Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

 • 1 krok
 • 2 krok
 • 3 krok

 

Skorzystanie z usługi wyceny nieruchomości, niezależnie od miasta w jakim się ona znajduje jest bardzo dobrym pomysłem, szczególnie jeżeli nie jesteśmy biegli w poruszaniu się po rynku nieruchomości. Aktualnie, najczęściej klienci korzystają z wyceny nieruchomości online, ponieważ jest to wygodniejsza metoda niż umówienie się na wizytę w biurze nieruchomości lub u rzeczoznawcy. Zielona Góra jest prężnie rozwijającym się małym miastem, dlatego warto inwestować w wycenę mieszkania właśnie w tym mieście. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o wycenienie nieruchomości i o tym czy Zielona Góra to miasto z dobrą ofertą mieszkaniową czytaj dalej.

W jakim celu przeprowadzamy wycenę nieruchomości?

 

Wycena nieruchomości której jesteśmy posiadaczami, bez względu na to czy jest to nieruchomość zabudowana czy niezabudowana powinna zostać przeprowadzona w sposób rzetelny i skrupulatny przez rzeczoznawcę majątkowego. Proces sporządzania wyceny nieruchomości jest uregulowany prawnie przez Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 roku. Taka osoba umożliwi nam oszacowanie ile jest warta nasza nieruchomość.

Wycena mieszkania dla właściciela może się przydać w wielu okolicznościach na przykład, wtedy gdy:

 • Planujemy sprzedać nieruchomość,
 • Mamy zamiar wynająć mieszkanie i chcemy określić wysokość czynszu,
 • Chcemy zapisać mieszkanie w spadku kilku osobom,
 • Starając się o kredyt hipoteczny w banku,
 • Chcemy obliczyć wysokość opłaty za wieczyste użytkowanie.

Dlaczego warto wycenić mieszkanie?

 

Decydując się na wycenę mieszkania przez profesjonalistę mamy pewność, że cena którą wyznaczył za naszą nieruchomość jest adekwatna zarówno pod względem stanu, lokalizacji, usterek oraz najważniejsze, aktualna w stosunku do sytuacji na rynku nieruchomości. Zyskujemy również wycenę, która jest poświadczona oficjalnym dokumentem i podpisana przez specjalistę w tej dziedzinie.

Jeżeli zamierzamy sprzedać mieszkanie i jednocześnie, posiadamy taką wycenę jest to znak dla kupującego, że nie zawyżamy ceny nieruchomości i podchodzimy do sprzedaży uczciwie. W takim wypadku zyskuje zarówno strona kupująca (ma pewność co do wartości mieszkania i przejrzystość sytuacji ewentualnych zadłużeń mieszkania) jak i sprzedający (poświadczenie o wysokości ceny nieruchomości może być pewny, że z pewnością sprzeda mieszkanie w zbliżonej cenie, bez większych negocjacji).

Posiadając spadek, który wyznacza na własność nieruchomość, kilku osobom w postaci udziałów, najlepszym co mogą zrobić spadkobiercy to od razu zatrudnienie rzeczoznawcy majątkowego. Ciężko jest być współwłaścicielem nieruchomości, dlatego wiele osób decyduje się na sprzedaż a następnie rozdzielenie pieniędzy dla stron zainteresowanych, według posiadanych udziałów. W tym wypadku niezbędna jest wycena nieruchomości, aby zapobiec niedomówieniom i konfliktom.

Identycznie wygląda sprawa w stosunku do małżonków w trakcie rozwodu. Jeżeli chcą rozdziału majątku muszą nie tylko wycenić nieruchomości należące do swojego dorobku, ale również cały swój majątek, aby podzielić go sprawiedliwie na pół. Innym wyjściem jest sporządzenie wyceny i jeżeli jedna ze stron chce zachować nieruchomość, może na określonych warunkach spłacić drugą stronę.

Jak zlecić wycenę nieruchomości?

 

Zlecając wycenę nieruchomości osobie do tego upoważnionej musimy ustalić kilka ważnych kwestii,  zanim podejmie się ta osoba pracy. Przedstawiamy rzeczoznawcy majątkowemu lub biegłemu sądowemu, co jest przedmiotem wyceny. Zostaje sporządzona umowa, która określa warunki i efekt końcowy wyceny nieruchomości. W tym czasie my jesteśmy zobowiązani do skompletowania wszystkich niezbędnych dokumentów o które poprosi rzeczoznawca, w celu usprawnienia pracy.

