Spadek nie zawsze musi oznaczać dobra materia więcej z tym problem się po krewnych. Czasami więcej z tym problemów niż realnego zysku. Kwestia dziedziczenia czasami może być problematyczna. Pomimo tego, że istnieje możliwość odrzucenia spadku, wiele osób decyduje się na podpisanie umowy zrzeczenia się dziedziczenia jeszcze za życia spadkodawców. Jak to wygląda w praktyce i z czym związane jest zrzeczenie się dziedziczenia po rodzicach, o tym więcej w poniższej części tekstu.
Co to jest zrzeczenie się dziedziczenia?
Zrzeczenie dziedziczenia jest rodzajem umowy zawieranej między uprawnionymi osobami do dziedziczenia a spadkodawcą. Taki rodzaj umowy zawierany jest za życia spadkodawców. Zrzeczenie się dziedziczenia za życia daje pewnego rodzaju możliwość odcięcia się od problemów spadkodawcy. Nie każdy spadek oznacza możliwość wzbogacenia się, czy przejęcia rodzinnego majątku pielęgnowanego przez spadkodawcę na przestrzeni wielu lat. Zdarza się, że rzeczywistość jest dużo bardziej dołująca, a jedyne co pozostaje dla krewnych to długi do spłacenia. W takich sytuacjach najczęściej decyzja pada na zrzeczenie się dziedziczenia, aby zapobiec przejęciu długów i problemów spadkodawcy. Można kojarzyć termin zrzeczenia dziedziczenia z odrzuceniem spadku, jednak są to dwie zupełnie odrębne sytuacje. Kluczową różnicą jest to, że odrzucenie spadku następuje po śmierci spadkodawcy, natomiast umowę zrzeczenia dziedziczenia podpisuje się za życia spadkodawców. Można też zastanawiać się, jak wygląda sprawa dotycząca zrzeczenie się dziedziczenia a długi spadkodawcy? Otóż zrzekanie się prawa do dziedziczenia oznacza, że zrzeka się także długów, jakie spadkodawca po sobie zostawi. Podobnie wygląda odrzucenie spadku. Niestety przy odrzuceniu spadku, jeśli spadkobierca nie zareaguje w odpowiednim czasie, może nie móc skorzystać z tej możliwości.
Zobacz też skup nieruchomości zadłużonych
Zrzeczenie się dziedziczenia a dzieci
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak sprawa się ma, jeśli chodzi o zrzeczenie dziedziczenia w momencie, kiedy ma się dzieci. Czy jest konieczność, aby dzieci także zrzekły się spadku po dziadkach? Zrzeczenie się dziedziczenia a dzieci, a tej sprawie wszystko jest jasne. Podczas gdy podpisywana jest umowa zrzeczenia dziadków z rodzicami, pod uwagę przy zrzeczeniu brani są także zstępni, a więc dzieci (czy wnuki). Wynika z tego, że kiedy zrzekamy się spadku po rodzicach, automatycznie też zrzekają się z tego spadku nasze dzieci.
Zachowek przy procedurze zrzeczenia się dziedziczenia
Zachowek jest pewnego rodzaju rekompensatą i jednocześnie zabezpieczeniem interesów majątkowych najbliższych krewnych, którzy nie zostali uwzględnieni w testamencie. Jest to suma wypłacana w określonej kwocie najbliższym członkom rodziny po śmierci spadkodawcy. Zrzeczenie się dziedziczenia a zachowek to bardzo ciekawa sytuacja, którą warto zgłębić. Okazuje się, że podczas zrzekania się prawa do spadku, zrzekam się również prawa do zachowku. Oznacza to, że zrzekający się rezygnuje z kwoty przysługującej z tytułu zachowku oferowanej po śmierci spadkodawcy. Zdarza się, że kwota zachowku nie rekompensuje strat, jakie można odziedziczyć w spadku, dlatego wielu krewnych zabezpiecza się poprzez zrzeczenie się dziedziczenia.
Chcesz sprzedać dom? Sprawdź także skup domów
Jakie są skutki zrzeczenia się dziedziczenia?
