3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

współwłasność nieruchomości - skup mieszkań warszawa i cala polska za gotowke
Współwłasność nieruchomości. Czym jest i co warto o niej wiedzieć?

Współwłasność nieruchomości. Czym jest i co warto o niej wiedzieć?

Współwłasność nieruchomości jest wtedy, gdy nieruchomością włada kilku właścicieli. To trudna sytuacja, szczególnie gdy nieruchomość została przekazana w spadku lub jako darowizna kilku osobom. Przy takich okazjach często dochodzi do nieporozumień między współwłaścicielami. Warto zadbać o dobre relacje, a nieruchomość zgodnie sprzedać na czas.

Gdy współwłaściciele pozostają w konflikcie, zwykle występuje się do sądu, gdzie trzeba będzie złożyć wniosek o zniesienie współwłasności. Aby tego uniknąć, najlepszym rozwiązaniem będzie szybka sprzedaż mieszkania odpowiedniemu nabywcy. Idealną opcją w trudnych sytuacjach jest skup nieruchomości działający na terenie wielu miast w Polsce. Funkcjonujemy także jako skup nieruchomości Bydgoszcz.

Czym jest współwłasność nieruchomości?

 

Współwłasność mieszkania jest krótko mówiąc – problemem, z którego niejednokrotnie trudno wyjść. W przepisach funkcjonują dwa rodzaje współwłasności: łączna i ułamkowa. Pierwsza zazwyczaj dotyczy podarowanej lub odziedziczonej nieruchomości, w której o każdym centymetrze kwadratowym mieszkania obdarowani decydują wspólnie. Nie ma możliwości wykonania żadnej czynności na lokalu bez zgody współwłaściciela.

Dopiero regulując sprawę u notariusza, można współwłasność przekształcić w ułamkową. To oznacza, że każdy ze spadkobierców otrzymuje udział w nieruchomości, którym może samodzielnie zarządzać. Nie może dysponować całym lokalem, ale udział może zbyć i pozbyć się kłopotliwej sytuacji. Darowizna mieszkania oraz spadek dla kilku osób, to najczęstsze powody do sądowego rozpatrywania wniosku o zniesienie współwłasności. Warto, więc wiedzieć, czym jest współwłasność i jakie może mieć konsekwencje.

W kwestii współwłasności warto wiedzieć nieco więcej o tym, czy sprzedaż swojej części mieszkania jest prawnie możliwa. Aby nieco przybliżyć sobie ten temat przydatny będzie artykuł: Sprzedaż udziału w nieruchomości – czy to jest możliwe?

Jak znieść współwłasność mieszkania?

 

Przykładowo małżonek dopisuje do swojego mieszkania drugą połówkę, jako współwłaściciela. Dopóki jest dobrze, nikt nie martwi się o to, jak znieść współwłasność w razie konfliktu. Nie stawiamy wtedy pytań: ile trwa zniesienie współwłasności oraz ile to kosztuje? Te pytania rodzą się, dopiero gdy następuje rozwód i mieszkanie współdzielone zaczyna stanowić spory problem.

Dopisanie współwłaściciela do mieszkania sporo  kosztuje. Potrzeba sporządzenia aktu notarialnego, który taką umowę przypieczętuje oraz odpowiedni wpis w księdze wieczystej. Formalności przy podziale majątku, a przede wszystkim mieszkania jest niestety więcej. Dlatego też warto przed sporządzeniem takiej umowy zastanowić się dobrze, gdyż życie płata różne figle.

W sytuacji konfliktu sprawa na wniosek o zniesienie współwłasności może się przeciągnąć w czasie. Sąd ma trzy drogi rozstrzygania takiej kwestii. Po pierwsze może fizycznie podzielić lokal na części. Jest to niełatwe rozwiązanie, gdyż warunkiem jest pełna zgoda co do wydzielonych części lokalu.

Drugim rozwiązaniem jest przydzielenie mieszkania jednej osobie, która zostaje równocześnie zobowiązana do spłaty pozostałych współwłaścicieli w odpowiednich kwotach. Rozwiązanie to również może sprawić problem, jeśli taka osoba nie jest w stanie zrealizować zapłaty. Sąd w przypadku bardzo skonfliktowanej rodziny może zarządzić sprzedaż mieszkania i podział kwoty na odpowiednie części.

Być może w temacie podziału majątku w zakresie współwłasności zainteresuje Cię także kwestia darowizny mieszkania wśród najbliższych osób. Taka sytuacja może mieć miejsce zarówno w przypadku relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicami, ale także współwłaścicieli nieruchomości. Sprawdź – Darowizna mieszkania – co warto o niej wiedzieć?

Ile czasu trwa zniesienie współwłasności?

