3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

Kupno mieszkania - skup nieruchomosci - skup mieszkan
Kupno mieszkania – koszty, formalności, na co uważać?

Kupno mieszkania – koszty, formalności, na co uważać?

Nie zdziwi nas zupełnie, jeśli kupno mieszkania przyprawia Cię o ból głowy. Jest to przecież transakcja, która wymaga szczególnej ostrożności – nie tylko z uwagi na fakt, jak wiele zawiłości prawnych czeka na Ciebie w związku z nią. W grę wchodzą przecież ogromne pieniądze, a same koszty kupna mieszkania mogą wydawać się niebagatelne. 

Do tego dochodzi pytanie: zdecydować się na zakup mieszkania z rynku wtórnego? A może zakup mieszkania od dewelopera będzie lepszym wyborem? Jak wysokie są koszty notarialne przy zakupie mieszkania i jak wygląda kupno mieszkania na kredyt? Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem w skupie nieruchomości? Tego wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Kupno mieszkania – rynek wtórny, czy deweloper?

 

Przede wszystkim, przed przystąpieniem do poszukiwań wymarzonej nieruchomości, musisz dokładnie określić swoje potrzeby. Kupno mieszkania to inwestycja na całe życie – zastanów się, jaki metraż Ci odpowiada, jaki rozkład pomieszczeń zapewni Ci największy komfort życia, ale również odpowiedz sobie na pytanie: gdzie tak naprawdę chcesz mieszkać?

Lokalizacja nieruchomości jest istotna – z wielu przyczyn, związanych głównie z Twoimi osobistymi preferencjami, podpartymi wymogami, jakie stawia przed Tobą przyszłość. Jeżeli masz dzieci, lub zamierzasz je mieć, to na pewno docenisz bliskość szkół. Jeśli zaś jesteś seniorem, prawdopodobnie postawisz na lokalizację zaciszną, cieszącą się bliskością lasu, czy parku. Wszystko zależy od Ciebie. Ale co jest również istotne to fakt, że lokalizacja mieszkania, może znacząco wpłynąć na jego cenę. Gdy idzie o kupno mieszkania, może to być istotny argument – szczególnie gdy wiesz, jak duże są same koszty zakupu mieszkania, abstrahując od jego właściwej ceny.

Dopiero wówczas, gdy zrewidujesz swoje potrzeby, będziesz mieć świadomość, czy należy w Twoim przypadku celować w zakup mieszkania z rynku wtórnego, czy raczej postawić na zakup mieszkania od dewelopera.

A jakie różnice dzielą te dwa rynki? To wcale nie jest takie proste. Mogłoby się wydawać, że nieruchomości z rynku wtórnego, będą zawsze odznaczały się niższą ceną, jako że są używane – niekoniecznie. Dobra lokalizacja mieszkania, może wywindować je w cenie znacznie wyżej, niż mieszkania z rynku pierwotnego. Tutaj wszystko jest kwestią indywidualną.

Niemniej, zakup mieszkania z rynku wtórnego, praktycznie zawsze będzie szybszy. Jego poprzedni właściciel, nie tylko chce je sprzedać jak najprędzej – on po prostu ma co sprzedać. Z kolei zakup mieszkania od dewelopera, często wygląda tak, że nawet po podpisaniu umowy, przyjdzie Ci czekać jeszcze parę dobrych miesięcy, zanim nieruchomość w ogóle powstanie. Z reguły jest to zatem opcja dla cierpliwych. Tak czy inaczej, każdy przypadek jest inny. Jednakże, bez względu na to, na jaki rynek się zdecydujesz, musisz nade wszystko pamiętać o bezpieczeństwie transakcji – a to, może Ci zapewnić jedynie dbałość o odpowiednie dokumenty.

A może jesteś z Krakowa i chcesz sprzedać mieszkanie z kredytem? Działamy, na przykład, jako skup nieruchomości Kraków, który kompleksowo zajmuje się wyceną oraz odkupem nawet zadłużonych mieszkań.

W temacie kupna mieszkania lub domu z rynku pierwotnego warto wiedzieć nieco więcej na temat tego, w jaki sposób określane są wartości konkretnych nieruchomości. Zobacz: Co to jet operat szacunkowy?

Jakie dokumenty przy zakupie mieszkania?

 

To, jakie dokumenty będą Ci potrzebne, w dużej mierze, zależy od rynku, z którego mieszkanie kupujesz. Zakup mieszkania od dewelopera, oznacza nieco mniej formalności – nowe mieszkanie na pewno nie będzie obciążone ani prawnie, ani finansowo, a kwestia własności będzie oczywista. Niemniej, podpisując umowę deweloperską, będziesz musiał założyć księgę wieczystą, cementując swoje prawo do lokalu, gdy ten już powstanie. Jeśli natomiast nieruchomość jest już wybudowana, to możesz pomyśleć o tym, by umowa przedwstępna kupna mieszkania, zawierała informację o wpisie roszczenia, jeśli zamierzasz taki złożyć. Nie wiesz, o co chodzi? Czytaj dalej – wszystko wyjaśnimy!

Gdy idzie o zakup mieszkania z rynku wtórnego, formalności będzie trochę więcej. Przede wszystkim, już na wstępie poproś właściciela o wgląd do księgi wieczystej nieruchomości. W ten sposób upewnisz się, że stoi przed Tobą prawowity właściciel mieszkania, a sam lokal, nie jest w żaden sposób obciążony prawnie.

Kolejnym dokumentem, którego okazania musisz się domagać, jest zaświadczenie o braku zadłużenia mieszkania, wobec właściwej dla niego spółdzielni czy wspólnoty. Nasz skup nieruchomości nie obawia się takich transakcji, ale Ty masz prawo nie chcieć zajmować się czyimiś zobowiązaniami.