Rzeczoznawca musi wykonać swoją dokumentacje na podstawie, której będzie się opierał przy szacowaniu kwoty. Mogą to być nagrania lub zdjęcia przez niego wykonane podczas oglądania nieruchomości. Jeżeli nasz rzeczoznawca jest doświadczony i długo pracuje w zawodzie, to po otrzymaniu zlecenia i wszystkich dokumentów wykonuje operat szacunkowy w bardzo szybkim tempie.

Na czym polega wycena nieruchomości?

 

Wycena nieruchomości może się opierać o kilka metod, które stosują rzeczoznawcy w zależności z jaką nieruchomością mają do czynienia. Jednak wszystkie z nich z założenia wykorzystują metodę porównawczą danej nieruchomości do innej, która posiada podobne warunki. Dlatego cały proces szacowania to głównie statystyka cen w danej lokalizacji, o podobnym metrażu, standardzie i wykończeniu. Stosowanie podczas wyceny tych metod jest odgórnie narzucone przez ustawę o gospodarce nieruchomościami. Ostatecznie to rzeczoznawca wybiera z której metody będzie korzystał. Są nimi:

 • Metoda porównawcza- porównywanie cen nieruchomości o zbliżonych parametrach plus korygowanie ostatecznej wyceny w oparciu o różnice, metodę tą można stosować porównując poszczególne nieruchomości parami lub korygując ceny średnie,
 • Metoda dochodowa- uwzględnia dochody, które mogą powstać w wyniku sprzedaży
 • Metoda kosztowa-skupia się w głównej mierze na kosztach związanych z obrotem nieruchomościami,
 • Metoda opierająca się na analizie statystycznej rynku nieruchomości.

Aby wycena nieruchomości była jak najbliższa realnej cenie rynkowej rzeczoznawca musi wziąć pod uwagę także jaki w ogóle jest cel wyceny, kategorię i lokalizację nieruchomości. Musi także  przeanalizować dochody i ceny podobnych nieruchomości, które zostały już sprzedane.

Wybór rzeczoznawcy majątkowego w Zielonej Górze a może wycena online

 

Wybierając rzeczoznawcę majątkowego powinniśmy kierować się przede wszystkim posiadanymi przez niego umiejętnościami. Warto żeby wybrać taką osobę, która przynależy do Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych oraz co ważniejsze, sprawdzić czy dana osoba jest wpisana do centralnego rejestru rzeczoznawców. Jeżeli tak, staje się to dla nas potwierdzeniem, że mamy do czynienia z osobą kompetentną i wyszkoloną w swojej specjalizacji.

Wyceną nieruchomości w Zielonej Górze, zajmuje się wiele firm zatrudniających profesjonalnych rzeczoznawców, dlatego należy poświęcić chwilę czytając opinię lub zasięgając porad znajomych i wybrać najbardziej nam odpowiadającą osobę. Możesz również skorzystać z wyceny mieszkania online jest to darmowa usługa, dlatego zawsze warto spróbować samodzielnie sprawdzić wycenę naszego mieszkania a następnie porównać z ceną zaproponowaną przez rzeczoznawcę. To rozwiązanie jest również odpowiednie dla ludzi, którzy nie mają dużego budżetu i chcą sprzedać nieruchomość na własną rękę bez doświadczenia na rynku.

Ile kosztuje wycena nieruchomości – Zielona Góra?

 

Sporządzenie operatywu szacunkowego jest czynnością wykonywaną przez rzeczoznawcę majątkowego, pracownika banku lub biegłego sądowego. W zależności od tego kto wykonuje wycenę nieruchomości to cena za tą usługę ulega zmianie. Cena również różni się gdy obiektem wyceny jest dom, mieszkanie, działka zabudowana lub niezabudowana. Uśredniając ceny w Polsce za wycenę działki budowlanej zapłacimy 670 złotych, gruntu rolnego 600 złotych a domu jednorodzinnego 920 złotych.

Rzeczoznawca majątkowy pobiera opłatę za wycenę nieruchomości różną w każdym województwie, ponieważ ceny swoich usług wyznaczają sobie sami. Dla województwa lubuskiego średnia wycena domu jednorodzinnego mieści się w przedziale 560-660 złotych.

Z innymi kosztami trzeba się liczyć jeżeli podejmujemy współpracę z biegłym sądowym, ponieważ w tym wypadku płacimy takiej osobie za każdą godzinę pracy a nie wyłącznie za efekt końcowy. Przy podstawowych wycenach mieszkań, godzina pracy biegłego sądowego wynosi między 24 a 33 złote bez podatku. Jeżeli jednak mamy do czynienia z bardziej skomplikowaną wyceną nieruchomości kwota może znacząco wzrosnąć.

