3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

rozdzielność majątkowa
Rozdzielność majątkowa małżeńska

Rozdzielność majątkowa małżeńska

Czym tak naprawdę jest rozdzielność majątkowa? Według prawa to pewien rodzaj majątkowego ustroju, który dotyczy dobrowolnych ustaleń pomiędzy małżonkami lub takich ustalanych drogą sądowną. Co ciekawe, rozdzielność majątkowa małżonków pozwala na skuteczne rozdzielenie majątku. Bardzo często w ten sposób można uchronić ukochaną osobę przed ewentualnymi długami tej drugiej. W jaki sposób jednak skorzystać z tego ustroju pomiędzy małżonkami? Jaki jest koszt rozdzielności majątkowej? W jaki sposób załatwić wszelkie formalności? Sprawdź i przekonaj się, że to prostsze niż może się wydawać!

Rozdzielność małżeńska – co to takiego?

 

Odpowiadając na pytanie, czym jest rozdzielność małżeńska, można powiedzieć, iż to pewien ustrój majątkowy, który następuje pomiędzy dwojgiem osób pozostających w związku małżeńskim. Ten ustrój to alternatywa lub po prostu odwrotność wspólności majątkowej, która stanowi, że wszystkie dobra nabyte po zawarciu związku małżeńskiego należą do obydwu osób.

Jeśli małżeństwo zdecyduje się na rozdzielność majątkową małżonków, istnieje opcja, że każde z nich może dowolnie zarządzać swoim majątkiem. Małżeńska wspólność majątkowa nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, dlatego warto wziąć pod uwagę możliwość stworzenia prawnej rozdzielności majątkowej małżonków.

Zastanawiasz się, na czym polega rozdzielność majątkowa małżonków? W praktyce dotyczy to tylko oddzielenia majątku kobiety od majątku mężczyzny. Nie oznacza to jednak, że którakolwiek ze stron traci prawa do zarządzania konkretnym majątkiem. Pomimo ustalenia rozdzielności małżeńskiej każdy z małżonków może mieć dostęp tylko do części udziałów wspólnego dobra, ale w określonym prawnie ułamku.

Ważne! Wysokość podziału jest zależna od indywidualnych ustaleń pomiędzy stronami. W razie ewentualnych problemów z porozumieniem małżonków można taką sprawę rozstrzygnąć sądownie. Warto mieć na uwadze fakt, ze podzielność majątkowa nie musi być równa, a jedna ze stron może zachować na własność nieco większy majątek, aniżeli ta druga.

 

Odwiedź nasz skup nieruchomości w Warszawie!

Rodzaje rozdzielności majątkowej

 

Rozdzielność majątkowa małżonków dzieli się na dwa podstawowe odłamy, a mianowicie:

  • Dobrowolną;
  • Przymusową.

Rozdzielność małżeńska dobrowolna to taka, która wskazuje na fakt, iż obydwoje małżonków pragnie podzielić wspólny majątek w określonym celu. Najczęściej stosuje się tego typu rozwiązania np. podczas zaciągania kredytów hipotecznych lub prowadzenia działalności gospodarczej przez jedną ze stron. Dlaczego? W razie wystąpienia ewentualnych kłopotów finansowych lub długów współmałżonek nie będzie dziedziczyć ani odpowiadać za długi tego drugiego. Małżeńska wspólność majątkowa stanowi prawnie, że w razie wystąpienia takich sytuacji małżeństwo będzie obciążone za długi w tym samym stopniu.

Czym jednak jest rozdzielność majątkowa małżonków przymusowa? Taka rozdzielność może występować w razie trwania ewentualnej sprawy rozwodowej lub separacji. Kiedy małżonkowie nie są w stanie samodzielnie ustalić tego, jaki majątek posiadają, sprawy w swoje ręce bierze odpowiedni sąd. Dzięki temu ustalana jest rozdzielność małżeńska na mocy wyroku sądowego, którego strony muszą bezwzględnie przestrzegać.

W jaki sposób ustalana jest rozdzielność majątkowa?

 

Rozdzielność majątkową ustala się na podstawie ustaleń pomiędzy małżonkami lub wyroków sądowych. Warto wiedzieć, że umowa małżeńska jest popularnie nazywana intercyzą i ma najczęściej formę aktu notarialnego. Oznacza to, że podpisywanie dokumentów zawsze powinno odbywać się w obecności notariusza. Co ciekawe, intercyzę można ustalić zarówno przed jak i po ślubie.

Rozdzielność majątkowa małżonków ustanawiana jest także na drodze postępowania sądowego. Wystarczy, że jeden z małżonków złoży stosowny wniosek do sądu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że do przeprowadzania tego typu spraw muszą występować odpowiednie przesłanki. Nie ma prawnie ustalonych warunków, kiedy takie sprawy są przyjmowane przez sąd, jednakże w praktyce rozdzielność małżeńska na mocy sądu ustalana jest tylko podczas występowania rozpadu pożycia małżeńskiego i rozwodów. Sądy działające w Polsce najczęściej przychylnie na patrzą na wnioski, które dotyczą takich sytuacji, jak:

  • Jeden z małżonków trwoni wspólny majątek;
  • Małżonek zatrzymuje i utrudnia dostęp do wspólnego majątku;
  • Strony wykazują niegospodarność majątkiem;
  • Wystąpiło nieuzasadnione rezygnowanie ze wspólnego zarządzania i pomnażania majątku.

