Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

 

Jeżeli jeszcze zastanawiasz się nad tym, czy warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy w celu wyceny mieszkania w Rybniku nie zwlekaj dłużej. Świeże i przede wszystkim doświadczone spojrzenie agenta nieruchomości na nasze mieszkanie na sprzedaż może być zbawienne dla szybszej sprzedaż nieruchomości. Prawidłowa wycena mieszkania pozwoli nam na właściwe przedstawienie ceny w ogłoszeniu. Dzięki temu nie będziemy stratni jeżeli zaniżymy kwotę jaką wystawimy w ogłoszeniu, ani nie będziemy odstraszać klientów zbyt wygórowanymi oczekiwaniami.

Kiedy możemy skorzystać z wyceny nieruchomości?

 

W zasadzie w każdym wypadku możemy skorzystać z usługi wyceny mieszkania. Zgłaszamy się w tym celu do najbliższego biura nieruchomości lub rzeczoznawcy majątkowego. Coraz częściej jednak możemy skorzystać z wyceny nieruchomości online, to wygodne rozwiązanie, które umożliwia zaoszczędzenie dużej ilości czasu. Wycena mieszkania w formie stacjonarnej podlega normą prawnym, które regulują wszystkie formalności z nią związane. Wycena online polega na uzupełnieniu odpowiedniego formularza i kalkulator, który opiera się na statystyce szacuje cenę naszej nieruchomości.

Kiedy wykonujemy wycenę mieszkania, najlepiej żeby była ona w miarę aktualna, ponieważ rynek nieruchomości bardzo szybko się zmienia i coś co było aktualne pół roku temu, teraz już nie musi. Dlatego wyceny nieruchomości wykonujemy raczej w konkretnych sytuacjach, wtedy gdy jest ona nam potrzebna. Mianowicie na pewno potrzebujemy wyceny nieruchomości, którą zamierzamy sprzedać, bo daje to wiarygodność naszej ofercie. To samo tyczy się wynajmu mieszkania lokatorom w celu ustalenia wysokości czynszu.

Innymi mniej oczywistymi sytuacjami gdzie wycena jest konieczna to chęć zapisania w spadku nieruchomości, podjęcie kredytu hipotecznego oraz ustalenie opłat dotyczących wieczystego użytkowania mieszkania. W pierwszym przypadku wycena mieszkania jest fakultatywna, ale przy kredycie hipotecznym, bank wymaga wyceny mieszkania, aby mógł mieć pewność co do jego wartości, na poczet czego może udzielić pożyczki.

Do kogo najlepiej się zgłosić w celu przeprowadzenia wyceny nieruchomości w Rybniku?

 

Nie wiesz od czego zacząć wycenę mieszkania? Najlepiej jest się udać do rzeczoznawcy majątkowego lub biegłego sądowego. Ponad to wyceny dokonuje również w swojej pracy komornik oraz pracownicy banku, którzy zajmują się udzielaniem kredytów hipotecznych. Osoba, którą wybierzemy musi być kompetentna, mieć odpowiednie wykształcenie oraz najlepiej jeżeli jest doświadczona. To zwiększy szanse, że nasza nieruchomość zostanie wyceniona jak najdokładniej.

W Rybniku znajduje się wiele profesjonalnych firm zajmujących się wycenami nieruchomości, dlatego jeżeli stoimy przed wyborem jednej z nich, powinna być najlepsza. W tym wypadku online możemy znaleźć wiele informacji o rzeczoznawcach majątkowych wyceniających mieszkania w Rybniku, między innymi opinie klientów, które powinny być dla nas najważniejsze. Kolejną sprawą jest znalezienie znajomych, którzy być może ostatnio korzystali z usług rzeczoznawcy majątkowego i pomogą nam zdobyć dobry kontakt, albo odrzucić nietrafione firmy.

Poszukując rzeczoznawcy majątkowego zwróćmy uwagę na takie aspekty jak to, czy dana osoba jest wpisana do Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych oraz do centralnego rejestru rzeczoznawców. Daje nam to pewność czy określona osoba jest wyspecjalizowana i dobrze wykształcona w danym kierunku. W ten sposób zabezpieczamy się również przed oszustami.

Jakie czynności wykonuje rzeczoznawca wyceniając naszą nieruchomość?