Istnieje również możliwość ze skorzystania z wyceny nieruchomości online. W Internecie znajdziemy aktualnie liczne strony, oferujące kalkulator wyceny mieszkań za darmo. Na takiej wycenie nieruchomości jednak nie warto się w pełni opierać, ponieważ w uzupełnianym formularzu, nie da się zawrzeć wszystkich informacji, które mają wpływ na wysokość wyceny. Tym samym kalkulator nie jest idealny, ale może dać nam ogólny pogląd na sytuację rynkową w danym mieście.

Jakie czynniki wpływają na wysokość wyceny mieszkania jaką uzyskamy od rzeczoznawcy?

 

Wycena mieszkania w Zielonej Górze będzie się różniła w zależności od wpływu wielu czynników, dość istotnych na rynku nieruchomości. Po pierwsze ważny jest rodzaj nieruchomości, który chcemy wycenić. Całkowity zakres cenowy mają mieszkania, domy i działki. Tym samym powierzchnia i wykończenie takiej nieruchomości ma ogromne znaczenie, ponieważ małe mieszkanie, ale tuż po remoncie będzie miało dużo większą wartość niż mieszkanie o dużym metrażu ale przeznaczone do gruntownego remontu. W tym wypadku nawet jeżeli korzystamy z wyceny nieruchomości online trzeba pamiętać o zaznaczeniu tego rodzaju informacji.

Lokalizacja nieruchomości wpływa w dużej mierze na wysokość wyceny mieszkania, ponieważ popyt na mieszkania w centrum dużego miasta jest większy, niż na mieszkania znajdujące się w oddalonych od centrum dzielnicach. W tym przypadku czynnikiem łączącym się z lokalizacja jest dostępność komunikacji miejskiej w miejscu zamieszkania.

Wyceny nieruchomości, które posiadają w księdze wieczystej zapisy o zadłużeniach automatycznie tracą na wartości, gdyż mało który nabywca chce wiązać się na start z zadłużeniem, szczególnie jeśli ma wyznaczony budżet na kupno mieszkania.

Czynnikami z innej kategorii wpływającymi na wysokość wyceny nieruchomości jest aktualny stan rynku nieruchomości, czyli jaki jest popyt i podaż w określonym mieście. Sytuacja na rynku nieruchomości jest raczej trudna do przewidzenia i może zmieniać się powoli, z roku na rok lub bardzo drastycznie z dnia na dzień. Dlatego warto obserwować aktualne trendy i zależności. Musimy się liczyć także z tym, że ze względu na wzrost lub spadek tych dwóch zmiennych, wycena  nieruchomości po pewnym czasie, będzie już nie ważna w stosunku do aktualnej sytuacji na rynku.

Jakie dokumenty przygotować do wyceny mieszkania?

 

Dokumenty, które powinniśmy dostarczyć do rzeczoznawcy w celu dokonania wyceny nieruchomości obejmują:

 • Rzut lokalu,
 • Zarys mapy ewidencyjnej dotyczącej działki,
 • Wypis z rejestru gruntów z mapą sytuacyjną,
 • Wypis z planu zagospodarowania przestrzennego,
 • Odpis z księgi wieczystej lub aktu notarialnego.

W zależności od nieruchomości jaką chcemy wycenić, dokumentacja może się różnić. Wszystkie dokumenty możemy zgromadzić samodzielnie lub jeżeli upoważnimy rzeczoznawcę, to za dodatkową opłatą, uzupełni on wszystkie brakujące formalności.

Wycena nieruchomości a ubezpieczenie

 

Przeprowadzenie wyceny mieszkania przyda się również przy wyborze odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej. Dzięki temu w razie jakiejkolwiek szkody spowodowanej nieszczęśliwym wypadkiem, otrzymamy adekwatną rekompensatę. Przy zbyt niskim oszacowaniu wartości mieszkania, możemy odzyskać wyłącznie część utraconego majątku. Natomiast przy zawyżeniu wyceny mieszkania, narażamy się na wysokie koszta składek na rzecz ubezpieczyciela.

Po pierwsze należy się zastanowić jakie elementy lokalu chcemy ubezpieczyć. Czy polisa ma obejmować wyłącznie mury i stałe elementy naszej nieruchomości, czy chcemy również zabezpieczyć wyposażenie domu. Warto dokładnie zaznajomić się z warunkami polis ubezpieczeniowych podczas wybory odpowiedniej firmy, ponieważ każdy wariant zarówno podstawowy jak i rozszerzony może mieć inne warunki w zależności od miejscowości i ubezpieczyciela.

