3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

Hipoteka przymusowa
Hipoteka przymusowa – co trzeba o niej wiedzieć?

Hipoteka przymusowa – co trzeba o niej wiedzieć?

Chcesz wiedzieć, co to jest hipoteka przymusowa? To ograniczone prawo rzeczowe, które przeciętnemu Polakowi kojarzy się przede wszystkim z zaciągnięciem kredytu bankowego na cele mieszkaniowe. W przypadku takiego kredytu mieszkaniowego, mamy do czynienia z tzw. hipoteką umowną. 

Jest ona efektem umowy, w której właściciel nabywanej nieruchomości akceptuje obciążenie jej hipoteką jako zabezpieczeniem pożyczonych pieniędzy. Warto jednak wiedzieć, że ustanowienie hipoteki nie zawsze jest rezultatem dobrowolnej decyzji właściciela. Przeczytaj, jak to wygląda w praktyce i dowiedz się, jak działamy jako skup nieruchomości.

Hipoteka przymusowa ustanowiona na żądanie organów administracji państwowej – na przykład ZUS 

 

W branży nieruchomości dość częstym zjawiskiem jest mieszkanie lub dom, które obciążone są hipoteką przymusową. Za chwilę przeczytasz, jakie są zasady jej funkcjonowania oraz kiedy możliwe będzie wykreślenie hipoteki przymusowej. Na uwagę zasługują też takie ważne tematy jak hipoteka przymusowa a licytacja komornicza oraz nabycie nieruchomości w drodze licytacji komorniczej a hipoteka przymusowa.

Osoby zainteresowane kwestią hipoteki przymusowej, na pewno powinny zajrzeć do ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. 1982 nr 19 poz. 147). Wspomniany akt prawny poświęca cały rozdział temu tematowi. Ustawa z 6 lipca 1982 r. wskazuje, że wierzyciel posiadający odpowiedni tytuł wykonawczy (tzn. tytuł egzekucyjny z klauzulą wykonalności) może domagać się ustanowienia hipoteki przymusowej na wszystkich nieruchomościach należących do dłużnika. To ważna informacja, bo w polskich warunkach hipoteka przymusowa często jest kojarzona wyłącznie z zabezpieczeniem należności stosowanym przez ZUS oraz fiskusa. 

Kiedy na domu lub mieszkaniu ciąży hipoteka przymusowa oczywiście istnieje możliwość zrealizowania transakcji jej sprzedaży w naszej firmie działającej, jako skup nieruchomości Wrocław, Kraków, Poznań i w wielu innych miastach w Polsce. Istotne jest to, że wpis hipoteki przymusowej do ksiąg wieczystych wynika najczęściej z powstania zadłużenia ciążącego na konkretnej nieruchomości.

Kiedy taki wpis jest możliwy?

 

Jeśli wniosek o wpis hipoteki przymusowej jest poprawny i opłacony (200 zł), a wierzyciel posiada oryginał tytułu wykonawczego oraz numer księgi wieczystej nieruchomości, sąd wieczystoksięgowy bez problemu wykona odpowiedni wpis. Niestety, trzeba będzie na to poczekać. W tym kontekście wiele zależy od sytuacji panującej w konkretnym sądzie wieczystoksięgowym (odpowiednim dla lokalizacji obciążanej nieruchomości).

Jeżeli hipoteka przymusowa zostanie wreszcie wpisana, to wierzyciel zyska kilka istotnych uprawnień. Przede wszystkim będzie on mógł zaspokoić swoje roszczenia ze środków uzyskanych po sprzedaży nieruchomości, posiadając pierwszeństwo przed wierzycielami, którzy nie uzyskali zabezpieczenia hipotecznego. 

W tej sytuacji warto zgłębić nieco bardziej temat poruszany w artykule: Kredyt hipoteczny – co trzeba o nim wiedzieć? Dzięki temu dowiesz się, na jakich zasadach udzielane są kredyty hipoteczne oraz w jakiej formie występuje hipoteka przymusowa w razie wystąpienia zaległości w spłacie zobowiązania i nie tylko. Działając jako skup nieruchomości Kraków, zachęcamy do poszerzania swojej wiedzy w tym zakresie, co znacznie ułatwi późniejszą sprzedaż nieruchomości.

W razie istnienia kilku hipotek, o pierwszeństwie decyduje dzień, w którym został dokonany odpowiedni wpis. Nie zmienia to jednak faktu, że koszty egzekucyjne i pewne roszczenia są zaspokajane z ustawowym pierwszeństwem (jeszcze przed hipotekami). Chodzi o należności alimentacyjne i wynagrodzenia dla pracowników. 

Wpis w księdze wieczystej, a hipoteka przymusowa

 

Ustawa o księgach wieczystych i hipotece wskazuje, że hipoteka przymusowa może powstać nie tylko na podstawie postanowienia sądowego o nadaniu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności. Częstą podstawą do utworzenia takiej hipoteki jest również decyzja administracyjna (nawet nieostateczna), postanowienie sądu o udzieleniu zabezpieczenia, postanowienie prokuratora oraz zarządzenie zabezpieczenia stosowane przez organy administracji państwowej. 

