3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

stwierdzenie nabycia spadku
Stwierdzenie nabycia spadku. Wszystko co trzeba wiedzieć.

Stwierdzenie nabycia spadku. Wszystko co trzeba wiedzieć.

Jak wygląda stwierdzenie nabycia spadku? Spadkobiercą jest człowiek, który na mocy testamentu otrzymuje majątek, bądź jego część po osobie zmarłej. Dziedziczenie nie wymaga złożonych procedur prawnych i następuje w momencie otwarcia testamentu. Testament, jednakże nie jest dokumentem automatycznie potwierdzającym prawa spadkowe.

Pamiętaj, że w celu pozbycia się mieszkania otrzymanego w spadku, możesz skontaktować się z naszym skupem nieruchomości. W ten sposób nie tylko w krótkim czasie, ale i bez zbędnych formalności i prowizji pozbędziesz się mieszkania za gotówkę, którą otrzymasz praktycznie bezpośrednio do ręki. 

Prawo spadkobiercy

 

Spadkobierca, chcąc korzystać ze spadku, musi najpierw dokonać jego oficjalnego zaświadczenia. Stwierdzenie nabycia spadku nie jest obowiązkowe, lecz jego brak powoduje, że dziedziczący w świetle prawa nie istnieje, jako prawomocny spadkobierca. Wniosek o stwierdzenie nabycia powinien zostać niezwłocznie złożony w odpowiednim miejscowo sądzie.

Ważne jest dopilnowanie tej sprawy w szczególności, gdy chodzi o nieruchomość. Możliwość dysponowania odziedziczonym mieszkaniem lub domem i jego potencjalna sprzedaż wymaga w pierwszym kroku złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia. Dopiero uregulowany stan prawny pozwala sprzedać nieruchomość i rozdysponować fundusze na dowolny cel.

Oczywiście, przyjęcie spadku nie jest obowiązkiem spadkobiercy, jednak trzeba mieć na uwadze fakt, kto będzie kolejnymi osobami dziedziczącymi spadek. Jeśli masz dzieci i przypadł Ci spadek w postaci nieruchomości z długami, musisz też zadbać o to, aby złożyć stosowny wniosek w imieniu dzieci o zrzeczeniu się praw do takowego spadku.

Jak uznać spadek?

 

Posiadając nieruchomość, trzeba liczyć się z uaktualnieniem księgi wieczystej w kwestii zmiany właściciela. Na tym etapie wymagane jest już poświadczenie, że spadkobierca jest nowym właścicielem. Prawo stanowi, że spadkobierca zobowiązany jest do niezwłocznego złożenia wniosku o ujawnienie swego prawa w księdze wieczystej. Niedopilnowanie tego obowiązku może skutkować grzywną nałożoną przez sąd ksiąg wieczystych nawet do wysokości 10 tysięcy zł.

Aby uzyskać taki dokument niezbędny będzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Wniosek powinna złożyć osoba, która widnieje, jako spadkobierca w testamencie. Jednakże jest więcej podmiotów, które takie prawo mają. Tu wymienić można zapisobiorcę, wierzyciela spadkodawcy, bądź spadkobiercy, a także osobę uprawnioną do zachowku.

Są to osoby, które mają wyraźny interes osobisty lub majątkowy, w ujawnieniu nowego właściciela majątku. W przepisach od 2008 r. określone jest, że stwierdzenie nabycia spadku u notariusza jest tak samo ważne, jak postanowienie sądowe.

Masz mieszkanie w spadku i zastanawiasz się, czy musisz zapłacić jakikolwiek podatek? Sprawdź nasz wpis blogowy: Zobacz, jaką kwotę podatku od spadku mieszkania możesz zapłacić? Po analizie tego artykułu z pewnością dowiesz się, jaka jest wysokość podatku od mieszkania otrzymanego w spadku i nie tylko.

Sądowy proces stwierdzenia nabycia spadku

 

Sąd rozpatruje wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i wydaje odpowiednie postanowienie. W tym momencie ustanowiony jest już formalnie nowy właściciel. Posiadając pełne prawo do nieruchomości, może ją użytkować według własnych potrzeb, bądź sprzedać.

W przypadku jednego spadkobiercy sprawa jest dość prosta. Jeśli jednak spadkobierców jest kilku, to nabycie spadku u notariusza odbędzie się tylko wówczas, gdy spadkobiercy są zgodni. Każda różnica zdań i brak porozumienia powoduje, że stwierdzenie nabycia spadku u notariusza nie może być brane pod uwagę.

Konieczne jest złożenie wniosku do sądu rejonowego, właściwego ostatniemu miejscu zamieszkania spadkodawcy. Stwierdzenie nabycia spadku nie jest tym samym, co podział spadku. Jeśli spadkobierca chce dysponować udziałem, według własnych potrzeb musi nastąpić odrębna sprawa o dział spadku. Wówczas dopiero można sprzedać swoją usankcjonowaną część.

