Zadatek a zaliczka to terminy, które często pojawiają się w podczas zawierania umów dotyczących kupna i sprzedaży nieruchomości. Czym są zadatek a zaliczka, jaka jest ich funkcja oraz na czym polega różnica między nimi? Czy te formy zabezpieczenia interesów stron transakcji są wykorzystywane również w przypadku błyskawicznej sprzedaży mieszkania organizowanej przez skup nieruchomości?
Sprawdź najważniejsze informacje na temat tego, jakie są różnice pomiędzy zadatkiem a zaliczką oraz w jakich sytuacjach zdecydować się na konkretną formę podpisania umowy wraz z wpłatą/wypłatą środków. Obydwa te terminy są też ściśle związane z kredytami hipotecznymi i transakcjami zawieranymi z deweloperami na rynku pierwotnym.
Rola umowy przedwstępnej (zadatek, czy zaliczka)?
Procedura zakupu mieszkania często wiąże się z zawarciem umowy przedwstępnej. Tego rodzaju dokument zobowiązuje strony transakcji do zawarcia w przyszłości właściwej umowy kupna/sprzedaży nieruchomości (umowy przyrzeczonej) i określa jej główne postanowienia. To wygodne rozwiązanie zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego nieruchomość, ponieważ daje poczucie bezpieczeństwa, że transakcja ostatecznie dojdzie do skutku i pozwala spokojnie przygotować się do zawarcia umowy przyrzeczonej.
Co jednak wybrać jeśli podpisujesz umowę przedwstępną mieszkania? Co warto wiedzieć w takiej sytuacji? Koniecznie sprawdź artykuł: Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania – co warto wiedzieć? Dowiedz się co będzie lepsze – zadatek czy zaliczka.
Jak zabezpieczyć dotrzymanie umowy?
W umowie przedwstępnej często określa się też wysokość zadatku lub zaliczki, którą kupujący zobowiązany jest przekazać sprzedającemu przed zawarciem umowy przyrzeczonej. Ich celem jest zabezpieczenie stron transakcji przed ewentualną rezygnacją z zawarcia ostatecznej umowy. Warto jednak pamiętać, że zadatek a zaliczka to zupełnie różne zobowiązania finansowe, które rodzą inne następstwa prawne w przypadku, gdy do podpisania umowy przyrzeczonej nie dojdzie.
Zdecydowanie lepszą formą zabezpieczenia umowy przedwstępnej i nie tylko jest zadatek. Dzięki temu, iż zadatek jest bezzwrotny, kupujący będzie czuć się zobowiązany do uiszczenia pozostałej kwoty, natomiast sprzedający będzie zabezpieczony w razie „rozmyślenia” się kupującego.
Kupiłeś/kupiłaś mieszkanie, ale nie spełnia ono Twoich oczekiwań? Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie szybko i za gotówkę, to wypełnij formularz kontaktowy: Chcę sprzedać mieszkanie, a w ciągu 24h otrzymasz zupełnie darmową wycenę online oraz ofertę kupna.
Zaliczka a zadatek – na czym polega różnica?
Czym jest zaliczka? To pojęcie, które nie jest dokładnie opisane w przepisach Kodeksu cywilnego. Uznaje się zatem, że zaliczka jest po prostu częścią należności wpłacanej przez kupującego na poczet przyszłej transakcji dotyczącej zakupu nieruchomości. Co ważne, w przypadku gdy umowa sprzedaży nie dojdzie do skutku, sprzedający będzie musiał zwrócić wpłacone pieniądze. Zwrot zaliczki przysługuje kupującemu niezależnie od tego, która ze stron transakcji odpowiada za to, że umowy nie zawarto.
Inaczej wygląda sprawa w przypadku zadatku. Jest to świadczenie, które również może zostać wliczone na poczet ceny zakupu mieszkania. Jednak w przypadku, gdy transakcja nie dojdzie ostatecznie do skutku z winy wpłacającego, otrzymująca zadatek strona ma prawo go zachować. Jeśli natomiast umowa sprzedaży nie zostanie zawarta z winy sprzedającego, kupującemu przysługuje zwrot zadatku w podwójnej wysokości.
Zadatek, czyli zabezpieczenie
Jak widać, zaliczka nie zabezpiecza stron przed tym, że przyrzeczona umowy kupna/sprzedaży nieruchomości nie zostanie zawarta. Inaczej jest w przypadku zadatku, gdzie w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron konsekwencją może być utrata znacznych sum pieniędzy. W rezultacie kupujący nie będzie chciał zerwać umowy, by nie utracić wpłaconych pieniędzy, a sprzedającemu będzie zależało na finalizacji transakcji, by zwrot zadatku w podwójnej wysokości nie był konieczny.
