Sprzedaż nieruchomości wiąże się z dopełnieniem szeregu formalności przed podpisaniem aktu notarialnego. Trzeba zebrać wszystkie wymagane dokumenty do sprzedaży mieszkania, które dotyczą stanu prawnego nieruchomości. Aby dobrze przygotować się do tej procedury, warto zapoznać się z listą niezbędników formalnych tak, aby przy podpisaniu aktu notarialnego było wszystko skompletowane. Wcześniejsze zebranie dokumentacji pozwoli na usprawnienie i przyspieszenie całej procedury sprzedaży.
Pamiętaj, że w ramach skupu nieruchomości możesz skorzystać z kompleksowej pomocy przy załatwianiu niezbędnych formalności oraz kompletowaniu dokumentacji dotyczącej sprzedawanego mieszkania lub domu.
Stan prawny nieruchomości. Jakie dokumenty zebrać?
Określając stan prawny mieszkania, trzeba sięgnąć po jego księgę wieczystą, oczywiście, jeżeli taką księgę posiada. Każdorazowa zmiana w prawnym statusie nieruchomości powoduje, że w księdze wieczystej powstają nowe zapisy.
Przy sporządzaniu aktu notarialnego potrzebny będzie numer księgi wieczystej, a także tytuł prawny własności nieruchomości. Jeżeli sprzedawane mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego, to niezbędne przy sprzedaży mieszkania dokumenty zawierać muszą poprzedni akt notarialny, na mocy którego sprzedający stał się właścicielem mieszkania. W przypadku mieszkania z rynku pierwotnego wymagany będzie akt notarialny ustanowienia odrębnej własności lokalu, zawarta z deweloperem.
W sytuacji, gdy mieszkanie pochodzi ze spadku lub darowizny, jego pozyskanie również potwierdzają odrębne akty notarialne. W każdej, odrębnej sytuacji ważna jest świadomość, jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania są potrzebne. W powyższej tematyce prawdopodobnie może zainteresować Cię artykuł: Stan prawny nieruchomości – co to jest i jak to sprawdzić? Analizując go dokładnie, dowiesz się, czym tak właściwie jest status prawny danego mieszkania lub domu oraz w jaki sposób można go sprawdzić bez zbędnych formalności.
Dokumenty przy sprzedaży mieszkania z kredytem
Sprzedaż mieszkania wymaga wielu formalności, a wśród nich wyróżnić trzeba te dotyczące potencjalnych obciążeń nieruchomości. W księdze wieczystej w IV dziale wyszczególnione są hipoteki, jeżeli mieszkanie jest nią obciążone. Wówczas dokumentem niezbędnym będzie zaświadczenie z banku zawierające wszystkie informacje. W takim zaświadczeniu uwzględnione musi być saldo kredytu, numer rachunku do spłaty, zgoda na zdjęcie hipoteki po spłacie kredytu oraz informacja o braku innych umów kredytobiorcy z bankiem na podstawie wierzytelności.
Oczywiście, można sprzedać Mieszkanie z kredytem hipotecznym. Nie ma w tym przeszkody, jeżeli pozostały do spłaty kredyt może zostać uregulowany z kwoty sprzedaży. Jednakże, jeśli cena nieruchomości sprzedawanej jest niższa, niż saldo kredytu to należy przenieść hipotekę na inną nieruchomość lub z własnych środków uregulować niedopłatę kredytu.
Oczywiście możesz sprzedać nieruchomość, na której ciąży hipoteka. Jeśli mieszkasz na terenie Warszawy, Wrocławia lub Poznania koniecznie skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów:
- Skup nieruchomości Warszawa;
- Skup nieruchomości Wrocław;
- Skup nieruchomości Poznań.
Jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania są potrzebne?
Niekiedy na mieszkaniu ciążą inne zobowiązania prywatne, a nawet komornicze. Wówczas hipoteka nałożona przez wierzyciela również znajduje się w księdze wieczystej. Wierzyciel ma prawo uczestniczyć w czasie podpisywania aktu notarialnego i od razu po transakcji odzyskać zaległe należności dłużnika. W przypadku zajęcia komorniczego podany jest rachunek komornika, na który notariusz przeleje odpowiednią kwotę zadłużenia. Po tym fakcie wpis o zadłużeniu w księdze wieczystej zostaje wykreślony.
A jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania jeszcze warto posiadać? Wziąwszy pod uwagę sprzedaż mieszkania, dokumenty zawierać powinny zaświadczenie określające, czy nieruchomość nie jest położona w obszarze rewitalizacji. Wymagane jest również odpowiednie zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami. Ważne jest również przedstawienie zaświadczeń, że lokal jest wolny i żadna osoba nie jest w nim zameldowana. Niewątpliwie planując sprzedaż mieszkania, dokumenty zaświadczające o braku zaległości w opłatach z tytułu podatku od nieruchomości również będą niezbędne.
