3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

Sprzedaż mieszkania - biuro nieruchomości online - skupujemy mieszkania szybko i bezpiecznie
Sprzedaż udziału w nieruchomości. Czy jest to możliwe?

Sprzedaż udziału w nieruchomości. Czy jest to możliwe?

Jeżeli tylko jedna osoba zarządza nieruchomością, to wszelkie kwestie prawne związane z nią są proste. W tym przypadku sprzedaż mieszkania własnościowego nie nastręcza trudności. Sprawy komplikują się, kiedy kilka osób dziedziczy lokal w spadku lub w darowiźnie. Wówczas współwłasność mieszkania często rodzi konflikt, a proces zniesienia współwłasności jest długi i kosztowny. Tu nasuwa się pytanie: Czy można sprzedać udział w nieruchomości wspólnej?

Jeśli wszyscy współwłaściciele wyrażą zgodę na sprzedaż, wówczas rozstrzygnięcie sprawy jest banalnie proste. Warto skontaktować się ze skupem nieruchomości i przeprowadzić szybką transakcję, która pozwoli na odpowiednie podzielenie gotówki według wysokości udziałów. Dzięki usługom naszego biura nieruchomości mieszkanie można sprzedać niezależnie od jego stanu prawnego oraz technicznego.

Czym jest udział w nieruchomości?

 

Aby zrozumieć, czym jest udział w nieruchomości, trzeba zacząć od określenia, czym jest współwłasność. Przepisy prawa definiują to pojęcie, jako własność jednej rzeczy, która przysługuje kilku właścicielom.

Współwłasność występuje w dwóch formach:

  • łącznej,
  • oraz ułamkowej.

Pierwsza forma ma bezudziałowy charakter, a współwłaściciel łączny nie może sam rozporządzić swoim prawem do własności. Gdy nieruchomość objęta jest współwłasnością łączną, sprzedaż udziału bez zgody współwłaściciela jest niemożliwa.

Współwłasność ułamkowa pozwala na precyzyjne określenie wysokości udziału w nieruchomości wspólnej. W tej części współwłaściciel ma obowiązek partycypować w kosztach, a także czerpać zyski, chociażby z wynajmu lub dzierżawy. Współwłaściciel ma również prawo do dysponowania swoim udziałem według własnej woli.

Oprócz konieczności przyswojenia informacji na temat tego, czym są udziały w nieruchomości, warto też wiedzieć, jak ważna jest ich wycena. Aby tego dokonać, możesz skontaktować się z naszym skupem i dokonać wyceny mieszkania na podstawie przesłanych informacji poprzez stosowny formularz. Obecnie nawet w ciągu 24 godzin otrzymasz wycenę wraz z propozycją odkupu udziałów lub w miarę możliwości całego mieszkania.

Czy jest możliwa sprzedaż udziału w nieruchomości bez zgody współwłaściciela?

 

W przypadku podziału majątku, każdy otrzymuje odrębną, ułamkową jego część i może dokonać sprzedaży udziału w nieruchomości bez zgody współwłaściciela. Tak więc z prawnego punktu widzenia taka transakcja może zaistnieć.

Sprzedać udział w nieruchomości wspólnej może każdy współwłaściciel. Nie potrzebuje do tego zgody, ani nie musi nawet informować pozostałych o swoich zamiarach. Jedyne wyjątki od tej reguły, to sprzedaż swojej części we wspólnym gruncie rolnym oraz w mieszkaniu spółdzielczym. W tych przypadkach sprzedaż udziału w nieruchomości bez zgody współwłaściciela jest niemożliwa, ze względu na prawo pierwokupu.

Współwłaściciel z prawem pierwokupu powinien określić, czy jest zainteresowany odkupieniem udziału, czy nie. Jeżeli taka chęć zaistnieje, to drugi współwłaściciel musi wyrazić zgodę na sprzedaż. Bez wyżej wymienionego prawa pierwokupu udział w nieruchomości można zbyć każdemu chętnemu nabywcy.

W kwestii sprzedaży nieruchomości warto też przyswoić wiedzę w zakresie tego, czym w szczególnych przypadkach jest współwłasność. Możesz się tego dowiedzieć z jednego z naszych artykułów: Współwłasność nieruchomości – czym jest i co warto o niej wiedzieć?

Dodatkowo jeśli posiadasz udziały w nieruchomości mieszczące się na terenie Bydgoszczy, Poznania lub Krakowa, koniecznie skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów:

  • Skup nieruchomości Bydgoszcz;
  • Skup nieruchomości Poznań;
  • Skup nieruchomości Kraków.

W ten sposób jeszcze szybciej pozbędziesz się niechcianych udziałów w nieruchomości, a środki z ich sprzedaży otrzymasz natychmiast po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży w obecności notariusza.

Dlaczego warto sprzedać udział w nieruchomości?

