Czy ubezpieczenie mieszkania, to „must have” w dzisiejszych czasach? Dokonując zakupu lub wynajmu mieszkania, warto zastanowić się nad ubezpieczeniem swojego lokum. Jest to niezwykle ważne, jeśli np. wynajmujący nie ubezpieczył mieszkania, a my chcemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.
Wykup takiej polisy sprawdzi się w szeregu różnorodnych sytuacji, nie powinniśmy więc zwlekać z tego typu decyzją. Oczywiście, jako najemca powinniśmy zapytać się wpierw właściciela, czy on we własnym zakresie i tak nie zadbał o ubezpieczenie lokum. W takim przypadku nie musimy się tym kłopotać, chyba że chcemy rozszerzyć zakres naszej ochrony. Pamiętaj, że nawet jeśli masz stosowne ubezpieczenie mieszkania, możesz wciąż skorzystać z usług skupu nieruchomości, który prowadzimy na terenie wielu miast w Polsce.
Czym właściwie jest ubezpieczenie mieszkania?
Stworzenie swego rodzaju bariery ochronnej jest tym, co warunkuje ubezpieczenie mieszkania. Co to znaczy dla naszego lokum? W przypadku zaistnienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych (np. powodzi lub pożaru) otrzymamy rekompensatę za straty poniesione w wyniku tego wydarzenia. Realnie nie sprawi to, że nasze mieszkanie będzie nietknięte, ale tracąc swój dobytek, będziemy mieć pewność, że nie pozostaniemy z niczym.
Warto przy tym zaznaczyć, że ubezpieczenie mieszkania uwzględnia bardzo różnorodne sytuacje. Są sytuacje, w których konieczne jest ubezpieczenie mieszkania. Kredyt hipoteczny jest wśród nich. Wtedy kredytodawca wymaga od nas podjęcia takich kroków. Jeśli jednak nasze mieszkanie nie jest pod hipoteką, nie mamy obowiązku jego ubezpieczenia. Nieraz jednak brak ubezpieczenia oznacza problemy ze sprzedażą mieszkania. W takiej sytuacji, jeśli zależy nam na czasie i chcemy uniknąć dodatkowych opłat, warto pomyśleć o usługach naszej firmy.
Masz ubezpieczone mieszkanie w Lublinie? Nasz skup nieruchomości Lublin chętnie je wyceni, odkupi i wypłaci środki od ręki po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Warto też mieć na uwadze fakt, że skup nieruchomości, który prowadzimy, zajmuje się kompleksowo wyceną i pomocą w kompletacji niezbędnych dokumentów potrzebnych do sporządzenia umowy notarialnej.
Co ciekawe, jeśli masz odpowiednie ubezpieczenie, możesz ubiegać się w jego tytułu o naprawę wszelkich uszkodzeń np. dachu. Warto w tym przypadku zapoznać się z artykułem: Do kogo zgłosić cieknący dach w bloku? Ten wpis zawiera wszelkie niezbędne informacje na temat tego, kto i w jaki sposób zajmuje się usterkami na blokowiskach i nie tylko.
Co zawiera w sobie ubezpieczenie mieszkania?
Lista elementów, od których może chronić dane ubezpieczenie, jest bardzo długa. Zazwyczaj firmy ubezpieczeniowe stawiają na własne warianty ochronne. Zazwyczaj przedstawiają dwie lub trzy opcje, choć nie jest wykluczone korzystanie z opcji pośrednich. W takim przypadku dokładne warunki i koszty ubezpieczenia są zależne od indywidualnego przypadku. Wśród dodatkowych elementów, które można zawrzeć w takim ubezpieczeniu, jest OC mieszkaniowe oraz assistance, czyli pomoc ze strony specjalistów.
Dobrze jest pamiętać o tym, że nazwy wariantów są ustalane przez konkretnych ubezpieczycieli, jednak co do zasady ubezpieczenie mieszkania zawiera gwarancję ochrony przed utratą lub zniszczeniem nieruchomości, mienia bądź majątku w wyniku różnego rodzaju zdarzeń losowych. Warto zaznaczyć, że każdy ubezpieczyciel może wskazać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wyłączenia, których nie obejmie nawet maksymalnie rozszerzony pakiet. Oznacza to, że nie da się ubezpieczyć mieszkania od konkretnych sytuacji.
Podstawowe a rozszerzone ubezpieczenie mieszkania
Jeśli chodzi o ubezpieczenie mieszkania, koszty są uzależnione od wybranego pakietu, dodatków oraz szeregu czynników branych pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Warto jednak zaznaczyć, że podstawą do określenia ceny jest pakiet, który wybierzemy. O ile podstawowe ubezpieczenie mieszkania możemy zamknąć w cenie kilkudziesięciu złotych, o tyle najbardziej rozszerzone pakiety z dodatkami mogą wiązać się z roczną opłatą na poziomie 1000 złotych.
W praktycznie każdym towarzystwie ubezpieczeniowym obowiązuje podział na dwa warianty, które mogą różnić się nazewnictwem, ale w praktyce sprowadzają się do tego samego. Jest to wariant podstawowy i rozszerzony. Co je wyróżnia?