W powyższych sytuacjach banki chętnie rozpatrują sprawy o rozdzielność małżeńską pozwalającą na uniezależnienie się od drugiej osoby. Małżeńska wspólność majątkowa zostanie przerwana wraz z wydaniem wyroku przez sąd. Co ciekawe, w ramach zakończenia tego typu spraw może dojść też do ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków lub ogłoszenia upadłości konsumenckiej związanej z wystąpieniem rozdzielności majątkowej.

 

Sprawdź jak sprzedać działkę budowlaną

Ile kosztuje rozdzielność majątkowa?

 

Planujesz załatwienie wszelkich spraw związanych z rozdzielnością majątkową małżeństwa? Dowiedz się, ile to kosztuje. W praktyce koszt podstawowy przeprowadzenia tego typu postępowania u notariusza to zaledwie 400 złotych netto z dodatkowym podatkiem VAT wynoszącym 23% kwoty netto. Ten koszt dotyczy jednak tylko zawarcia intercyzy przed ślubem. W przypadku kiedy istnieje już małżeńska wspólność majątkowa, trzeba doliczyć do taksy notarialnej dodatkowe koszty zależne od wielkości aktualnie posiadanego majątku. Oczywiście im większy będzie majątek dotychczasowego małżeństwa, tym większe będą koszty jego podziału.

W jakich sytuacjach można dokonać rozdzielność majątkową małżonków?

 

Do rozdzielności majątkowej małżonków można doprowadzić zarówno przed ślubem, jak i już w trakcie trwania związku małżeńskiego. Warto jednak wiedzieć, iż prawo nie działa wstecz, dlatego wszelkie dobra nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego zawsze pozostają w gestii jego posiadacza. Oznacza to, że nawet po ślubie np. samochód kupiony na własność nie stanie się majątkiem wspólnym.

Aby uniknąć wszelkiego rodzaju oszustw prawnych, to właśnie notariusz jest organem, który zawsze dba o poprawność wszystkich danych oraz dat podpisania dokumentów. Istnieją jednak sytuacje, w których wymagana jest interwencja sądu np. małżeństwo w trakcie rozpadu. Rozdzielność małżeńską można wziąć dobrowolnie kiedy chcesz uniknąć np. konsekwencji dla swojej drugiej połówki w przypadku powstania jakichkolwiek długów lub kiedy pożycie małżeńskie całkowicie się rozpadło.

Rozdzielność majątkowa małżonków a kredyt na mieszkanie – jak to działa?

 

Rozdzielność majątkowa małżonków może mieć wpływ na to, czy para dostanie kredyt hipoteczny, czy też nie. Dlaczego? Osoby żyjące w jednym gospodarstwie domowym niepozostające na swoim utrzymaniu, ale w związku małżeńskim mogą liczyć na niższe koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Wiąże się to z większą zdolnością kredytową.

Dzięki temu o wiele łatwiejsze będzie pozyskanie kredytu hipotecznego. Co warto wiedzieć? Przede wszystkim to, że rozdzielność małżeńska ma też swoją drugą stronę jeśli chodzi o zobowiązania finansowe. Kiedy występują zaległości w spłacie, małżeństwo odpowiada za zadłużenie wspólnie, ale w sytuacji kiedy podpisana zostanie intercyza, a kredyt zaciągnięty tylko na jedną osobę nie będzie ryzyka, że ta druga zostanie pociągnięta do odpowiedzialności.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej w przypadku nieruchomości – co warto wiedzieć?

 

Jeśli w małżeństwie posiadasz nieruchomość i chcesz przejąć ją na własność, musisz przede wszystkim sporządzić dokument uwzględniający udziały każdego małżonka oraz warunki jego spłaty. W tym przypadku potrzebne będą:

  • Dowód osobisty;
  • Akt notarialny;
  • Umowa intercyzy;
  • Dokumentacja nieruchomości.

To niezbędne dokumenty, dzięki którym sporządzisz odpowiednią umowę notarialną i przejmiesz nieruchomość na własność – nawet z zadłużeniem. Pamiętaj, że kiedy dochodzi do sporów pomiędzy małżonkami, takie sprawy rozstrzygają tylko sądy.

Chcesz pozbyć się otrzymanej po rozwodzie nieruchomości? Na mieszkaniu ciąży dług i nie jesteś w stanie go spłacać? Skorzystaj z usług naszego biura nieruchomości skupującego problematyczne mieszkania i nie tylko. Wyślij do nas dokumentację, a wycenimy Twój lokal w ciągu 24 godzin. Oferta skupu jest niezobowiązująca, a więc nie narażasz się na żadne koszty!

 

Chcesz sprzedać mieszkanie? – Zapraszamy do naszego skupu nieruchomości online

Zobacz więcej

Mężczyzna z pieniędzmi, skup nieruchomości.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu – co to jest?

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?