3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - skup nieruchomosci online za gotowke
Co to jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Co to jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Na obszarze gminy przygotowuje się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w skrócie MPZP. Jest to specjalny akt prawny, którego częściami składowymi są dwa elementy: opis oraz grafika. Ten niezwykle ważny dokument jest przygotowywany przez gminę bądź radę miasta, które to jednostki mogą dany plan uchylić, aby wprowadzić inny. 

Kiedy znasz miejscowy plan zagospodarowania terenu, możesz skontaktować się z naszym skupem nieruchomości pozbyć się wybranej działki za atrakcyjną cenę odkupu. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest źródłem wielu niezwykle cennych informacji, których walory są doceniane przede wszystkim przy konieczności określenia końcowego kształtu budowy. Co należy wiedzieć o MPZP?

Czym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

 

MPZP to niezwykle ważny dokument, który pozwala na określenie, czy możemy przeprowadzić inwestycję budowlaną na danej działce. Zawiera on m.in. wytyczne dotyczące usytuowania budynku na posesji. Musi być on przygotowany przez każdą gminę w Polsce. Ten miejscowy plan jest tworzony przez gminy lub rady miasta od 2003 roku i obowiązuje wyłącznie na terenie tej gminy, która uchwaliła dany MPZP.

Wspólnota mieszkaniowa bardzo często obejmuje mieszkania w większych blokowiskach w Polsce. Zobacz, czym jest wspólnota mieszkaniowa? Dowiesz się z niego nieco więcej na temat tego, w jaki sposób funkcjonują te organizacje oraz dlaczego bardzo często dochodzi do sporów pomiędzy mieszkańcami a wspólnotą. W przypadku miejscowego planu zagospodarowania terenu wspólnoty mieszkaniowe mogą mieć wpływ na jego postanowienia po wystosowaniu wniosku od organów zarządzających danym terenem.

Jakie informacje przedstawia MPZP?

 

Wytyczne wskazywane na konkretnym terenie są wyjaśniane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli więc stawiamy na budowę domu i chcemy przeprowadzić ten proces możliwie najszybciej, konieczne jest zweryfikowanie wytycznych obowiązujących na danym obszarze. Jeśli jednak nie ma takiego dokumentu, jest konieczne podjęcie innych działań. Co jednak można znaleźć z MPZP?

  • Typ budowli, jaką można wznieść na danym terenie;
  • Dopuszczalną wysokość budynku;
  • Trasę dojazdu do danej nieruchomości;
  • Co może zostać umieszczone obok inwestycji.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest istotny dla inwestora. Jeśli określony typ inwestycji nie został wskazany w MPZP, oznacza to, że jest ona zabroniona.

Jak zostało zaznaczone, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego składa się z dwóch części. W opisowej można znaleźć treść uchwały rady gminy, która określa warunki przeznaczenia terenu oraz wszelkie ograniczenia. Można tu znaleźć:

  • Tytuł,
  • Podstawę prawną,
  • Przepisy merytoryczne – zarówno ogólne, jak i szczegółowe,
  • Przepisy mówiące o wejściu w życie tego aktu prawnego,
  • Podział na poszczególne jednostki redakcyjne.

Z kolei w części graficznej możemy znaleźć mapy obszarów przeznaczonych do zabudowy, drogi, a także tereny zielone i usługowe. Część graficzna MPZP jest dodatkiem obejmującym wykonanie kopii w skali:

  • 1:1000 – jest to skala podstawowa.
  • 1:500 – stosowana dla obszarów podlegających szczególnie intensywnej zabudowie.
  • 1:2000 – jest wykorzystywana dla inwestycji liniowych oraz obszarów o znacznej powierzchni.
  • 1:5000 – tę skalę stosuje się tam, gdzie obowiązuje zakaz zabudowy lub wskazuje się przeznaczenie gruntów do zalesienia.

Kiedy masz już nieruchomość na własność np. dom bliźniak i w danym momencie zmienił się miejscowy plan zagospodarowania terenu, koniecznie zastanów się nad jego szybką sprzedażą. Kiedy w ramach MPZP wydano pozwolenie na wybudowanie np. blokowiska w pobliżu Twojego domu, ten może znacznie stracić na wartości. Wypełnij odpowiedni formularz w zakładce wycena nieruchomości na naszej stronie Internetowej, a otrzymasz wycenę nawet w ciągu 24 godzin.

Posiadasz dom lub mieszkanie na terenie Wrocławia, lub Warszawy? Skontaktuj się z jedną z naszych filii:

  • Skup nieruchomości Wrocław;
  • Skup nieruchomości Warszawa.

W ten sposób szybko sprzedaż mieszkanie lub dom w sytuacji, kiedy zmienia się miejscowy plan zagospodarowania terenu i okolica staje się o wiele mniej atrakcyjna do zamieszkania.

Gdzie i jak można zyskać dostęp do MPZP?