Czy możliwe są sytuacje, w których sprzedający będzie musiał zwrócić kupującemu zadatek w niepodwojonej kwocie? Stanie się tak, jeśli umowa nie zostanie sfinalizowana z przyczyn niezależnych od obu stron, gdy odpowiedzialność ponoszą obie strony lub gdy umowa zostanie rozwiązana za porozumieniem stron.
Kiedy już wiesz, na jaką formę zabezpieczenia umowy warto się zdecydować, zaczerpnij nieco więcej informacji na temat tego: Jakie dokumenty potrzeba do sprzedaży mieszkania? Dzięki temu szybciej zrealizujesz transakcję sprzedaży mieszkania w dowolnym mieście na terenie Polski. Wybierz nasz skup nieruchomości Warszawa jako jeden z oddziałów współpracujących z klientami w zakresie odkupu mieszkań i nie tylko.
Zadatek w umowie przedwstępnej
Zawierając umowę przedwstępną przewidującą wpłatę zadatku, pamiętajmy, by posługiwać się odpowiednią terminologią prawną. Brak słowa „zadatek” w treści dokumentu będzie skutkować tym, że ewentualna wpłata zostanie potraktowana jako zaliczka. Co ważne, w umowie przedwstępnej można również zastrzec, co stanie się z zadatkiem, gdy umowa kupna/sprzedaży nie dojdzie do skutku. Strony mogą bowiem zdecydować się na inne niż przewidziane w Kodeksie cywilnym rozwiązania. Bardzo ważne jest zatem, by dokładnie zapoznać się z treścią umowy przed jej podpisaniem, a w razie wątpliwości negocjować jej warunki.
Zadatek a współpraca ze skupem nieruchomości
Warto wiedzieć, że z instytucji umowy przedwstępnej i zadatku korzystają też firmy pomagające błyskawicznie sprzedać mieszkania. Jako przedsiębiorstwo z wieloletnim doświadczeniem działamy w wielu miastach. Przykładowo nasz skup nieruchomości Lublin podpisuje umowę sprzedaży i przekazuje należność za lokal już w ciągu kilku dni od złożenia i zaakceptowania oferty. Czasem konieczne jest jednak podpisanie umowy przedwstępnej – dzieje się tak np. wówczas, gdy sprzedający potrzebuje czasu na skompletowanie niezbędnych dokumentów lub chodzi o sprzedaż mieszkań zadłużonych. W takich sytuacjach zawarcie umowy przedwstępnej wiąże się z wpłaceniem zadatku, który sprzedający może przeznaczyć np. na spłatę swoich zobowiązań finansowych.
Zależy Ci na szybkiej sprzedaży nieruchomości? Chcesz otrzymać zaliczkę lub zadatek w ramach współpracy ze skupem nieruchomości? Koniecznie uzupełnij formularz kontaktowy na stronie www naszego skupu mieszkań i wyceń wartość Twojego majątku. Z nami szybko pozbędziesz się niechcianego mieszkania i w krótkim czasie otrzymasz środki bezpośrednio na rachunek bankowy lub w gotówce.
Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?
1. Co lepiej wybrać – zaliczkę, czy zadatek?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na temat tego, co jest lepsze – zaliczka, czy zadatek. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Zadatek jest pewnym zabezpieczeniem interesów sprzedającego, ale nie tylko. W umowach deweloperskich zazwyczaj znajduje się zapisek, iż w razie zerwania umowy z winy dewelopera ten musi zwrócić zadatek w jego dwukrotności na rzecz klienta. Zaliczka jest natomiast opcją zwrotną, za którą najczęściej nie przysługuje dodatkowe świadczenie w razie sporu między stronami transakcji.
2. Ile trwa współpraca z naszym skupem nieruchomości?
Korzystając z usług naszego skupu mieszkań, możesz otrzymać wycenę już w ciągu 24 godzin od czasu przesłania formularza przez naszą stronę Internetową. Jeśli jesteś z Katowic, koniecznie sprawdź, co możemy Ci zaproponować jako skup nieruchomości Katowice/Śląsk. Cały proces skupu mieszkania trwa najczęściej nie więcej niż kilka dni roboczych dla standardowych spraw.
3. Jak szybko otrzymam środki ze sprzedaży mieszkania?
Gotówkę za sprzedaż mieszkania do naszego skupu otrzymasz niemalże natychmiast po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży u notariusza. Pamiętaj też, że jako firma wychodząca naprzeciw oczekiwaniom konsumentów dajemy możliwość podpisania umowy przedwstępnej oraz wypłaty stosownej zaliczki na poczet późniejszego odkupu nieruchomości od klienta. U nas otrzymujesz gwarancję bezpieczeństwa każdej transakcji oraz brak zobowiązań w razie niepodjęcia współpracy.