3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

dział spadku - skup nieruchomosci online cala polska i warszawa
Dział spadku. Co należy o nim wiedzieć?

Dział spadku. Co należy o nim wiedzieć?

Co to jest dział spadku? Spadkobiercy dziedziczący spadek, w momencie przyjęcia przez nich spadku, stają się współwłaścicielami całej masy spadkowej w odpowiednich udziałach wynikających bądź to z ustawy, bądź z testamentu. Pojawiają się również przed nimi dwie możliwości.

Mogą zachować stan obecny, czyli wspólność majątkową co do masy spadkowej, lub zdecydować się na dział spadku między siebie i tym samym zniesienie współwłasności spadku. Warto dlatego poznać podstawowe pojęcia, jakie wiążą się z tą instytucją. Pamiętaj też, że możesz skorzystać z usług naszego skupu nieruchomości jeśli okaże się, że spadek przypadnie właśnie Tobie, a Ty chcesz pozyskać za niego np. dodatkową gotówkę od ręki.

Dział spadku – definicja

 

Aby dokonać działu spadku, należy ustalić wartość całego majątku spadkowego, a następnie wielkość sched (czyli części z tego majątku) przypadających poszczególnym spadkobiercom. Przykładowo, jeżeli wartość majątku spadkowego wynosi 100 tys. zł, a dwóch spadkobierców dziedziczy majątek w częściach równych, czyli po połowie, to wielkość schedy każdego z nich wynosi w takim przypadku 50 tysięcy złotych.

Poprzez dział spadku zmienia się sytuacja faktyczna i prawna zarówno spadkobierców, jak i majątku. Poszczególni spadkobiercy stają się wtedy wyłącznymi właścicielami poszczególnych przedmiotów i praw majątkowych, które były dotychczas objęte wspólnością.

W tym temacie być może zainteresuje Cię artykuł: Stwierdzenie nabycia spadku – wszystko co trzeba wiedzieć. Z tego wpisu dowiesz się kilku najistotniejszych informacji o nabyciu spadku oraz jego uznaniu przez sąd.

Jak dokonać działu spadku

 

Dwoma najczęściej spotykanymi sposobami na podział spadku są:

  1. Umowa o dział spadku między spadkobiercami.
  2. Dział spadku dokonany przez sąd.

Pierwszy polega na tym, że spadkobiercy drogą umowną dokonują podziału spadku między siebie, ustalając jednocześnie wysokość spłat i dopłat dla poszczególnych spadkobierców. Przepisy nie przewidują żadnej konkretnej formy dla tego typu umowy, dlatego może ona mieć zwykłą formę pisemną. Wyjątkiem jest spadek, w skład którego wchodzą nieruchomości. W takim przypadku działu spadku można dokonać jedynie u notariusza w formie aktu notarialnego.

Umowa o dział spadku może przewidywać, że spadkobiercy wedle swojego uznania dokonują podziału poszczególnych składników majątku oraz ustalają wysokość i sposób uiszczania spłat i dopłat, nie mogą jednak określić wielkości swoich udziałów spadkowych inaczej, niż to wynika z ustawy bądź testamentu, na podstawie których dziedziczą.

Warto również pamiętać, że w przypadku działu spadku u notariusza spadkobiercy mogą ograniczyć dział tylko do części spadku, jeżeli tak postanowią. Opłata za dokonanie działu spadku u notariusza zależna jest od ogólnej wartości majątku podlegającego działowi. Jeśli otrzymasz mieszkanie drogą spadkową możesz ją bezpłatnie wycenić wybierając na naszej stronie Internetowej zakładkę – wycena mieszkania

Sądowy dział spadku

 

Drugim sposobem na dokonanie działu spadku jest podział spadku przez sąd, wykorzystywany głównie, gdy między spadkobiercami istnieje spór co do sposobu podziału. Wniosek o dział spadku może złożyć do sądu każdy współspadkobierca. Również wierzyciel jest uprawniony do wystąpienia o dział spadku, jeżeli dokonał wcześniej zajęcia praw spadkowych spadkobiercy-dłużnika w drodze egzekucji.

Otrzymałeś spadek, ale okazuje się, że na nieruchomości ciążą wieloletnie długi? Koniecznie musisz zaczerpnąć niezbędnych informacji na temat tego, co można zrobić z zadłużonym spadkiem oraz jak rozwiązać tę problematyczną sytuację.

Zobacz, jak sprzedać zadłużone mieszkanie?

Wniosek o dział spadku można złożyć w każdym czasie. W toku samego postępowania działowego sąd ustala skład majątku spadkowego oraz jego wartość. Należy określić przy tym wartość udziałów przysługujących poszczególnym spadkobiercom, wydzielić dla nich schedy spadkowe oraz ustalić wysokość spłat i dopłat.

