3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

umowa rezerwacyjna z developerem
Umowa rezerwacyjna z deweloperem. Na czym polega?

Umowa rezerwacyjna z deweloperem. Na czym polega?

Co to jest umowa rezerwacyjna z deweloperem? Na rynku nieruchomości, zwłaszcza pierwotnym, popularnym sposobem zabezpieczenia i gwarancji, że nabędziemy wymarzone mieszkanie, jest umowa rezerwacyjna mieszkania. Warto zatem wiedzieć, na czym taka umowa polega oraz na co zwrócić uwagę przy jej zawieraniu.

Pamiętaj, że tego typu umowa jest gwarancją pierwokupu nieruchomości, pod warunkiem spełnienia określonych warunków wynikających z takowej umowy. Czy możesz sprzedać mieszkanie, które zostało już zakupione po podpisaniu umowy rezerwacyjnej? Oczywiście, że tak. Nasz skup nieruchomości chętnie nawiąże współpracę z każdym, kto chce sprzedać dom lub mieszkanie, otrzymując gotówkę praktycznie od ręki.

Umowa rezerwacyjna z deweloperem – kiedy jest podpisywana

 

Umowa rezerwacyjna nieruchomości podpisywana jest zazwyczaj z deweloperem, który planuje przedsięwzięcie budowlane polegające najczęściej na wybudowaniu nowych apartamentów i osiedli, lub jest już w trakcie takiej inwestycji. Osoba chcąca zakupić interesujące ją mieszkanie może w takiej sytuacji już w tym momencie dokonać jego rezerwacji poprzez zawarcie odpowiedniej umowy, dzięki czemu otrzyma gwarancję, że po zakończeniu budowy będzie mogła nabyć nowy lokal na własność. Biorąc pod uwagę fakt, jak szybko nowe nieruchomości potrafią zniknąć z oferty dewelopera, jest to dla kupującego bardzo korzystne rozwiązanie.

Różnica między tradycyjną umową przedwstępną a umową rezerwacji mieszkania u dewelopera polega na tym, że strony umawiają się na zakup i sprzedaż konkretnego mieszkania w przyszłości. Można wyróżnić przy tym dwa rodzaje tego typu umowy. Pierwszy polega na tym, że kupujący dokonuje rezerwacji mieszkania, mając jednocześnie możliwość wycofania się z tej decyzji w każdym momencie. Musi jednak liczyć się z tym, że ewentualna opłata rezerwacyjna przepadnie na rzecz dewelopera.

Drugi z kolei rodzaj umowy, w swym kształcie stanowi umowę przedwstępną i obejmuje wszystkie istotne elementy przyszłej umowy sprzedaży mieszkania, którą strony zobowiązują się zawrzeć. Taki dokument zabezpiecza obie strony na wypadek niedojścia przyrzeczonej umowy do skutku z winy którejkolwiek ze stron. Wówczas druga strona może na tej podstawie dochodzić stosownego odszkodowania ze względu na to, iż liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej.

Jeśli interesujesz się tematyką kupna nieruchomości z rynku pierwotnego, koniecznie zastanów się nad tym, jak wyglądają umowy zawierane z deweloperami. W tym celu zapoznaj się z naszym wpisem blogowym: Umowa z deweloperem, zobacz, co warto o niej wiedzieć?

Jeśli jednak zostały już dopełnione niezbędne formalności i mieszkanie zostało zakupione, możesz w razie potrzeby szybko je sprzedać lub wycenić. Wystarczy, że wybierzesz zakładkę wycena mieszkania i poczekasz na kontakt ze strony naszego skupu mieszkań.

Umowa rezerwacyjna z deweloperem – co powinna zawierać

 

W polskim prawie cywilnym umowa rezerwacyjna nieruchomości nie jest nigdzie uregulowana. Jej istnienie wynika bezpośrednio z zasady swobody umów, wyrażonej w art. 3531 Kodeksu cywilnego. Konstrukcja umowy rezerwacyjnej i jej treść zależy więc w głównej mierze od uzgodnień między kupującym a deweloperem.

Warto, by umowa rezerwacji mieszkania zawierała możliwie jak najwięcej uzgodnień odnośnie przyszłej umowy sprzedaży, bo choć nie jest ona umową docelową, to już na tym etapie pozwoli odpowiednio zabezpieczyć interesy obu stron.

Do najważniejszych elementów umowy rezerwacyjnej zalicza się:

  • dane osobowe stron,
  • szczegóły przyszłej transakcji: rodzaj nieruchomości, adres, księgę wieczystą gruntu, metraż mieszkania, pomieszczenia przynależne, miejsca postojowe, parkingi i garaże,
    datę i miejsce zawarcia umowy,
  • cenę, harmonogram płatności i termin wydania nieruchomości,
  • potwierdzenie dokonania opłaty rezerwacyjnej,
  • konsekwencje niewykonania umowy przez którąkolwiek ze stron.
  • koszty umowy rezerwacyjnej.

Jakie opłaty występują przy umowie rezerwacyjnej?