Wycenienie nieruchomości jeszcze przed zakupem polisy jest istotne, ponieważ posiadamy dokument, który poświadcza o wartości naszego mieszkania. Ten aspekt jest bardzo ważny, ponieważ w razie szkody ubezpieczyciel również zajmuje się wyliczeniem aktualnej wartości nieruchomości. Podczas takiej usługi określa on wartość rynkową, rzeczywistą i odtworzeniową mieszkania. Dlatego jeżeli posiadamy wcześniejszą wycenę możemy ułatwić pracę ubezpieczyciela i poprzeć swoje roszczenia odpowiednim dokumentem.

Ponad to jeżeli po kilku latach nasza nieruchomość zmieni swoją wartość na skutek załamania się rynku kupna i sprzedaży mieszkań, dokonanych przez nas inwestycji na rzecz nieruchomości, powstałych usterek w związku z eksploatacją lub po prostu zmiany trendów mieszkaniowych, możemy przemyśleć ponowne wykonanie wyceny nieruchomości. To dobry pomysł, ponieważ polisę ubezpieczeniową wybieramy co roku. Możliwe, że na skutek wymienionych wcześniej zmian będziemy musieli przemyśleć zmianę aktualnej polisy ubezpieczeniowej lub wybór innej firmy.

Ceny nieruchomości w Zielonej Górze

 

Ceny nieruchomości w ostatnich latach na skutek wielu skomplikowanych zmian gospodarczych rosły i malały. Aktualnie przewidywany jest spadek cen mieszkań w całej Polsce w wyniku spadku popytu na rynku. Powodów jest kilka, jednak najważniejszymi z nich jest duży wzrost stóp procentowych, zasady udzielania kredytów hipotecznych przez banki, zmieniły się na niekorzyść kredytobiorców oraz mieszkania były przez pewien okres bardzo drogie. Ponad to rosnąca inflacja w kraju nie sprzyja kupnie mieszkań.

Ceny mieszkań w Zielonej Górze od początku roku wzrosły średnio o 12-13 %, minimalnie spadła też liczba ofert na rynku nieruchomości. Ceny mieszkań w tym mieście oscylują na wysokości 6200 złotych za metr kwadratowy, przy czym najdroższą ulicą jest Łężycka, tam cena za mkw może być nawet 500 złotych wyższa. Natomiast najtańsze mieszkanie znajdziemy na ulicy Suchej.

Jeżeli zależy nam na kupnie mieszkania, występuje bardzo szeroka oferta metrażowa, od małych kawalerek do apartamentów osiągających 450 mkw. Najtańsze mieszkanie możemy nabyć już za 100 000 złotych. Aby wybrać jak najlepszą ofertę mieszkaniową, warto być na bieżąco z ofertami biur nieruchomości, ponieważ w Zielonej Górze średni czas aktywności oferty na rynku to około dwa i pół miesiąca, dlatego nie należy się długo zastanawiać, jeśli znajdziemy odpowiadającą ofertę.

Zielona Góra czy to miasto dla ciebie?

 

Zielona Góra to stolica województwa lubuskiego o bogatej historii. Miasto coraz częściej przyciąga młodych ludzi z racji wielu korzystnych cech miasta. Przede wszystkim Zielona Góra posiada bardzo dobrze rozwiniętą komunikację, dzięki czemu z łatwością przedostaniesz się z jednego końca miasta na drugi. Ponad to szeroka sieć komunikacji umożliwia szybki transport w kierunku innych miast wojewódzkich, zapewniając mieszkańcom pełną mobilność. Nie duża odległość od granicy z Niemcami też może być okolicznością korzystną dla osób związanych z pracą w tym państwie lub prowadzących interesy zagraniczne.

Wycenę mieszkania w Zielonej Górze powinny przemyśleć także osoby lubiące kontakt z naturą, ponieważ to właśnie tu możemy odnaleźć wiele ścieżek rowerowych i miejsc do spacerowania wśród zieleni. Leśny krajobraz miasta na pewno przyciągnie nie jednego pasjonata dzikiej przyrody.

Zielona Góra to miasto w którym rok rocznie mieszkańcy mówią o swoim dobrobycie i prostocie życia, która jest wszechogarniająca dzięki temu, że każdy znajdzie tu kawałek siebie. Liczne atrakcje turystyczne, restauracje do których możemy wybrać się z rodzinom na niedzielny obiad oraz nocne życie dla studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

Odwiedź też nasz skup nieruchomości w Warszawie!

Szczęśliwa rodzina po etapie w którym szukam mieszkania

Łatwy i bezpieczny sposób sprzedaży mieszkania

Sprzedaj swoje mieszkanie bez wychodzenia z domu i zbędnych spotkań. W ciągu 1 dnia.

 • Szybka wycena
 • Jedna wizyta w mieszkaniu
 • Bezpieczna sprzedaż