3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

jak uniknąć licytacji komorniczej mieszkania - skup nieruchomosci online warszawa i cala polska
Licytacja komornicza. Jak jej uniknąć?

Licytacja komornicza. Jak jej uniknąć?

Jak uniknąć licytacji komorniczej? Licytacje komornicze nieruchomości to zdecydowanie trudny czas dla dłużnika. Jeżeli dług jest bardzo wysoki, bywa tak, że kwota uzyskana z licytacji nie starczy na zaspokojenie wszystkich wierzycieli, zwłaszcza biorąc pod uwagę niższe niż rynkowe ceny licytowanych mieszkań. Sam proces licytacji wiąże się również z wysokimi kosztami postępowania egzekucyjnego. 

Z drugiej strony, jest to jednak okazja dla potencjalnego kupca na nabycie nieruchomości często po bardzo atrakcyjnej cenie. Warto zatem dowiedzieć się jak przebiegają aukcje komornicze i czy istnieją dla dłużnika alternatywy sprzedaży mieszkania w celu spłacenia swoich długów. Dobrą opcją dostępną praktycznie dla każdego jest oferta skupu nieruchomości, w ramach której można z minimum formalności pozyskać dodatkową gotówkę z jej sprzedaży.

Kiedy dochodzi do licytacji komorniczej nieruchomości

 

Kiedy można uniknąć licytacji komorniczej? Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego, sprzedaż mieszkania przez komornika może nastąpić wyłącznie na wniosek konkretnego wierzyciela, który wskazuje komornikowi konkretną nieruchomość do zajęcia, w celu sprzedaży i zaspokojenia długu. Właściwym do przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości jest komornik działający przy sądzie, w którego okręgu położona jest nieruchomość.

Gdy wniosek trafi do komornika, ten w pierwszej kolejności powiadamia o rozpoczęciu postępowania właściwy sąd rejonowy oraz dłużnika, będącego właścicielem nieruchomości. Wraz z zawiadomieniem, komornik wzywa dłużnika, aby ten zapłacił dług w ciągu dwóch tygodni, inaczej przystąpi do sporządzenia opisu i oszacowania wartości danej nieruchomości.

Wraz z doręczeniem zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, następuje automatycznie zajęcie nieruchomości. Jednocześnie z wysłaniem zawiadomienia, komornik składa do sądu wieczystoksięgowego wniosek o wpis o wszczęciu egzekucji.

Oczywiście istnieje szansa, aby „dogadać” się z komornikiem i spłacić zadłużenie wynikające z czynności komorniczych oraz zaległego zadłużenia wobec wierzyciela. W tym celu konieczna będzie sprzedaż nieruchomości w jak najkrótszym czasie z opcją wypłaty środków ze sprzedaży praktycznie od ręki. Sprawdź artykuł: Dobrowolna spłata zadłużenia komorniczego – jak to zrobić? Dzięki temu przeprowadzisz całą operację z minimum kosztów i stresu.

Przebieg licytacji komorniczej

 

Jakie masz możliwości, by uniknąć licytacji komorniczej? Jeżeli w wyznaczonym terminie dłużnik nie spłaci swojego długu, na wniosek wierzyciela komornik przystępuje do opisu nieruchomości i oszacowania jej wartości. Do wniosku należy dołączyć m.in. listę znanych wierzycielowi uczestników postępowania (np. osób uprawnionych z tytułu ograniczonych praw rzeczowych, takich jak użytkowanie, służebność mieszkania, dożywocie).

Ponadto, poprzez obwieszczenie komornicze w budynku sądowym i lokalu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej, komornik wzywa uczestników, o których nie ma wiadomości, oraz inne osoby, które mogą rościć sobie prawa do nieruchomości i przedmiotów razem z nią zajętych, aby przed ukończeniem opisu i oszacowania zgłosiły je.

Następnie, gdy opis i oszacowanie są już sporządzone, na wniosek wierzyciela komornik wyznacza pierwszy termin licytacji. O terminie informuje się zainteresowanych poprzez publiczne obwieszczenie komornicze na stronie internetowej oraz tablicy ogłoszeń sądu sprawującego nadzór nad egzekucją, w lokalu organu gminy właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej.

Tuż przed licytacją dokonywana jest także wycena nieruchomości, w ramach której następuje ustalenie ceny wywoławczej. Pamiętaj jednak, że kiedy dojdzie do licytacji, prawdopodobnie stracisz cały swój dobytek oraz miejsce zamieszkania. By uniknąć takich sytuacji, możesz wybrać opcję z możliwością zysku – czyli skup mieszkań.

Jak uniknąć licytacji komorniczej – aukcje komornicze

 

Aukcje komornicze prowadzone są przez komornika pod nadzorem właściwego sądu. Osoba przystępująca do przetargu musi złożyć tzw. rękojmię w wysokości jednej dziesiątej części sumy oszacowania. Cena wywoławcza na pierwszej licytacji wynosi trzy czwarte ceny oszacowania nieruchomości. Jeżeli nie uda się zlicytować nieruchomości w pierwszym terminie, na wniosek wierzyciela wyznaczany jest drugi, przy czym wtedy cena wywoławcza wynosi już dwie trzecie sumy oszacowania.