W kwestii nabycia spadku podczas procesu sądowego warto też dowiedzieć się, czym jest współwłasność spadkowa. Artykuł: Współwłasność nieruchomości – czym jest i co warto o niej wiedzieć? – Może okazać się niezwykle przydatny i przede wszystkim odpowiedzieć na wszystkie nurtujące sprzedającego mieszkanie spadkowe pytania.

Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie szybko i za gotówkę, to wypełnij formularz kontaktowy: Chcę sprzedać mieszkanie, a w ciągu 24h otrzymasz zupełnie darmową wycenę online oraz ofertę kupna.

Nabycie spadku u notariusza

 

Przyjęcie spadku przeprowadzić można na dwa sposoby. Pierwsza tryb, to wniosek o nabycie spadku złożony w sądzie. W drugim trybie można przeprowadzić stwierdzenie nabycia spadku u notariusza. Wówczas dokumentem potwierdzającym będzie akt poświadczenia dziedziczenia. Jest to tryb nieprocesowy i zazwyczaj wiąże się z krótszym terminem załatwienia sprawy. W przypadku sądu wniosek o stwierdzenie spadku może zostać rozpatrzony w dogodnym dla sądu terminie.

Akt notarialny natomiast jest zawierany w terminie, który wyznacza osoba składająca wniosek. Procedury u notariusza są dużo prostsze niż przed sądem. Sporządzany jest protokół dziedziczenia, a następnie akt poświadczenia dziedziczenia. Nabycie spadku u notariusza wiąże się z uiszczeniem odpowiedniej opłaty notarialnej, w wysokości podanej przez notariusza. Natomiast w przypadku procesu sądowego jest to koszt w wysokości 50 zł za wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.

W przypadku odziedziczenia nieruchomości, którą nowy właściciel chce sprzedać, warto skontaktować się z naszą firmą, której filie są rozsiane po terenie całej Polski. Niektóre z nich, to:

  • Skup nieruchomości Warszawa;
  • Skup nieruchomości Wrocław;
  • Skup nieruchomości Katowice/Śląsk.

Nasz zespół chętnie wyjaśni zawiłości prawa, jak również pomoże w załatwieniu wszystkich formalności. Szybko i wygodnie przeprowadzona sprzedaż odziedziczonego mieszkania przy udziale profesjonalnej obsługi pozwoli na uniknięcie szeregu komplikacji prawnych.

Chcesz czym prędzej pozbyć się nieruchomości otrzymanej w spadku? Zależy Ci na szybkiej wypłacie gotówki bezpośrednio do ręki? Wypełnij i prześlij swoje dane przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie. Dzięki temu możesz nawet w ciągu 24 godzin otrzymać propozycję odkupu mieszkania wraz z jego rzetelną wyceną. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem dokładamy wszelkich starań, aby realizowane transakcje były w pełni legalne oraz wyceniane tak, by każdy klient był w pełni zadowolony.

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

 

1. Chcę pozbyć się nieruchomości otrzymanej w spadku – co mogę zrobić?

Jeśli chcesz jak najszybciej pozbyć się nieruchomości otrzymanej w spadku, koniecznie skontaktuj się z naszą firmą, która działa jako skup mieszkań. Tylko u nas otrzymasz najlepsze możliwe ceny odkupu mieszkania oraz gotówkę bezpośrednio do ręki tuż po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży w obecności notariusza. Nawet kiedy stan prawny danej nieruchomości otrzymanej w spadku jest nieco skomplikowany, wciąż możesz liczyć na zrealizowanie transakcji z naszym skupem.

2. Jak szybko działa skup nieruchomości?

Jako skup mieszkań działamy tak szybko, jak to możliwe. Po przesłaniu formularza kontaktowego wysyłamy wycenę mieszkania nawet w ciągu 24 godzin. Cała procedura skupu mieszkań może trwać od 3 do 7 dni roboczych w zależności od poziomu skomplikowania sprawy. Kiedy status prawny nieruchomości jest jasny, a Ty jesteś jej jedynym właścicielem/właścicielką, możesz w krótkim czasie otrzymać dodatkową gotówkę z jej sprzedaży.

3. Ile zapłacę za usługi skupu mieszkań?

Za usługi naszego skupu mieszkań nie zapłacisz ani złotówki. Pamiętaj, że zarówno wycena, jak i propozycja odkupu nie zobowiązuje Cię do podpisywania żadnej umowy lub uiszczania dodatkowych opłat. Na terenie wielu miast w Polsce działamy, skupując bez zbędnych formalności i ukrytych kosztów wszelkiego rodzaju mieszkania, domu oraz inne nieruchomości, które mają jakąkolwiek wartość, a ich status prawy umożliwia bezproblemowy odkup.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?