Zrzeczenie się dziedziczenia, skutki takiej decyzji dotyczą głównie odpisania się z listy spadkobierców. Oznacza to, że podpisując umowę zrzeczenia, rezygnuje się ze spadku, a także z prawa do zachowku. Jak to wygląda formalnie? Można to przyrównać do sytuacji, w której spadkobierca umiera. Tak traktowana jest osoba zrzekająca się spadku oraz praw z nim związanych. Umowa zrzeczenia oprócz tego, że wyklucza daną osobę z kręgu spadkobierców, to powoduje także wykluczenie zstępnych, a więc dzieci i wnuków osób zrzekających.
Odrzucenie spadku
Jeśli w kwestii spadku, nie zdążono podpisać umowy zrzeczenia się dziedziczenia, wówczas pozostaje tylko odrzucenie spadku. W związku z tym trzeba wiedzieć, że jest narzucony termin podjęcia takiej decyzji. Spadkobierca ma czas do 6 miesięcy na podjęcie decyzji o odrzuceniu spadku. Po tym terminie nie ma możliwości zadecydowania, a spadek zostaje potraktowany jako przyjęty.
Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość? Sprawdź nasze biuro nieruchomości online
Jak należy zawrzeć umowę zrzeczenia się spadku?
Zrzeczenie się dziedziczenia a prawo do zachowku zostało już wyjaśnione w powyższym tekście. Teraz warto się skoncentrować na tym, w jakiej formie powinna być zawierana omawiana umowa pomiędzy spadkodawcą a spadkobiercą. Nie jest tutaj bez znaczenia miejsce spotkania. Umowa zrzeczenia się spadku powinna być zawierana w formie aktu notarialnego, a więc miejscem docelowym będzie kancelaria notarialna.
Zrzec się spadku czy lepiej odrzucić?
Nie ma jednej recepty na to, w jaki sposób podejść do spadku, który mówiąc delikatnie, nie będzie chętnie dziedziczony. Jedni się zrzekają za życia spadkodawców, inni odrzucają spadek. Zrzeczenie a odrzucenie spadku traktowane może być w podobny sposób. Jednak są to dwie odrębne kwestie. Odrzucenie spadku oznacza całkowitą rezygnację z udziału dziedziczenia po zmarłym. Zrzeczenie dziedziczenia oznacza rezygnację na podstawie umowy spisywanej za życia spadkodawców. Jest to proces odwracalny. Mało tego, nawet jeśli podpiszemy umowę zrzeczenia się dziedziczenia, to jeśli zostaniemy uwzględnieni w testamencie, nie wyklucza się możliwości otrzymania spadku wynikającego z tytułu wystąpienia w dokumencie testamentu.
Jeśli po pewnym czasie strony umowy dojdą do wniosku, że chcą cofnąć decyzję, a więc zerwać umowę zrzeczenia dziedziczenia, wówczas należy podpisać kolejną umowę. To także wymaga formy aktu notarialnego i wszelkich formalności z tym związanych. Umowa zrzeczenia się dziedziczenia a długi po spadkodawcy, wiemy już, że można od tego się odciąć. Można wykluczyć siebie z dziedziczenia poprzez podpisanie umowy zrzeczenia się, ale warto zaznaczyć, że proces ten jest odwracalny.
Odrzucenie spadku jest decyzją podejmowaną przez spadkobiercę po śmierci spadkodawcy, a więc w chwili otworzenia spadku. Rozumiane jest to jako otworzenia postępowania spadkowego, co nie zawsze wiąże się z łatwym tematem i szybką rozprawą. Zdarza się, że takie postępowania spadkowe ciągną się latami, nim dojdzie do ostatecznego podziału majątku zmarłego. Wobec tego zarówno odrzucenie spadku, jak i zrzeczenie się dziedziczenia można potraktować jako wyjście ewakuacyjne z sytuacji związanej z długami spadkodawcy i niekorzystnymi zobowiązaniami. Jak widać, nie zawsze spadek oznacza zysk, za to zrzeczenie się dziedziczenia może oznaczać spokój i brak problemów.
Zobacz też opinie biura nieruchomości