3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

dzial III ksiegi wieczystej - skup nieruchomosci - skup mieszkan
Dział III Księgi Wieczystej, czyli roszczenia

Dział III Księgi Wieczystej, czyli roszczenia

Czym jest dział III księgi wieczystej? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, to zapraszamy do lektury. Podstawowym, a jednocześnie najbardziej zaufanym źródłem wiedzy o konkretnej nieruchomości jest księga wieczysta. Znajdujące się w niej informacje są co do zasady, uznawane za obowiązujące. 

Księga wieczysta składa się z kilku działów, a dzisiaj dokładniej przyjrzymy się działowi oznaczonemu numerem III. W dziale zatytułowanym „Prawa, roszczenia i ograniczenia” pojawia się każdy wpis roszczenia do księgi wieczystej, który jest związany z nieruchomością poza jednym, specyficznym typem roszczeń. Jakim? To zostanie omówione w dalszej części artykułu.

Uwaga! Księga wieczysta jest niezbędna, aby nawiązać współpracę z firmą, jaką jest skup nieruchomości!

Księga wieczysta – z jakich składa się działów?

 

Omówienie specyfiki III działu księgi wieczystej należy rozpocząć od przedstawienia, czym zajmują się poszczególne działy. Dzięki temu będzie można lepiej zrozumieć znaczenie tej części dokumentu. Umożliwi to nam również proste określenie, gdzie znajdzie się roszczenie o przeniesienie własności. Warto mieć na uwadze to, że samo już prowadzenie księgi wieczystej ma na celu przedstawienie aktualnego, obowiązującego stanu prawnego nieruchomości. W związku z tym, jeśli pojawi się określona zmiana, koniecznie należy dodać wpis roszczenia do księgi wieczystej, aby w ten sposób utrzymać w pełni aktualny stan wiedzy o nieruchomości.

Wyróżnia się cztery działy księgi wieczystej:

Dział I

W tym dziale znajdziemy oznaczenia nieruchomości. Również ty znajdują się wpisy dotyczące praw własności działki lub mieszkania.

Dział II

Ten dział poświęcony jest użytkowaniu wieczystemu oraz własności.

Dział III

Interesujący nas zawiera w swojej treści informacje o tym, że np. pojawiło się roszczenie w księdze wieczystej (umowa przedwstępna może być jednym ze źródeł takiego roszczenia). W treści tego działu nie pojawiają się wpisy dotyczące hipoteki ciążącej na nieruchomości.

Dział IV

Ten dział jest dedykowany w szczególności kredytom i pożyczkom hipotecznym, którymi objęta została nieruchomość lub których spłata została zabezpieczona w ten sposób.

Zobacz, co warto wiedzieć, by kupić mieszkanie dobrze i nie narobić sobie kłopotu: „Kupno mieszkania, koszty, formalności, na co uważać„? 

Informacje III działu księgi wieczystej

 

Krótka wiedza o tym, czym jest dział III KW, nie mówi wiele. Warto więc szczegółowo przyjrzeć się temu, jakie informacje ma on zawierać. O tym dokładnie mówi art. 25.1.3. ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Na bazie tych zapisów wiemy, że znajdziemy tu m.in.:

  • Informacje o wpisach związanych z ograniczonymi prawami rzeczowymi (wyłączając hipotekę),
  • Wpisy ograniczeń o rozporządzaniu nieruchomością,
  • Wpisy innych praw i roszczeń niezwiązanych z hipoteką – wśród nich znajduje się m.in. roszczenie o przeniesienie własności.

Podobne informacje zawiera III dział księgi wieczystej, która jest związana z ograniczonym prawem rzeczowym, jeśli będzie mowa o spółdzielczym prawie własnościowym do konkretnego lokalu. W takiej sytuacji w dziale tym zostaną zawarte informacje poświęcone dotyczące ograniczenia w rozporządzaniu prawem i inne, choć oczywiści hipoteka dalej będzie miała osoby dział. Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie, ale nie wiesz jak sprawdzić stan prawny mieszkania, koniecznie wybierz profesjonalny skup nieruchomości i skorzystaj z pomocy udzielanej w procesie wyceny i transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości.

Chcesz sprzedać nieruchomość, na której ciąży hipoteka i pozbyć się zadłużenia wobec banku? Skontaktuj się z naszą firmą poprzez formularz – wycena nieruchomości. Dzięki temu w ciągu 24 godzin dowiesz się, ile warte jest Twoje mieszkanie oraz na jaką kwotę odkupu możesz liczyć w ramach skupu mieszkań.

Jakie rubryki znajdują się w III dziale księgi wieczystej?