Wszelkiego rodzaju aukcje komornicze z punktu widzenia właściciela (dłużnika) są najgorszym z możliwych rozwiązań. Oczywiście samodzielna sprzedaż nieruchomości z komornikiem może być kłopotliwa, dlatego warto zastanowić się nad opcją skorzystania z usług naszej firmy zajmującej się skupem problematycznych mieszkań. Działamy na terenie wielu miast w Polsce. Mieszkasz w Warszawie, Krakowie lub Szczecinie? Nasze filie to:

  • Skup nieruchomości Warszawa;
  • Skup nieruchomości Kraków;
  • Skup nieruchomości Szczecin;

Pomocny może okazać się też nasz artykuł: Zobacz, gdzie można sprzedać zadłużone mieszkanie? Skup nieruchomości idealnym rozwiązniem. Przejrzyj go i dowiedz się, w jaki sposób najlepiej sprzedać zadłużone mieszkanie.

Licytacja komornicza – przybicie i przysądzenie własności

 

Jeżeli w trakcie licytacji znajdzie się osoba chętna na zakup mieszkania i złoży najwyższą ofertę, licytacja zostaje zamknięta, a sąd wydaje postanowienie o przybiciu. Uprawnia ono zwycięzcę licytacji do ubiegania się o przysądzenie na jego rzecz własności nieruchomości przez sąd. Jeżeli więc zwycięzca zapłaci ustaloną cenę w odpowiednim terminie, sąd wyda postanowienie o przysądzeniu własności, czyniąc go tym samym właścicielem wylicytowanej nieruchomości.

Uzyskana z licytacji suma jest przez komornika odpowiednio rozdzielana między wierzycieli. W pierwszej kolejności zaspokajana jest przede wszystkim spłata komornika, który przeprowadzał licytację.

Licytacje komornicze – czy są korzystne dla dłużnika

 

Sprzedaż mieszkania przez komornika to zawsze długi i skomplikowany proces potrafiący trwać nawet całe lata. Czy jest możliwość, by uniknąć licytacji komorniczej? Nie daje on też gwarancji, że dłużnik spłaci swój dług, ponieważ już przy pierwszym terminie cena nieruchomości jest mocno zaniżona. Wielu dłużników skarży się również na zaniżone oszacowanie wartości nieruchomości przez rzeczoznawcę. Ponadto, część uzyskanej ze sprzedaży kwoty pochłania sama spłata komornika.

Chcesz uniknąć licytacji komorniczej? Niespłacane długi doprowadziły do zajęcia komorniczego mieszkania? Możesz uniknąć takich sytuacji, wypełniając formularz kontaktowy przez naszą stronę Internetową. W ten sposób otrzymasz nawet w ciągu 24 godzin wycenę mieszkania oraz propozycję jego odkupu. Takie działanie pozwoli Ci na spłatę wierzyciela, a nawet zdobycie dodatkowej gotówki ze sprzedaży wyłącznie dla siebie.

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

1. Jak uniknąć licytacji komorniczej? Czy skup mieszkań to dobre rozwiązanie?

Jeśli zdecydujesz się na sprzedaż nieruchomości do skupu mieszkań, możesz uniknąć ewentualnej licytacji komorniczej, która skutkuje dla wielu osób często utratą dorobku całego życia. Pamiętaj, że korzystając z usług naszego skupu nieruchomości, masz pewność, że transakcja dobiegnie bez żadnego problemu do końca, a Ty otrzymasz dodatkową gotówkę ze sprzedaży swojej własności, spłacając jednocześnie wierzyciela.

2. Czy zapłacę cokolwiek za wycenę mieszkania przez skup?

Korzystając z usług naszego skupu mieszkań, nie zapłacisz ani złotówki zarówno za wycenę nieruchomości, jak i jej odkup. Koszty, jakie ponosisz to tylko dojazd do kancelarii notarialnej oraz ewentualne oględziny mieszkania przez naszego specjalistę.

3. Co mogę zyskać, sprzedając zadłużone mieszkanie do skupu nieruchomości?

Sprzedając zadłużone mieszkanie do naszego skupu nieruchomości, zyskujesz przede wszystkim dodatkowe środki bezpośrednio do ręki w formie gotówki oraz możliwość spłaty wierzyciela bez utraty całego majątku. Z nami wyjdziesz nawet z najgorszej sytuacji związanej z zajęciami komorniczymi oraz długami wobec wierzycieli. Gwarantujemy maksimum bezpieczeństwa i atrakcyjne ceny odkupu nieruchomości.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Dom samowystarczalny - czym są domy samowystarczalne?

Dom samowystarczalny – czym są domy samowystarczalne?