Zarówno większość wierzycieli, jak i dłużników może wchodzić pomiędzy sobą w różnego rodzaju interakcje prawne, dzięki którym ich stosunki są odpowiednio uregulowane aż do czasu wygaśnięcia wszelkich zobowiązań. Czym jednak jest przewłaszczenie? Co zawiera dobrze skonstruowana umowa przewłaszczenia? To przede wszystkim pewna forma zabezpieczenia interesów obu stron ewentualnej umowy.
Umowa przewłaszczenia – na czym polega?
Przewłaszczenie to nic innego jak przeniesienie własności danej nieruchomości na wierzyciela przez dłużnika w ramach zabezpieczenia spłaty zaległego kapitału. Taka forma umowy stanowi powrotne przeniesienie własności lokalu lub innego dobra, ale dopiero po spłacie wszelkich wierzytelności. Najczęściej z takiej formy współpracy korzystają instytucje finansowe, które udzielają pożyczek gotówkowych. Przewłaszczenie mieszkania na zabezpieczenie kredytu to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stanowiące najlepszą formę zabezpieczenia dla banków i instytucji pozabankowych w razie problemów ze spłatą długu przez dłużnika.
Co jednak mówią przepisy na temat umowy przewłaszczenia? Tego typu procedura nie jest przede wszystkim formalnie ustalona przez prawo obowiązujące w Polsce. Obecnie taka forma prawna działa najczęściej na zasadzie zapisów kodeksu cywilnego.
To ważne! Umowa przewłaszczenia może dotyczyć zarówno rzeczy ruchomych, jak i nieruchomości. Co to oznacza w praktyce? W przypadku przeniesienia własności nieruchomości bezwarunkowego jedna ze stron nabywa do niej prawa tylko chwilowo na czas uregulowania zaległości finansowej. Po wpłynięciu środków potrzebnych na pokrycie długu nieruchomość ponownie staje się własnością byłego dłużnika.
Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób działa przewłaszczenie na zabezpieczenie. Orzecznictwo odnoszące się do tego typu działań najczęściej wskazuje na konieczność zawierania dwóch oddzielnych umów. Dlaczego? Pierwsza umowa musi zostać sporządzona w ramach przekazania własności na rzecz wierzyciela, natomiast druga dotyczy zwrotu własności po uprzedniej spłacie ewentualnego długu np. wobec banku.
Ciekawostka! Obecnie obowiązujące przepisy prawne nie regulują dokładnie tego, w jaki sposób powinny wyglądać takie umowy, dlatego wiąże się to z dużym ryzykiem dla firm pożyczkowych oraz banków. Kiedy zawierasz taką umowę, koniecznie zwróć uwagę na dokładną treść dokumentów lub skonsultuj ją z prawnikiem, zanim takową podpiszesz.
Dłużnik i właściciel – jakie są ich prawa i obowiązki w zakresie przewłaszczenia?
Zarówno dłużnik, jak i nowy właściciel nieruchomości w ramach umowy przewłaszczenia ma swoje prawa i obowiązki. Kiedy następuje przewłaszczenie mieszkania na zabezpieczenie kredytu, wierzyciel może wyrazić zgodę na jego ewentualne zamieszkiwanie przez dłużnika lub prowadzenie działalności gospodarczej. Dzięki temu instytucja finansowa zwiększa szansę na terminową spłatę zobowiązania i odzyskanie środków.
Kiedy jednak pojawiają się jakiekolwiek problemy ze spłatą długi, warto wiedzieć, iż wierzyciel, na którego dokonano przewłaszczenie nieruchomości, może pozbyć się jej na drodze sprzedaży lub licytacji z pominięciem postępowania egzekucyjnego. Co ciekawe, takie rozwiązanie nie jest możliwe w przypadku lokali, na których ciążą zobowiązania hipoteczne lub zastawy.
W praktyce widać, że przewłaszczenie mieszkania na zabezpieczenie kredytu wiąże się z ogromnym ryzykiem utraty swojego majątku w razie niemożności uregulowania zadłużenia wobec instytucji finansowej. Trzeba mieć świadomość, że takie działania będą bezpowrotne, dlatego podjęcie decyzji o przewłaszczeniu powinno być dobrze przemyślane. Istotne jest jednak to, że wierzyciel, dopóki nie minie termin spłaty długu, nie ma pełnych praw do zarządzania nieruchomością np. nie może jej sprzedać lub nakazać opuszczenia lokalu. Kiedy jednak występują opóźnienia i zaległości w spłacie długu, wierzyciel nabywa wszelką moc prawną do takich czynności.
Czy sprzedaż przewłaszczonego mieszkania to dobry pomysł?
