3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

Najem krótkoterminowy - wzór umowy najmu krótkoterminowego - skup nieruchomosci online za gotowke warszawa
Co to jest najem krótkoterminowy? Wzór umowy najmu krótkoterminowego

Co to jest najem krótkoterminowy? Wzór umowy najmu krótkoterminowego

Chcesz wiedzieć, co to jest najem krótkoterminowy? A może potrzebny Ci wzór umowy najmu krótkoterminowego? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, o co chodzi z umową i jak zabezpieczyć mieszkanie. Kto może zawrzeć umowę najmu krótkoterminowego oraz w jaki sposób ją zawrzeć? Jak przygotować mieszkanie dla najemców? Odpowiedzi, jak zawsze – poniżej. Zapraszamy!

Umowa najmu krótkoterminowego najczęściej zawieraną umową w obrocie nieruchomościami

 

Najem nieruchomości w dalszym ciągu stanowi jedno z najpopularniejszych źródeł dodatkowego dochodu. Najem długoterminowy – niezależnie od tego czy zawarty na czas oznaczony, czy nieoznaczony stanowi stabilne i pewne źródło dochodu. Co więcej, wynajmowanie nieruchomości w taki sposób nie wymaga od wynajmującego szczególnej aktywności (oczywiście po tym jak mieszkanie zostanie już wynajęte).

Zupełnie inaczej przedstawia się kwestia najmu krótkoterminowego – chociażby na doby. Taki rodzaj najmu wymaga od wynajmującego zdecydowanie większego zaangażowania i poświęcenia. Jednakże korzyści finansowe płynące z takiego rodzaju najmu są zdecydowanie większe niż w przypadku klasycznego, długoterminowego najmu nieruchomości.

Nawet kiedy wynajmujesz krótkoterminowo swoje mieszkanie, możesz skorzystać z usług naszej firmy, jaką jest skup nieruchomości. Z nami szybko pozbędziesz się mieszkania i pozyskasz gotówkę praktycznie od ręki po dopełnieniu niezbędnych formalności.

Najem krótkoterminowy – co to jest i jak zawrzeć taką umowę?

 

Zapewne każdy z nas niejednokrotnie wyjechał na wakacje w góry lub nad morze albo udał się na popularny city break do któregoś z polskich miast. Zamiast jednak korzystać z typowego hotelu oferującego, oprócz miejsca do spania, wyżywienie oraz inne atrakcje zdecydowaliśmy się na znalezienie noclegu na Airbnb czy Booking. Zarezerwowaliśmy wybrane lokum na kilka dni, zapłaciliśmy odpowiednią kwotę. Przyjechaliśmy, przebywaliśmy określony czas i wróciliśmy do domu. 

W ten sposób zawarliśmy umowę najmu krótkoterminowego, nawet o tym nie wiedząc. Nie podpisaliśmy przecież żadnej umowy w formie pisemnej. Wielu osobom wydaje się, że umowa jest ważna i skuteczna dopiero gdy dwie strony złożą pod jej treścią swoje podpisy. W przeciwnym razie nie można mówić o umowie – przecież nie ma dokumentu. Nic bardziej mylnego. Przepisy prawa nie przewidują szczególnej formy do ważności umowy najmu. Jedynie art. 660 kodeksu cywilnego stanowi, że:

„Umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nieoznaczony”.

Ale my przecież zawieramy umowę najmu krótkoterminowego – na kilka dni, maksymalnie tygodni. Wobec tego nie ma żadnej wymaganej formy, aby umowa mogła zostać uznana za zawartą. Jeśli dokonaliśmy rezerwacji, zapłaciliśmy właścicielowi wynagrodzenie, a ten udostępnił nam pokój czy mieszkanie – zawarliśmy i wykonaliśmy umowę najmu krótkoterminowego.  Oczywiście, jeśli wynajmujący chce zawrzeć umowę w formie tradycyjnej, pisemnej – jest to jak najbardziej możliwe. 

Faktem jest, że wynajmowane mieszkanie również ulega pewnym zniszczeniom, które występują w sposób naturalny i wynikają z normalnego użytkowania lokalu. Sprawdź w takim razie, na jakie wydatki musisz się przygotować po odebraniu mieszkania od najemcy. Zobacz, ile kosztuje remont mieszkania?

Kto może zawrzeć umowę najmu krótkoterminowego?

