klienta. Kolejno po zaakceptowaniu propozycji odkupu umawiamy się na spotkanie z notariuszem w celu podpisania umowy kupna-sprzedaży i wypłaty środków bezpośrednio do ręki sprzedającego.
5. Ile kosztują usługi skupu nieruchomości?
Korzystanie z usług naszego skupu nieruchomości jest całkowicie darmowe. Jedyne koszty, jakie poniesiesz to te związane z dojazdem na spotkanie z notariuszem w celu podpisania umowy. Nie pobieramy od klientów żadnych ukrytych prowizji, a kwoty odkupu mieszkania ustalamy tak, aby umożliwiły realny zarobek każdemu sprzedającemu swoją nieruchomość.