Chcąc dokonać zakupu działki, mieszkania lub innej nieruchomości szczególnie zależy nam na tym, aby mieć pewność, że będziemy w stanie zrobić to bez najmniejszego problemu. Transakcja kupna/sprzedaży powinna przebiegać dla nas w sposób sprawny, bezproblemowy i niewymagający dodatkowych nerwów. Jednym z kluczowych elementów jest aktualizowanie informacji w księdze wieczystej, czyli KW. Wpis tego rodzaju powinien bowiem odpowiadać stanowi faktycznemu. Co zatem należy wiedzieć, jeśli interesuje nas wniosek o wpis do księgi wieczystej? A kiedy jest konieczne wprowadzenie danych do KW? Wpis nie jest natychmiastowy, trzeba więc wcześniej uwzględnić to, że procedura może zająć jakiś czas. Warto również wiedzieć, kiedy trzeba złożyć wniosek o wykreślenie wpisu w dziale III księgi wieczystej.
Wniosek o wpis w księdze wieczystej – kto składa?
Zacznijmy od tego, kto w ogóle składa wniosek o wpis w księdze wieczystej. Co do zasady jest on składany przez kredytobiorcę (jeśli jest to wpis dotyczący hipoteki) lub notariusza. Dla tego pierwszego oznacza to wniosek o wpis do księgi wieczystej wypełniony na formularzu KW-WPIS. Co więcej, umieszczenie takiej informacji o zawarciu np. hipoteki może przyjąć specyficzną formę, jaką jest akt notarialny, a wpis do księgi wieczystej będzie naturalnym następstwem zmian u notariusza, które są zawierane w związku np. ze sprzedażą nieruchomości.
Sprawdź nasz skup mieszkań
Akt notarialny a wpis do księgi wieczystej – kiedy ma miejsce?
Jeśli notariusz sporządza akt notarialny związany z umową sprzedaży nieruchomości, a ta została nabyta np. w ramach umowy kredytowej, składa się specjalny wniosek o to, aby został dokonany wpis w dziale IV księgi wieczystej, który jest przeznaczony właśnie dla hipotek. W zaistniałej sytuacji nabywca nieruchomości nie musi wypełniać formularzu KW-WPIS. Dodatkowo, jeśli nie chcemy zajmować się opłatami notarialnymi, a np. chcemy sprzedać posiadaną nieruchomość, dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług oferowanych przez biuro nieruchomości online. Dzięki temu cała procedura u notariusza zostanie przeprowadzona bez konieczności działań z naszej strony. A kiedy nie jest obowiązkowy akt notarialny, a wpis do księgi wieczystej jest konieczny? Taka sytuacja dotyczy m.in. nabycia nieruchomości, chociażby w drodze dziedziczenia. Jako spadkobiercy musimy wypełnić stosowny formularz KW-WPIS, ponieważ to na nas spoczywa obowiązek aktualizacji wpisu w księdze wieczystej. Musimy więc złożyć odpowiedni wniosek o wpis do księgi wieczystej, aby uniknąć kary grzywny. Przed nią jednak otrzymamy od sądu pisemne wezwanie. W nim będzie zawarta informacja o tym, że musimy złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej.
Ile kosztuje wniosek o wpis do księgi wieczystej?
Dokonanie wpisu w księdze wieczystej oznacza konieczność uiszczenia stałej opłaty, która wynosi 200 zł. Oznacza to, że składając wniosek o wpis w księdze wieczystej w sądzie, nie będziemy ponosić dodatkowych opłat. Kwotę 200 zł możemy uiścić w formie:
- bezgotówkowej poprzez wykonanie przelewu na rachunek bankowy tego sądu, w którym jest prowadzona księga wieczysta danej nieruchomości;
- gotówkowej poprzez opłatę bezpośrednio w kasie sądu, w którym jest prowadzona księga wieczysta danej nieruchomości;
- Znaków opłaty sądowej dołączonych do składanego wniosku.
Jak sprzedać mieszkanie?
Od czego zależy czas oczekiwania na KW wpis?
W tym miejscu należy zaznaczyć, że jeśli planujemy np. ustanowić hipotekę na nieruchomości, w pierwszej kolejności powinniśmy w ogóle ją założyć. Jest to również dobry pomysł, jeśli chcemy sprzedać nieruchomość, która jeszcze nie ma takiej księgi wieczystej. Wynika to z faktu, że dla potencjalnych nabywców mieszkania, działki lub domu da to szansę na zweryfikowanie, czy nieruchomość nie jest obciążona np. przyrzeczeniem lub hipoteką. Zakładając jednak, że już mamy księgę wieczystą dla danej nieruchomości, musimy nastawić się na to, że przyjdzie nam nieco poczekać na to, aż wniosek o wpis w księdze wieczystej przejdzie pozytywną weryfikację i zostanie dodany do treści KW. Czas oczekiwania w takich sytuacjach wynosi zwykle od 3 do 8 miesięcy. Nie brakuje jednak miast, w których czas ten może trwać nawet 1 rok. Jest to zależne od obłożenia sądu wnioskami o dokonywanie tego rodzaju wpisów. Do dość długiego oczekiwania na dokonanie wpisu z pewnością przyczyniły się również zmiany w prawie użytkowania wieczystego i przekształcenia go w prawo własności. W wyniku tego doszło do znaczącego zwiększenia obciążenia sądów kolejnymi czynnościami powiązanymi z np. wpisami w dziale III księgi wieczystej roszczeń o opłatę.
