3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

darowizna - skup nieruchomosci warszawa
Darowizna – co to jest i co warto o niej wiedzieć?

Darowizna – co to jest i co warto o niej wiedzieć?

Darowizna to temat, który dla osoby niezaznajomionej z tematem, może być nieco konfundujący. Wszystko z uwagi na pozornie skomplikowane konstrukcje prawne, w ramach których darowizna w ogóle może mieć miejsce. Sprawa może wydać się jeszcze trudniejsza, gdy w grę wejdzie darowizna mieszkania. W tym artykule pokażemy jednak, że nie ma na świecie takich problemów, którym nie bylibyśmy w stanie podołać. Darowizna – co to jest i co warto o niej wiedzieć? Dowiesz się w tym artykule.

Darowizna – co to jest?

 

Darowizna to czynność prawna, w ramach której nieodpłatnie przekazujemy drugiej ze stron jakieś dobro materialne, cyfrowe, pieniężne, bądź tytuł własności. Przedmiotem darowizny mogą być również dobra, które w momencie ich przekazania jeszcze nie istnieją. Nie istnieją żadne regulacje, które sankcjonowałyby, komu możemy przekazać darowiznę, ani co może się na nią składać. Niemniej, zależnie od tego, dla kogo darowizna jest przeznaczona, może zależeć, jakie dalsze formalności będą czekały na obie ze stron. Głównie są to kwestie podatkowe.

Ważne! W ramach aktu darowizny mieszkania nieruchomość, którą masz już na własność, możesz sprzedać w naszym skupie nieruchomości. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami poprzez stronę Internetową, a wycenę otrzymasz nawet w ciągu doby!

Aby darowizna była ważna w świetle polskiego prawa, strony muszą zawrzeć umowę darowizny. Kodeks Cywilny nie nakazuje tego, by umowa darowizny każdorazowo sporządzana była w formie aktu notarialnego, choć są wyjątki, w których bez interwencji notariusza się nie obejdzie. Taki wyjątek stanowi na przykład darowizna mieszkania. W pozostałych przypadkach zwykła umowa zostanie uznana przez prawo za ważną, jeśli określone w niej przekazanie danego składnika majątku, rzeczywiście doszło do skutku.

Co ważne, darczyńca może na podstawie umowy określić sposób, w jaki darowizna powinna zostać wykorzystana przez otrzymującego. Jeśli strona obdarowywana nie dotrzyma postanowień umowy, może zostać zmuszona do oddania otrzymanych składników majątku.

Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie szybko i za gotówkę, to wypełnij formularz kontaktowy: Chcę sprzedać mieszkanie, a w ciągu 24h otrzymasz zupełnie darmową wycenę online oraz ofertę kupna.

Podatek od darowizny

 

Podatek od darowizny reguluje Ustawa o podatku od spadków i darowizn, przewidując, że do zapłaty podatku zobowiązany jest obdarowany. Wysokość podatku jest ściśle powiązana z wartością przekazywanych dóbr, wahając się w granicach od 3%, aż do 20%. Szczęśliwie, istnieje szereg zwolnień i wyjątków, dzięki którym możesz znacznie pomniejszyć kwotę uiszczanego podatku, lub nawet całkowicie pominąć podatek od darowizny.

Polskie prawo wyróżnia trzy, a de facto nawet cztery grupy podatkowe, które stanowią później podstawę do opodatkowania. Wysokość podatku, który będziesz musiał zapłacić, jest zatem zależna od Twojego stopnia pokrewieństwa z darczyńcą. Grupy są następujące:

 • Grupa I – w jej skład wchodzi Twoja najbliższa rodzina, czyli małżonek, dzieci, wnuki, rodzeństwo, rodzice czy dziadkowie. Naturalnie, bliskość nie musi w tym przypadku wynikać z powiązań genetycznych, wobec czego w skład grupy pierwszej zalicza się także teściów, ojczyma czy macochę, pasierba, a także zięcia czy synową.
 • Grupa II – czyli rodzina nieco dalsza, obejmująca swym zasięgiem zstępnych Twojego rodzeństwa, czy rodzeństwo Twoich rodziców, rodzeństwo małżonka, małżonków i zstępnych pasierbów, czy małżonków rodzeństwa.
 • Grupa III – w tej grupie znajdują się wszyscy pozostali obdarowywani.

Jeśli interesują Cię kwestie podatkowe, zastanów się też nad tym, kiedy obdarowana osoba nie musi płacić podatku. W tej kwestii pomoże Ci nasz artykuł: Podatek od spadku mieszkania – kiedy go nie zapłacimy?

Progi podatkowe od darowizny

 

Każda grupa posiada swoją własną kwotę wolną od podatku. W przypadku grupy pierwszej będzie to 9 637 zł. W przypadku grupy drugiej już mniej, bo 7 276 zł, a w grupie trzeciej zaledwie 4 902 zł.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że spośród grupy I, można wyodrębnić specjalną grupę 0. W jej skład wchodzą:

 • Małżonkowie,
 • Zstępni,
 • Wstępni,
 • Ojczym/macocha (jeśli dotyczy),
 • Rodzeństwo

Jeżeli darowizna jest przekazywana członkowi, który stopniem pokrewieństwa wpisuje się w tę grupę, wówczas istnieje możliwość całkowitego uniknięcia zapłaty podatku od darowizny. Wystarczy spełnić dwa warunki – drobiazgowo udokumentować wartość otrzymanej darowizny, a także zgłosić fakt jej otrzymania do właściwego dla siebie Urzędu Skarbowego, w terminie sześciu miesięcy, od momentu otrzymania darowizny. Otrzymania darowizny nie trzeba zgłaszać jedynie wówczas, gdy jej wartość nie przekracza ustawowej kwoty 9 637 zł. W pozostałych przypadkach niepowiadomienie Urzędu Skarbowego o otrzymanej darowiźnie poskutkuje koniecznością zapłacenia od niej podatku.