 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego można uzyskać w urzędzie miasta bądź gminy. Jako dokument jawny, jest on dostępny w witrynach internetowych, w tym w BIP miasta. Każdy ma więc prawo uzyskać wgląd do tego dokumentu. Gdzie dokładnie można szukać MPZP?

  • W systemie informacji przestrzennej;
  • W urzędzie gminy lub miasta – MPZP są dostępne w działach zorientowanych na planowanie przestrzenne gminy. Znaleźć można jako uchwałę dostępną w komórkach organizacyjnych, które zajmują się obsługiwaniem rady gminy;
  • W starostwie oraz urzędzie miasta na prawach powiatu – działy wydające pozwolenia na budowę. Te są bowiem przekazywane starostom przez gminy.
  • W dziennikach wojewódzkich obejmujących terytorium gminy lub miasta.

Pomijając dostęp do MPZP, warto też wiedzieć, jakie opłaty są związane z budową nieruchomości na danym terenie ustalonym przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy, warto przeczytać artykuł: Co różni zadatek od zaliczki? Przeczytaj i uporządkuj wiedzę. Dzięki temu unikniesz ewentualnych problemów z opcją odzyskania środków pienieżnych jeśli np. umowa kupna-sprzedaży mieszkania nie dojdzie do skutku.

Opłaty w przypadku MPZP?

 

Istnieje możliwość uzyskania wypisu oraz wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W tym celu należy złożyć wniosek, który będzie zawierać:

  • Dane osoby wnioskującej,
  • Mapę sytuacyjną i zaznaczony teren, który dotyczy wniosku,
  • Dowód uiszczenia opłaty skarbowej.

W związku z powyższymi informacjami złożenie wniosku oznacza konieczność dokonania stosownej opłaty skarbowej. W przypadku braku odpowiedniej mapy geodety konieczne jest zakupienie mapy terenu wynoszącej od 50 do 100 złotych. Opłata skarbowa wynosi:

  • W przypadku wypisu:
    • Do 5 stron – 30 zł,
    • Po przekroczeniu 5 stron – 50 zł,
  • W przypadku wyrysu – 20 złotych za każdą rozpoczętą lub pełną część, która będzie odpowiadać formatowi A4. Koszt ten nie może jednak przekroczyć 200 złotych.

Opłata za wypis oraz wyrys nie może wynosić więcej niż 250 złotych, co z ewentualną dopłatą za zakupienie mapy terenu wyniesie maksymalnie od 300 do 250 złotych.

Co, jeśli nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?

 

Może się zdarzyć, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie uwzględnia działki, na której chcemy się budować. W takiej sytuacji warto zawnioskować do gminy o decyzję o warunkach zabudowy. Jeśli jest to nam potrzebne w celu sprzedania nieruchomości, doskonałym rozwiązaniem jest skup nieruchomości. Chcesz bezproblemowo, szybko i wygodnie dokonać sprzedaży nieruchomości i nie wiesz, co zrobić w sprawie MPZP? Skontaktuj się z naszym skupem, a we wszystkim Ci pomożemy! Wystarczy, że uzupełnisz formularz kontaktowy, a wycenę otrzymasz nawet w ciągu 24 godzin od czasu przesłania niezbędnych informacji oraz dokumentów.

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

 

1. Czy MPZP ma wpływ na wartość nieruchomości?

Oczywiście, że Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu ma wpływ na późniejszą wartość nieruchomości, która będzie dopiero wybudowana, jak i na tę, która już została wzniesiona. Jeśli nie chcesz stracić w wyniku zmian w MPZP skontaktuj się z naszym skupem mieszkań i zdobądź dodatkową gotówkę ze sprzedaży nawet w ciągu kilku dni roboczych.

2. Jak sprzedać mieszkanie w skupie?

Sprzedaż mieszkania lub domu w naszym skupie nieruchomości jest bardzo prosta. Wystarczy uzupełnić formularz kontaktowy, przeanalizować naszą wycenę oraz zaakceptować ofertę. Spotkasz się z nami maksymalnie dwa razy – na oględzinach nieruchomości oraz podczas podpisania umowy kupna-sprzedaży bezpośrednio u notariusza.

3. Jak długo będę czekać na środki ze sprzedaży mieszkania w skupie?

Jako skup mieszkań działamy na terenie wielu miast w Polsce. Posiadasz mieszkanie w Gdańsku? Nasz skup nieruchomości Gdańsk z przyjemnością podejmie się wyceny i prześle ofertę odkupu nieruchomości. Środki ze sprzedaży otrzymasz w gotówce lub przelewem na wskazane konto tuż po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Uzbrojenie działki – co to jest i dlaczego jest takie ważne?

Co to jest zachowek?

Biuro nieruchomości Kłodzko

Mieszkanie za odstępne – co to, co warto wiedzieć?

podatek pcc

Podatek PCC – co to jest, kto go płaci, kiedy złożyć?

Mężczyzna z pieniędzmi, skup nieruchomości.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu – co to jest?