 

Prawo nie przewiduje żadnych ograniczeń dotyczących zawarcia umowy najmu krótkoterminowego. Zarówno wynajmującym jak i najemcą może być zarówno osoba fizyczna, osoba prawna (chociażby spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) jak i jednostka nieposiadająca osobowości prawej, której ustawa przyznaje zdolność prawną (na przykład spółka jawna czy partnerska). Każdy podmiot prawa może być stroną takiej umowy.

Zakończyła się aktualna umowa najmu z najemcą i chcesz pozbyć się mieszkania? Jeśli dodatkowa gotówka będzie Ci potrzebna, możesz skontaktować się z nami poprzez zakładkę wycena nieruchomości. W ten sposób otrzymasz kompleksową wycenę swojego mieszkania nawet w ciągu 24 godzin. Co ciekawe, nasza wycena z propozycją skupu nie jest zobowiązująca, a więc nie narażasz się na żadne koszty.

Czy trzeba prowadzić działalność gospodarczą, aby wynajmować mieszkanie na doby? Jak wygląda opodatkowanie najmu krótkoterminowego?

 

Odpowiedź na to pytanie jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Jeśli mieszkamy nad morzem, w czasie wakacji decydujemy się wyjechać na przykład w góry i przez lipiec i sierpień wynajmować nasze prywatne mieszkanie wczasowiczom wówczas nie będzie to traktowane jako działalność gospodarcza – brak jest bowiem przesłanki ciągłości. W takiej sytuacji będziemy musieli jedynie odprowadzić podatek dochodowy w zryczałtowanej wysokości 8,5 % – jak w przypadku najmu długoterminowego. Tutaj opodatkowanie najmu krótkoterminowego nie będzie się różniło niczym od opodatkowania klasycznego najmu długoterminowego. 

Jeśli jednak zdecydowaliśmy się zakupić nieruchomość w atrakcyjnej lokalizacji – nad morzem, w górach czy też w centrum turystycznego miasta bądź posiadamy taką nieruchomość i naszym celem od samego początku jest wynajem krótkoterminowy, ogłaszamy się na portalach świadczących usługi pośrednictwa lub korzystamy z usług zarządców nieruchomości, które są oddane w najem krótkoterminowy (abyśmy nie musieli zaprzątać sobie tym głowy) wówczas, w tym zakresie wówczas prowadzimy działalność gospodarczą ze wszystkimi tego konsekwencjami. Przede wszystkim, konieczne będzie zarejestrowanie działalności gospodarczej.

Ponadto sam najem krótkoterminowy będzie opodatkowany jak każda inna pozarolnicza działalność gospodarcza (zgodnie z terminologią przyjęta w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych). Wobec czego może być opodatkowany na zasadach ogólnych bądź też podatkiem liniowym w wysokości 19%.

Kiedy uregulujesz wszelkie kwestie podatkowe i zakończysz (lub nie) umowy najmu krótkoterminowego możesz zdecydować się na sprzedaż nieruchomości. Wycena mieszkań, którą przeprowadzamy wraz z opcją skupu, odbywa się na terenie wielu miast w Polsce. Mieszkasz w Poznaniu, Szczecinie lub Krakowie? Nasze filie, to:

  • Skup nieruchomości Poznań;
  • Skup nieruchomości Szczecin;
  • Skup nieruchomości Kraków.

Przed podjęciem jakichkolwiek kroków: Zobacz, jak szybko sprzedać mieszkanie? Analizując ten artykuł, rozwiejesz wszelkie swoje wątpliwości na temat tego, w jaki sposób szybko pozbyć się niechcianej nieruchomości – nawet z lokatorami.

Jak przygotować mieszkanie do najmu krótkoterminowego?

 

Najem krótkoterminowy i najem długoterminowy w znaczący sposób różnią się od siebie. W przypadku najmu długoterminowego najemca może posiadać meble bądź sprzęt AGD, wobec czego nie musimy mu tego oferować. Ponadto, najemca prawdopodobnie posiada swoje sprzęty codziennego, domowego użytku i wprowadzi się z nimi.  Zawierając taką umowę, zakładamy, że najemca trochę pomieszka i będzie chciał się czuć jak u siebie w domu i korzystać ze swoich rzeczy. Dobrze jest każdorazowo uzgodnić to z najemcą, aby uniknąć nieporozumień.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa wyposażenia mieszkania na najem krótkoterminowy. W tym przypadku najemca przyjeżdża na wakacje czy weekend. Musimy mu więc zapewnić wszystkie udogodnienia i wyposażenie – takie jak żelazko, mikrofalówka czy suszarka.