 

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości obowiązujące od 21 listopada 2013 roku jasno mówi o konkretnej strukturze tego działu księgi wieczystej. Obowiązuje ono zarówno dokumenty dostępne tradycyjnymi metodami, jak i te, które prowadzone są w systemie internetowym. Tu wyróżnić można następujące części (każda zaczyna się od 3.):

  • Wzmianki w dziale,
  • Numer wpisu,
  • Napis,
  • Treść wpisu,
  • Podstawa umieszczenia wpisu,
  • Dane o wniosku ora momencie dokonania wpisu,
  • Komentarz objaśniający zapis.

Warto jeszcze wyjaśnić, czym jest rozpoczynająca dział wzmianka. Jest to informacja o tym, że wpłynął wniosek żądający dokonania zmiany w księdze wieczystej. Ten zaś może wpłynąć na treść księgi wieczystej, ale jeszcze nie został zatwierdzony przez sąd. Wniosek złożony do sądu to może być m.in.:

  • Wpis roszczenia do nieruchomości,
  • Roszczenie o przeniesienie własności,
  • Informacje o zawarciu umowy przedwstępnej, a nawet,
  • Wykreślenie roszczenia o zawarcie umowy przyrzeczonej.

Przeczytaj, z czym wiąże się zakup mieszkania bez księgi wieczystej: „Mieszkanie bez księgi wieczystej, czy warto się takim zainteresować„?

Umowa przedwstępna w księdze wieczystej

 

Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań podczas zawierania umowy przedwstępnej jest tzw. przyrzeczenie sprzedaży. Jest to specjalne zabezpieczenie, o którym mówi art. 16 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece. W jego treści można znaleźć przyszłe roszczenie w księdze wieczystej. Umowa przedwstępna jest poważnie udokumentowana, a także prawnie potwierdzona drogą sądową. Dzięki zawarciu umowy przyrzeczonej przed sądem można powiedzieć, że dochodzi do pełnego „przypieczętowania” umowy.

Jak wykreślić roszczenie o zawarcie umowy przyrzeczonej?

 

W niektórych sytuacjach może się okazać, że interesująca nas nieruchomość została komuś przyrzeczona lub my zmieniamy zdanie o tym, komu chcemy sprzedać swoje mieszkanie. W takim przypadku musimy postarać się o wykreślenie roszczenia o zawarcie umowy przyrzeczonej. Pozwoli to nam na uniknięcie pojawiających się trudności, jeśli dążymy do wycofania się z zawartej wstępnie umowy. Warto to zrobić również ze względu na to, że takie roszczenie zmienia liczbę osób chętnych na zakup mieszkania. 

Chcesz sprzedać nieruchomość, która jest obciążona hipoteką? Masz problemy z komornikiem i nie wiesz, w jaki sposób go spłacić? Wypełnij formularz kontaktowy na naszej stronie Internetowej, a dowiesz się, jak szybko sprzedać mieszkanie i uregulować wszystkie swoje długi. To wygodny sposób na rozwiązanie większości problemów finansowych, a także szansa na zachowanie, chociażby części majątku w razie ryzyka wystąpienia licytacji komorniczej.

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

 

1. Dlaczego księgi wieczyste są analizowane w skupie mieszkań?

Analizujemy dokładnie wypisy z ksiąg wieczystych podczas wyceny nieruchomości, aby mieć pewność, że transakcja nie wiąże się z nadmiernym ryzykiem lub nieruchomość nie jest obciążona finansowo względem banku, lub osób trzecich.

2. Czy księgi wieczyste zawierają wpisy o kredycie hipotecznym?

Księgi wieczyste zawierają wszystkie wpisy dotyczące tego, kto jest właścicielem nieruchomości, jakie ma do niej prawa oraz czy na nieruchomości ciążą jakiekolwiek kredyty np. hipoteczne.

3. Czy można sprzedać nieruchomość bez wpisu do księgi wieczystej?

Brak ksiąg wieczystych nie jest przeszkodą do sprzedaży mieszkania, jednak warto zadbać o to, aby takowe księgi zostały mimo wszystko stworzone przez odpowiedni sąd.

4. Ile kosztują usługi skupu nieruchomości?

Usługi naszego skupu mieszkań są całkowicie darmowe. Współpraca z nami nie generuje żadnych koszów dla sprzedającego. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, poczekać na darmową wycenę, a następnie zaakceptować (lub nie) zaproponowaną ofertę odkupu mieszkania.

5. W jakich miastach działa skup mieszkań?

Jeśli szukasz wygodnego i szybkiego sposobu na sprzedaż mieszkania i akurat jesteś z Katowic, Krakowa lub Wrocławia, to poniżej znajdziesz nasze oddziały:

  • Skup nieruchomości Katowice/Śląsk;
  • Skup nieruchomości Kraków;
  • Skup nieruchomości Wrocław.

 

Oczywiście to nie wszystkie nasze filie, które funkcjonują na terenie Polski. Aby nawiązać współpracę w dowolnym mieście, wystarczy, że skontaktujesz się z nami przez formularz dostępny na stronie www.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Mężczyzna z pieniędzmi, skup nieruchomości.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu – co to jest?

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?