Warto wiedzieć, że wpis hipoteki przymusowej ma charakter konstytutywny. To oznacza, że hipoteka ta powstaje dopiero wtedy, gdy odpowiedni wpis zostanie umieszczony w księdze wieczystej. Hipoteka przymusowa zwykle nie obciąża kilku nieruchomości łącznie. Wyjątek stanowi sytuacja, w której te nieruchomości zostały już wcześniej obciążone jakąś hipoteką łączną albo stanowią własność dłużników solidarnych.

W tym temacie istotna jest też informacja, co można zrobić kiedy nieruchomość nie ma ksiąg wieczystych. Odpowiedzią na wszelkie zagadnienia z tego zakresu jest artykuł: Mieszkanie bez księgi wieczystej – co warto wiedzieć? Z tego wpisu można zaczerpnąć wiele informacji na temat tego, jak wygląda skup nieruchomości kiedy nie ma ksiąg wieczystych oraz czy jest to w ogóle możliwe.

Podstawą do określenia wartości hipoteki przymusowej jest np. dokument stanowiący tytuł egzekucyjny.  W przypadku chęci szybkiego sprzedania mieszkania obciążonego hipoteką warto zwrócić się do skupu nieruchomości, które w ciągu 24 godzin przygotuje dla Państwa konkretną propozycję zakupu za gotówkę.

Wykreślenie hipoteki przymusowej – kiedy jest możliwe?

 

Z całą pewnością warto pamiętać, że hipoteka przymusowa podobnie jak hipoteka umowna jest ograniczonym prawem rzeczowym o charakterze akcesoryjnym. To oznacza, że hipoteka przymusowa istnieje, o ile dłużnik nie spłacił jeszcze swojego zobowiązania względem wierzyciela. Jeżeli zatem dojdzie do spłaty długu, to właściciel nieruchomości będzie mógł złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki przymusowej, która mocno utrudnia np. sprzedaż nieruchomości lub zaciągnięcie pożyczki z jej wykorzystaniem.  

Wykreślenie hipoteki przymusowej jest możliwe również wtedy, gdy obciążoną nieruchomość okazyjnie zakupi inna osoba lub firma, a następnie spłaci przechodzący na nowego właściciela dług hipoteczny. Kolejna ciekawa sytuacja wiąże się z tematem, jakim jest hipoteka przymusowa a licytacja komornicza oraz nabycie nieruchomości w drodze licytacji komorniczej a hipoteka przymusowa.

Warto wiedzieć, że po wygraniu licytacji komorniczej oraz wpłacie zadeklarowanej wcześniej kwoty następuje tzw. sądowe przysądzenie własności na rzecz zwycięzcy aukcji. Wraz z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności wygasają między innymi hipoteki. W zamian dawni wierzyciele hipoteczni mogą się zaspokoić ze środków uzyskanych po sprzedaży nieruchomości.

Na Twoim domu lub mieszkaniu ciąży hipoteka przymusowa? Wpis o tym rodzaju hipoteki znajduje się już w księgach wieczystych? Nic nie szkodzi! Z pomocą naszego skupu nieruchomości można w prosty sposób pozbyć się problemu i pozyskać dodatkowe środki ze sprzedaży bezpośrednio do ręki. Wystarczy kilka kliknięć w formularzu kontaktowym, aby następnie w ciągu 24 godzin otrzymać wycenę z atrakcyjną ofertą skupu, która UWAGA – nie jest zobowiązująca.

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

1. Czy sprzedaż mieszkania z hipoteką przymusową jest możliwa?

Sprzedaż mieszkania lub domu z hipoteką przymusową, lub umowną oczywiście jest możliwa, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że hipoteka przymusowa wymusza na kupującym przejęcie także wszelkich zobowiązań finansowych w postaci długów poprzedniego właściciela. Jako skup nieruchomości zajmujemy się odkupem także tego typu nieruchomości, biorąc pod uwagę wszelkie zawirowania prawne i nie tylko.

2. Jak działa skup nieruchomości Kraków w zakresie problematycznych obiektów mieszkalnych?

Nasza firma działa na terenie wielu miast w Polsce, jako skup nieruchomości Poznań, Gdańsk i wiele innych filii. Kiedy mieszkanie ma skomplikowaną sytuację prawną, dokładamy wszelkich starań, aby jak najszybciej wyjaśnić wszelkie kwestie i podjąć decyzję o wycenie i propozycji skupu. Nasz skup wypłaca środki w gotówce tuż po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży konkretnej nieruchomości. 

3. Kiedy następuje wykreślenie hipoteki przymusowej z ksiąg wieczystych?

Czas, który potrzebny jest do wykreślenia hipoteki przymusowej z ksiąg wieczystych to w zależności od sądu od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Istotne jest to, że podstawą do wykreślenia hipoteki przymusowej jest całkowita spłata zobowiązania, której można dokonać, np. sprzedając mieszkanie do skupu nieruchomości

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Uzbrojenie działki – co to jest i dlaczego jest takie ważne?

Co to jest zachowek?

Biuro nieruchomości Kłodzko

Mieszkanie za odstępne – co to, co warto wiedzieć?

podatek pcc

Podatek PCC – co to jest, kto go płaci, kiedy złożyć?

Mężczyzna z pieniędzmi, skup nieruchomości.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu – co to jest?