3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

Przekształcenie użytkowania wieczystego - skup nieruchomosci - skup mieszkan
Przekształcenie użytkowania wieczystego

Przekształcenie użytkowania wieczystego

Zmiany prawa i związane z nimi przekształcenie użytkowania wieczystego we własność należy do grona niezwykle ważnych zagadnień. W związku z wprowadzanymi od 2019 roku zmianami w prawie pojawia się również kwestia tego, jaka będzie bonifikata. Użytkowanie wieczyste pod tym względem uległo dość istotnym zmianom, dlatego też warto wiedzieć więcej o zmianach, które zostały wprowadzone.

Jeśli na mieszkaniu ciąży umowa użytkowania wieczystego znalezienie potencjalnego nabywcy na taką nieruchomość będzie sporym kłopotem. Możesz jednak pozbyć się takiego mieszkania, wybierając nasz skup nieruchomości. Postaw na wygodę, bezpieczeństwo transakcji i szybką wypłatę środków. Wybierz naszą firmę i nie przejmuj się użytkowaniem wieczystym Twojej nieruchomości.

Czym jest dzierżawa wieczysta, czyli użytkowanie?

 

Warto zacząć, że tzw. użytkowanie wieczyste, to tzw. dzierżawa wieczysta. Jest to specyficzne w polskim prawie cywilnej podejście do nieruchomości gruntowej, które jest obecne obok prawa własnościowego oraz praw rzeczowych ograniczonych. Polega na tym, że ma miejsce dzierżawa wieczysta własności powiatu, gminy, województwa, Skarbu Państwa, a także związku tych jednostek i jest przyznawana na czas określony. Ten zaś zazwyczaj trwa 40 lat i wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach może być skrócone. Warto zaznaczyć, że również i tu dzierżawa wieczysta trwa co najmniej 40 lat.

W kwestii tego czy na danej nieruchomości ciąży dzierżawa wieczysta, warto nadmienić, że jako skup mieszkań sprawdzamy dokładnie sytuację prawną oraz aspekty techniczne wycenianej nieruchomości. By dowiedzieć się nieco więcej w tym temacie, sprawdź artykuł: Stan prawny nieruchomości – co to jest i jak to sprawdzić?

Kiedy weszła ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego i co oznacza?

 

Kiedy w ogóle w życie weszła omawiana ustawa? Choć nowelizacje pojawiają się nawet obecnie, największe zmiany zanotowano od 1 stycznia 2019 roku. Właśnie wtedy pojawiło się prawo zakładające przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Mieszkańcy otrzymali zaświadczenia potwierdzające to, że faktycznie odbyło się przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Co więcej, dokument ten został wysłany bez konieczności składania wniosków, a z opłatą przekształceniową jest związana korzystna bonifikata. Użytkowanie wieczyste podlega zmianie na własność na mocy wspomnianej ustawy. Stało się to niezwykle istotne, ponieważ taka bonifikata pozwala na znaczące obniżenie kosztów całej procedury.

Nie wiesz, na czym polega służebność? Z artykułu: Co to jest służebność osobista mieszkania? Dowiesz się, wszelkich niezbędnych informacji w tym temacie, które pomogą Ci rozwiązać wszelkie trudne kwestie prawne związane ze sprzedażą nieruchomości wraz ze służebnością.

Kogo dotyczy przekształcenie użytkowania wieczystego we własność?

 

Należy zaznaczyć, że ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego dotyczy tych osób, które miały mieszkanie bądź dom zbudowany właśnie na gruncie oddanym im w formie użytkowania wieczystego. Takie osoby każdego roku musiały płacić odpowiedni podatek od nieruchomości, a do tego opłatę należną z tytułu użytkowania wieczystego. Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego dotyczy:

  • właścicieli lokali mieszkalnych,
  • właścicieli budynków jednorodzinnych,
  • stanowisk postojowych,
  • garaży.

W przypadku budynków innych niż mieszkalne przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności było dopuszczalne, jeśli zajmowały mniej niż 30 procent powierzchni użytkowej budynków znajdujących się na działce. Co więcej, ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego uwzględniła danie wspólnocie mieszkaniowej lub spółdzielni szansy na taki podział działki, aby dało się spełniać wspomniane wcześniej wymogi.

Jeśli chcesz pozbyć się mieszkania, na którym ciąży umowa wieczystego użytkowania lub dzierżawy, musisz dokonać wyceny nieruchomości – najlepiej w naszej firmie. Dzięki temu masz pewność, że określona wartość mieszkania będzie realna, a dodatkowo otrzymasz ciekawą propozycję jego odkupu przez nasz skup mieszkań. Masz mieszkanie na terenie Poznania? Nasz skup nieruchomości Poznań chętnie zajmie się Twoją sprawą.

