Czym jest mieszkanie komunalne? Czy można je wykupić? Przez ostatnie 20 lat – 30 lat, krajowe gminy pozbyły się wielu mieszkań. Mimo tego, mieszkanie komunalne nadal jest dla wielu osób jedynym możliwym sposobem zaspokojenia potrzeb lokalowych. Chodzi między innymi o tych mieszkańców Polski, którzy nie mają zdolności kredytowej na zakup „M” albo wkład/partycypację do spółdzielni lub TBS-u.
Z punktu widzenia wspomnianych lokatorów, najem mieszkania komunalnego pozostaje atrakcyjną alternatywą dla wolnorynkowego wynajmu. W tym kontekście warto wspomnieć, że według stanu z końca 2018 r. krajowe gminy nadal posiadały w swoich zasobach ponad 840 000 lokali. Nasz artykuł wyjaśnia, jak można otrzymać w ramach najmu jedno z takich mieszkań komunalnych. Odpowiadamy również na pytanie, kiedy możliwy jest wykup mieszkania komunalnego.
Mieszkanie komunalne: każda gmina sama ustala kryteria
Osoby zadające pytanie, jak dostać mieszkanie komunalne powinny wiedzieć, że ogólne zasady dotyczące takich mieszkań reguluje ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733). Mieszkania komunalne podobnie jak mieszkania socjalne należą do mieszkaniowego zasobu gminy, który jest zarządzany na zasadach względnej niezależności od władz centralnych. To oznacza, że gmina może samodzielnie podejmować decyzje dotyczące np. powiększenia, remontów i wyprzedaży swojego zasobu mieszkaniowego. Gminy w celu realizacji polityki mieszkaniowej mogą nawet podnajmować lokale od prywatnych właścicieli.
Uwaga! Posiadając już wykupione mieszkanie komunalne, możesz skorzystać z oferty naszego skupu nieruchomości i cieszyć się dodatkową gotówką pozyskaną z jego sprzedaży niezależnie od stanu technicznego.
Ustawa z 21 czerwca 2001 r. wskazuje, że gmina powinna posiadać lokale zamienne, mieszkania socjalne przeznaczone m.in. dla osób eksmitowanych oraz mieszkania komunalne dla gospodarstw domowych posiadających niewysokie dochody. To właśnie mieszkania należące do tej trzeciej kategorii w praktyce są najczęstsze. Warto wiedzieć, że gmina sama ustala szczegółowe zasady wynajmu mieszkań komunalnych. Najważniejszą kwestią jest maksymalna wysokość miesięcznego dochodu, która uzasadnia oddanie mieszkania komunalnego w najem. Odpowiednia uchwała rady gminy wyjaśnia również tryb składania i rozpatrywania wniosków od osób, które chcą wynająć mieszkanie komunalne.
Czy mieszkania komunalne mogą zostać przekazane w formie darowizny? Oczywiście, że tak, ale tylko w sytuacji, kiedy lokal zostanie wykupiony od gminy. Pomocny w tym przypadku będzie artykuł: Darowizna mieszkania – co warto o niej wiedzieć?
Jak dostać mieszkanie komunalne bez czekania kilka lat?
Dane Narodowego Banku Polskiego oraz wyniki kontroli NIK wskazują, że w niektórych gminach na mieszkanie komunalne niestety trzeba czekać bardzo długo. Analiza Narodowego Banku Polskiego („Sytuacja na lokalnych rynkach nieruchomości mieszkaniowych w Polsce w 2019 r.”) informuje, że w miastach wojewódzkich przeciętny czas oczekiwania na komunalne lokum pod koniec 2019 r. wynosił od 1,5 roku do 10,0 lat. GUS podaje natomiast, że na przełomie 2019 r. i 2020 r. w całej Polsce na mieszkanie komunalne czekało około 70 000 gospodarstw domowych.
Osoby zastanawiające się, jak można ominąć mieszkaniową kolejkę i jak dostać mieszkanie komunalne bez czekania przez kilka lat powinny sprawdzić, czy uchwała rady gminy przewiduje kryteria dla mieszkańców, z którymi umowa najmu jest zawierana w pierwszej kolejności. Przykładem może być np. niepełnosprawność lub status samotnego rodzica.
Uchwała rady gminy wyjaśnia również potrzebującym jak dostać mieszkanie socjalne. Ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego wskazuje, że czynsz za mieszkanie socjalne powinien być co najmniej dwukrotnie mniejszy od najniższej stawki czynszowej dotyczącej lokali komunalnych.
Może zainteresuje Cię nasz artykuł: Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania. Kiedy posiadasz nieruchomość na własność, ale sytuacja życiowa zmusza Cię do zmian, może okazać się, że podpisanie umowy przedwstępnej będzie konieczne szybciej, niż sądzisz.
