3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

dokumenty do sprzedazy mieszkania - skup nieruchomosci online
Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania podczas przekazania lokalu

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania podczas przekazania lokalu

Czym jest protokół zdawczo odbiorczy mieszkania? Najprościej rzecz ujmując, jest to dokument potwierdzający przekazanie lokalu nowemu właścicielowi lub wynajmującemu. Zawiera on informacje na temat stanu technicznego nieruchomości, sprzętów znajdujących się na wyposażeniu, stanu liczników itp.

Kiedy podpisujemy protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania?

 

Najczęściej wykorzystywany jest przy okazji zakupu mieszkania, ale ma swoje zastosowanie również przy umowach najmu, czy odbiorze lokalu po remoncie. Protokół przekazania mieszkania najlepiej jest podpisywać w momencie odbierania kluczy, jest to idealny moment na spisanie, chociażby liczników. Zmniejsza to również ryzyko, że w międzyczasie stan techniczny lokalu uniknie pogorszeniu lub sprzedający postanowi zabrać ze sobą część sprzętu, na który wcześniej obiecał zostawić.

Chcesz sprzedać nieruchomość? Sprawdź nasz skup nieruchomości 

Jakie informacje zawiera protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania?

 

Jak każda umowa powinien zawierać dane stron, które go podpisują. Bardzo istotna jest data sporządzenia i podpisania dokumentu. Protokół zdawczo odbiorczy lokalu powinien też bardzo jasno określać nieruchomość, której dotyczy. Jeśli chcemy uniknąć późniejszych nieporozumień, musimy być jak najdokładniejszy. Opis stanu technicznego, ewentualnych usterek, wykaz mebli, sprzętu RTV AGD, stany licznikowe oraz numery samych liczników. Im lepiej zostaną opisane części składowe lokalu typu okna, drzwi, podłogi, tym mniejsze ryzyko wystąpienia nieprawidłowości przy wydawaniu lokalu lub pojawienia się ewentualnych roszczeń. Przy odbieraniu mieszkania od dewelopera bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na wszelkie niedoróbki, usterki czy błędy w sztuce, które później mogą być powodem składanych reklamacji. Należy pamiętać, że w Akcie Notarialnym jest zapis, że kupujący zna stan techniczny lokalu. Dodatkowo należy pamiętać o takich niby drobnych, ale jednak istotnych szczegółach jak dane kontaktowe do każdej ze stron, kod do domofonu czy dokumentacja fotograficzna. Generalnie im więcej szczegółów, zdjęć i informacji na temat stanu lokalu tym lepiej. Protokół odbioru mieszkania jest kluczowym dokumentem przy okazji wszelkich roszczeń, reklamacji czy sytuacji kiedy chcemy skorzystać z prawa do rękojmi.

Rodzaj transakcji a protokół zdawczo-odbiorczy

 

Zakup na rynku wtórnym, pierwotnym, wynajem czy zakończenie remontu; czy rodzaj transakcji, jakiej dokonujemy na wpływ na kształt protokołu? Oczywiście są pewne szczegóły, którymi dokument ten będzie się różnił w powyższych przypadkach. Inaczej rozkładają się akcenty i powinniśmy zwrócić uwagę na inne aspekty w zależności od sytuacji. Przy zakupie lokalu od dewelopera raczej nie będziemy mieli do czynienia ze szczegółowym spisem mebli znajdujących się w mieszkaniu. Tutaj należałoby się bardziej skupić na stanie technicznym lokalu, ewentualnych usterkach czy niedoróbkach. Przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym ważne jest, aby skupić się na stanie technicznym budynku czy lokalu, aczkolwiek nie wolno zapominać o takich sprawach jak spis sprzętów czy liczników. Przy okazji umowy najmu bardzo istotny jest opis stanu wyposażenia, kondycja mebli czy sprzętu RTV AGD, stan liczników czy taki szczegół jak ilość par kluczy, które są przekazywane. Będzie to miało ogromne znaczenie przy rozliczeniu kaucji za wynajem, im więcej wad mieszkania wykażemy przy podpisaniu protokołu tym mniejsze ryzyko, że właściciel będzie próbował nas nimi obarczyć przy zdawaniu lokalu. Odbierając lokal po remoncie, musimy zwrócić uwagę czy nie zostały poczynione jakiś zniszczenia, czy zostały wykonane wszystkie prace, na które się umawialiśmy oraz czy prace zostały wykonane z materiałów, które zostały określone w umowie zawieranej z wykonawcą remontu.

Kto sporządza protokół zdawczo-odbiorczy?