Jak wygląda procedura przekształcenia użytkowania wieczystego we własność?

 

Jak wygląda procedura skorzystania z przysługującego prawa? Tu wiele zależy od tego, kiedy mieliśmy otrzymane zaświadczenie. Jest to wyjątkowo istotne dla osób, które zaświadczenie otrzymały po 30 listopada 2019 roku. Wtedy:

  • od dnia otrzymania dokumentu mamy 2 miesiące na zgłoszenie tego, że interesuje nas bonifikata i wniesienie opłaty w atrakcyjniejszej cenie.
  • Należy poczekać na informacje o wysokości opłaty jednorazowej. W takim przypadku mamy do 2 miesięcy na wniesienie opłaty przekształceniowej, w której uwzględniona jest bonifikata.
  • Otrzymujemy potwierdzenie spłaty należności.

Procedura przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności związana jest m.in. z wykreśleniem roszczenia w księdze wieczystej. Jeśli jest to dla nas uciążliwe, a zależy nam np. na sprzedaży mieszkania lub domu (bądź innego lokalu niemieszkalnego) doskonałym rozwiązaniem jest kontakt ze skupem nieruchomości online, który pomoże w procedurze sprzedaży i przeprowadzi przez proces dokonywania zmian w księdze wieczystej i u notariusza.

Aby dowiedzieć się nieco więcej w temacie umów dożywotnich: Zobacz, czym jest umowa dożywocia nieruchomości? W tym wpisie na pewno znajdziesz wszystkie interesujące Cię informacje na temat umów dożywocia oraz ich przekształcenia. Mieszkasz w Warszawie i masz dodatkową nieruchomość, na której ciąży umowa dożywocia? Wybierz nasz skup nieruchomości Warszawa i pozbądź się niechcianego mieszkania praktycznie od ręki.

Jakie zmiany są obecnie proponowane?

 

W lipcu 2021 roku rozpoczęto prace nad nowelizacją ustawy poświęconej przekształceniu użytkowania wieczystego tych nieruchomości, które są wykorzystywane na cele inne niż mieszkalne. Tu uwzględnia się m.in. miejsca postojowe oraz garaże. Wprowadzane zmiany mają dążyć do tego, aby zachęcić przedsiębiorców do nabywania takich nieruchomości m.in. poprzez likwidację potencjalnych podwyżek opłat. Jest to szczególnie korzystne, jeśli planujemy sprzedać inne nieruchomości. 

W takim przypadku powinno ulec zwiększeniu poczucie stabilności prawnej, co dla przedsiębiorców ma szczególne znaczenie i przekłada się na potencjał gospodarczy nieruchomości. To też sprzyja możliwości uzyskania lepszej ceny przy transakcji kupna/sprzedaży. Jeśli interesuje Cię właśnie to, nie wahaj się i skontaktuj się z naszą firmą.

Pozbądź się problemu i skorzystaj z oferty naszej firmy z wieloletnim doświadczeniem. Wypełnij formularz kontaktowy i przekonaj się, jak w prosty sposób można sprzedać mieszkanie, na którym ciąży umowa dożywocia i nie tylko.

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

 

1. Gdzie znajdę oddziały skupu nieruchomości?

Oddziały naszej firmy znajdziesz na terenie całej Polski. Działamy także na przykład w Katowicach, jako: skup nieruchomości Katowice/Śląsk.

2. Jak szybko otrzymam środki ze sprzedaży mieszkania?

Kiedy zdecydujesz się na nawiązanie współpracy z naszą firmą, środki ze sprzedaży mieszkania otrzymasz tuż po podpisaniu umowy w obecności notariusza. Pieniądze wypłacimy Ci w gotówce lub przelewem na wskazany rachunek bankowy.

3. W jaki sposób wyceniane są nieruchomości w skupie?

Wszystkie nieruchomości, które wyceniamy w ramach skupu, są traktowane indywidualnie. Bierzemy pod uwagę przede wszystkim stan prawny, stan techniczny, lokalizację oraz metraż. Dzięki temu możemy kompleksowo ocenić wartość nieruchomości i zaproponować atrakcyjną cenę odkupu.

4. Ile czasu potrwa podpisanie umowy u notariusza?

Samo podpisanie umowy w obecności notariusza potrwa maksymalnie kilkanaście do kilkudziesięciu minut wraz z odczytaniem umowy. Cały proces skupu mieszkania wraz z jego wyceną może potrwać od 3 do 7 dni roboczych w zależności od tego, jak mocno skomplikowane są sprawy prawne związane z daną nieruchomością.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?