Ostatnią z ważnych formalności, jest operat szacunkowy, którym właściciel może nie dysponować przy pierwszym kontakcie. Jest to dokument, wystawiony przez rzeczoznawcę, zaświadczający o faktycznej wartości rynkowej nieruchomości. Jest on potrzebny nie tylko po to, byś miał pewność, że cena mieszkania nie jest zawyżona, ale również po to, byś mógł uzyskać kredyt. Kupno mieszkania na kredyt nie będzie możliwe, jeżeli bank nie będzie mógł właściwie oszacować bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości, a tylko operat szacunkowy mu na to pozwoli.

Jeżeli wykonałeś wszystkie powyższe kroki poprawnie, uzyskując pewność, że wszystko jest w porządku, a nadchodząca transakcja jest w pełni bezpieczna, wystarczy ją zacementować. Z pomocą przyjdzie Ci umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania.

Nie jest to wymóg prawny, ale dobrze byłoby, żeby taka umowa została podpisana w obecności notariusza. Co więcej, na tym etapie, możesz złożyć wpis roszczenia do księgi wieczystej, gwarantując sobie, że nikt nie kupi mieszkania przed Tobą. Informacja o takim wpisie, powinna znaleźć się w umowie.

Przed zakupem wybranej nieruchomości niezależnie od lokalizacji, warto wiedzieć: Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości? Odpowiednia analiza stanu prawnego to gwarancja bezpiecznego ulokowania środków w taką inwestycję. Jeśli jesteś z Bydgoszczy lub Gdańska, to poniżej znajdziesz nasze oddziały:

  • Skup nieruchomości Bydgoszcz;
  • Skup nieruchomości Gdańsk.

Pamiętaj, że nawiązując współpracę z naszą firmą, możesz też wybrać zakładkę „wycena nieruchomości” i otrzymać kompleksową wycenę wraz z ofertą odkupu mieszkania za gotówkę nawet w ciągu 24 godzin.

Koszty zakupu mieszkania

 

Może się tak zdarzyć, że właściciel mieszkania z rynku wtórnego, nie będzie chciał ponieść kosztów działalności rzeczoznawcy majątkowego. Wówczas, aby przyspieszyć transakcję, będziesz musiał zająć się tym samodzielnie. Koszt utworzenia operatu szacunkowego, wyniesie między 300 zł, a 1000 zł, zależnie od wielkości i rodzaju nieruchomości.

Jednak to koszty notarialne zakupu mieszkania, stanowią zdecydowanie największą część ponoszonych kosztów. Notariusz, będzie musiał wykonać kilka czynności. Wpis roszczenia do księgi wieczystej, czy potwierdzenie umowy przedwstępnej, to tylko drobiazgi. Za każdą z takich pomniejszych czynności, zapłacisz między 100 zł, a 200 zł, w zależności od rodzaju wpisu.

Duże pieniądze wejdą w grę dopiero na sam koniec. Opłata notarialna przy sprzedaży mieszkania, jest bowiem zależna od wartości nieruchomości i wygląda następująco:

  • Powyżej 60 tys. zł do 1 mln zł: 1010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tys. zł; 
  • Powyżej 1 mln zł do 2 mln zł: 4770 zł + 0,2 proc. od nadwyżki powyżej 1 mln zł; 
  • Powyżej 2 mln zł – 6770 zł + 0,25 proc. od nadwyżki powyżej 2 mln zł, lecz nie więcej, niż 10 tys. zł.

Chcesz sprzedać mieszkanie do remontu, lub mieszkanie zadłużone? Poszukujesz kupca na nieruchomość obciążoną prawnie? Świetnie trafiłeś! Nasz skup nieruchomości, z całą pewnością Ci pomoże! Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy, a my zajmiemy się wszelkimi formalnościami!

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

 

1. Czy mogę sprzedać mieszkanie z długami w skupie nieruchomości?

Oczywiście, że możesz sprzedać nieruchomość, na której ciąży kredyt hipoteczny lub inne zobowiązania finansowe. Pamiętaj jednak, że kwota ze sprzedaży mieszkania musi pokryć aktualne zadłużenia wobec wierzycieli. W przeciwnym razie sprzedaż mieszkania może być znacznie utrudniona.

2. Jak wygląda proces sprzedaży mieszkania w skupie mieszkań?

Współpraca z naszym skupem mieszkań jest prosta. Wypełniasz formularz kontaktowy, czekasz na wycenę i propozycję odkupu, a ostatecznie podpisujesz z nami umowę kupna-sprzedaży. 

3. Kiedy dostanę środki ze sprzedaży nieruchomości w skupie?

Pieniądze ze sprzedaży mieszkania otrzymasz tuż po podpisaniu umowy w obecności notariusza. Wypłacimy je w gotówce lub bezpośrednio na wskazany rachunek bankowy przelewem.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Centralny odkurzacz

Centralny odkurzacz – jak wygląda przebieg instalacji, jakie są zalety?

Akt poswiadczenia dziedziczenia

Akt poświadczenia dziedziczenia – najważniejsze informacje

Przywlaszczenie nieruchomosci

Przewłaszczenie nieruchomości na zabezpieczenie – jak z tego wyjść?

jak wycenic mieszkanie - skup nieruchomosci - biuro nieruchomosci online - skup mieszkan

Jak wycenić mieszkanie?

jak wyjsc z dlugow-skup nieruchomosci-skup mieszkan

Jak wyjść z długów, jeśli masz zadłużone mieszkanie?