 

W przypadku spadku testament uprawomocnia się po sześciu miesiącach. Do tej chwili na mieszkaniu figuruje współwłasność łączna. Późniejsze sprawy można maksymalnie przyśpieszyć, nie kłopocząc przy tym sądu. Jeśli w rodzinie jest zgoda, to odpowiednim aktem notarialnym przypieczętowany zostanie taki podział. Następnie można sprawdzić, jak znieść współwłasność i w kolejnym akcie notarialnym uregulować prawnie sytuację. O tym, kto ponosi koszty zniesienia współwłasności, również można zgodnie zdecydować.

Mimo to, że zniesienie współwłasności może trwać sporo czasu, to jednak nawet bez tego możesz ubiegać się w naszej firmie o dokonanie wyceny mieszkania online. W ten sposób poznasz wartość całej nieruchomości lub tylko Twoich udziałów, które możesz bez żadnego problemu sprzedać do naszego skupu mieszkań.

Ostatnim momentem, zanim sąd będzie rozstrzygał o nieruchomości, jest dogadanie się w kwestii podziału i przygotowanie na cele rozprawy sądowej planu wydzielenia spadku. Jeśli jednak strony uporczywie utrudniają rozwiązanie sprawy, wniosek o zniesienie współwłasności może czekać na rozpatrzenie wiele lat. Tym, kto ponosi koszty zniesienia współwłasności, jest składający wniosek o jej zniesienie.

Ze względu na czas i koszty sądowe warto uniknąć takiego scenariusza i sprzedać mieszkanie polubownie dochodząc do porozumienia. Chcesz pozbyć się szybko problemu związanego ze współwłasnością nieruchomości? Mieszkanie otrzymane w spadku dzielisz z innym współwłaścicielem? Jeśli masz dość tej sytuacji, wypełnij formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie i przekonaj się, jak prosta może być sprzedaż udziałów w nieruchomości.

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

1. Mam mieszkanie na współwłasność – czy mogę je sprzedać?

Jeśli posiadasz mieszkanie, którego jesteś współwłaścicielem bez zgody drugiej osoby posiadającej prawa do danej nieruchomości, nie możesz zrealizować transakcji polegającej na sprzedaży mieszkania. Możesz jednak sprzedać tylko swoje udziały w nieruchomości znajdującej się w dowolnym mieście w Polsce. Mieszkasz w Lublinie? Wybierz skup nieruchomości Lublin i załatw sprawę praktycznie od ręki.

2. Czy do sprzedaży udziałów w nieruchomości potrzebuję zgody współwłaściciela?

Do sprzedaży swoich udziałów w nieruchomości nie potrzebujesz zgody współwłaściciela mieszkania lub domu. Takiej transakcji możesz dokonać, wybierając nasz skup nieruchomości Szczecin lub inny oddział znajdujący się w jednym z wielu miast na terenie Polski. 

3. Jak szybko otrzymam środki ze sprzedaży udziałów w nieruchomości?

Pieniądze pochodzące ze sprzedaży mieszkania z udziałem naszego skupu nieruchomości otrzymasz praktycznie od ręki po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży w obecności notariusza. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, dajemy możliwość wypłaty określonej kwoty w gotówce lub przelewem bankowym na rachunek wskazany w umowie.

4. Ile kosztuje wycena nieruchomości w skupie?

Wycena nieruchomości realizowana przez naszą firmę jest całkowicie darmowa dla każdego klienta. Co ciekawe, przesłana przez nas oferta odkupu mieszkania nie jest zobowiązująca, co oznacza, że nawet w przypadku braku nawiązania współpracy nie ponosisz żadnych kosztów. Przekonaj się jednak, że warto skorzystać z możliwości sprzedaży udziałów w nieruchomości. Jako jedyni na rynku oferujemy realne ceny odkupu mieszkań, domów i udziałów, które są satysfakcjonujące dla sprzedających.

5. Czy zniesienie współwłasności jest trudne?

Sam proces zniesienia współwłasności nie jest skomplikowany, pod warunkiem, że strony transakcji są ze sobą zgodne. Jeśli prawa do mieszkania ma dwóch współwłaścicieli, a jeden chce dobrowolnie zrzec się swoich udziałów na rzecz tego drugiego, to sprawa jest bardzo prosta. Komplikacje i dodatkowe koszty zaczynają się wtedy, kiedy pomiędzy współwłaścicielami wyniknie jakikolwiek spór. W takiej sytuacji najlepszą opcją pozbycia się problemów są usługi naszego skupu nieruchomości. Jeśli nie chcesz narażać się na dodatkowe koszty sądowe oraz generować sporej dawki stresu – wybierz łatwiejsze rozwiązanie i sprzedaj swoje udziały w dowolnej nieruchomości, otrzymując za nie godziwe wynagrodzenie w gotówce lub przelewem natychmiastowym.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Mężczyzna z pieniędzmi, skup nieruchomości.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu – co to jest?

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?