Ten temat również może Cię zainteresować: „Podatek od spadku mieszkania, jak go nie płacić?”. Dowiesz się z niego, chociażby podstawowych informacji na temat podatków oraz uniknięcia konieczności ich opłacenia.

Darowizna mieszkania – formalności

 

Jak wykazaliśmy wyżej, najwięcej pracy z dokumentacją będziesz miał wówczas, gdy w grę wejdzie darowizna mieszkania. Formalności, które staną na Twojej drodze, nie są jednak szczególnie inne od tych, których musiałbyś dokonać w przypadku podobnych transakcji. Kluczową kwestią jest tutaj wizyta u notariusza.

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, darowizna mieszkania, a dokładniej – formalizująca ten fakt umowa darowizny, musi mieć formę aktu notarialnego. Umowa darowizny powinna zawierać następujące informacje:

 • Miejsce i data sporządzenia umowy,
 • Imiona, nazwiska i adresy obu stron,
 • Numery seryjne dowodów tożsamości,
 • Określenie przedmiotu darowizny,
 • Oświadczenie darczyńcy o korzystaniu z pełni praw do przedmiotu umowy,
 • Oświadczenie o nadaniu darowizny i o przyjęciu darowizny (właściwe dla odpowiednich stron),
 • Określenie momentu przekazania darowizny – wraz z podpisaniem umowy, lub od zawartej w umowie daty.

W przypadku notarialnego potwierdzenia umowy darowizny, to notariusz będzie tym, który zgłosi fakt zaistnienia darowizny w Urzędzie Skarbowym. W celu załatwienia niezbędnych formalności możesz też skontaktować się z naszą firmą. Jako profesjonaliści pomagamy wszystkim swoim klientom na terenie Lublina, Łodzi, Krakowa i nie tylko. Działamy w tych miastach, jako:

 • Skup nieruchomości Lublin;
 • Skup nieruchomości Łódź;
 • Skup nieruchomości Kraków.

Jak uniknąć podatku od darowizny?

 

Warto też mieć na uwadze, że obdarowany może w tym przypadku w całości uniknąć podatku od darowizny. Musi jednak spełnić następujące warunki:

 • Zobowiązać się do zamieszkania w nabytym lokalu,
 • Zobowiązać się do niesprzedawania mieszkania przez okres pięciu lat,
 • Nie wynajmować mieszkania w czasie otrzymywania darowizny, bądź rozwiązać umowę najmu w terminie sześciu miesięcy od otrzymania darowizny,
 • Nie być jednocześnie właścicielem innego lokalu, ani nie posiadać spółdzielczego prawa lokatorskiego do lokalu, lub zbyć je w terminie sześciu miesięcy od otrzymania darowizny.

Chcesz sprzedać zadłużone mieszkanie, albo poszukujesz kupca na swoje mieszkanie do remontu? Nasz skup mieszkań z całą pewnością Ci pomoże! Wypełnij formularz kontaktowy i otrzymaj wycenę z propozycją odkupu mieszkania nawet w ciągu 24 godzin. Sprawdź, jakie to proste!

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

 

1. Czy darowizna od najbliższych w formie nieruchomości jest opodatkowana?

Wszelkiego rodzaju darowizny od najbliższych osób np. rodziców nie są opodatkowane. Oznacza to, że możesz otrzymać mieszkanie i nie zapłacić ani złotówki podatku. Kiedy jednak zdecydujesz się w późniejszym czasie na jego sprzedaż środki, które otrzymasz, będą po prostu Twoim zyskiem.

2. Chcę sprzedać mieszkanie, które otrzymałem w wyniku darowizny. Jak mogę to zrobić?

Skontaktuj się z naszym skupem mieszkań i przekonaj się, jak prosta jest sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku lub w formie darowizny. Wystarczy, że prześlesz do naszego skupu niezbędne dokumenty dotyczące nieruchomości oraz swoje dane kontaktowe. Nasi specjaliści prześlą do Ciebie wycenę i propozycję odkupu nawet w ciągu 24 godzin.

3. Jak szybko mogę otrzymać środki ze sprzedaży mieszkania?

Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości w naszym skupie mieszkań otrzymać bezpośrednio po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży w obecności notariusza. Oznacza to, że po dopełnieniu wszystkich formalności możesz otrzymasz pieniądze od ręki, bez konieczności oczekiwania na przelew. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem gwarantujemy też najlepsze rynkowe ceny odkupu.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

 • 1 krok
 • 2 krok
 • 3 krok

Zobacz więcej

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Dom samowystarczalny - czym są domy samowystarczalne?

Dom samowystarczalny – czym są domy samowystarczalne?

Jak znaleźć właściciela działki po numerze działki?

Jak znaleźć właściciela działki po numerze działki?