3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

Czy z nieruchomosci mozna egzekwowac alimenty?
Czy z nieruchomości można egzekwować alimenty?

Czy z nieruchomości można egzekwować alimenty?

Czy z nieruchomości można egzekwować alimenty? Licytacja nieruchomości mieszkaniowej dość często bywa kojarzona jako rozwiązanie, z którego chętnie korzystają banki. Warto jednak pamiętać, że przymusowa sprzedaż nieruchomości przez komornika to opcja wykorzystywana nie tylko do wyegzekwowania należności banku. Niekiedy okazuje się, że dłużnik miał wiele pozabankowych zobowiązań (w tym również dotyczących alimentów).

Kwestia licytacji nieruchomości na poczet zaległych alimentów jest ciekawa, bo ustawodawca postanowił ją uregulować w sposób szczególny. Co więcej, w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 niedawno zostały wprowadzone nowe przepisy, które mają związek również z licytacją nieruchomości na skutek zaległych alimentów. Postanowiliśmy omówić te regulacje oraz nieco starsze przepisy. Jeśli zalegasz z alimentami i nie chcesz, aby doszło do licytacji komorniczej, skorzystaj z oferty naszego skupu nieruchomości, a pozbędziesz się nie tylko długu, ale i zyskasz dodatkowe środki do domowego budżetu.

Alimenty mają pierwszeństwo przed innymi zobowiązaniami

 

Świadczenia alimentacyjne posiadają szczególny charakter i właśnie dlatego ustawodawca wprowadził wiele wyjątkowych regulacji, które ich dotyczą. Chodzi zwłaszcza o przepisy ustawy kodeks postępowania cywilnego (KPC). Wspomniany akt prawny przewiduje między innymi bardziej restrykcyjne zasady egzekwowania zaległości alimentacyjnych z wynagrodzenia dłużnika oraz kwot przechowywanych na jego rachunku bankowym. Szczególne przepisy KPC dotyczą także egzekucji z nieruchomości zakończonej licytacją i sprzedażą domu, gruntu lub lokalu przez komornika.  

Warto wiedzieć, że artykuł 1025 kodeksu postępowania cywilnego wprowadza jednoznaczne zasady podziału kwoty uzyskanej z egzekucji (m.in. egzekucji długu dotyczącej nieruchomości). Kwota pozyskana dzięki sprzedaży domu, lokalu lub działki w następującej kolejności będzie zaspokajała kolejne koszty i świadczenia: 

  • koszty egzekucyjne (z wyjątkiem kosztów zastępstwa prawnego, które przyznał komornik w postępowaniu egzekucyjnym)
  • należności związane z alimentami,
  • należności za pracę dotyczące okresu 3 miesięcy (do wysokości najniższego wynagrodzenia), a także renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa albo śmierci i koszty zwykłego pogrzebu dłużnika,
  • zobowiązania zabezpieczone hipoteką morską lub przywilejem na statku morskim,
  • należności zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym lub zastawem skarbowym albo korzystające z ustawowego pierwszeństwa oraz należności wynikające z praw, które obciążały nieruchomość przed dokonaniem w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji ,
  • świadczenia za pracę niezaspokojone zgodnie z punktem numer 3,
  • koszty podatkowe niezaspokojone wedle kolejności określonej w punkcie piątym (tzn. niezabezpieczone hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym),
  • należności wierzycieli prowadzących egzekucję,
  • pozostałe kwoty.

Powyższa lista potwierdza jednoznacznie, czy z nieruchomości można egzekwować alimenty. Warto zwrócić uwagę, że są one „ściągane” szybciej nawet niż kwoty zabezpieczone przy pomocy hipoteki.  W kwestii egzekwowania długów na rzecz wierzycieli warto też wiedzieć, czym jest licytacja komornicza. Nasz artykuł przybliży Ci znacznie tę tematykę i pozwoli podjąć właściwą decyzję.

Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie, na którym ciążą pewne długi szybko i za gotówkę, to wypełnij formularz kontaktowy: Chcę sprzedać mieszkanie, a w ciągu 24h otrzymasz zupełnie darmową wycenę online oraz ofertę kupna. Pamiętaj, że nasza oferta jest nieobowiązująca, a więc nawet jeśli nie podejmiesz współpracy, nie narażasz się na żadne dodatkowe koszty.

Zwykle nie można sprzedać mieszkania jeśli dług jest mały

 

Szczególny status alimentów jest widoczny również jeśli weźmiemy pod uwagę zmiany prawne wprowadzone w ramach tak zwanej tarczy antykryzysowej 3.0. Mowa o przepisach zakazujących składania wniosku o wyznaczenie terminu licytacji lokalu mieszkalnego lub działki zabudowanej domem jeśli wysokość egzekwowanej należności głównej stanowi mniej niż 5% sumy oszacowania (wyceny) dotyczącej danej nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, że takie ograniczenia egzekucyjne obowiązujące od 30 maja 2020 r. posiadają kilka ważnych wyjątków. 