Dla ustalenia stanu majątkowego spadku decydująca jest chwila otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy, natomiast dla ustalenia wartości poszczególnych jego składników – chwila działu spadku. Jeżeli spadkobiercy ustalą zgodnie wartość przedmiotu podlegającemu podziałowi, np. nieruchomości to takie ustalenie jest dla sądu wiążące. Jeżeli natomiast pojawiają się w tym zakresie rozbieżności, wtedy sąd sam może ustalić wartość przedmiotu, opierając się na swoim doświadczeniu życiowym, bądź opinii biegłego.

Podstawą do ustalenia stanu majątkowego spadku jest najczęściej sporządzony wcześniej spis inwentarza lub wykaz inwentarza. Opłata od wniosku o dział spadku wynosi 500 złotych, a jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt działu spadku, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych.

W przypadku wniosku o dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności opłata wynosi 1000 złotych, a jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt działu spadku i zniesienia współwłasności, pobiera się opłatę stałą w kwocie 600 złotych.

Sposoby podziału spadku

 

Niezależnie od tego, czy dokona się działu spadku u notariusza, czy składając odpowiedni wniosek o dział spadku, spadkobiercy, a w postępowaniu sądowym sąd muszą dokonać wyboru sposobu podziału majątku. Możliwe są tutaj dwa rozwiązania.

Pierwsze polega na podziale fizycznym masy majątkowej i przyznaniu przedmiotów wchodzących w jej skład poszczególnym spadkobiercom w stosunku do wielkości ich udziałów. W przypadku tego sposobu możliwe jest ustalenie dopłat, jeżeli wartość przyznanych części nie odpowiada wielkości udziałów przysługujących spadkobiercom. Można też przyznać konkretne przedmioty, np. nieruchomość, w całości jednemu spadkobiercy i zobowiązać go do dokonania spłaty na rzecz pozostałych.

Drugim sposobem jest tzw. podział cywilny. W tym przypadku przedmioty należące do spadku zostają sprzedane, a uzyskana ze sprzedaży suma jest dzielona między spadkobierców w stosunku do wielkości przysługujących im udziałów.

Zależy Ci na szybkiej sprzedaży mieszkania otrzymanego drogą spadku? Nie chcesz tracić czasu na zbędne oglądanie twojego mieszkania? Chciałbyś załatwić sprawę szybko i skutecznie? Wypełnij nasz formularz kontaktowy i spodziewaj się odpowiedzi z naszej strony nawet w ciągu 24 godzin od czasu otwarcia przez nas wiadomości.

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

1. Czy mieszkanie otrzymane w spadku można sprzedać?

Szukasz idealnego sposobu na sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku? Mieszkasz na terenie Bydgoszczy? Nasz skup nieruchomości Bydgoszcz z przyjemnością zajmie się Twoją sprawą i odkupi mieszkanie w atrakcyjnej cenie z minimum formalności.

2. Ile kosztują usługi skupu nieruchomości?

Usługi naszego skupu mieszkań nie kosztują sprzedającego ani złotówki. Zarówno dla mieszkańców dowolnego miasta w całej Polsce, jak i osób posiadających majątek na terenie Gdańska prowadzimy działalność m.in. jako skup nieruchomości Gdańsk. Zapewniamy brak ukrytych kosztów. Jedyny wydatek, jaki poniesiesz to ewentualne koszty dojazdu do notariusza oraz ewentualne pozyskanie dokumentacji urzędowej dla danej nieruchomości.

3. Jak szybko otrzymam zapłatę za sprzedane mieszkanie, które dostałem w spadku?

Kiedy zdecydujesz się na sprzedaż mieszkania w naszym skupie, możesz liczyć na szybką wypłatę środków w gotówce lub natychmiastowym przelewem tuż po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży u notariusza. Oczywiście w ramach współpracy pozwalamy też na podpisanie umowy przedwstępnej wraz z wypłatą zaliczki na poczet późniejszego odkupu mieszkania. 

4. Gdzie znajdują się oddziały skupu nieruchomości?

Oddziały naszej firmy znajdują się na terenie całej Polski. Funkcjonujemy także skutecznie np. w Poznaniu, jako: skup nieruchomości Poznań. Koniecznie zastanów się nad możliwością nawiązania z nami współpracy w celu pozbycia się niechcianej nieruchomości w krótkim czasie i dodatkowo za gotówkę. Gwarantujemy bezpieczeństwo transakcji, najlepsze ceny rynkowe odkupu mieszkań oraz kompleksowe doradztwo podczas załatwiania formalności.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?