3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

Zamiana mieszkania czy sprzedaż i kupno nowego? Co wybrać?

Zamiana mieszkania czy sprzedaż i kupno nowego? Co wybrać?

Jeżeli stawiamy sobie takie pytanie i stajemy przed wyborem czy lepiej wystawić mieszkanie na sprzedaż i kupić nowe, czy może lepiej postawić na zamianę mieszkania musimy poprzeć swój wybór konkretnymi argumentami, aby końcowo być jak najbardziej zadowoleni ze swojej decyzji. Każda z opcji z pewnością ma swoje plusy jak i minusy. Czy znasz wszystkie z nich? W dalszej części artykułu dowiesz się o najważniejszych aspektach tych obu procedur.

Na czym tak właściwie polega proces zamiany mieszkania i jakie mogą być plusy i minusy tego procesu?

 

Jest to transakcja wiązana, która polega na zamianie mieszkań, więc sprzedawca jest jednocześnie nabywcą nieruchomości, taka transakcja może być dość korzystna podatkowo, ponieważ generuje duże oszczędności podatkowe. Jeżeli zdecydowałbyś się najpierw na sprzedaż swojego mieszkania, a następnie na kupno mieszkania z rynku wtórnego to byłbyś zobowiązany do zapłacenia PCC – czyli podatku od czynności cywilnoprawnych, o wartości 2% ceny transakcyjnej, natomiast osoby, które kupują mieszkania bezpośrednio od dewelopera, taki podatek nie obowiązuje, natomiast są zobowiązane do zapłacenia VAT-u. Bardzo istotnym plusem przy zamianie mieszkań jest fakt, że podatek PCC obejmuje tylko i wyłącznie kwotę różnicy wartości nieruchomości, dodatkowo obie strony są jednakowo obciążone tą opłatą, więc na korzyść jednej i drugiej strony ponoszą one koszt zaledwie jednego procenta od danej kwoty, więc jest to sytuacja niezmiernie korzystna dla obu stron. Warto zaznaczyć, że jest to znacząca różnica ze względu na to, że jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że jedna ze stron kupiłaby mieszkanie z rynku wtórnego i wydałaby na nie 500 000 złotych, musiałaby zapłacić podatek PCC o wartości 10 000 złotych. Natomiast jeżeli ta sama osoba zdecydowałaby się na zamianę mieszkania, będąc właścicielem mieszkania za 400 000 złotych to byłaby zobowiązana do zapłacenia podatku PCC tylko o wartości jednego procenta, różnicy tych kwot, czyli każda ze stron transakcji ponosi koszt tylko i wyłącznie jednego tysiąca złotych. Więc niezaprzeczalnie jest to sytuacja niezmiernie korzystna dla obu stron transakcji.

 

Odwiedź nasz skup nieruchomości w Warszawie!

 

Zamiana mieszkania jest możliwa w wielu przypadkach, nie ma ograniczeń dotyczących tego czy jest to mieszkanie własnościowe, spółdzielcze czy komunalne. W przypadku decyzji o zamianie mieszkań własnościowych konieczny będzie akt notarialny, więc taki akt koniecznie trzeba podpisać u notariusza. Natomiast w pozostałych przypadkach wymaganą formą dokumentów jest forma pisemna tak, aby obie strony miały jawne potwierdzenie zawartej transakcji. Ważnym aspektem, o którym należy pamiętać jest to, że osoba zyskująca mieszkanie o większym metrażu lub o bogatszym wyposażeniu jest zobowiązana zapłacić osobie, która dostanie mieszkanie mniejsze lub o słabszym wyposażeniu, różnicę wartości mieszkań, a jednocześnie obie osoby są zobowiązane do zapłaty podatku PCC o wartości 1% różnicy wartości nieruchomości. 

Do dopełnienia wszelkich formalności związanych z zamianą mieszkań należy posiadać wszystkie najistotniejsze dokumenty takie jak: 

  • Dowody osobiste obu stron transakcji,
  • Umowy zakupu nieruchomości, w tym przypadku mieszkań oraz akty notarialne,
  • Zaświadczenie o zameldowaniu osób w lokalu,
  • Zaświadczenie o braku zadłużenia wobec wspólnoty, czy zewnętrznych firm dostarczających prąd, wodę czy gaz.

Końcowym punktem wymiany mieszkań jest podpisanie umowy końcowej, wraz z końcowym aktem notarialnym, w której są zawarte informacje odnośnie lokalizacji nieruchomości, ich powierzchni w metrach kwadratowych oraz o wartości rynkowej.

 

Chcesz sprzedać dom? 

 

Jeżeli w obecnej chwili nie dysponujemy dużym zasobem gotówki, a istnieją przesłanki, przez które uważamy, że większe mieszkanie od obecnego będzie dla nas w danej sytuacji zbawienne, myślę, że warto zdecydować się na krok zamiany mieszkania, ponieważ za niewielką sumę możemy otrzymać dużo bardziej komfortowe dla nas lokum. Jednak należy uzbroić się w cierpliwość, znalezienie drugiej strony do dokonania takiej transakcji może się okazać jednak nie takie proste. Osoby, którym zależy na czasie lub dysponują zasobem dużej gotówki raczej zdecydują się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub kupna bezpośredniego z rynku wtórnego i nie będą szukać alternatywy w zamianie nieruchomości. Jednak, jeżeli dysponujesz nieograniczonym czasem i dużą cierpliwością to ten krok w każdym aspekcie powinien sprostać twoim oczekiwaniom.

Zważając na fakt, że swoje obecne mieszkanie zostało ci przekazane jako darowizna, bądź odziedziczyłeś je w spadku i w takim wypadku podejmiesz jakże trafną decyzje na przykład o zamianie mieszkania na dom, to przy niewielkim wkładzie finansowym masz możliwość znacznie poprawić swój komfort życia, lokalizację swojej nieruchomości, a także może i jej standard. Jeżeli zdecydujemy się na zamianę mieszkania, a nie na jego kupno możemy zaoszczędzić znaczne pieniądze na podatku PCC. W przypadku zamiany, w której mamy do czynienia z mieszkaniem własnościowym cała procedura zamiany przebiega dosyć szybko i można by rzec, że całkiem przyjemnie, oczywiście jeżeli dysponujemy osobą, która byłaby pewna, że chce takiej zamiany z nami dokonać. Natomiast jeżeli chodzi o mieszkania komunalne czy spółdzielcze to niestety, ale cała procedura trwa nieco dłużej, ponieważ decyzyjność gminy czy spółdzielni po rozpatrzeniu naszego wniosku będzie trwać około miesiąca czasu.

Po rozpatrzeniu wszelkich za i przeciw, jeżeli dysponujesz małą gotówką, ale za to posiadasz dużo czasu to zamiana mieszkań będzie strzałem w dziesiątkę.

Chcesz sprzedać mieszkanie? – Zapraszamy do naszego skupu nieruchomości

Zobacz więcej

Uzbrojenie działki – co to jest i dlaczego jest takie ważne?

Co to jest zachowek?

Biuro nieruchomości Kłodzko

Mieszkanie za odstępne – co to, co warto wiedzieć?

podatek pcc

Podatek PCC – co to jest, kto go płaci, kiedy złożyć?

Mężczyzna z pieniędzmi, skup nieruchomości.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu – co to jest?