Po pierwsze, ograniczenia w licytacji nieruchomości związanego z niskim poziomem długów nie stosuje się do należności Skarbu Państwa (patrz art. 952 (1) KPC). Oznacza to, że przepisy chroniące dłużnika nie będą miały zastosowania m.in. do zadłużenia wobec funduszu alimentacyjnego. Po drugie, sąd może po zbadaniu okoliczności sprawy zadecydować, że dług nieprzekraczający 5% wyceny nieruchomości mieszkaniowej powinien jednak być egzekwowany poprzez licytację oraz sprzedaż domu albo lokalu.

Co zrobić kiedy długi rujnują domowy budżet? Sprawdź artykuł: Jak wyjść z długów jeśli masz zadłużone mieszkanie? Dowiedz się, co możesz zrobić, aby spłacić wierzycieli oraz w jaki sposób najszybciej pozyskać gotówkę ze sprzedaży mieszkania.

Samodzielna sprzedaż nieruchomości bywa dużo lepszą opcją 

 

W ramach podsumowania, na pewno warto wspomnieć, że samodzielna sprzedaż nieruchomości jeszcze przed jej zajęciem przez komornika bywa najlepszą opcją. W ramach takiej transakcji można bowiem uzyskać bardziej atrakcyjne warunki cenowe. Godziwą wycenę oraz szybkie sfinalizowanie transakcji gwarantują profesjonalne firmy oferujące skup nieruchomości (m.in. skup domów, skup działek oraz skup mieszkań).

Szukasz sposobu na pozbycie się problemów finansowych? Chcesz sprzedać swoje mieszkanie i zdobyć dodatkową gotówkę unikając licytacji komorniczej? Skontaktuj się z naszym biurem poprzez formularz kontaktowy, a wycenę mieszkania otrzymasz już w ciągu 24 godzin. Współpraca z nami to gwarancja bezpieczeństwa, najlepszych rynkowych cen odkupu nieruchomości oraz szybkie załatwienie każdej sprawy. Skupujemy zarówno mieszkania w dobrym, jak i złym stanie technicznym oraz z różnymi problemami prawnymi.

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

 

1. Gdzie działa skup nieruchomości?

Jako skup mieszkań działamy na terenie wielu miast w Polsce. Jeśli mieszkasz w Poznaniu, Szczecinie lub Katowicach, oto nasze placówki:

  • Skup nieruchomości Poznań;
  • Skup nieruchomości Szczecin;
  • Skup nieruchomości Katowice/Śląsk.

 

Kontaktując się z naszą firmą, możesz liczyć na profesjonale podejście doradców do każdej sprawy, szybką wycenę nieruchomości oraz minimum formalności przed podpisaniem umowy. Wybierając nasz skup mieszkań, nie ponosisz żadnych kosztów związanych z wyceną lub podpisaniem umowy. Jedyne wydatki, jakie ponosisz to te potrzebne na dojazd do notariusza oraz ewentualne oględziny mieszkania.

2. Jak nawiązać współpracę ze skupem mieszkań?

Aby skontaktować się z nami, wystarczy, że uzupełnisz odpowiedni formularz i poczekasz na kontakt z naszej strony. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem zaproponujemy Ci możliwie najlepszą cenę odkupu mieszkania i pomożemy w załatwianiu niezbędnych formalności. Pamiętaj, że nasza oferta jest nieobowiązująca, dlatego nawet jeśli nie zdecydujesz się na sprzedaż, nie poniesiesz żadnych kosztów związanych z naszą wyceną.

3. Czy sprzedaż mieszkania przed egzekucją komorniczą to dobry pomysł?

Sprzedaż mieszkania do naszego skupu nieruchomości tuż przed wystąpieniem egzekucji lub licytacji komorniczej to doskonały pomysł. Jeśli dochodzi do takowej licytacji, możesz stracić dobytek swojego życia bezpowrotnie. Kiedy jednak sprzedaż nieruchomość naszej firmie zyskasz nie tylko środki potrzebne do uregulowania zadłużenia, ale także gotówkę, która zasili Twój domowy budżet.

 

Korzystanie z usług naszego skupu mieszkań działającego w wielu polskich miastach to przede wszystkim bezpieczeństwo dla każdej transakcji, wygoda oraz minimum kosztów. Podczas współpracy z nami spotkamy się maksymalnie dwa razy. Raz podczas oględzin mieszkania, a drugi raz u notariusza podczas podpisywania umowy. Środki za odkup mieszkania wypłacamy tuż po podpisaniu umowy w gotówce lub bezpośrednio na rachunek bankowy wskazany przez sprzedającego.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Uzbrojenie działki – co to jest i dlaczego jest takie ważne?

Co to jest zachowek?

Biuro nieruchomości Kłodzko

Mieszkanie za odstępne – co to, co warto wiedzieć?

podatek pcc

Podatek PCC – co to jest, kto go płaci, kiedy złożyć?

Mężczyzna z pieniędzmi, skup nieruchomości.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu – co to jest?