Inaczej tez wygląda kwestia zapewnienia dostępu do mediów. Przy najmie krótkoterminowym, inaczej niż przy najmie długoterminowym, to po stronie wynajmującego jest zapewnienie dostępu do telewizji oraz internetu.

Najem krótkoterminowy a zaangażowanie właściciela

 

Jak wskazano już we wstępie, w przypadku najmu długoterminowego, wynajmujący nie ma zbyt wielu obowiązków. Po zawarciu umowy i udostępnieniu mieszkania, jego działalność ogranicza się jedynie do pobierania czynszu i dokonywania istotnych napraw. W przypadku najmu krótkoterminowego sprawa wygląda zupełnie inaczej. Wynajmujący musi przekazywać i odbierać od najemcy klucze, regularnie, po każdym najemcy sprzątać mieszkanie, wymieniać pościel.Ponadto, powinien cały czas dokonywać ulepszeń i usprawnień w nieruchomości. Wymaga to od wynajmującego znacznych nakładów czasu. W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnego zarządcy nieruchomości, który za odpowiednim wynagrodzeniem wykona te obowiązki za właściciela.

Jak widać, istnieją znaczące różnice między najmem długoterminowym a najmem krótkoterminowym. Pierwszy z nich to trwały stosunek prawny, który przynosi wynajmującemu stały dochód, nie wymagając o

d niego znaczącego zaangażowania. Najem krótkoterminowy wiąże się zaś ze zdecydowanie większą ilością obowiązków po stronie wynajmującego. Pociąga jednak za sobą znaczące korzyści finansowe, wobec czego coraz więcej osób decyduje się na takie usługi.

Poniżej przedstawiamy przykładowy wzór umowy najmu krótkoterminowego. Osobom, które planują rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie, zalecamy jednak kontakt z prawnikiem, który pomoże stworzyć taką umowę zgodnie z potrzebami. (Umowa nie stanowi porady prawnej).

Przykładowy wzór umowy najmu krótkoterminowego

 

Pobierz przykładowy wzór umowy najmu okazjonalnego i zobacz, jakie podstawowe paragrafy powinna zawierać.

Chcesz szybko sprzedać mieszkanie z lokatorem? Potrzebujesz dodatkowej gotówki w krótkim czasie? Wybierz nasz skup mieszkań i skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie www. W ten sposób masz szansę szybko spieniężyć nieruchomość i otrzymać gotówkę od ręki po podpisaniu umowy z notariuszem.

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

1. Ile trwa proces skupu nieruchomości?

Współpraca z naszym skupem mieszkań zawsze przebiega sprawnie i bez zbędnych komplikacji. W zależności od stanu prawnego i technicznego mieszkania sprawy związane z wyceną załatwiamy od 24 do 72 godzin, przesyłając również ofertę skupu nieruchomości na adres e-mail klienta. Dodatkowo sam proces odkupu mieszkania może potrwać od 3 do 7 dni roboczych lub dłużej – jest to w dużej mierze zależne od stopnia skomplikowania sprawy.

2. Czy można sprzedać mieszkanie z krótkoterminowym najmem?

Sprzedaż mieszkania z najmem krótkoterminowym jest jak najbardziej możliwa pod względem prawnym. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż dla kupującego to zazwyczaj spory kłopot. W przypadku naszego skupu mieszkań bierzemy pod uwagę wszystkie nieruchomości niezależnie od ich stanu technicznego czy statusu prawnego.

3. Jakie czynniki są uwzględniane podczas wyceny nieruchomości?

Podczas wyceny nieruchomości w naszym skupie bierzemy pod uwagę przede wszystkim takie czynniki, jak: lokalizację, metraż, stan techniczny, status prawny. To podstawowe aspekty, jakie mają wpływ na ostateczną kwotę, którą otrzymasz, decydując się na współpracę z naszym skupem mieszkań i domów.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Uzbrojenie działki – co to jest i dlaczego jest takie ważne?

Co to jest zachowek?

Biuro nieruchomości Kłodzko

Mieszkanie za odstępne – co to, co warto wiedzieć?

podatek pcc

Podatek PCC – co to jest, kto go płaci, kiedy złożyć?

Mężczyzna z pieniędzmi, skup nieruchomości.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu – co to jest?