Co zrobić w sytuacji, kiedy mieszkanie nie ma ksiąg wieczystych? Oczywiście istnieje możliwość ich stworzenia, ale wymaga to czasu. Nieco więcej o tej kwestii przeczytasz we wpisie blogowym: Mieszkanie bez księgi wieczystej – co warto wiedzieć?
Pamiętać warto, że większość dokumentów powinna znajdować się w rękach właściciela mieszkania. Niektóre z nich należy uzyskać od odpowiednich organów administracyjnych, co wiąże się zazwyczaj z przedłożeniem wniosków i oczekiwaniem. Dlatego też zakładając szybką sprzedaż mieszkania, dokumenty warto mieć skompletowane wcześniej. Wybierając nabywcę, warto zwrócić uwagę, czy wszystkie formalności są dopełnione przez obie strony.
Biuro Skup Nieruchomości Online dysponuje pełną wiedzą na temat procedur obowiązujących przy sprzedaży mieszkania, a co za tym idzie, transakcja zostaje przeprowadzona z pełnym profesjonalizmem. Wystarczy kontakt przez formularz Chcę sprzedać mieszkanie, a od tego momentu, aż po akt notarialny finalizujący sprzedaż, profesjonalna obsługa zajmie się wszelkimi formalnościami.
Wybierając nasz skup mieszkań jako nabywcę, można mieć pewność, że przekazane będą dokładne informacje o dokumentach niezbędnych do przeprowadzenia sprzedaży. W tym przypadku firma służy wszelką pomocą oraz ułatwieniem całego procesu, tak by akt notarialny został sporządzony szybko i bezproblemowo.
Chcesz szybko pozbyć się mieszkania, którego jesteś jedynym właścicielem/właścicielką? Zależy Ci na szybkim pozyskaniu dodatkowej gotówki bez zbędnych formalności? Koniecznie uzupełnij formularz kontaktowy i poczekaj na kontakt z naszej strony. Zazwyczaj już w ciągu 24 godzin przesyłamy wycenę wraz z ofertą odkupu mieszkania lub domu.
Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?
1. Jak działa skup nieruchomości?
Nasz skup mieszkań działa na terenie wielu miast w całym kraju. Zasada funkcjonowania jest prosta. Po przesłaniu formularza z podstawowymi danymi odnoszącymi się do sprzedawanej nieruchomości dokonujemy kompleksowej wyceny i przesyłamy wstępną ofertę skupu do klienta. Po zaakceptowaniu warunków wystarczy spotkać się z nami u notariusza celem podpisania umowy kupna-sprzedaży.
2. Kto może zwrócić się o pomoc do skupu nieruchomości?
Z usług naszego skupu nieruchomości może skorzystać praktycznie każdy, kto posiada mieszkanie na własność lub udziały w konkretnej nieruchomości. Jako profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem do każdej sprawy podchodzimy z rozwagą, dzięki czemu klienci otrzymują rzetelne propozycje odkupu.
3. Ile trwa sprzedaż mieszkania w skupie?
W naszym przypadku skup mieszkania trwa maksymalnie kilka dni roboczych. Oczywiście ostateczny czas załatwienia formalności zależny jest od skomplikowania danej sprawy. Kiedy jednak dostarczysz wszelką niezbędną dokumentację oraz udostępnisz lokal celem jego oględzin, możesz liczyć na podpisanie umowy kupna-sprzedaży nawet w ciągu 3 dni roboczych.
4. Czy dokumentacja nieruchomości jest zawsze wymagana podczas sprzedaży?
Dokumenty takie, jak np. księgi wieczyste czy akty notarialne są wręcz niezbędne, aby przeprowadzić cały proces skupu nieruchomości zgodnie z prawem. Pamiętaj, że jedyne koszty, jakie ponosisz to te, które dotyczą pozyskania niezbędnej dokumentacji oraz dojazdu do kancelarii notarialnej celem podpisania umowy z naszym skupem mieszkań.
5. Kiedy dostanę gotówkę ze sprzedaży nieruchomości?
Pieniądze od naszego skupu nieruchomości otrzymasz natychmiast po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży w obecności notariusza. Środki wypłacamy zawsze w gotówce lub na życzenie klienta przelewem natychmiastowym na wskazane w umowie konto bankowe. Gwarantujemy maksimum bezpieczeństwa podczas każdej transakcji oraz atrakcyjne ceny odkupu mieszkań i domów w całej Polsce.