3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?
Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Sprzedaż mieszkania, które jest obciążone, wydaje się niemożliwe, dla osoby, która nie jest związana ze światem nieruchomości i bankowości. Biorąc pod uwagę formę sprzedaży, jest to transakcja, która jest dość łatwa do przeprowadzenia. Kluczowa w tym zakresie jest rola banku, który udzielił kredytu hipotecznego właścicielowi mieszkania. Elementem, bez którego trudno jest dokończyć transakcję, gdzie przedmiotem sprzedaży jest mieszkanie z kredytem hipotecznym, będzie promesa, udzielenia przez bank. To dokument, który stanowi istotę podstawy w przypadku sprzedaży nieruchomości z hipoteką.

Sprawdź też: https://transakcja24h.pl/

 

Czas sprzedaży mieszkania z hipoteką

 

Nie bez znaczenia jest czas, w którym brana pod uwagę jest sprzedaż mieszkania z kredytem. Co to dokładnie oznacza? Oznacza to, że aby korzystnie sprzedać mieszkanie mając kredyt hipoteczny, trzeba odczekać określony czas, by nie płacić prowizji za wcześniejsze zerwanie umowy. Okres karencji w związku z kredytami hipotecznymi to 5 lat. Ktoś by powiedział, że przecież przez wcześniejszą spłatę kredytu otrzymuje się zwrot odsetek, co jest oczywiście prawdą. Jeśli jednak decyzja o sprzedaży mieszkania zapada po czasie nieprzekraczającym 5 lat, wówczas trzeba nastawić się na naliczoną prowizję dla banku, którą trzeba będzie zapłacić. 

Jeśli zdecydujemy się na sprzedaż mieszkania po tym czasie karencyjnym, wówczas będzie można mówić o zwrocie odsetek kredytu hipotecznego, który otrzymamy po spłacie zadłużenia. Wysokość tych odsetek jest ustalana oczywiście indywidualnie, podczas zawierania umowy kredytu hipotecznego. Każdy bank będzie uwzględniał odrębne warunki, w tym wysokość zwrotu kosztów odsetek. Jeśli nie wiesz, jak sprzedać mieszkanie z kredytem, wiedz, że ten proces tylko z pozoru wygląda na niemożliwe. Wbrew przekonaniu, bardzo dużo osób decyduje się na zakup mieszkania, które jest zadłużone, ponieważ nie wymaga to, aż tak dużej wiedzy. Sprzedaż mieszkań z kredytem jest dość powszechnym zjawiskiem. Wiele osób, które zaciągają kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, po jakimś czasie zmienia zdanie, chociażby ze względu na chęć wyprowadzki w inne miejsce. Jedni wyjeżdżają do innych miast lub nawet krajów, głównie za pracą. Są też sytuacje, gdzie powiększa się rodzina, a sprzedaż zadłużonego mieszkania uwarunkowana jest koniecznością zakupu większego, wygodniejszego lokalu mieszkalnego.

Chcesz sprzedać swoje mieszkanie lub dom? Sprawdź skup domów oraz nasze biuro nieruchomości online

 

Jak wygląda sprzedaż zadłużonego mieszkania?

 

Pewnie wiele ogłoszeń typu ‘sprzedam mieszkanie z kredytem hipotecznym’, widnieje na portalach ogłoszeniowych. Niektórzy omijają takie ogłoszenia, nawet jeśli lokal im przypadł do gustu, inni wręcz przeciwnie, nie baczą na tego typu zapiski. Omijanie takich mieszkań będzie niczym nieuzasadnione, ponieważ takie mieszkania można łatwo kupić, bez większego ryzyka. Sprzedaż mieszkania z hipoteką uwarunkowana jest tylko zdobyciem dodatkowych dokumentów z banku, a konkretniej mowa jest o promesie. Jest to tak jakby zgoda banku, która zezwala na sprzedaż mieszkania oczywiście w zamian za spłatę zadłużenia. Może się tak zdarzyć, że sprzedający spłaci kredyt hipoteczny w danym banku, gdzie kupujący zaciągnie hipotekę w tej samej placówce. Patrząc na stronę banku, w takiej sytuacji bank ponownie zostaje zaopatrzony w zobowiązanie, którego zabezpieczeniem jest ta sama nieruchomość. W takich sytuacjach banki nie decydują się na odmowę, ponieważ jest to dla nich dodatkowy zysk.

Na pytanie, czy można sprzedać mieszkanie z kredytem, można odpowiedzieć twierdząco. O tym, jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym z pewnością podpowiedzą biura nieruchomości, które często pośredniczą w takich transakcjach, gdzie osoba kupująca i sprzedająca lokal będzie doskonale poinformowana. Uzyskanie promesy jest konieczne do tego, aby przeprowadzić transakcję zgodnie z założeniami.

Dalsze ustalenia takie jak podpisanie umowy kupna-sprzedaży, czyli aktu notarialnego jest oczywiście istotnym elementem, do którego dochodzi w ostatnim etapie transakcji. Wszystko musi być uwarunkowane notarialnie, dlatego prócz kosztów na przykład związanych z pośredniczeniem biura nieruchomości trzeba też nastawić się na pokrycie kosztów notarialnych. Tutaj zazwyczaj kwota dzieli się po równo na sprzedającego i kupującego lub jeśli tak zostanie to ustalone między stronami, całość pokrywa kupujący. O tym, czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym, warto pytać nie w kwestii możliwości, a poprzez najlepszy czas, kiedy można to zrobić. Ogłoszenia mieszkań wystawionych na sprzedaż, gdzie uwzględnia się sprzedaż z kredytem, nie pozostają wcale bez odzewu. Co najwyżej można mówić o nieco dłuższym czasie na zastanowienie, jaki dają sobie kupujący, aby przemyśleć dokładnie wszystkie kwestie. Nie mając obycia w tym zagadnieniu, oczywiście można odczuwać pewnego rodzaju obawy, jednak pośredniczące biuro nieruchomości, które coraz częściej pomaga w takich sytuacjach, z pewnością będzie sobie świetnie radziło zarówno z wyjaśnieniem wszelkich wątpliwości klientów, jak i z poinstruowaniem na temat wymaganych dokumentów, bez których nie da się kupić zadłużonego mieszkania.

Dowiedz się więcej o skup nieruchomości komercyjnych

Zobacz więcej

Uzbrojenie działki – co to jest i dlaczego jest takie ważne?

Co to jest zachowek?

Biuro nieruchomości Kłodzko

Mieszkanie za odstępne – co to, co warto wiedzieć?

podatek pcc

Podatek PCC – co to jest, kto go płaci, kiedy złożyć?

Mężczyzna z pieniędzmi, skup nieruchomości.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu – co to jest?