 

Pierwsze co musimy zrobić zwracając się do rzeczoznawcy z prośbą o wycenę nieruchomości to określenie przedmiotu wyceny, aby mógł się zdeklarować czy jest w stanie podjąć się w określonym czasie takiemu projektowi. Swoją współpracę z nami, rzeczoznawca majątkowy deklaruje poprzez sporządzenie umowy wstępnej. Zawarte są w niej wszystkie informacje odnoszące się do oferowanych nam usług oraz przede wszystkim określa cenę i termin wykonania wyceny nieruchomości.

Jako właściciele nieruchomości, która będzie podlegała wycenie jesteśmy odpowiedzialni za skompletowanie wszystkich dokumentów, niezbędnych procesu szacowania wartości. Do takich dokumentów należą: akt własności mieszkania, rzut lokalu, zarys mapy ewidencyjnej dotyczącej działki, wypis z rejestru gruntów z mapą sytuacyjną, wypis z planu zagospodarowania przestrzennego, odpis z księgi wieczystej, dokumenty dotyczące kredytu hipotecznego (jeżeli był pobierany). Jeśli nie posiadamy przy sobie jakichkolwiek dokumentów, które znajdują się w odpowiednich urzędach, możemy upoważnić naszego rzeczoznawcę do dostępu, do nich. W ten sposób zaoszczędzimy czas a rzeczoznawca zdobędzie je z pierwszej ręki.

Co więcej rzeczoznawca majątkowy sam również tworzy sobie dokumentacje, aby jego praca przebiegała jak najsprawniej. W tym celu wykonuje zdjęcia i nagrania naszego mieszkania, oraz sprawdza stan techniczny wszystkich urządzeń się w nim znajdujących. Mając styczność z fachowcem, wykonanie operatywu szacunkowego, powinno mu zająć nie dłużej niż 10 dni od chwili podpisania umowy.

Metody wyceny nieruchomości stosowane przez rzeczoznawcę majątkowego

 

Metody stosowane przez osobę zajmującą się wyceną naszej nieruchomości są z góry narzucone przez ustawę o gospodarce nieruchomościami. Istnieją cztery metody używane do wyceny mieszkania, wybór jednej z nich zależy tylko od rzeczoznawcy majątkowego. Przeważnie używa on tej metody, która jest dla niego najwygodniejsza, ponieważ wszystkie z nich są wiarygodne i dopracowane. Ich działanie opiera się głównie na statystyce cen mieszkań podobnych do tego którego cena podlega szacowaniu, a zostały już sprzedane.

Metoda porównawcza opiera się na porównywaniu cen poszczególnych nieruchomości, których parametry na przykład metrażowe i lokalizacyjne są takie same. Wszystkie istniejące różnice między tymi mieszkaniami są odpowiednio korygowane i poddawane analizie. W tym wypadku przy wycenie mieszkań porównujemy lokale parami lub korygujemy o ceny średnie.

Metoda dochodowa lub metoda kosztowa w tym wypadku rzeczoznawca majątkowy dokonując wyceny nieruchomości uwzględnia dochody lub wydatki, które wiążą się ze sprzedażą nieruchomości. Oczywiście wszystkie te techniki mogą być w zależności od doświadczania rzeczoznawcy mieszane ze sobą lub może on jeszcze wykorzystać w celu dokładniejszej analizy- statystykę aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości.

Wycena nieruchomości online

 

Wycenę nieruchomości online, możemy przeprowadzić w każdej chwili. Jest to szybka metoda na chociażby szybkie oszacowanie wartości naszego mieszkania. W sieci jest sporządzonych mnóstwo kalkulatorów, zarówno na stronach profesjonalnych firm, jak i amatorskich stronach. Operat szacunkowy, tego typu opiera się na skrupulatnych wypełnieniu formularza dotyczącego wszystkich cech jakie posiada nasza nieruchomość. Finalna kwota, jaką otrzymujemy opiera się na algorytmach zastosowanych w kalkulatorze oraz na statystyce z mieszkań podobnych do naszego, które zostały już sprzedane za określoną kwotę.

Wycena online jest dobrym pomysłem na pewno dla osób, które chcą zwiększyć swoje szanse na szybką sprzedaż mieszkania w celu uzyskania gotówki, a nie posiadają dużego budżetu. Dzięki takiej pomocy na pewno lepiej dostosujemy cenę w ogłoszeniu niż bez jakiejkolwiek wyceny mieszkania na sprzedaż.

