3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

sprzedaż udziału w nieruchomości
Czy mogę sprzedać nieruchomość ze spadku?

Czy mogę sprzedać nieruchomość ze spadku?

Dziedziczenie nieruchomości to duża odpowiedzialność, zwłaszcza jeśli już wiesz, że nie chcesz zatrzymywać odziedziczonej nieruchomości. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z różnych względów finansowych związanych ze sprzedażą nieruchomości ze spadku – co może prowadzić do pewnych niespodzianek, gdy nadchodzi sezon podatkowy. Proces sprzedaży udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku komplikuje fakt, że często własność jest podzielona między rodzeństwo lub innych krewnych.

Czy mogę sprzedać nieruchomość ze spadku?

 

Możesz sprzedać udziały w nieruchomości, chociaż istnieją pewne warunki, o których należy pamiętać. Odziedziczona nieruchomość nie może zostać sprzedana, dopóki własność nie przejdzie oficjalnie z rąk do rąk podczas procesu spadkowego. W tym czasie nieruchomość będzie musiała być utrzymywany, na przykład cały czas trzeba będzie uiszczać opłaty za media i podatki od nieruchomości nadal muszą być odpowiednio zarządzane podczas spadku. Proces sprzedaży nieruchomości ze spadku może wiązać się z szeregiem uwarunkowań prawnych, zwłaszcza w przypadku podziału własności w testamencie. W takich przypadkach każdy spadkobierca będzie musiał dojść do porozumienia w sprawie dalszego postępowania.

Nieruchomość w spadku – krok po kroku

 

Zgodnie z polskim prawem spadkowym spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 942 kc), czyli z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 kc). Jednak sama śmierć nie wystarczy, aby ktoś stał się właścicielem nieruchomości zmarłego.

  • Po pierwsze konieczne jest uzyskanie sądowej decyzji o przejęciu polskiego spadku.

W toku postępowania sąd bada, kto jest uprawniony do dziedziczenia (w szczególności czy spadkodawca pozostawił testament) oraz do jakiej części spadku przysługuje poszczególnym spadkobiercom. Aby rozpocząć postępowanie o uzyskanie orzeczenia o stwierdzeniu nabycia spadku, należy złożyć specjalny wniosek do sądu ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Do jego sporządzenia potrzebne są odpisy aktów stanu cywilnego spadkobierców oraz akt zgonu spadkodawcy. Po przeprowadzeniu postępowania sąd wydaje postanowienie, które określa, kto dziedziczy po zmarłym. Dopiero po wejściu w życie tej decyzji spadkobiercy stają się formalnymi właścicielami (lub współwłaścicielami) nieruchomości.

  • Kolejnym krokiem jest opłacenie podatku od spadku.
  • Trzeci krok obejmuje postępowanie wieczystoksięgowe

Ostatnią częścią postępowania, jakie muszą przejść spadkobiercy, jest dokonanie odpowiednich wpisów w księdze wieczystej Polski. Muszą wystąpić do sądu o wpisanie ich do księgi wieczystej jako nowych właścicieli danej nieruchomości. Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie aktu nabycia spadku.

Przeczytaj również o naszym biurze nieruchomości Warszawa

Czy mogę sprzedać swój udział w nieruchomości nabytej w drodze spadku?

 

Jeśli chcesz pozbyć się nieruchomości, którą odziedziczyłeś, a Twoje rodzeństwo chce ją zatrzymać, masz kilka możliwości, aby uszczęśliwić was oboje. Po pierwsze, możesz zgodzić się na przeniesienie swojej części na rodzeństwo. Po drugie, możesz podjąć decyzję o zawarciu umowy, w której będą wypłacać Ci co miesiąc część spadku i sprzedać swoje udziały w nieruchomości. Dałoby to stały dochód i zwrot z inwestycji w czasie, jednocześnie pozwalając im na utrzymanie domu. Możesz też po prostu sprzedać swój udział w spadku, ważne jest, żeby przed tym rzeczoznawcza zrobił dokładną wycenę spadku. Po prostu podpisz umowę tak, jak z innymi kupującymi.

Jeśli jedno z rodzeństwa nie jest w stanie wykupić drugiego, czasami można wymusić sprzedaż, uzyskując orzeczenie sądu. W takiej sytuacji najlepiej zasięgnij porady prawnej. Prawnik najlepiej pomoże przy rozwiązywaniu konfliktów związanych z działem spadku a zniesieniem współwłasności.

Wycena nieruchomości 

Przygotuj nieruchomość ze spadku do sprzedaży

 

W momencie, w którym spełniłeś wszystkie kroki i jesteś właścicielem nieruchomości ze spadku może zająć się jej sprzedażą. Być może będziesz musiał przeprowadzić kilka remontów przed sprzedażą, aby zmodernizować odziedziczone miejsce i uczynić je bardziej atrakcyjnym dla kupujących. Usuń wszelkie meble i przestarzałe wyposażenie i pomaluj mieszkanie na neutralne kolory. Upewnij się, że odświeżyłeś również zewnętrzną część nieruchomości. Na pewno bardzo mądre będzie skontaktowanie się z biurem nieruchomości w celu znalezienia agenta nieruchomości, który pomoże w sprzedaży nieruchomości ze spadku.

Jakie są koszty związane ze sprzedażą nieruchomości ze  spadku?

 

Jeśli zdecydujesz się sprzedać swoje odziedziczone mieszkanie, będziesz musiał wziąć pod uwagę koszty, Oprócz wspomnianego już podatku od spadków, jeśli sam ubiegasz się o testament musisz doliczyć koszta wniosków i wsparcia adwokata i notariusza. Jeśli nieruchomość wymaga remontu, będziesz musiał wydać pieniądze na doprowadzenie jej do dobrego standardu. Musisz również wziąć pod uwagę pośrednika z biura nieruchomości i opłaty związane z jego pracą, gdy dojdzie już do procesu sprzedaży mieszkania. Pamiętaj, że będziesz także odpowiedzialny za rachunki za media, gdy nieruchomość jest pusta.

Sprawdź czym jest biuro nieruchomości

Zobacz więcej

Uzbrojenie działki – co to jest i dlaczego jest takie ważne?

Co to jest zachowek?

Biuro nieruchomości Kłodzko

Mieszkanie za odstępne – co to, co warto wiedzieć?

podatek pcc

Podatek PCC – co to jest, kto go płaci, kiedy złożyć?

Mężczyzna z pieniędzmi, skup nieruchomości.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu – co to jest?