Kiedy czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej jest szczególnie wydłużony?
Taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim w przypadku większego obłożenia sądów, co zostało zaznaczone wcześniej. Jednak nie tylko to wpływa na czas oczekiwania. Szczególne jego wydłużenie ma miejsce np. wtedy, gdy dokonuje się działań na nieruchomości nabytej na rynku pierwotnym. Ta bowiem zazwyczaj nie ma założonej księgi wieczystej, a kolejka ich założenia jest połączona z kolejką wniosków o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Można więc śmiało zakładać, że założenie księgi wieczystej, które w wielu przypadkach jest konieczne, znacząco wydłuża proces. Warto więc pomyśleć o tym, nawet wtedy, gdy wiemy, że nieruchomość sprzedamy lub obciążymy hipoteką nawet za rok, lub dwa i więcej lat. Myśląc przyszłościowo, unikniemy dodatkowych stresów i nerwów, jeśli np. okaże się, że musimy jak najszybciej sprzedać jakąś nieruchomość.
Wniosek o wpis w księdze wieczystej – ile czasu ma sąd?
W przypadku wpisu do księgi wieczystej przepisy prawa nie określają konkretnych ram czasowych, w których sąd musi dokonać rozpatrzenia wniosku. Jednak taki wniosek jest rejestrowany w dniu wpływu do sądu, a także przyznaje się mu konkretny numer. Dzięki temu wniosek jest umieszczany w dzienniku ksiąg wieczystych, a te są rozpatrywane zgodnie z ustaloną kolejnością wpływu. Jedynie w przypadku pojawienia się uzasadnionych przyczyn może dojść np. do przyśpieszenia rozpatrywania danego wniosku.
Wniosek o wpis w księdze wieczystej – jak przyśpieszyć?
Są sytuacje, w których realnie możemy przyśpieszyć czas oczekiwania na to, aż wniosek o wpis w księdze wieczystej zostanie rozpatrzony. Jest to dla nas istotne, jeśli staramy się np. o kredyt hipoteczny, ponieważ bez wpisu hipoteki w KW banki mogą na czas oczekiwania wprowadzić tzw. ubezpieczenie pomostowe. W efekcie umowa kredytowa będzie miała wyższe oprocentowanie. Choć będzie to trwało wyłącznie do czasu wpisania hipoteki do KW, w praktyczne roczne oczekiwanie może okazać się całkiem kosztowne. Dlatego też kredytobiorca ma prawo wnioskować o przyśpieszenie wpisu do księgi wieczystej. Możliwość ta wynika z Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2019 r. dotyczącego Regulaminu Urzędowania Sądów powszechnych.
Wnioski o przyśpieszenie wpisu do hipoteki – jak szybko są rozpatrywane?
Składanie wniosku o przyśpieszenie wpisu do hipoteki należy złożyć:
- Wraz z formularzem KW-WPIS – jeśli to my składamy stosowny wniosek,
- Wraz z aktem notarialnym – jeśli wniosek o wpis składa notariusz w akcie notarialnym, to w tym samym czasie powinno być złożone wnioskowanie o przyśpieszenie.
Takie wnioski są rozpatrywane w terminie 14 dni, jeśli nie ma przeszkód do ich rozpoznania.
Wniosek o wykreślenie wpisu w dziale III księgi wieczystej – co należy o tym wiedzieć?
Może zdarzyć się sytuacja, w której konkretna nieruchomość została już komuś przyrzeczona, a my chcemy zmienić w tej kwestii zdanie. W takim przypadku składamy wniosek o wykreślenie wpisu w dziale III księgi wieczystej. To pozwala nam na uniknięcie nieprzyjemności wynikających z faktu widnienia wzmianki w KW. Wniosek o wykreślenie wpisu w dziale III księgi wieczystej często jest konieczny, jeśli realnie chcemy dokonać szybkiej sprzedaży nieruchomości. Taka sytuacja, choć pozornie trudna, z powodzeniem może zostać załatwiona przy pomocy biura nieruchomości online, które z chęcią nabędzie nawet mieszkanie, na którym ciąży przyrzeczenie sprzedaży nieruchomości.
Sprawdź nasz skup nieruchomości w Warszawie!