Kupując swój wymarzony dom zwracamy uwagę przede wszystkim na jego cenę i lokalizacje, ale nigdy nie można zapomnieć o bardzo ważnej kwestii, która gwarantuje nam bezpieczeństwo zakupu – należy pamiętać o sprawdzeniu kto jest prawdziwym właścicielem nieruchomości, a jest to za ważna sprawa aby wierzyć osobie sprzedającej na słowo. Musimy zatem często na własną rękę poszukać tą informacje, ale nie każdy wie jak sprawdzić kto jest właścicielem nieruchomości – dlatego właśnie zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym doradzamy jak się tym zająć.
Jak sprawdzić kto jest właścicielem mieszkania lub domu?
Jak sprawdzić kto jest właścicielem działki? Mamy kilka możliwości do wyboru, zależnie od celu i czy mamy do tego interes prawny, jakimi informacjami dysponujemy oraz jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć. Najłatwiejszym sposobem na jej zyskanie jest wgląd internetowy do księgi wieczystej nieruchomości (którą większość działek powinna posiadać) i wyszukanie w niej danych właściciela, które są oficjalnie uznane jako wiarygodne. Dane te również znajdują się w ewidencji gruntów i budynków, które prowadzone są przez organy publiczne w danym mieście, ale jako że zawierają dane wrażliwe nie każdy może uzyskać do nich wgląd – aby ubiegać się o uzyskanie danych właściciela i numeru księgi wieczystej nieruchomości trzeba mieć w tym interes prawny. Na interes prawny można powołać na przykład w toczącej się sprawie spadkowej, ale trzeba pamiętać że nie jest on równoznaczny z chęcią zakupu nieruchomości, który zwany jest interesem faktycznym. Interes prawny również trzeba wykazać gdy chcemy uzyskać wgląd do księgi wieczystej w sądzie.
czym jest pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania?
Więc jak sprawdzić księgę wieczystą mieszkania?
Każda działka posiada swój własny, niepowtarzalny numer ewidencyjny oraz adres administracyjny, które służą do jej identyfikacji. Obie te dane mogą nam posłużyć do ustalenia numeru księgi wieczystej danej nieruchomości, nawet gdy posiadamy tylko jedną z nich. Do znalezienia numeru księgi wieczystej mogą posłużyć nam internetowe wyszukiwarki, które za wymaganą opłatą w bardzo szybkim czasie podadzą nam interesującą nas informacje. Następnie posiadając numer księgi wieczystej możemy posłużyć się już darmową wyszukiwarką, którą znajdziemy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości i zapoznać się z ważnymi informacjami zawartymi w księdze. Księga wieczysta mieszkania zawiera informacje o tym kto ma ją na własność w dziale II. Znajdziemy tam takie dane właściciela (lub właścicieli) jak jego imię i nazwisko, imiona rodziców oraz numer PESEL, a w przypadku gdy właścicielem jest inna firma lub jednostka znajdziemy jej nazwę.
Jeśli jedyną rzeczą którą wiemy o nieruchomości to jej adres, również jesteśmy w stanie dojść do treści księgi wieczystej, w sposób identyczny do poprzedniego – po wcześniejszym ustaleniu identyfikatora ewidencyjnego działki. Możemy to zrobić również przez internet, dzięki darmowym interaktywnym mapą Polski, które zawierają wszystkie potrzebne informacje.
A co jeśli zastanawiamy się jak sprawdzić kto jest właścicielem działki za darmo? W tej sytuacji potrzebujemy po prostu sposobu na uzyskanie numeru księgi wieczystej w prywatny sposób, najlepiej od właściciela sprzedawanej posesji lub agenta nieruchomości – jeśli nie będą mieli nic do ukrycia bez problemu powinni udzielić tej informacji. Następnie tak jak w poprzedniej sytuacji należy skorzystać ze wspomnianej wcześniej wyszukiwarki ksiąg wieczystych Ministerstwa Sprawiedliwości i zapoznać się z jej treścią.
Wycena mieszkania? – Sprawdź za darmo!
Brak wpisu w księdze wieczystej, a sprzedaż nieruchomości – ryzyka i na co zwracać uwagę
Pierwsza ustawa o zakładaniu ksiąg wieczystych weszła w życie w 1982 roku, ale o dziwo nie wszystkie nieruchomości takową księgę posiadają – najczęściej tyczy się to działek wiejskich. O ile kupno takiej nieruchomości nie jest zabronione, kupno pozbawionej wpisu do ksiąg wieczystych działki wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami, jak zakup działki od nieprawdziwego właściciela, z roszczeniami osób trzecich lub innymi ograniczeniami. Jednak przy odpowiedniej znajomości prawa i wiedzy gdzie szukać danych o prawdziwym właścicielu działki, możemy uniknąć tych problemów. Informacje o własności działki możemy uzyskać wyłącznie z oficjalnych dokumentów będących decyzją organów administracji publicznej lub sądu. Przykładem takim dokumentów jest akt własności ziemi, który co prawda już nie jest wydawany (ale dalej zachowuje swoją ważność w przypadku nadania przed uchyleniem ustawy) oraz akt nadania ziemi. Wyroki sądu obejmują takie dokumenty jak postanowienie o podziale spadku czy majątku wspólnego małżonków lub inne decyzje, na przykład w sprawie o zasiedzenie nieruchomości.
Pamiętajmy o sprawdzeniu właściciela działki przed jej zakupem!
Wiedza o realnych właścicielach nieruchomości jest niezbędna przed dokonaniem jej zakupu, czy nawet zdecydowaniem się na jej wynajem. Jej brak może przysporzyć w przyszłości wiele problemów prawnych i to w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego nigdy nie można lekceważyć tej sprawy, szczególnie kiedy już dokładnie wiesz jak sprawdzić kto jest właścicielem domu.
Sprawdź również nasze Biuro Nieruchomości