Darowizna mieszkania to obok standardowej sprzedaży jeden z najczęściej spotykanych sposobów przeniesienia własności nieruchomości na drugą osobę. Z uwagi na często osobisty charakter i nieodpłatność, najbardziej popularna jest wśród osób należących do tego samego kręgu rodzinnego. Istotnym czynnikiem decydującym bywają również kwestie podatkowe. Na czym zatem polega umowa darowizny i darowizna mieszkania oraz na co warto zwrócić uwagę przy jej zawieraniu?
Musisz też wiedzieć, że mieszkanie, które posiadasz w wyniku darowizny np. od rodziców, możesz bez żadnego problemu sprzedać, pod warunkiem, iż posiadasz już do niego pełne prawa. Wybierz nasz skup nieruchomości i zyskaj dodatkowe środki nawet w ciągu kilku dni po otrzymaniu oferty odkupu mieszkania.
Na czym polega darowizna mieszkania?
Darowizna mieszkania, jest to według art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, umowa między dwiema stronami, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Aby umowa taka doszła do skutku, wymagana jest zgodna wola obydwu stron. Oznacza to, że obdarowany musi się zgodzić na otrzymanie darowizny. Przedmiotem umowy jest konkretna rzecz pochodząca z majątku darczyńcy, którą zobowiązuje się bezpłatnie przekazać na rzecz osoby obdarowanej.
Przedmiotem darowizny mogą być również wszelkiego rodzaju nieruchomości, np. darowizna mieszkania, działki czy budynku stanowiącego odrębną nieruchomość. Umowa darowizny będzie zakładała przeniesienie przez darczyńcę, będącego zbywcą, własności danej nieruchomości na rzecz obdarowanego, czyli nabywcy. Z uwagi na to, iż przedmiotem darowizny jest nieruchomość, umowa ta wymaga bezwzględnie formy aktu notarialnego pod rygorem nieważności całej czynności.
Jeśli szukasz większej ilości informacji w temacie darowizny, to znajdziesz je w naszym artykule: „Darowizna, co warto o niej wiedzieć?„
Kiedy należy się podatek od darowizny nieruchomości?
Wraz z zawarciem umowy darowizny, po stronie obdarowanego powstaje obowiązek zgłoszenia tego faktu do odpowiedniego Urzędu Skarbowego, właściwego dla miejsca położenia nieruchomości będącej przedmiotem umowy.
Podstawą opodatkowania jest wartość nieruchomości, którą strony ustalają najczęściej w samym akcie notarialnym, dzięki czemu można od razu ustalić podstawę do obliczenia podatku. Wartość ta, powinna stanowić wartość rynkową, w innym przypadku naczelnik właściwego urzędu skarbowego może stwierdzić, że określona przez nabywcę wartość nieruchomości nie odpowiada wartości rynkowej.
W takim wypadku może on wezwać nabywcę do jej podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny. Jeżeli nabywca nie poda prawidłowej ceny w wyznaczonym terminie, naczelnik sam określi wartość darowizny i wezwie do uzupełnienia brakującej kwoty podatku.
Grupy podatkowe od darowizny mieszkania
Do poszczególnych grup podatkowych ustawa o podatku od spadków i darowizn zalicza kolejno:
- do grupy I – małżonka, dzieci, rodziców, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów,
- grupa numer II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych,
- do grupy III – innych nabywców. Wysokość podatku od darowizny zależy przede wszystkim od wartości nieruchomości oraz osoby obdarowanej, ponieważ dla poszczególnych grup podatkowych przyjmuje się inną kwotę, po której przekroczeniu, na podstawie sumy kwoty określonej w ustawie i powiększonej o procent z nadwyżki powstałej po przekroczeniu przez wartość określonego progu, oblicza się podatek.
Darowizna bez podatku także jest możliwa. Dochodzi do niej w szczególności w przypadku darowizny od rodziców. Z racji tego, że dzieci należą do pierwszej grupy podatkowej, są one zwolnione z podatku, jeżeli w ciągu 6 miesięcy od momentu dokonania darowizny zgłoszą ten fakt do właściwego urzędu skarbowego. W takim przypadku wartość przedmiotu darowizny nie ma znaczenia.
Darowizna bez podatku ma miejsce również wtedy, gdy jej wartość nie przekracza kwoty wolnej od podatku – tej samej, po której przekroczeniu powstaje obowiązek podatkowy. Jeśli jednak chcesz sprzedać mieszkanie otrzymane w wyniku darowizny, wystarczy, że wybierzesz zakładkę wycena nieruchomości na naszej stronie Internetowej i prześlesz podstawową dokumentację do wglądu dla naszych specjalistów.