Wykup mieszkania komunalnego – decyzję podejmie gmina
Warto wiedzieć, że gminy posiadają daleko idącą autonomię również jeśli chodzi o wykup mieszkania komunalnego. Ustawa o ochronie praw lokatorów wskazuje, że gmina powinna przyjąć wieloletni program gospodarowania zasobem mieszkaniowym obejmujący co najmniej pięć kolejnych lat. Taki plan ustala między innymi planowaną sprzedaż lokali na rzecz ich obecnych najemców. Gmina ma prawo samodzielnie ustalić ewentualną bonifikatę dla osób aktualnie wynajmujących mieszkania komunalne. Taka zniżka wynosząca nawet ponad 90% wyceny często jest związana ze złym stanem lokalu i potrzebą jego kompleksowego remontu.
Nasza firma jako skup mieszkań zajmuje się także kompleksową wyceną nieruchomości, dzięki której dowiesz się, ile w rzeczywistości jest warte mieszkanie. Pamiętaj, że nasza oferta jest niezobowiązująca, a więc po otrzymaniu wyceny nie musisz ponosić żadnych kosztów z tym związanych.
Co ważne, gmina nie posiada jednak zupełnej swobody jeśli chodzi o zasady sprzedaży mieszkania komunalnego aktualnemu najemcy. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 1997 nr 115 poz. 741) mówi, że pierwszeństwo w nabyciu mieszkania komunalnego przysługuje tylko osobie będącej obecnie najemcą danego lokalu i posiadającej umowę najmu na czas nieokreślony. Jeżeli gmina zdecyduje się na sprzedaż lokalu komunalnego, to musi wysłać uprawnionemu najemcy odpowiednie zawiadomienie. Taki dokument powinien określać termin na złożenie wniosku o nabycie „M” i realizację prawa do pierwszeństwa w zakupie. Wspomniany termin nie może być krótszy niż 21 dni.
Wykupiłeś mieszkanie komunalne, ale okazało się, że jego remont jest nieopłacalny? Chcesz szybko je sprzedać, otrzymując gotówkę do ręki? Wypełnij formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie Internetowej i pozbądź się nieruchomości niezależnie od jej stanu technicznego, prawnego oraz lokalizacji.
Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?
1. Czy wykupione mieszkanie komunalne można sprzedać w skupie nieruchomości?
Mieszkanie, które zostało wykupione od gminy jako komunalne, można w późniejszym czasie sprzedać innemu nabywcy. Mieszkasz na terenie Łodzi, Wrocławia lub Poznania? W tych miastach posiadamy nasze oddziały:
- Skup nieruchomości Wrocław;
- Skup nieruchomości Poznań.
Decydując się na skorzystanie z usług naszego skupu mieszkań, otrzymasz najlepsze ceny rynkowe za odkup nieruchomości, a także gwarancję bezpieczeństwa transakcji. Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów z tytułu wyceny, ani podpisania umowy kupna-sprzedaży u notariusza. Spotkasz się z nami maksymalnie dwa razy, aby wycenić nieruchomość oraz podpisać stosowną umowę wraz z wypłatą gotówki do ręki.
2. Jak szybko otrzymam gotówkę ze sprzedaży wykupionego mieszkania komunalnego?
Tuż po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży w obecności notariusza otrzymujesz zapłatę za nieruchomość bezpośrednio do ręki lub przelewem natychmiastowym na wskazane w umowie konto. To wygodna opcja dla każdego, kto chce pozbyć się niechcianego mieszkania komunalnego lub jakiejkolwiek innej nieruchomości w krótkim czasie.
3. Ile trwa wycena nieruchomości w skupie mieszkań?
Wycena nieruchomości w ramach usług naszego skupu mieszkań trwa najczęściej do 24 godzin. W niektórych przypadkach czas ten może wydłużyć się do 72 godzin, ale tylko wtedy, kiedy status prawny lub stan techniczny nieruchomości jest dość skomplikowany. Nie oznacza to jednak, że nie skupujemy problematycznych mieszkań – bierzemy pod uwagę wszystkie, do których sprzedający ma prawa własności, a także same udziały.
4. Czy skup nieruchomości pobiera prowizję?
Jako skup mieszkań nie pobieramy żadnych prowizji, które musiałby opłacić sprzedający. Ten ponosi jedynie koszty notarialne oraz związane ze zdobyciem niezbędnej dokumentacji dotyczącej konkretnej nieruchomości. Skupując mieszkanie, również narażamy się na późniejsze koszty związane z jego utrzymaniem, oczekiwaniem na potencjalnego nabywcę oraz ewentualnym remontem. Pamiętaj więc, że cena, jaką możesz uzyskać za sprzedaż nieruchomości, zawsze będzie pomniejszona o powyższe aspekty, co nie oznacza, że nie będzie dla Ciebie atrakcyjna.