Kiedy nie ma szans na terminową spłatę pożyczki lub jakiegokolwiek innego zobowiązania finansowego jedynym skutecznym rozwiązaniem może okazać się sprzedaż nieruchomości, lub innego posiadanego dobra. Aby skutecznie przeprowadzić taką transakcję, warto skorzystać ze skupu nieruchomości online, które sprawnie załatwia wszelkie formalności nawet w 1 dzień.
W przypadku nadmiernego zadłużenia sprzedaż lokalu może być dobrym rozwiązaniem dla obu stron transakcji. Jako pożyczkobiorca, który dokonał przewłaszczenia mieszkania na rzecz wierzyciela, pozbędziesz się ewentualnego zadłużenia, a dodatkowo zarobisz dodatkową gotówkę ze sprzedaży lokalu. Aby zrealizować tego typu transakcję, przyda się konkretny kupiec oferujący płatność od ręki. Na rynku funkcjonują jednak biura nieruchomości skupujące tego typu problematyczne lokale mieszkalne i nie tylko. Umowa przewłaszczenia nie wyklucza możliwości jego sprzedaży podczas spłaty długu, pod warunkiem zastosowania odpowiednich zapisków w podpisywanej dokumentacji.
Sprzedaż przewłaszczonego mieszkania – krok po kroku
Doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na sprzedaż przewłaszczonego mieszkania jest nawiązanie współpracy z biurem nieruchomości, w ramach której cala transakcja może zostać zrealizowana nawet w 1 dzień roboczy. Jedną z nich jest serwis bnonline.pl, gdzie można sprawnie i bezpiecznie podjąć się realizacji tego typu transakcji. Umowa przewłaszczenia wcale nie wykluczy możliwości pozbycia się lokalu, ale z tą różnicą, że pozyskana kwota musi całkowicie pokryć występujące na rzecz wierzyciela zadłużenie. W przeciwnym razie sprzedaż nieruchomości będzie niemożliwa.
Co ciekawe, przewłaszczenie na zabezpieczenie orzecznictwo Sądu Najwyższego dopuszcza tylko w formie umów cywilno-prawnych, które powodują przeniesienie własności nieruchomości na wierzyciela. Kiedy nastąpi spłata zobowiązania, sporządza się kolejną umowę, na mocy której zwracane są wszelkie prawa do lokalu na rzecz dłużnika.
Istotne będzie też to, jakie zapiski zawiera ewentualna umowa przewłaszczenia. Musi być ona sporządzona w formie aktu notarialnego wraz ze wpisem do księgi wieczystej. W takiej sytuacji stan prawny nieruchomości zmienia całkowicie swoją postać. Uwaga! Nieznajomość przepisów może doprowadzić do występowania niekorzystnych warunków wynikających z umowy, dlatego warto zawsze dokładnie ją przeanalizować z pomocą radcy prawnego.
Czy warto zdecydować się na przewłaszczenie nieruchomości? A może lepiej sprzedaż?
Ostateczna opłacalność danego rozwiązania jest w dużej mierze zależna od tego, jakie możliwości finansowe ma dłużnik. Kiedy jesteś w stanie terminowo spłacać zaległości finansowe i wiesz, że koniec końców pozbędziesz się długu, wybierz przewłaszczenie. Jeśli jednak dług przerasta Twoje możliwości finansowe, wybierz formę sprzedaży nieruchomości z pomocą profesjonalnego biura zajmującego się skupem problematycznych lokali. W ten sposób szybko pozyskasz dodatkową gotówkę, która w najlepszym razie wystarczy nie tylko na spłatę zobowiązania, ale także zasilenie Twojego domowego budżetu.
Pamiętaj, że umowa przewłaszczenia, na którą możesz się zdecydować, powinna zawsze zawierać dokładne obowiązki wobec wierzyciela oraz termin spłaty zobowiązania. W przeciwnym razie utracisz nieruchomość bezpowrotnie nawet wtedy, kiedy ta będzie warta znacznie więcej niż zaległość finansowa. Przewłaszczenie to inaczej przeniesienie praw własności do mieszkania lub innego lokalu mieszkalnego wraz ze wpisem takiego stanu do ksiąg wieczystych.
Nie ma jednoznaczniej odpowiedzi na temat tego, jaka forma rozwiązania problemu z długiem będzie lepsza. Pamiętaj jednak, że środki ze spłaty nieruchomości mogą wystarczyć zarówno na spłatę długu, jak i zasilenie domowego budżetu. W przypadku, kiedy występuje przewłaszczenie mieszkania na zabezpieczenie kredytu i jego sprzedaż przez wierzyciela nie otrzymasz żadnych dodatkowych środków pieniężnych.