Jakie działania należy podjąć w celu realizacji postępowania spadkowego? Aktualnie obowiązujące przepisy Kodeksu Cywilnego nie nakładają szczególnego obowiązku do przeprowadzenia takowego postępowania spadkowego. Co ciekawe, w niektórych przypadkach konieczne będzie jednak wykazanie, że to właśnie my jesteśmy spadkobiercami. Postępowanie spadkowe po śmierci ojca umożliwia uregulowanie wszelkich niezbędnych spraw spadkowych, ale tylko w miejscowości, w której zmarł ojciec. Jak przebiega postępowanie spadkowe? Kto składa wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po śmierci spadkodawcy? Gdzie należy go złożyć? Wszystkie informacje na ten temat i o wiele więcej znajdziesz w poniższym artykule.
Postępowanie spadkowe – co to takiego?
Zastanawiasz się, czego tak właściwie dotyczy postępowanie spadkowe po śmierci ojca lub innej bliskiej Ci osoby? Warto wiedzieć, że postępowanie spadkowe u notariusza generuje pewne koszty oraz wymaga skompletowanie niezbędnej dokumentacji w celu stwierdzenia prawa własności do spadku.
Na chwilę obecną można stwierdzić, iż postępowanie spadkowe po śmierci męża lub ojca dzieli się na dwa podstawowe etapy, a mianowicie:
- Pierwszy z etapów dotyczy postępowania w celu stwierdzenia nabycia spadku, kiedy to zawęża się krąg spadkobierców, określając ostatecznie tego, który przejmie majątek spadkodawcy. Na tym etapie postępowanie spadkowe po śmierci ojca dotyczy głównie tylko osób najbliższych, które mają prawa do dziedziczenia.
- Drugi etap dotyczy natomiast działu spadku, którego przedmioty wchodzące w skład spadku są przydzielane konkretnym osobom mającym do nich prawa.
Jak widać, postępowanie spadkowe po śmierci ojca wcale nie jest aż tak skomplikowane, jak mogłoby się początkowo wydawać. Dokładne warunki przeprowadzania takich działań, składania wniosków oraz kosztów są zdefiniowane w Kodeksie Cywilnym. Ważne jest jednak to, że przepisy nie nakładają na spadkobierców obowiązku składania wniosku o przeprowadzenie postępowania spadkowego w sądzie lub u notariusza.
Chcesz sprzedać mieszkanie? – Zapraszamy do naszego skupu nieruchomości online
Jak przeprowadzić postępowanie spadkowe w sądzie?
Kiedy chcesz stwierdzić, że spadek może zostać powierzony tylko Tobie konieczne będzie przede wszystkim wynajęcie profesjonalnego adwokata, który będzie reprezentować Twoje interesy przed sądem lub notariuszem. Jak w takim przypadku wygląda postępowanie spadkowe w sądzie? Po dostarczeniu niezbędnych dokumentów i przesłuchaniu każdej ze stron ubiegającej się o spadek sąd wydaje dokument, jaki jest aktem poświadczenia dziedziczenia.
Co ważne, postępowanie spadkowe po śmierci ojca przez sąd musi zostać przeprowadzone w ostatnim miejscu zamieszkania spadkodawcy. To warunek, którego nie da się obejść, a więc wszyscy spadkobiercy będą zobowiązani do uczestniczenia w rozprawach właśnie w konkretnej miejscowości. Postępowanie spadkowe po śmierci męża lub ojca rozpocznie się tylko wtedy, kiedy złożysz stosowny wniosek do wybranego sądu.
Uwaga! Wydane poświadczenie dziedziczenia notarialne oraz sądowe ma takie same skutki prawne i jest podstawą do dokonania wpisu w księgach wieczystych jeśli dziedziczone są nieruchomości.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego, czym jest postępowanie spadkowe? Ile trwa taki proces? W przypadku sądowego załatwienia sprawy czas rozpatrzenia sprawy zależy przede wszystkim od stopnia skomplikowania sprawy spadkowej oraz liczby spadkobierców. W skrajnych przypadkach proces ten może trwać nawet kilka lat.
Ważne jest to, że prawo do wystąpienia o dział spadku nie przedawnia się, a więc można złożyć takowy wniosek nawet po 10 latach od śmierci bliskiej osoby. Kiedy już uzyskasz pełnomocnictwo do stwierdzenia nabycia spadku, możesz przystąpić do drugiego etapu działań, jakim jest dział spadku.
Postępowanie spadkowe po śmierci ojca przed notariuszem – czy warto iść tą drogą?
Nie da się ukryć, że postępowanie spadkowe po śmierci ojca lub jakiejkolwiek innej bliskiej osoby jest realizowane nie tylko znacznie szybciej przez notariusza, aniżeli przez sąd. Dodatkowo wybierając tę formę, można znacznie ograniczyć koszy, z jakimi związane jest postępowanie spadkowe. U notariusza koszty to maksymalnie 100 złotych za sporządzenie protokołu dziedziczenia oraz 50 złotych za poświadczenie dziedziczenia. Jeśli chodzi o sprawy sądowe, to musisz liczyć się z wydatkiem około 55 złotych oraz wszelkimi kosztami okołosądowymi.
