3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

wklad wlasny - skup nieruchomosci - skup mieszkan
Wkład własny – co warto wiedzieć przed zakupem nieruchomości

Wkład własny – co warto wiedzieć przed zakupem nieruchomości

Zastanawiasz się, co to jest wkład własny? Rozważając zakup swojego wymarzonego mieszkania, z pewnością szybko doszedłeś do wniosku, że doprowadzenie transakcji do szczęśliwego finału, będzie mało prawdopodobne, jeżeli nie zostanie Ci udzielony kredyt hipoteczny. 

Wkład własny z kolei, jest jednym z jego najistotniejszych elementów. Nie tylko jest obowiązkowy, ale jego wysokość, może znacząco wpłynąć na przyszłe raty kredytu, a także być jednym z głównych czynników, determinujących, czy kredyt w ogóle zostanie Ci udzielony. Pamiętaj, że nawet kiedy posiadasz mieszkanie z kredytem, możesz z powodzeniem je sprzedaż przy pomocy naszej firmy działającej jako skup nieruchomości. Jednak ile wkładu własnego trzeba wnieść? Czy można otrzymać kredyt bez wkładu własnego? Na te i inne pytania, odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czym jest wkład własny?

 

Jedną z najważniejszych kwestii, jakiej musisz poświęcić uwagę podczas starań o uzyskanie kredytu, jest wkład własny. Kredyt hipoteczny, w myśl aktualnego prawa, nie zostanie Ci udzielony, jeśli na wstępie nie będziesz dysponować określonym majątkiem. Dlaczego jest to wymagane?

Mógłbyś pomyśleć, że wkład własny to tylko kolejne z niepotrzebnych utrudnień, które, nie wiedzieć czemu, bank przed Tobą stawia. Wówczas jednak byłbyś w błędzie. Autorstwo panującego stanu prawnego, należy przypisać Komisji Nadzoru Finansów, która nałożyła na banki rzeczone ograniczenie, w jednej ze swoich rekomendacji. W jej myśl, instytucje bankowe, obligatoryjnie zmuszone są prosić swoich potencjalnych pożyczkobiorców, o określony wkład własny – kredyt bez niego, nie może zostać udzielony.

Ograniczenie to nie jest bezzasadne, a służy uregulowaniu rynku nieruchomości. Dzięki niemu banki mają pewność, że udzielony kredyt hipoteczny, zawsze jest mniejszy, niż faktyczna wartość rynkowa nieruchomości. W ten sposób, jeżeli kredytobiorca nie będzie w stanie spłacić swoich zobowiązań, wówczas sprzedaż nabytego przezeń mieszkania, zawsze będzie wystarczająca dla pokrycia kosztów kredytu.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj: „Kredyt hipoteczny”. To ciekawy artykuł zawierający niezbędne informacje na temat tego, w jaki sposób wnioskować o kredyt hipoteczny oraz o czym bezwzględnie trzeba pamiętać.

Co ciekawe, jeśli masz kilka nieruchomości na własność, ale chcesz wziąć kredyt na nowy zakup, a nie masz wkładu własnego, możesz zdecydować się na usługi naszego skupu mieszkań. Wybierz zakładkę wycena nieruchomości, a w ciągu 24 godzin poznasz wartość swojej nieruchomości oraz kwotę, którą uzyskasz po jej sprzedaży. Te środki mogą bowiem stanowić wkład własny w nową inwestycję.

Ile wkładu własnego trzeba wnieść i co może go stanowić?

 

W myśl obowiązującego prawa, wkład własny musi stanowić przynajmniej 20% wartości kredytowanej nieruchomości. Istnieje możliwość pomniejszenia rzeczonej kwoty, ale minimalnie do 10%. Żeby fakt ten mógł mieć miejsce, nie tylko bank musi się na to zgodzić, ale trzeba też spełnić szereg innych warunków.

Kredyt hipoteczny z wkładem własnym niższym, niż wymagane 20%, musi zostać dodatkowo ubezpieczony. Bank może wymagać od Ciebie zastosowania jednej z następujących metod: 

  • Ubezpieczenia wkładu własnego,
  • Zablokowania środków na rachunku bankowym,
  • Zastawienia papierów wartościowych,
  • Przekazania środków na własność banku,
  • Przeniesienia środków z IKE czy IKZE.

W praktyce jednak kredyt hipoteczny rzadko jest udzielany na takich zasadach – 20% wkładu własnego to dominujący trend. Pamiętaj również, że wkład własny może być wyższy, niż wymagane 20%. Jest to opłacalna praktyka – w ten sposób, zwiększasz przed bankiem swoją wiarygodność, co jest sprawą kluczową, gdy chcesz otrzymać kredyt hipoteczny.

A co może się składać na wkład własny? Błędem jest sądzić, że wyłącznie gotówka. Biorąc pod uwagę fakt, że wkład własny ma stanowić część całkowitej sumy, mającej sfinansować zakup lub budowę nieruchomości, wystarczy, że wykażesz przed bankiem poniesione dotychczas koszty, bezpośrednio związane z inwestycją.