Pakiet podstawowy chroni zazwyczaj przed:
- Pożarem – np. po zwarciu elektrycznym, uderzeniu pioruna lub eksplozji.
- Zalaniem – czy to powodzią, czy też byciem zalanym przez sąsiada nad nami,
- Dewastacją, kradzieżą i rabunkiem – tu można ubezpieczyć dodatkowo rzeczy ruchome (laptop, sprzęt RTV i AGD), jak i nieruchome (np. podłogi, ściany oraz sprzęt AGD w zabudowie).
Pakiet rozszerzony pozwala na:
- Wskazanie dodatkowych zagrożeń, przed którymi ma chronić ubezpieczanie (np. lawina, jeśli mamy mieszkanie w górach), dobierając taką opcję, która ostatecznie w pełni będzie satysfakcjonować klienta. Takie pakiety są bardziej zindywidualizowane.
- Wybranie opcji all-risk – jest to najszerszy zakres ubezpieczenia mieszkania. Koszty naprawy dotyczą wszelkiego rodzaju uszkodzeń za wyjątkiem tego, co zostało wyłączone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Czym różni się ubezpieczenie mieszkania od ubezpieczenia domu
Podstawową różnicą pomiędzy ubezpieczeniem mieszkania a domu jest to, że w pierwszym rozwiązaniu polisa obowiązuje jedynie Twój lokal, nie zaś Twoich sąsiadów. Co za tym idzie, istnieje większa zależność powstania szkód w wyniku ich działań. Jeśli jednak regularnie zalewa Ciebie sąsiad i masz ubezpieczenie od tego typu zdarzeń, nie masz powodów do niepokoju. W przypadku ubezpieczenia domu dotyczy to całego budynku (w tym dachu i piwnicy), jest też to rozwiązanie zazwyczaj droższe, gdyż realnie jesteśmy narażeni na więcej zagrożeń.
Jeśli Twoje mieszkanie uległo uszkodzeniu, ale było ubezpieczone, możesz spać spokojnie. Posiadasz nieruchomość np. po zalaniu w Katowicach lub Krakowie i nie chcesz w niej już mieszkać nawet po naprawie? Skontaktuj się z jedną z naszych filii:
- Skup nieruchomości Katowice;
- Skup nieruchomości Kraków.
Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie szybko i za gotówkę, to wypełnij formularz kontaktowy: Chcę sprzedać mieszkanie, a w ciągu 24h otrzymasz zupełnie darmową wycenę online oraz ofertę kupna.
Zgłoszenie zalania mieszkania
Mamy zalane mieszkanie i chcemy to zgłosić? Jeśli mamy ubezpieczenie, wystarczy zwrócić się do ubezpieczyciela. W tym celu należy zrobić to jak najszybciej, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe dają zazwyczaj limit trzech dni na zgłoszenie wystąpienia tego typu wydarzenia. Jednocześnie firma ta ma 30 dni na wypłatę świadczenia od zgłoszenia. Jeśli po tym nie chcemy remontować mieszkania i wolimy znaleźć nowe, warto zgłosić się do skupu nieruchomości, które nabywa również mieszkania zalane i niewyremontowane. Nie czekaj więc i zadzwoń!
Chcesz sprzedać mieszkanie wyremontowane po wypłacie ubezpieczenia? Planujesz zmienić miejsce zamieszkania? Wybierz nasz skup mieszkań, wyślij swoje dane przez formularz kontaktowy, a następnie poczekaj na odpowiedź z naszej strony.
Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?
1. Czy ubezpieczenie mieszkania obejmuje wszystkie jego uszkodzenia?
W zależności od wybranej polisy mieszkaniowej ta obejmuje różne kwestie związane z jego ewentualnymi uszkodzeniami. Kiedy podpisujesz umowę ubezpieczenia nieruchomości, zawsze zwracaj uwagę na jej szczegółowe zapiski oraz to, jaki zakres napraw obejmuje. Dzięki temu zawsze pozyskać maksimum środków w razie np. zalania lub spłonięcia mieszkania.
2. Czy warto mieć ubezpieczenie mieszkania?
Ubezpieczenie mieszkania warto mieć w razie wystąpienia przypadków losowych, które obejmują takie kwestie, jak: zalanie, spłonięcie i wiele innych. Dzięki temu nawet w sytuacji kryzysowej nie stracisz całego dobytku swojego życia.
3. Jak sprzedać ubezpieczone mieszkanie?
Mieszkanie, które zostało uszkodzone i naprawione w ramach ubezpieczenia, możesz oczywiście sprzedać do naszego skupu nieruchomości. Dzięki temu pozbędziesz się niechcianego mieszkanie, ale także polisy ubezpieczeniowej. W ramach przeniesienia aktu własności musisz wypowiedzieć umowę ubezpieczalni lub wykonać jej cesję na nowego nabywcę.
4. Jak szybko otrzymam wycenę nieruchomości w skupie?
Kontaktując się z naszym skupem nieruchomości kompleksową wycenę, otrzymasz nawet w ciągu 24 godzin. W niektórych bardziej skomplikowanych sprawach czas wysłania wyceny może wydłużyć się do 72 godzin.