3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

zachowek - skup nieruchomości online
Zachowek. Czym jest i co należy o nim wiedzieć?

Zachowek. Czym jest i co należy o nim wiedzieć?

Zachowek jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem interesów najbliższych osób, w taki sposób, aby po śmierci spadkodawcy miały one prawo do korzyści majątkowych, nawet jeśli nie zostały uwzględnione w testamencie. Jest to więc rozwiązanie niekiedy bardzo korzystne, jednak często niosące ze sobą wiele konfliktów i pretensji. Warto wiedzieć, iż taka instytucja prawna została dokładnie opisana w Kodeksie Cywilnym i w jego ramach może być rozpatrywana.

Oczywiście istnieje możliwość sprzedaży mieszkania z wykorzystaniem naszego skupu nieruchomości posiadającego swoje filie na terenie całej Polski. Jeśli jesteś z Lublina, Szczecina lub Wrocławia możesz skorzystać z naszych usług, wybierając oddziały:

  • Skup nieruchomości Lublin;
  • Skup nieruchomości Wrocław;
  • Skup nieruchomości Szczecin.

Kto posiada prawo do zachowku?

 

Prawo do zachowku posiadają wyłącznie osoby z najbliższej rodziny zmarłego. Mowa tu przede wszystkim o zstępnych zmarłego (czyli jego dzieciach, bądź w przypadku ich śmierci wnukach itd.), małżonku i rodzicach, pod warunkiem, że byli oni powołani do spadku z ustawy. Często bowiem zdarza się, że prawo do zachowku przepada rodzicom, gdy zmarły pozostawia małżonka i dzieci.

Odpowiadając na pytanie co to jest zachowek i w jakich sytuacjach można o nim mówić, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden, ważny aspekt. Istnieją bowiem sytuacje, w których nawet najbliższej rodzinie po śmierci zachowek nie przysługuje. Takie zdarzenie dotyczy głównie najbliższych, którzy zostali wydziedziczeni w testamencie, z własnej woli odrzucili spadek, w ocenie sądu zostali uznani za osoby niegodne otrzymania spadku po zmarłym albo też w trakcie śmierci małżonka byli w separacji.

Sprawdź artykuł: Jak szybko sprzedać mieszkanie ze spadku? W ten sposób dowiesz się, jak najszybciej pozbędziesz się niechcianej nieruchomości otrzymanej w spadku oraz, w jakim czasie możesz załatwić wszelkie niezbędne formalności związane ze sprzedażą.

Zachowek po rodzicach

 

Zachowek jest formą zabezpieczenia interesów najbliższych, jeśli spadkobierca nie pozostawił dla nich nic w testamencie. Dzieje się tak z reguły, gdy osoba zmarła przekazuje cały swój majątek np. komuś spoza najbliższej rodziny. Zachowek po rodzicach przysługuje więc dzieciom, o ile nie zostały one uwzględnione w formalnym piśmie. Warto nadmienić, iż ta forma zabezpieczenia dotyczy wyłącznie roszczenia pieniężnego. Nawet jeśli cały majątek osoby zmarłej jest wyłącznie nieruchomościami, to zachowek oznacza przydzielenie najbliższym krewnym określonych kwot, nie zaś prawa do nieruchomości.

Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie szybko i za gotówkę, to wypełnij formularz kontaktowy: Chcę sprzedać mieszkanie, a w ciągu 24h otrzymasz zupełnie darmową wycenę online oraz ofertę kupna. Nie wahaj się, gdyż otrzymując zachowek po rodzicach, możesz go łatwo sprzedać, uzyskując dodatkowe środki ze sprzedaży wypłacane praktycznie do ręki.

Ile wynosi zachowek?

 

Wysokość zachowku nie jest jednoznaczna i zależy od kilku czynników. Zazwyczaj jednak w przypadku osób zstępnych kwota obliczana do uzyskania zachowku wynosi połowę udziału spadkowego, który by im przypadł w sytuacji tzw. dziedziczenia ustawowego. Gdy sprawa dotyczy osób małoletnich albo trwale niezdolnych do pracy wówczas kwota obejmuje 2/3 wartości udziału spadkowego. Oczywiście wszystko zależne jest od ilości osób dochodzących zachowku, wartości dokonanych jeszcze za życia darowizn, samej treści testamentu oraz sytuacji, w której znajdują się obecnie osoby ubiegające się o zachowek. Należy jednak pamiętać, iż zachowek po rodzicach ulega przedawnieniu po pięciu latach od ujawnienia testamentu.

Zastanawiając się, ile wynosi zachowek w konkretnej sytuacji, warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden, istotny element. Istnieje bowiem zależność, uregulowana w Kodeksie Cywilnym mówiąca, iż zachowek od darowizny, która miała miejsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat przed śmiercią, musi być odliczony.