Jeżeli budujesz dom, mogą to być zakupione materiały budowlane. Bank, z całą pewnością, zaakceptuje wszelkie koszty notarialne, jakie dotychczas musiałeś ponieść, a nawet zaliczkę, wniesioną na poczet przyszłego kupna mieszkania. Jedyne, co musisz zrobić, to zadbać o właściwe udokumentowanie poniesionych kosztów.

W kwestii kredytów hipotecznych oraz kupna nieruchomości koniecznie zobacz, co to jest umowa rezerwacyjna z deweloperem i co warto o niej wiedzieć? Chcesz kupić nową nieruchomość, ale nie wiesz skąd pozyskać środki na wkład własny? Jeśli masz inne mieszkanie i mieszkasz na terenie Warszawy, Wrocławia lub Poznania, możesz skontaktować się z jedną z naszych filii:

  • Skup nieruchomości Warszawa;
  • Skup nieruchomości Wrocław;
  • Skup nieruchomości Poznań.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – czy to możliwe?

 

Mimo wszystko, dla niektórych z nas, wkład własny może stanowić zbyt dużą sumę – nic w tym dziwnego, bo mówimy przecież o dziesiątkach tysięcy złotych. Nie jest też dziwny fakt, że zadajesz sobie pytanie – czy można uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Odpowiedź brzmi: można, choć wcale nie jest to takie proste. Już od stycznia 2022 roku, będziesz mógł starać się o kredyt bez wkładu własnego, w ramach rządowego programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

W myśl jego założeń wkład własny nadal będzie konieczny, ale to nie Ty będziesz go wnosić. W zasadzie, w formie fizycznej, nie wniesie go nikt. Cały szkopuł tkwi w poręczeniu, jakiego będzie mógł Ci udzielić Bank Gospodarstwa Krajowego.

Jeżeli zakwalifikujesz się do programu, BGK udzieli bankowi gwarancji, że w razie, gdyby zobowiązania, jakie rodzi kredyt hipoteczny, przerosły Cię, wówczas to on pokryje ich część. Pamiętaj jednak, że całkowita kwota takiego poręczenia, nie może być wyższa, niż 100 000 złotych, ani przekraczać 40% wartości nieruchomości.

A w jaki sposób zakwalifikować się do programu? Decyduje kilka czynników. Przede wszystkim, pod uwagę będą brane wyłącznie małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci, czy osoby niepełnosprawne. Dodatkowo, w przypadku małżeństw, w chwili przystępowania do programu, najmłodsze z małżonków nie może mieć więcej, jak 40 lat. Co więcej, przystępując do programu, nie możesz być właścicielem innej nieruchomości.

Chcesz sprzedać zadłużone mieszkanie, albo mieszkanie do remontu? Masz na stanie mieszkanie obciążone jakimś problemem prawnym? Nasz skup mieszkań, chętnie je od Ciebie odkupi! Gwarantujemy szybką, bezpieczną i zyskowną transakcję. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami przez Formularz Kontaktowy, a Twoje mieszkanie może zostać sprzedane już w ciągu kilku dni!

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

 

1. Czy kredyt hipoteczny wiąże się ze sporym ryzykiem?

Kredyt hipoteczny, jak każde inne zobowiązanie finansowe wiąże się z koniecznością uwzględnienia pewnego ryzyka np. wzrostu stóp procentowych. W wyniku takich sytuacji miesięczne raty mogą wzrastać, a co za tym idzie stanowić realne zagrożenie dla domowego budżetu. 

2. Czy sprzedaż mieszkania to dobra forma na pozyskanie wkładu własnego w nową inwestycję?

Jeśli posiadasz własne mieszkanie, ale chcesz kupić nowe na kredyt hipoteczny, zastanów się nad opcją jego sprzedaży w naszym skupie nieruchomości. Dzięki temu w krótkim czasie pozyskasz dodatkowe środki na pokrycie wkładu własnego i nie tylko. Gwarantujemy szybką wypłatę pieniędzy tuż po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży mieszkania.

3. Czy wkład własny w kredyt hipoteczny jest obowiązkowy?

W dzisiejszych czasach wkład własny jest zawsze obowiązkiem kredytobiorcy. Minimalny wynosi 10%, jednakże wiąże się to ze znacznie większymi kosztami kredytowania. Z tego względu warto pozbyć się mieszkania własnościowego, jeśli takowe występuje i pozyskać dodatkowe środki ze skupu nieruchomości na wkład własny.

4. Czy środki ze sprzedaży mieszkania to legalny sposób na pokrycie wkładu własnego?

Oczywiście, że sprzedaż własnego mieszkania jest legalnym sposobem na pozyskanie gotówki i jej wpłatę na poczet wkładu własnego w kredyt hipoteczny.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Uzbrojenie działki – co to jest i dlaczego jest takie ważne?

Co to jest zachowek?

Biuro nieruchomości Kłodzko

Mieszkanie za odstępne – co to, co warto wiedzieć?

podatek pcc

Podatek PCC – co to jest, kto go płaci, kiedy złożyć?

Mężczyzna z pieniędzmi, skup nieruchomości.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu – co to jest?