Abstrahując od kwestii podatkowych, zastanów się też nad tym, kto może mieć pierszeństwo jeśli chodzi o zakup takowej nieruchomości. W ramach darowizny oczywiście osoba przekazująca np. mieszanie może zawrzeć umowę pierwokupu. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się nieco więcej na ten temat. Pierwokup nieruchomości – kto ma pierwszeństwo?
Darowizna mieszkania – kto zapłaci podatek?
Obowiązek zapłaty podatku od darowizny nieruchomości dokonanej w formie aktu notarialnego spoczywa na obdarowanym, który wpłaca na konto notariusza odpowiednią kwotę, a następnie notariusz, jako zobowiązany przez ustawę płatnik, przelewa tę kwotę do urzędu skarbowego oraz wysyła odpis aktu notarialnego. W przypadku darowizny bez podatku np. darowizny mieszkania od rodziców obowiązek notariusza ogranicza się do samego przesłania wypisu.
Jeżeli chcesz szybko i bezpiecznie sprzedać mieszkanie otrzymane w drodze darowizny od rodziców, dzieci, czy też innych osób, koniecznie odwiedź naszą zakładkę, sprzedam mieszkanie i uzupełnij formularz kontaktowy. Gwarantujemy profesjonalny kontakt, dobre warunki zakupu oraz szybką wycenę Twojej nieruchomości. Przekonaj się, że mieszkanie otrzymane w spadku lub w formie darowizny można w krótkim czasie sprzedać, otrzymując zapłatę w gotówce, lub bezpośrednio na wskazany rachunek bankowy tuż po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży z naszym biurem.
Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?
1. Ile trwa sprzedaż mieszkania w skupie, które zostało przekazane w formie darowizny?
Jako skup mieszkań potrzebujemy odrobinę czasu, aby zapoznać się z dokumentacją sprzedawanej nieruchomości i przeanalizować dokumenty określające jej stan prawny. Kiedy w sprawie nie występują żadne komplikacje, można liczyć na przesłanie wyceny nawet w ciągu 24 godzin, natomiast czas do podpisania umowy kupna-sprzedaży u notariusza wynosi od 3 do 7 dni roboczych. W skrajnych przypadkach ten czas może się wydłużyć, jednak dokładamy wszelkich starań, aby proces realizacji skupu był jak najkrótszy.
2. Jak szybko mogę otrzymać środki ze sprzedaży mieszkania?
Środki pieniężne ze sprzedaży mieszkania otrzymasz tuż po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży w obecności notariusza. Możesz wybrać opcję wypłaty bezpośrednio na rachunek bankowy lub w gotówce – decyzja należy do Ciebie. Jeśli potrzebujesz nagłego zastrzyku gotówki, a akurat masz mieszkanie, które dostałeś/dostałaś w formie darowizny, koniecznie poproś naszą firmę o jego wycenę i propozycję odkupu.
3. Czy sprzedaż darowanego mieszkania to dobry pomysł?
Sprzedaż mieszkania otrzymanego w darowiźnie to doskonały pomysł, aby zasilić swój domowy budżet dodatkową gotówką. Taka forma sprzedaży przydaje się szczególnie w sytuacjach, gdzie nagle występuje potrzeba zasilenia konta gotówką. Nasz skup mieszkań gwarantuje nie tylko najlepsze rynkowe ceny odkupu, ale też profesjonalną pomoc i gwarancję bezpieczeństwa dla każdej transakcji.
4. Gdzie mogę sprzedać mieszkanie, które dostałem w formie darowizny?
Jako skup działamy na terenie wielu miast w Polsce. Masz mieszkanie w Gdańsku, Bydgoszczy lub Krakowie? Nasze filie, to:
- Skup nieruchomości Gdańsk;
- Skup nieruchomości Bydgoszcz;
- Skup nieruchomości Kraków.
Oczywiście to nie wszystkie miasta, w jakich działamy. Swoimi usługami staramy się objąć jak największy teren kraju, aby każdy, kto posiada niechcianą nieruchomość w dowolnym stanie technicznym i prawnym, mógł ją szybko sprzedać z opcją wypłaty środków w gotówce lub przelewem bezpośrednio po podpisaniu umowy z naszą firmą.