Zdecydowanie warto rozwiązać postępowanie spadkowe po śmierci męża, ojca lub innej bliskiej osoby u notariusza. W ten sposób można przede wszystkim zaoszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy. Postępowanie spadkowe u notariusza to wygodne rozwiązanie dla osób, w przypadku których sprawy spadkowe nie są skomplikowane i żadna ze stron nie zgłasza roszczeń do spadku.
Odwiedź nasz skup nieruchomości w Warszawie!
Postępowanie spadkowe i stwierdzenie nabycia spadku – czy to się łączy?
Według prawa można połączyć postępowanie spadkowe po śmierci ojca wraz ze stwierdzeniem nabycia spadku, ale tylko pod pewnymi warunkami. Decydując się na taką formę rozwiązania spraw spadkowych musisz liczyć się z tym, że sprawa nie zakończy się na jednym posiedzeniu. Co ciekawe, sądy w pierwszej kolejności wydają tylko postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, a następnie oczekują na jego uprawomocnienie się.
Dopiero w sytuacji, kiedy żaden z prawnych spadkobierców nie zgłosi apelacji do wyroku, rozpocznie się rozstrzyganie działu spadku. Ważne jest to, że w przypadku połączenia tych dwóch spraw narazisz się na podwójne koszty sądowe, ale dzięki temu zaoszczędzisz sporo wolnego czasu. Postępowanie spadkowe po śmierci męża lub ojca przeprowadzone kompleksowo w ten sposób umożliwi też przesłuchanie wszystkich jego uczestników bez konieczności wielokrotnego wzywania do wyjaśnień.
Ważne! Podczas sporządzania notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia również możesz zlecić urzędnikowi sporządzenie umowy o dział spadku. Istotne jest jednak to, że takie postępowanie spadkowe po śmierci ojca wymaga zgody wszystkich osób zainteresowanych spadkiem.
Postępowanie spadkowe o stwierdzenie nabycia spadku – jak to wygląda w praktyce?
Jeśli chcesz rozpocząć postępowanie spadkowe po śmierci ojca, aby stwierdzić nabycie spadku, możesz złożyć pisemny wniosek do sądu. Pamiętaj, że prawo nie określa konkretnego terminu na załatwienie tej sprawy, a spadkobiercy często składają takowe wnioski nawet po kilku latach od śmierci bliskiej osoby. Zwróć uwagę, że wniosek może często obejmować wszystkich spadkobierców, dlatego we wniosku trzeba uwzględnić każdego z nich.
Wniosek do sądu składa się tylko w miejscu pobytu zmarłej osoby, a jeżeli takowego nie da się ustalić, dokumenty składane są do miejsca, gdzie np. znajduje się nieruchomość w spadku. Pamiętaj, że postępowanie spadkowe u notariusza zawsze będzie znacznie prostsze i mniej kosztowne, aniżeli te sądowe.
Jakie załączniki będą niezbędne podczas składania wniosku o określenie nabycia spadku?
Postępowanie spadkowe w sądzie będzie wymagać dostarczenia konkretnej dokumentacji w celu szybkiego rozpatrzenia sprawy. Do sądu musisz przede wszystkim dostarczyć akt zgonu spadkodawcy, akty dotyczące spadkobierców oraz wszelką dokumentację pozwalającą na ustalenie tożsamości stron. Postępowanie spadkowe po śmierci męża zawsze odbywa się na podobnych zasadach jak postępowanie spadkowe po śmierci ojca. Zmieniają się tylko strony ubiegające się o spadek oraz ewentualna procedura składania wniosku do sądu lub notariusza.
To ważne! Każdy sąd może przeprowadzić postępowanie spadkowe bez udziału wszystkich stron postępowania, ale mimo to najczęściej decyduje się na przełożenie terminu sprawy na taki, jaki będzie dogodny dla wszystkich. Można również stwierdzić prawo nabycia spadku i nieco inaczej przeprowadzić postępowanie spadkowe. Ile trwa taki proces? Stosunkowo krótko, gdyż od spadkobierców nieobecnych podczas rozprawy wymaga się tylko złożenia zapewniania spadkowego dotyczącego koligacji rodzinnych między zmarłym i krewnymi.
Co można zrobić po stwierdzeniu spadku w sądzie lub u notariusza?
Kiedy sprawnie przejdziesz przez cały proces, jakim jest postępowanie spadkowe po śmierci ojca lub męża możesz skutecznie pozbyć się odziedziczonej nieruchomości, lub innego dobra. W przypadku lokali mieszkalnych bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z biura skupu nieruchomości, które zajmuje się odkupem nawet mieszkań zadłużonych. Pamiętaj też, że kiedy stwierdzone zostanie nabycie spadku, koniecznie zaczerpnij informacji na temat tego, jaki będzie podatek od spadku i kiedy musisz go zapłacić.
Masz mieszkanie w spadku, ale z długami? Nie wiesz jak się go pozbyć? Skorzystaj z możliwości skupu nieruchomości online, w ramach którego otrzymasz kompleksową wycenę mieszkania nawet w ciągu 24 godzin. Dzięki temu nie musisz wiedzieć, czym jest wycena nieruchomości, gdyż wszelkimi formalnościami zajmuje się biuro. Oferta nie jest zobowiązująca, dlatego nie musisz akceptować warunków współpracy. Brzmi dobrze? Nie zwlekaj i pozbądź się kłopotliwej nieruchomości otrzymanej w spadku.