 

Prawo nie określa ani formy, ani nie nakłada konkretnie na żadną ze stron obowiązku sporządzenia takiego dokumentu. Protokół odbioru mieszkania nie jest obowiązkowym elementem procesu kupna-sprzedaży. Nie oznacza to jednak, że należy z niego rezygnować lub na siłę upraszczać jego konstrukcję. Zazwyczaj protokół zdawczo-odbiorczy sporządzany jest przez stronę wydającą mieszkanie, wynika, chociażby z faktu, że ma ona dostęp do nieruchomości, druga strona może zgłaszać swoje uwagi co do treści protokołu, które jeśli ma zostać podpisany przez obie strony, powinny zostać uwzględnione. Jeżeli uważamy, że nie jesteśmy sami w stanie określić czy mieszkanie nie zawiera usterek, nie potrafimy ocenić stanu technicznego, zawsze możemy skorzystać z pomocy fachowca. W zależności od sytuacji może być to rzeczoznawca budowlany czy po prostu ktoś, kto się zna na remontach. Obrót nieruchomościami rządzi się swoimi prawami, nie są to małe transakcje i warto zabezpieczyć się na każdą ewentualność. Musimy pamiętać, że pomimo faktu, że protokół przekazania mieszkania nie jest obligatoryjnym dokumentem, może nam zaoszczędzić dużo kłopotów zabezpieczyć nasze interesy.

Protokół zdawczo-odbiorczy – wzór dokumentu

 

Wzór protokołu zdawczo-odbiorczego będzie się różnił w zależności od sytuacji, w jakiej jest podpisywany. Nie ma urzędowego wzoru tego dokumentu, aczkolwiek są pewne wypracowane standardy. Oprócz standardowych danych takich jak miejsce i data podpisania czy danych stron zawarte są w nim dane charakterystyczne dla tego typu dokumentów. Poziom szczegółowości zależy tylko od stron zaangażowanych w proces kupna-sprzedaży. Każda z nich może chcieć dodać jakąś dodatkową informację, jaka powinna być ich zdaniem zawarta w protokole. Wzór protokołu zdawczo odbiorczego występuje w wielu wariantach. Ważne, abyśmy wybrali ten najbardziej odpowiadający sytuacji przy okazji, której będzie wykorzystywany. Musimy pamiętać, że nie jest to jednostronne oświadczenie jednej ze stron, mamy pełne prawo zgłaszać uwagi, a jeśli nie zgadzamy się z jego treścią, a druga strona nie chce jej zmienić, powinniśmy odstąpić od jego podpisania.

Protokół zdawczo-odbiorczy – podsumowanie

 

Przeczytaj więcej o naszym biurze nieruchomości 

Zakup nieruchomości, wynajem czy remont to bardzo złożone procesy. Dodatkowo przeciętny człowiek dokonuje takich operacji zaledwie kilka razy w życiu. Jeśli nie jesteśmy osobami związanymi zawodowo z obrotem nieruchomościami lub ich budowaniem czy remontowaniem, nie ma możliwości, abyśmy mieli odpowiednie doświadczenie. Protokół zdawczo odbiorczy lokalu czy domu jest jednym z wielu form zabezpieczenia się przed nieprzyjemnymi sytuacjami. Jest bardzo ważny przy zakupie nieruchomości, zarówno na rynku wtórny jak i pierwotnym. Przy odbiorze mieszkania od dewelopera, pomimo że przekazywane nam jest puste, to może zawierać usterki. Dodatkowo ważny jest ogólny stan techniczny lokalu, pęknięcia, szczelność okien, prawidłowe mocowanie drzwi itp. Ma to ogromne znaczenie dla ewentualnych późniejszych reklamacji. Przy takim odbiorze mieszkania od dewelopera warto się zastanowić nad pomocą kogoś bardziej doświadczonego lub najlepiej fachowca, który będzie w stanie ocenić kondycję nieruchomości. Rynek wtórny też ma swoją specyfikę. Protokół przekazania mieszkania lub innej nieruchomości musi uwzględnić poziom zużycia elementów zainstalowanych w lokalu oraz części ruchome, które zostają przekazane nabywcy. Bardzo często zdarza się, że sprzedający jeszcze przez jakiś czas mieszka w mieszkaniu, które już de facto sprzedał, może to zostać rozliczone w cenie lub podpisywana jest umowa najmu. W takim przypadku bardzo ważne jest, aby dokładnie określić kiedy protokół zdawczo-odbiorczy jest podpisywany i co zawiera. Bardzo przydatny jest przy rozliczeniu liczników.

Najem lub remont to też są sytuacje, w których protokół przekazania mieszkania ma bardzo duże znacznie. Rezygnacja z tego dokumentu może nieść poważne konsekwencje. Sposobem na uniknięcie roszczeń, pretensji czy po prostu nie porozumień jest jasno określony zakres informacji zawartych w protokole.

Protokół zdawczo- odbiorczy, mimo że nie jest dokumentem obowiązkowym, jest szalenie ważny i jego brak może mieć dla nas poważne konsekwencje finansowe. Zabezpiecza on interesy każdej ze stron, chroni je oraz może być sposobem na uniknięcie niepotrzebnych nerwów i stresu, którego przy okazji zakupu, najmu czy remontu i tak będziemy mieli wystarczająco dużo.

Sprawdź również nasz skup mieszkań Warszawa

Zobacz więcej

Uzbrojenie działki – co to jest i dlaczego jest takie ważne?

Co to jest zachowek?

Biuro nieruchomości Kłodzko

Mieszkanie za odstępne – co to, co warto wiedzieć?

podatek pcc

Podatek PCC – co to jest, kto go płaci, kiedy złożyć?

Mężczyzna z pieniędzmi, skup nieruchomości.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu – co to jest?