 

Możesz mieć wiele pytań, zastanawiając się, jak sprzedać udziały w nieruchomości. Bo bez wątpienia, to jest trudne przedsięwzięcie. Największym problemem może być znalezienie chętnego nabywcy, który byłby zainteresowany zakupem nieruchomości o skomplikowanym statusie własności. Prawdę mówiąc, taka transakcja jest mało możliwa, bowiem niewielu prywatnych inwestorów chce zostać współwłaścicielami nieruchomości.

Posiadając udział w nieruchomości wspólnej, właściciel ma z tego tytułu najczęściej sporo kłopotów. Nawet zwykły wynajem oraz dzielenie zysków z tego tytułu może spotęgować konflikt między bliskimi. W samej kwestii wynajmu lub dzierżawy może nastąpić rozłam, a to spowoduje, że odziedziczona nieruchomość będzie generowała koszty, a nie zyski.

Z drugiej strony udział nieruchomości wspólnej obliguje do zachowania jej w dobrym stanie technicznym oraz pokrywania kosztów eksploatacyjnych i utrzymania. Należy także regularnie opłacać za nią podatki. Niejednokrotnie strony nie mogą się porozumieć w najprostszych sprawach.

W takiej sytuacji nie warto brnąć w koszty i konflikty. Podjęcie decyzji o wspólnym zbyciu nieruchomości będzie najkorzystniejsze. Prowadzimy skup mieszkań w całym kraju, więc lokalizacja nieruchomości nie ma znaczenia. Ważne jest, że większość procedur przeprowadzana jest zdalnie. Obecność współwłaścicieli obowiązkowa jest w kancelarii notarialnej. Warto wspomnieć, że nabywając mieszkanie, natychmiastowo wypłacamy gotówkę. To oznacza, że każdy współwłaściciel, natychmiast po podpisaniu aktu notarialnego, może otrzymać równowartość swojego udziału w nieruchomości wspólnej.

Masz tylko udziały w konkretnej nieruchomości? Potrzebujesz w krótkim czasie pozyskać dodatkową gotówkę? Sprzedaż udziałów w takich sytuacjach może być jedynym słusznym wyjściem, gdzie dodatkowo o fakcie ich zbycia nie musisz informować pozostałych współwłaścicieli. Wypełnij formularz kontaktowy na naszej stronie www i przekonaj się, jak szybko otrzymasz gotówkę bezpośrednio do ręki lub na wskazany rachunek bankowy.

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

 

1. Mam udziały w nieruchomości – jak najłatwiej je sprzedać?

Jeśli posiadasz udziały w nieruchomości, możesz bardzo łatwo je sprzedać, kontaktując się bezpośrednio z naszym skupem. Wystarczy, że prześlesz niezbędną dokumentację potwierdzającą fakt posiadania praw do lokalu, a następnie poczekasz na wycenę, którą zrealizujemy nawet w ciągu 24 godzin. Następnie musisz tylko podpisać z nami umowę w obecności notariusza, a środki w postaci gotówki lub przelewu przekażemy Ci natychmiastowo.

2. Ile trwa proces odkupu udziałów w nieruchomości w skupie?

Czas, jaki potrzebujemy na wycenę mieszkania, analizę dokumentów oraz dopełnienie wszelkich formalności z klientem to od 3 do 7 dni roboczych. Oczywiście ostateczny czas zakończenia każdej sprawy związanej ze sprzedażą udziałów i nie tylko zależy od stopnia skomplikowania sytuacji prawnej nieruchomości oraz jej stanu technicznego. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem gwarantujemy jednak, że dokładamy wszelkich starań, by każdą operację skupu mieszkania, domu lub udziałów zrealizować jak najszybciej.

3. Czy poniosę jakiekolwiek koszty związane z usługami skupu mieszkań i udziałów?

Korzystając z usług naszego skupu mieszkań, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów związanych z wyceną mieszkania i jego odkupem. Pamiętaj jednak, że dojazd na miejsce podpisania umowy w biurze notariusza oraz oględziny nieruchomości musisz opłacić z własnej kieszeni. To jedyne koszty, na jakie trzeba się przygotować, decydując się na sprzedaż udziałów lub całej nieruchomości w naszym skupie.

4. W jaki sposób działa skup mieszkań?

Nasz skup mieszkań działa w bardzo prosty sposób. Wystarczy uzupełnić stosowny formularz, podać swoje dane osobowe oraz informacje o nieruchomości, a następnie poczekać na jej wycenę. Wstępną ofertę przesyłamy do klienta nawet w ciągu 24 godzin od czasu otrzymania informacji o chęci skorzystania z naszych usług. Wycena mieszkania dla każdego klienta jest niezobowiązująca, a więc nawet kiedy nie nawiążemy współpracy, nie będziesz płacić żadnej prowizji ani kosztów związanych ze zrealizowaną wyceną.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?