 

Zazwyczaj, przy umowie rezerwacyjnej dokonuje się jednocześnie opłaty rezerwacyjnej, która w razie rezygnacji kupującego z zakupu mieszkania, trafia do dewelopera, a w przypadku realizacji umowy końcowej jest zaliczana na poczet ceny nieruchomości. Opłata rezerwacyjna wynosi przeważnie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Może ona przybrać formę zadatku bądź zaliczki. W rozumieniu Kodeksu cywilnego zadatek polega na tym, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga może odstąpić od umowy i zachować otrzymany zadatek, a jeśli sama go wpłaciła, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

Jeżeli natomiast kupujący dał zaliczkę, to w razie np. niewykonania umowy przez dewelopera albo odstąpienia od umowy przez którąkolwiek ze stron, może on żądać zwrotu pełnej kwoty bez możliwości dodatkowego odszkodowania jak w przypadku zadatku. W tej sytuacji każda ze stron może zrezygnować z umowy bez ponoszenia konsekwencji finansowych.

Zarówno z deweloperem, jak i naszym skupem mieszkań możesz podpisać umowę przedwstępną. To bardzo dobre rozwiązanie pozwalające na dopełnienie wszelkich innych formalności urzędowych związanych ze sprzedażą-kupnem nieruchomości. Dowiedz się nieco więcej na temat tego czym jest Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania – zobacz kilka przydatnych wskazówek. Sprawdź nasz wpis blogowy, a zdobędziesz niezbędne informacje w tym temacie.

Umowa rezerwacyjna mieszkania – potrzebne dokumenty

 

Przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej warto sprawdzić stan prawny nieruchomości, na której ma powstać budynek mieszkalny, oraz prawo dewelopera do własności gruntu. Deweloper powinien zapoznać klienta z procesem realizacji przedsięwzięcia budowlanego, przedstawiając mu do wglądu odpowiednią dokumentację, którą najlepiej załączyć potem do umowy rezerwacyjnej.

Mieszkasz na terenie Lublina i chcesz pozbyć się mieszkania? Skontaktuj się czym prędzej z naszą filią: skup nieruchomości Lublin, a na pewno otrzymana oferta będzie dla Ciebie odpowiednia. Gwarantujemy najwyższe ceny odkupu na rynku oraz szybkie załatwienie każdej sprawy.

Sprzedaż mieszkania nabytego u dewelopera

 

Oczywiście sprzedaż mieszkania nabytego u dewelopera jest jak najbardziej możliwa, a formalności związane z pozbyciem się tego typu lokalu są standardowe. Musisz przede wszystkim uzbroić się w nieco cierpliwości, a także zebrać kompletną dokumentację dotyczącą sprzedawanej nieruchomości. Dzięki temu wszelkie formalności załatwisz praktycznie od ręki.

Masz mieszkanie, które kupiłeś bezpośrednio od dewelopera i chciałbyś je szybko sprzedać? W takim razie skorzystaj z usług naszego skupu mieszkań. Odwiedź naszą stronę internetową i uzupełnij formularz kontaktowy – a skontaktujemy się z Tobą z konkretną propozycją cenową w ciągu najbliższych 24 godzin.

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

 

1. Jakie dokumenty potrzebuję, aby sprzedać w skupie mieszkań nieruchomość od dewelopera?

Jeśli kupisz mieszkanie od dewelopera, ale jakichś powodów chcesz je sprzedać, koniecznie zainteresuj się ofertą naszego skupu mieszkań. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem pomagamy w załatwianiu niezbędnych formalności w takich sprawach. Aby móc sprzedać nieruchomość potrzebny będzie: akt notarialny, wypis z ksiąg wieczystych, akty własności, lista, osób zamieszkujących lokal, a także status prawny nieruchomości. To niezbędne dokumenty, które pozwalają nam przeanalizować wartość mieszkania przed jego zakupem.

2. Ile trwa odkup mieszkania przez skup nieruchomości?

Odkup mieszkania w dowolnym stanie technicznym oraz prawnym trwa maksymalnie od 3 do 7 dni roboczych. Oczywiście samą wycenę otrzymasz nawet w ciągu 24 godzin, jednak jest to mocno uzależnione od poziomu skomplikowania konkretnej sytuacji związanej ze sprzedawaną nieruchomością. Warto mieć też na uwadze fakt, iż jako skup mieszkań zajmujemy się kompleksowo wyceną, odkupem, a także pomocą w zakresie prawnym.

3. W jakiej lokalizacji można korzystać z usług skupu nieruchomości?

Z usług naszego skupu nieruchomości możesz skorzystać w wielu miastach w Polsce. Mieszkasz w Krakowie lub Katowicach? Oto nasze filie:

  • Skup nieruchomości Kraków;
  • Skup nieruchomości Katowice/Śląsk

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Uzbrojenie działki – co to jest i dlaczego jest takie ważne?

Co to jest zachowek?

Biuro nieruchomości Kłodzko

Mieszkanie za odstępne – co to, co warto wiedzieć?

podatek pcc

Podatek PCC – co to jest, kto go płaci, kiedy złożyć?

Mężczyzna z pieniędzmi, skup nieruchomości.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu – co to jest?