Pamiętać należy, że wycena nieruchomości online nie jest wiarygodna tak jak wycena, którą sporządzi rzeczoznawca. Dlatego nie możemy użyć jej jako podkładki pod wysokość ceny za jaką chcemy sprzedać mieszkanie. Nie zmienia to faktu, że jest to dobra i użyteczna sprawa dla laika próbującego działać na rynku nieruchomości pierwszy raz, na pewno znacznie ułatwi odnalezienie się w tym świecie.

Wycena nieruchomości Rybnik– ceny

 

Kwota jaką powinniśmy przeznaczyć na wycenę nieruchomości w Polsce zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest lokalizacja, dlatego wycena nieruchomości w Rybniku będzie się różniła w zależności od dzielnicy w jakiej znajduje się nasze mieszkanie. Kolejną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest rodzaj obiektu, który chcemy poddać wycenia, czy jest to mieszkanie, dom, działka rolna, działka zabudowana, działka niezabudowana. Wszystkie te rzeczy mają wpływ na kwotę jaką pobierze od nas osoba wyceniająca naszą nieruchomość.

Inne opłaty również będą pobierane przez rzeczoznawcę majątkowego i inne od biegłego sądowego. Tutaj różnica polega w głównej mierze na tym, że rzeczoznawca pobiera pensję od wykonania danej czynności liczącej się jako całość pracy. Natomiast biegły sądowy ma wypłacaną pensję za ilość godzin pracy, czyli wysokość wynagrodzenia biegłego, zależy od ilości czasu jaki poświęci na wycenę nieruchomości a rzeczoznawcy jest określana na początku współpracy z góry.

Aktualne ceny dla pracy rzeczoznawcy wynoszą w województwie śląskim dla domu jednorodzinnego 820-1000 złotych, dla mieszkania 650-813 złotych, a dla kamienicy 1070-1330. Oczywiści te kwoty są zależne od rzeczoznawców. Operat szacunkowy jest sporządzany również dla innych nieruchomości takich jak grunty rolne, działki czy nieruchomości komercyjne.

Co wpływa na ostateczną kwotę otrzymanej wyceny naszej nieruchomości?

 

Wpływ na wartość naszej nieruchomości ma bardzo dużo zmiennych. Dlatego tak ważna jest ta wspominana już wcześniej, profesjonalna wycena nieruchomości, ponieważ jesteśmy pewni, że wszystkie okoliczności zostały uwzględnione, czyli zarówno wady jak i zalety naszego mieszkania.

Po pierwsze lokalizacja, to istotna sprawa dotycząca zakupu nowego mieszkania lub jakiejkolwiek nieruchomości. Mieszkania w centrum, nawet te w gorszym stanie mają nie jednokrotnie dużo wyższą cenę niż mieszkania znajdujące się na obrzeżach miasta. Jest to spowodowane tym, że w centrum ludzie mają dużo lepszy dostęp do wszystkich ważnych miejsc codziennego użytku oraz komunikacji miejskiej. To właśnie ona również wyznacza atrakcyjność nieruchomości. Bliskość dużego węzła komunikacji miejskiej jest ważnym elementem wpływającym na cenę mieszkania.

Stan w jakim znajduje się mieszkanie oraz cała kamienica lub osiedle znacząco regulują wysokość wyceny nieruchomości. Mieszkania przeznaczone do remontu muszą mieć niższą cenę niż te świeżo po remoncie, ponieważ każdy potencjalny kupiec zdaje sobie sprawę z tego, że poza kwotą jaką płaci za sam lokal, będzie musiał ponieść koszty renowacji i napraw.

Zadłużenia mieszkania, to informacje, które w pierwszym momencie powinny być ujawniane przez właściciela zarówno przy wycenie mieszkania, jak i przy prezentacji nieruchomości kupcowi. Jest to istotna sprawa, bo istniejące zadłużenie znacznie obniża wartość sprzedawanej nieruchomości.

Jeżeli skorzystamy z usług rzeczoznawcy jesteśmy pewni, że wycena nieruchomości uwzględnia również aktualną sytuację na rynku. Gdyż ceny mieszkań szybko się zmieniają i zależą od popytu i podaży na określone lokale w danym czasie. Dlatego sami aby wycenić mieszkanie prawidłowo, biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wcześniej aspekty, nadal nie jesteśmy w stanie przeprowadzić rzetelnej wyceny bez zagłębienia się w sytuację na rynku nieruchomości.

Czy warto dokonać wyceny nieruchomości?

