Pojawienie się nagłych wypadków, sytuacji, w których koniecznie musimy opłacić dodatkowe leczenie lub inne wydatki. Niezależnie od tego, czego będzie dotyczyła ta konkretna sytuacja, pojawienie się jej oznacza konieczność zdobycia dodatkowej gotówki. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy już mamy jakieś długi i dokładamy do nich kolejne. W pewnym momencie możemy zyskać poczucie braku kontroli nad swoim życiem i nie wiemy, jak wyjść z długów zwłaszcza wtedy, gdy nie możemy liczyć na większe zarobki w pracy.
Jak wyjść z długów, jeśli nie masz pieniędzy?
Dla wielu problemem jest przede wszystkim to, jak wyjść z długów nie mając pieniędzy. Ten specyficzny problem nieraz prowadzi do stworzenia swoistej spirali zadłużenia, w której decydujemy się na zaciągnięcie dodatkowych zobowiązań, aby spłacić te poprzednie. W efekcie odraczamy swój wyrok, jednocześnie sprawiając, że będzie jeszcze gorszy do zniesienia. W pewnym momencie nie jesteśmy w stanie brać dodatkowych zobowiązań i musimy poważnie zastanowić się nad tym, jak wyjść z długów komorniczych. To nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jednak jeśli faktycznie chcemy to zrobić, nie możemy zaciągać kolejnych zobowiązań. Wiedza o tym, jak wyjść z długów finansowych jest ważna, wymaga jednak od nas powstrzymania się przed realnym pogłębianiem tego problemu.
Wyjście z długu finansowego – opcje do wyboru
Im wcześniej pomyślimy o tym, aby spłacić kredyt, tym większa szansa, że nie będziemy mieli palącego problemu związanego z tym, jak wyjść z długów chwilówek. Te bowiem jedynie pozornie są korzystne, a zazwyczaj najszybciej otwierają drogę do niewypłacalności i poważnych problemów finansowych. W związku z tym warto pomyśleć o kilku opcjach do wyboru:
- Kredyt konsolidacyjny – choć ma w swojej nazwie „kredyt” jest często najlepszym ratunkiem przed spiralą zadłużenia. Owszem, oznaczać to będzie zwiększenie całości kredytów, ale jednocześnie pozwoli to nam na rozłożenie spłat ratalnym na dłuższy okres. Dzięki temu będziemy mogli dopasować miesięczne raty do swojej wydolności finansowej. Jest to najlepszy sposób na to, jak wyjść z długów. Ten produkt bankowy działa w ten sposób, że nasze zobowiązania są „wykupywane” przez bank, tzn. ten je spłaca i jednocześnie nakłada na nas większe, abyśmy my spłacili ten kredyt bankowy. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skonsolidować tylko część zobowiązań tak, aby sprawnie znaleźć drogę do tego, jak wyjść z długów finansowych, a jednocześnie zminimalizować wzrost miesięcznych rat kredytów i zobowiązań.
- Wydłużenie okresu kredytowania – wbrew
Działania te powinny być uzupełnione oczywiście o zmianę stylu życia, zwiększenie oszczędności. To szczegółowo zostanie omówione poniżej.
Grozi Ci komornik? Zobacz, jak uniknąć licytacji komorniczej nieruchomości.
Chwilówki – jak je spłacić?
Jednym z najczęstszych źródeł trudnych sytuacji finansowych jest wejście w spiralę chwilówek. Te pierwsze oferty mają niezwykle korzystne, nieraz darmowe, ale przy drugim zawarciu umowy prezentują bardzo wygórowane warunki spłaty zobowiązania. W takiej sytuacji pojawia się palący problem tego, jak wyjść z długów chwilówek. Podstawą jest planowanie domowego budżetu i obniżenie domowego budżetu. W efekcie znajdziemy sposób na to, jak wyjść z długów nie mając pieniędzy. W związku z tym:
- Obniż koszty jedzenia i planuj zakupy oraz posiłki – domowe jedzenie zawsze jest tańsze niż w restauracji. Nie jest wskazane decydowanie się na nieraz drogą, a jednocześnie niezdrową żywność.
- Zrezygnuj z kina, teatru i innych tego typu rozrywek.
- Nie kupuj nowych ubrań, jeśli nie jest to konieczne.
Czasem rozwiązaniem niezwykle trudnej sytuacji finansowej jest sprzedaż mieszkania i zakupienie nowego, mniejszego lokalu. Choć zwykle trwa to wiele miesięcy, warto skontaktować się z profesjonalnym skupem nieruchomości. W tym celu wystarczy wypełnić formularz kontaktowy i poczekać na szybką wycenę mieszkania.
Długi komornicze – jak wyjść z długów?
Jeśli nie zdołaliśmy zaradzić problemom finansowym, pojawia się realne ryzyko zajęcia mieszkania przez komornika. W takiej sytuacji do problemu tego, jak wyjść z długów chwilówek dochodzi jeszcze większy problem związany z tym, jak wyjść z długów komorniczych. Dla wielu osób myśl o pojawieniu się komornika jest ostatecznym dowodem ich bankructwa. Jest to jednak błędne myślenie. Faktycznie bowiem w tym właśnie momencie deską ratunku może okazać się kredyt konsolidacyjny. Dzięki temu zyskamy płynność finansową, a także unikniemy ryzyka utraty nieruchomości w postępowaniu komorniczym. Może jednak dojść do sytuacji, w której nie możemy otrzymać kredytu konsolidacyjnego. W takiej sytuacji pomocny będzie skup nieruchomości, który błyskawicznie przeprowadzi z nami transakcję, dając godziwą zapłatę za objętą hipoteką nieruchomość.
Interesuje Cię pożyczka, ale masz zadłużenie komornicze? Chcesz zobaczyć, co możesz z tym zrobić? Przeczytaj nasz artykuł:
Pożyczka z komornikiem – jak to zrobić?
Porozmawiaj ze swoimi wierzycielami
Na koniec warto wspomnieć o tym, że istnieje możliwość dogadania się z wierzycielami. Kontakt z nimi będzie konieczny w tym, czy innym momencie i dobrym pomysłem jest postawienie na to, aby zrobić to jeszcze przed salą sądową. Okazać się może, że dany wierzyciel zaproponuje nam optymalną dla nas i dla niego drogę wyjścia z trudnej sytuacji. Jest to dla niego korzystne, gdyż dzięki temu jest szansa, że jednak otrzyma zwrot całości pożyczki, a przy np. postępowaniu upadłościowym mogłoby pojawić się ryzyko, że tak nie będzie. Stworzenie skutecznego planu spłaty zobowiązań lub nawet krótkie odroczenie spłaty może okazać się zbawienne w skutkach.