W kwestii wysokości zachowku, wartości spadku oraz wszelkich spraw związanych ze statusem nieruchomości, warto sprawdzić zapiski w księgach wieczystych, które są podstawą do wykonania wyceny nieruchomości online przeprowadzanej przez naszą firmę. Możesz też samodzielnie określić stan prawny nieruchomości. Jak to zrobić? Więcej informacji znajdziesz w poniższym artykule.

Stan prawny nieruchmości – co to jest i jak to sprawdzić?

O co chodzi?

 

Można to zobrazować w prosty sposób. Gdy jedno z dzieci dostało od rodziców darowiznę np. w postaci domu, a pozostałe rodzeństwo nie otrzymało nic w tym czasie, wówczas obdarowane dziecko musi liczyć się z tym, że jego zachowek zostanie pomniejszony o kwotę darowizny.

Gdy więc wartość nieruchomości jest mniejsza niż kwota zachowku, wówczas dziecko może otrzymać tylko wyrównanie. W przypadku, gdy nieruchomość ma tą samą bądź wyższą wartość niż należny zachowek, osobie, która otrzymała darowiznę, nie należy się nic. Oczywiście zachowek od darowizny może wystąpić tylko wtedy, gdy przekazanie części majątku bądź nieruchomości miało miejsce w ciągu ostatnich 10 lat życia zmarłego – starsze darowizny nie są bowiem przedmiotem wliczającym się w prawo do zachowku.

Jak widać, pojęcie zachowku jest dość zawiłym procesem, jednak dobrze ugruntowanym w Kodeksie Cywilnym. W przypadkach chęci sprzedaży nieruchomości otrzymanej jako zachowek najlepiej skontaktować się z firmą, która dokładnie orientuje się w przepisach prawnych. Jedną z takich firm jest, chociażby Biuro Skupu Nieruchomości Online. Wystarczy uzupełnić formularz kontaktowy, a nawet w ciągu 24 godzin otrzymasz konkretną propozycję cenową.

Szukasz sposobu na szybką sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku? Nie chcesz być właścicielem kolejnej nieruchomości w złym stanie technicznym lub z zawirowaniami prawnymi? Możesz skorzystać z oferty naszego skupu nieruchomości i pozyskać dodatkowe środki wypłacane do ręki tuż po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży u notariusza.

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

1. Otrzymałem mieszkanie w spadku – czy mogę je sprzedać?

Jeśli posiadasz mieszkanie otrzymane w spadku, ale nie chcesz pozostawać dłużej jego właścicielem, możesz zwrócić się o pomoc do naszego skupu nieruchomości. W tym celu prześlij stosowny formularz przez naszą stronę Internetową i poczekaj na przesłanie wyceny, którą realizujemy w przedziale od 24 do 72 godzin w zależności od skomplikowania sprawy. Oczywiście sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku jest możliwa tylko wtedy, kiedy masz do niego pełne prawa. Kiedy istnieje dwóch współwłaścicieli, możesz jedynie sprzedać swoje udziały w nieruchomości, które również chętnie odkupimy.

2. Jak wyceniane są mieszkania przez skup nieruchomości?

Jako profesjonalny skup nieruchomości działający w wielu miastach na terenie Polski wyceniamy mieszkania zarówno na podstawie ich stanu prawnego, jak i technicznego. Bierzemy pod uwagę metraż i lokalizację. Dzięki temu możemy zaproponować realne i przede wszystkim najlepsze rynkowe ceny odkupu. Gwarantujemy, że u nas otrzymasz gotówkę ze sprzedaży od razu do rąk własnych. Wystarczy, że umówimy się na podpisanie umowy kupna-sprzedaży u notariusza i to wszystko.

3. Dlaczego warto korzystać ze skupu nieruchomości?

Z usług naszego skupu nieruchomości warto korzystać z kilku podstawowych powodów. Gwarantujemy przede wszystkim bezpieczeństwo transakcji, szybkość działania oraz najlepsze ceny odkupu, jakie są możliwe do uzyskania. Z nami szybko pozbędziesz się każdego problematycznego mieszkania i nie tylko otrzymując zapłatę w gotówce bezpośrednio do rąk własnych.

4. Jakie nieruchomości można sprzedać w skupie?

Jako skup nieruchomości bierzemy pod uwagę niemalże wszystkie mieszkania niezależnie od zawirowań prawnych i stanu technicznego. Pamiętaj jednak, że im bardziej problematyczna nieruchomość tym cena odkupu będzie niższa. Wiąże się to bowiem z większym ryzykiem na szansę późniejszej odsprzedaży oraz kosztami utrzymania takowej nieruchomości po jej odkupie.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Uzbrojenie działki – co to jest i dlaczego jest takie ważne?

Co to jest zachowek?

Biuro nieruchomości Kłodzko

Mieszkanie za odstępne – co to, co warto wiedzieć?

podatek pcc

Podatek PCC – co to jest, kto go płaci, kiedy złożyć?

Mężczyzna z pieniędzmi, skup nieruchomości.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu – co to jest?