 

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ to zależy. Na pewno warto wykonać wycenę nieruchomości, jeżeli zależy nam na szybkim znalezieniu kupca i sprzedaży, ponieważ kwotą, która jest adekwatna do wartości zawsze szybciej zachęcimy do zakupu niż całkowicie odbiegającą od stanu rzeczy. Natomiast ma to na celu również ochronę nas samych przy sprzedaży, ponieważ nie narazimy się na zbyt tanią sprzedaż mieszkania. Ponad to jeżeli posiadamy poświadczenie od rzeczoznawcy, który bierze odpowiedzialność za stan mieszkania to zyskujemy zaufanie kupujących.

Wycena nieruchomości jest również konieczna jeżeli chcemy zrobić zapis spadku, przepisując jedną nieruchomość na kilka osób nam bliskich. W tym wypadku sporządzenie wyceny pomaga w uniknięciu konfliktów spowodowanych podziałem spadku. Jeżeli natomiast istnieje wycena nieruchomości i udziałowi spadkobiercy postanowią ją spieniężyć to podział przy pomocy określonych udziałów wszystkich osób obędzie się bez konfliktów.

Podobnie sprawa się ma w przypadku rozwodów. W tym wypadku najlepiej zrobić wycenę całego wspólnego majątku małżeństwa i uczciwie podzielić na pół, między strony zainteresowane. W tym wypadku można również umożliwić spłatę jednego z małżonków przez drugiego, ale to jest możliwe tylko i wyłącznie dzięki przeprowadzonej, wnikliwej wycenie nieruchomości wspólnych i posiadanego majątku.

Średnie ceny mieszkań w Rybniku

 

Ceny mieszkań w Rybniku rosną najszybciej w Polsce. Wchodząc na wiele różnych portali z ogłoszeniami dotyczącymi sprzedaży nieruchomości, łatwo zauważyć trend rosnących cen za metr kwadratowy mieszkania. Wzrost cen mieszkań jest widoczny w całej Polsce, nie zależy od lokalizacji, metrażu czy wyposażenia wnętrz. Wyższe ceny wynikają w głównej mierze z sytuacji rynkowej, która charakteryzuje się dużym rozwojem nieruchomości, wieloma inwestycjami mieszkaniowymi oraz rosnącym z roku na rok popytem na wynajem.

Cena za metr kwadratowy w Rybniku wynosi około 4 900 złotych w ciągu roku jest to około 8 % wzrost cen. Dlatego cena przeciętnego mieszkania w Rybniku to kwota rzędu 330 000 złotych. Ceny bardziej luksusowych apartamentów mieszczą się w 10-11 tysiącach złotych za metr kwadratowy. Natomiast ceny mieszkań przeznaczonych do remontu wynoszą 3,5 tysiąca złotych.

Atrakcyjność miejscowości Rybnik dla nowych mieszkańców

 

Rybnik nie należy do miast w których można znaleźć tanie zamieszkanie, być może dlatego, że jest to rozwijające się i przepiękne miasto w województwie śląskim. /nieruchomości znajdujące się w tym mieście z pozoru nieatrakcyjne są perełką dla ludzi szukających mieszkania, ponieważ nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać. Wyceny nieruchomości w Rybniku wypadają bardzo korzystnie dla właścicieli, bo nawet taka pozornie niezbyt atrakcyjna kamienica w centrum może być rozchwytywana.

Rybnik jako najbardziej zielone miasto w Polsce jest rajem dla rowerzystów i osób uwielbiających długie spacery. Nie jest to na pewno miejsce dla typowych mieszczuchów, którzy lubią betonowe miasta. Tutaj wychodząc z domu oczy odpoczywają, gdy możesz podziwiać piękną naturę w wolnym czasie. Ponad to znajdzie się tutaj coś oczywiście i dla osób kochających kulturę. W centrum miasta, jak i pobliskich miejscowościach znajduje się wiele zabytków i atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć. W przepiękny zalew, stanowiący miejsce relaksu dla mieszkańców.

 

Odwiedź też nasz skup nieruchomości w Warszawie!

Szczęśliwa rodzina po etapie w którym szukam mieszkania

Łatwy i bezpieczny sposób sprzedaży mieszkania

Sprzedaj swoje mieszkanie bez wychodzenia z domu i zbędnych spotkań. W ciągu 1 dnia.

  • Szybka wycena
  • Jedna wizyta w mieszkaniu
  • Bezpieczna sprzedaż